Zakaz kopania kryptowalut. Stanowcza decyzja pierwszego regionu

Maksym SłomskiSkomentuj
Zakaz kopania kryptowalut. Stanowcza decyzja pierwszego regionu
Od dłuższego czasu w niektórych krajach świata prowadzone są rozmowy na temat zakazania „kopania” kryptowalut. Kopanie samego tylko Bitcoina zużywa rocznie więcej energii niż cała Argentyna lub Ukraina – naukowcy z Cambridge twierdzą, że wydobycie Bitcoina zużywa globalnie około 121,36 TWh rocznie. Jeśli doliczyć do tego inne kryptowaluty okaże się, że proces ten ma istotny wpływ na gospodarkę energetyczną wielu państw, a nie tylko rzeczy takie jak dostępność konsumenckich układów graficznych. Władze chińskiego regionu Mongolii Wewnętrznej mają zamiar zdelegalizować wydobycie i pozbyć się obecnych „kopalń” wirtualnych pieniędzy.

Delegalizacja wydobycia kryptowalut

Naukowcy z Cambridge estymują, że Mongolia Wewnętrzna, region autonomiczny w północnych Chinach, odpowiada za aż 8% światowej mocy obliczeniowej całej sieci koparek Bitcoin. Popularność wydobycia w tym regionie wynika z niskich cen energii elektrycznej. Działania lokalnych władz mogą być zaczątkiem tego, co spotkać może kopalnie kryptowalut w innych regionach Chin, które odpowiadają za 65% światowego wydobycia Bitcoina. Dla porównania, Stany Zjednoczone to jedynie 7,2% globalnego wydobycia.

kurs bitcoin 4 marca 2021

Kurs Bitcoina – stan na godz: 14:21, 4 marca 2021 roku. | Źródło: e-kursy-walut

Władze regionu Mongolii Wewnętrznej planują zamknąć istniejące kopalnie kryptowalut do kwietnia 2021 roku, w celu ograniczenia zużycia energii oraz przeciwdziałać powstawaniu podobnych biznesów w przyszłości. Powodem jest fakt, iż region nie spełnił w 2019 roku założeń centralnego programu dotyczącego zużycia energii, co nie spodobało się władzom w Pekinie. W odpowiedzi komisja ds. rozwoju i reform regionu musiała przedstawić swoje plany ograniczenia zużycia energii. Padło na działalność generującą lwią część zużycia energii.

Niestety, w Mongolii Wewnętrznej za sporą część dostaw energii zapewniają przestarzałe elektrownie węglowe. Zgodnie z projektem, region w tym roku dąży do obniżenia emisji na jednostkę produktu krajowego brutto o 3 procent i ograniczenia przyrostowego wzrostu zużycia energii do około 5 milionów ton standardowego węgla.

Kurs Bitcoina spadł nieco w ostatnich dniach. Obecnie za 1 BTC trzeba zapłacić ok. 184 770 złotych.

Źródło: Bloomberg

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.