KeePass: trzymaj swoje hasła w bezpiecznym miejscu (Cz. II)

LukasnSkomentuj
KeePass: trzymaj swoje hasła w bezpiecznym miejscu (Cz. II)

Metoda przeciągnij – puść

W poprzedniej cześć poradnika przedstawiony sposób korzystania z haseł polegał na kopiowaniu i wklejaniu danych. Tym razem wygląda to trochę inaczej, wejdź na stronę WWW i przejdź do panelu logowania (ewentualnie zaznacz daną stronę w KeePass i wciśnij CTRL + U). W programie kliknij na login do danego serwisu i przeciągnij go w pole na stronie WWW. To samo zrób z hasłem, przeciągnij symbole gwiazdek, które maskują tekst w pole formularza.

Metoda drag and drop (przeciągnij i puść) w KeePass

 

Autowpisywanie (Auto – Type)

Funkcja Auto-Type sumuluje wpisywanie danych z klawiatury (zarówno znaków jak i klawiszy typu ENTER, strzałki). Domyślnie funkcja autowpisywania działa na zasadzie: „wpisanie” loginu, klawisz TAB (przejście do kolejnego pola), „wpisanie” hasła, klawisz ENTER. W przypadku większości stron taka kolejność jest poprawna, szczególne przypadki zostaną omówione na końcu.

Przejdź na stronę logowania lub wybierz pozycję w KeePass i wciśnij skrót CTRL + U. Poczekaj aż strona załaduje się do końca, po czym kliknij w pierwsze pole (miejsce do wpisania loginu) formularza logowania. Przejdź do programu KeePass, zaznacz wpis z hasłem do tego serwisu i wciśnij CTRL + V (albo w menu kontekstowym kliknij Wykonaj Auto-Type).

 

Bezpieczeństwo Auto-Type

Niestety, podczas korzystania z Auto-Type, dane do logowania można przechwycić za pomocą keylogera. KeePass oferuje opcję dwukanałowe maskowanie auto-type, które ma chronić przed tego typu złośliwymi aplikacjami (oczywiście nie daje to 100 proc. bezpieczeństwa). Ta funkcja nie działa poprawnie z rozwiązaniami opierającymi się o konsole.

Podczas dodawania nowego hasła lub edycji już istniejącego wpisu, przejdź do zakładki Auto-Type i zaznacz opcję Dwukanałowe maskowanie auto-type.

Bezpieczeństwo KeePass

 

Globalny Auto-Type

Najciekawsza funkcja, logowanie następuje po wciśnięciu skrótu klawiszowego, KeePass sam wprowadzi odpowiednie dane (nie musisz niczego szukać ani klikać w programie). Funkcja wymaga nieskomplikowanej konfiguracji dla każdego hasła.

KeePass dopasowuje loginy i hasła do danej strony na podstawie nazwy okna (nazwa wyświetla na belce otwartego okna). By uniknąć pomyłek warto zmienić ustawienia programu, z menu wybierz Narzędzia, a później Opcje. Przejdź do zakładki Zaawansowane i odznacz opcję Wpis uznaje się a odpowiedni, jeżeli jego tytuł występuje w oknie docelowym.

Globalny Auto-type

 

Wejdź na jakąś stronę i przejdź do panelu umożliwiającego zalogowanie. Podczas edycji/dodawania hasła przejdź do zakładki Auto-Type i obok panelu Użyj własnych sekwencji dla danych okien wybierz przycisk Dodaj.

Konfiguracja globalnego Auto-Type

 

Pojawi się nowe okno, z rozwijanej listy wybierz Okno docelowe, czyli stronę logowania. W przypadku Instalki.pl oraz przeglądarki Google Chrome będzie to Zaloguj – Instalki.pl – Google Chrome, dla Firefoksa będzie to Zaloguj – Instalki.pl – Mozilla Firefox. Zamiast zaproponowanej nazwy, możesz wpisać Zaloguj – Instalki.pl -*, gwiazdka oznacza dowolny ciąg znaków, dzięki temu logowanie do Instalki.pl za pomocą Auto-Type będzie działało w każdej przeglądarce.

Auto-Type globalne w KeePass

 

Teraz na stronie logowania kliknij w pierwsze pole i wciśnij CTRL + ALT + D (domyślnie jest to CTRL + ALT + A, natomiast w poprzednim poradniku dot. KeePass informowałem o konieczności zmiany). Zostaniesz zalogowany, nie musi od tej pory kopiować haseł z KeePass.

