Instalki.pl » Aktualności » Software » Google ułatwi zarządzanie zgodami dla witryn w Chrome
Środa, 21 Lipiec 2021 12:26, Wpisany przez Anna Borzęcka
chrome-zgody
To tylko jedna z kilku nadchodzących nowości.

Tryb „tylko HTTPS” to nie jedyna nowość, którą Chrome otrzyma w najbliższej przyszłości. Google zaprezentowało bowiem właśnie cały szereg drobnych zmian i usprawnień, których przeglądarka niebawem doczeka się na urządzeniach z Androidem oraz iOS, a także komputerach z systemami Windows, Linux i macOS.

Google Chrome – szybki podgląd udzielonych zgód


Po pierwsze, wkrótce gigant z Mountain View ułatwi w Chrome zarządzanie zgodami udzielonymi poszczególnym stronom internetowym. Poprzez kliknięcie w ikonę kłódki widocznej po lewej stronie paska wyszukiwania (omniboksu) przeglądarki będziesz mógł szybko sprawdzić, czy zagwarantowałeś danej witrynie dostęp do swojej lokalizacji, mikrofonu, kamery i nie tylko. Korzystając z tego samego okna wszelkie zgody będzie można wycofać.

Nowe opcje szybkiego zarządzania zgodami zmierzające do Google Chrome. | Źródło: Google

Powyższa zmiana ma zadebiutować najpierw na urządzeniach z Androidem, a dopiero potem na innych platformach. W przyszłości w tej samej części przeglądarki Google ma umieścić opcję pozwalającą na usunięcie danej strony z historii przeglądania.

Nowe szybkie akcje


Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale Google Chrome pozwala błyskawicznie wykonywać w przeglądarce pewne czynności, korzystając z tak zwanych szybkich akcji – tekstowych komend, które należy wpisywać w omniboksie. Na przykład, wystarczy wpisać tam frazę „wyczyść historię” i wybrać wyświetloną opcję, by wyczyścić dane przeglądania.

Wkrótce Chrome ma otrzymać jeszcze więcej takich komend. Z pomocą szybkich akcji będzie można sprawdzić bezpieczeństwo przeglądarki, przejść do zarządzania ustawieniami związanym z bezpieczeństwem czy też synchronizacją danych.


Niebawem do Chrome trafią nowe komendy szybkich akcji. | Źródło: Google

Chrome jeszcze bezpieczniejszy


Kolejna z zapowiedzi Google dotyczy funkcji izolacji witryn w Chrome. Za jej sprawą dane każdej ze stron przetwarzane są oddzielnie, co zapobiega wyciekom danych. W najbliższej aktualizacji funkcja ta ma zostać rozszerzona. Ma ona zacząć obejmować większą liczbę witryn, a także przeglądarkowe rozszerzenia.

Co więcej, niebawem Google chrome ma być w stanie wykrywać ataki phishingowe 50 razy szybciej, zużywając przy tym mniej baterii urządzenia. Ciekawe czy wszystko to wpłynie negatywnie na zużycie przez przeglądarkę pamięci RAM.

Pamiętaj, że przeglądarkę Google Chrome możesz pobrać za pośrednictwem naszej bazy z oprogramowaniem.


Źródło: Google, fot. tyt. Canva