Instalki.pl » Aktualności » Software » Windows 11 przegrywa z Windows XP. Wiecie dlaczego?
Niedziela, 17 Kwiecień 2022 11:41, Wpisany przez Maksym Słomski
win xp vs win 11
Szok i niedowierzanie.

Premiera Windows 11 odbyła się w październiku 2021 roku, a już od początku 2022 roku system mogło instalować znacznie więcej osób. Windows 11 jest darmowy dla wszystkich posiadaczy oryginalnego systemu Windows 10, ale bez większego problemu mogą zainstalować go użytkownicy legalnych kopii Windows 7 i Windows 8. Wystarczy trochę pokombinować. Windows 11 w tym kontekście powinien bić rekordy popularności - któż bowiem nie chciałby bezpłatnie otrzymać nowej wersji oprogramowania? Otóż okazuje się, że sprawa jest złożona. Wymagania Windows 11 nie są niskie, a wręcz kłopotliwie wysokie dla sporej części użytkowników pecetów. Między innymi to sprawia, że Windows 11 to... jeden z najbardziej odpychających systemów w historii Microsoftu.

Zobacz też: Jak zainstalować Windows 11 za darmo?

Nikt nie chce Windows 11


Oczywiście powyższy nagłówek to lekkie przekłamanie. Istnieją osoby pragnące przesiadki na Windows 11, podobnie jak istnieją zadowoleni użytkownicy tego OS-u. Twarde dane jednak nie kłamią. Najnowszy raport przygotowany przez Lansweeper dowodzi, że współczynnik adopcji (instalacji) Windows 11 jest gorszy niż 20-letniego Windowsa XP. To nie żart.

Firma Lansweeper za pośrednictwem swojego oprogramowania oraz zaszytej w nim telemetrii sprawdziła, z jakich systemów operacyjnych korzystają jego użytkownicy. Grupa badawcza była spora, bowiem uwzględniała aż 10 milionów urządzeń z systemem Windows, z czego 20 procent stanowił sprzęt firmowy, a 80 procent prywatny. Jak się okazało, zaledwie 1,44 procent z nich miało zainstalowanego Windowsa 11. Więcej osób, bo aż 1,71 procenta badanych korzystało z Windows XP. Dla porównania, Windows 10 był zainstalowany na 80,34 procent komputerów.

popularnosc systemow windows
Udział poszczególnych wersji systemów Microsoftu wśród 10 mln użytkowników oprogramowania Lansweeper. | Źródło: Lansweeper

No dobra, to tylko jedno badanie


AdDuplex podał w ubiegłym miesiącu, że Windows 11 zainstalowano na 19,4% badanych komputerów. Według najnowszej ankiety dotyczącej sprzętu i oprogramowania wykorzystywanego przez użytkowników platformy Steam, z Windows 11 korzysta 16,8% graczy. Skąd taka rozbieżność w wynikach? Najwyraźniej soft Lansweeper instalowany jest w krajach, w których Windows 11 cieszy się mniejszą popularnością, być może na starszych komputerach. Polemizować nie można z tym, że instalacji Windows 11 jest mniej, niż chciałby tego Microsoft.

Dane AdDuplex sugerowały, że z miesiąca na miesiąc współczynnik wzrostu dla Windows 11 wyniósł jedynie 0,1%. Windows 11 zapewne instalowałoby więcej osób, gdyby tylko ich urządzenia spełniały wyśrubowane wymagania Windows 11. Niektórzy boją się zmiany przyzwyczajeń, jeszcze innych odpycha wyrzucenie z Windows 11 kilku funkcji znanych z Windows 10, ot choćby możliwości przeciągania ikon na pasek zadań...

A dlaczego Wy nie instalujecie Windows 11? A może już go zainstalowaliście i jesteście zadowoleni... lub wręcz przeciwnie?

Źródło: Lansweeper