Izraelczycy są w stanie odblokować niemal każdy smartfon z iOS i Androidem

Maksym SłomskiSkomentuj
Izraelczycy są w stanie odblokować niemal każdy smartfon z iOS i Androidem
Spore kontrowersje budzi kwestia tego, czy twórcy systemów iOS i Android powinni umożliwiać odblokowanie prywatnych i zabezpieczonych urządzeń na wyraźne żądanie służb bezpieczeństwa. W niektórych krajach wymiar sprawiedliwości i organy ścigania nie występują z takimi prośbami i łamią zabezpieczone urządzenia na własną rękę – w końcu podejrzany wcale nie musi chcieć odblokowywać swojego sprzętu. Jedną z najbardziej znanych firm na świecie, z której usług korzystają organy różnych państw, jest izraelski Cellebrite. Jego przedstawiciele pochwalili się właśnie najnowszym osiągnięciem.

Cellebrite za pośrednictwem Twittera ogłosiło, że UFED Premium jest w stanie odblokować niemalże wszystkie smartfony z systemami rozwijanymi przez Apple i Google. Universal Forensic Extraction Device (UFED) radzi sobie z łamaniem zabezpieczeń z iOS od 7 do 12.3 włącznie oraz wszystkich najpopularniejszych smartfonów tworzonych m.in. przez Samsunga, Huawei, LG, Xiaomi i Motorolę.


Firma Cellebrite oferując swoje usługi daje pełny dostęp do narzędzia zainteresowanym służbom. Za pomocą UFED można pobrać dane z zablokowanego urządzenia – z w zasadzie dowolnej aplikacji – Facebooka, WhatsAppa i wielu innych – oraz wydobyć z niego m.in. treść konwersacji, grafiki i filmy. Dzięki UFED można odzyskać nawet wcześniej skasowane dane.

To właśnie prawdopodobnie za sprawą omawianego izraelskiego narzędzia FBI odblokowało iPhone’a należącego do sprawcy strzelaniny w San Bernardino w 2016 roku. Sprawa wzbudziła wtedy ogromne kontrowersje, gdyż Apple odmówiło amerykańskim „federalnym” możliwości odblokowania smartfonu przestępcy.

Oczywiście firma Cellebrite działa w pełni legalnie i jest zaliczana do grona tak zwanych „białych kapeluszy”. Technologie Cellebrite mogłyby wywołać ogromne szkody, gdyby dostały się w niepowołane ręce, stąd wiele osób ma wątpliwości co do zasadności istnienia takiego podmiotu.

Źródło: Cellebrite

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.