Często jedno konto jest przypisane do wielu usług lub serwisów, w takim przypadku zalogowanie może nastąpić na wielu stronach. Jest na to rada, KeePass umożliwia przypisanie wielu okien docelowych do jednego wpisu w bazie z hasłami, musisz tylko wielokrotnie (dla każdego okna osobno) postępować zgodnie z powyższą instrukcją.

 

Dodatkowe dane logowania oraz logowanie do aplikacji

Zdarza się, że serwis wymaga podania dodatkowych danych, a nie tylko loginu i hasła. Załóżmy, że jakaś usługa wymaga wprowadzenia trzech danych w kolejności: identyfikator firmy, login, hasło. Podczas dodawania hasła przejdź do zakładki Zaawansowane i wybierz Dodaj.

Dodatkowe dane logowania w KeePass

 

Jako Nazwa wpisz ID firmy, a w polu Wartość podaj np. 123456. Przejdź do zakładki Auto-Type i zacznij dodawać nowe Okno docelowe (podobnie jak w punkcie Globalny Auto-Type). Z rozwijanej listy wybierz okno, a następnie zaznacz opcję Użyj własnej kombinacji klawiszy. W pole poniżej wpisz {S:ID firmy}{TAB}{USERNAME}{TAB}{PASSWORD}{ENTER}.

Konfiguracja logowania w KeePass

 

Przeanalizujmy, co oznacza ten ciąg:

– {S:ID firmy} – wpisanie identyfikatora firmy, który stworzyłeś wcześniej. W przypadku dodatkowego pola o nazwie np. nazwisko byłoby to {S:nazwisko}.

– {TAB} – przejście do kolejnego pola (klawisz TAB)

– {USERNAME} – nazwa użytkownika (login) wpisany w pole Nazwa użytk.

– {PASSWORD} – hasło użytkownika, wpisane w pole Hasło

– {ENTER} – wysłanie formularza (klawisz ENTER).

 

Za pomocą KeePass można logować się nie tylko do serwisów internetowych, możliwe jest wprowadzanie danych do aplikacji. Podany przykład przedstawi wprowadzanie hasła do programu Mozilla Thunderbird. Standardowo zacznij dodawać hasło, natomiast podczas określania Okna docelowego wybierz Użyj własnej kombinacji klawiszy i wpisz {PASSWORD}{ENTER}. Oznacza to wpisanie wyłącznie hasła i wciśnięcie klawisza ENTER.

KeePass- niestandardowe logowanie- pola formularzy

 

Podane przykłady pokazują jak w pełni możesz korzystać z Auto-Type. Wypełniany formularz może mieć dowolną kolejność i ilość pól, musisz jedynie korzystać z opcji Użyj własnej kombinacji klawiszy.

 

Wiele okien logowania

Witryny internetowe (np. banki) wymagają czasami podania loginu, przejścia do nowego okna i podania hasła. Można to rozwiązać na dwa sposoby. Pierwszy z nich dotyczy Autowpisywanie (Auto – Type), gdy dodajesz hasło wybierz zakładkę Auto-Type. Wybierz opcję Zastąp domyślną sekwencję i wpisz {USERNAME}{ENTER}{DELAY 5000}{PASSWORD}{ENTER}. Jest to równoznaczne z wpisaniem loginu, wciśnięciem ENTER, przerwą na 5 sekund (wartość podana w milisekundach), wpisaniem hasła i naciśnięciem ENTER.

Wiele kroków logowania- KeePass


Druga opcja to skorzystanie z Globalnego Auto-Type, wymaga ona zdefiniowana dwóch Okien docelowych. Pierwsze z nich to okno pierwszego etapu logowania (podanie hasła), które w polu Użyj własnej kombinacji klawiszy zawiera {USERNAME}{ENTER}. Następnie dodaj drugie Okno docelowe, czyli okno drugiego etapu logowania (podanie hasła) i w pole Użyj własnej kombinacji klawiszy wpisz {PASSWORD}{ENTER}. Logując się będziesz musiał wcisnąć dwa razy kombinację CTRL + ALT + D.

Wiele okien, formularz logowania, KeePass

 

 

Grafika: sxc.hu/photo/883988

Udostępnij

Lukasn