Instalki.pl » Aktualności » Internet » W Internecie pojawiły się dziwne zdjęcia. Ludzie na nich obecni nie istnieją
Niedziela, 22 Styczeń 2023 10:49, Wpisany przez Maksym Słomski
dziwni ludzie
I wyglądają przerażająco.

Zastanawiam się nad tym, jak będzie wyglądał świat nowych technologii za dekadę, skoro już teraz oferowane przezeń możliwości wprawiają w osłupienie. Sztuczna inteligencja odrabia zadania domowe za uczniów, wygrywa konkursy artystyczne i zwiększa w czasie rzeczywistym rozdzielczość filmów w Internecie. Niedawno w mediach społecznościowych, a zwłaszcza na Twitterze, pojawiły się zdjęcia z imprez rodem z początków XXI wieku, których uczestnicy prezentowali się dość... niepokojąco. Okazało się, że ludzie z fotografii nie istnieją, a wydarzenia nigdy się nie odbyły.

Ludzie stworzeni przez sztuczną inteligencję


SI tworząca realistyczne i nie do końca realistyczne obrazy przestała mnie dziwić. Już teraz istnieje cała masa darmowych oraz płatnych aplikacji do zabawy, które pozwalają samemu przekonać się co do tego, na ile jest dopracowana. Podpowiem: działa przyzwoicie, ale zdarzają się jej pewne wpadki. Należy pamiętać, że sztuczna inteligencja jest na tyle "mądra", na ile "mądry" i bogaty jest materiał źródłowy, którym jest "nakarmiona". SI swoje dzieła zawsze tworzy na podstawie analizy dziesiątek, jeśli nie setek tysięcy innych obrazów. Algorytm wie jak wygląda pies, drzewo, samochód Mazda Mx-5 i kosmonauta. Do tej pory SI miała problem z generowaniem ludzi, ale teraz widać, że robi to z naprawdę niezłą precyzją.

Zdjęcia z domówek, o których wspomniałem wcześniej, są dziełem sztucznej inteligencji o nazwie Midjourney. Tej samej, która zrobiła z Ani artystkę. W sieci zaprezentował je internauta @mileszim na Twitterze. "Midjourney robi się szalenie potężna — żadne z tych zdjęć nie jest prawdziwe i żadna z osób na nich obecna nie istnieje" - napisał, wrzucając cztery niesamowicie realistyczne na pierwszy rzut oka fotografie.


Dlaczego napisałem, że "realistyczne na pierwszy rzut oka"? Przypatrzcie się szczegółom. Widać tu typowe dla obrazów generowanych przez SI na tym etapie rozwoju wpadki. Postacie mają dodatkowe zęby i dodatkowe palce. Zwróćcie uwagę na dziwne, puste spojrzenia oraz karykaturalnie "idealne" rysy twarzy. Każdy z Panów na obrazach nadawałby się na modela. Panie również wyglądają jak przedstawicielki porządnej agencji modelingowej.

"Musiałem być konkretny, aby sztuczna inteligencja stworzyła męskie postacie — a nawet wtedy różnorodność twarzy jest wyzwaniem. SI zdecydowanie domyślnie wybiera białych ludzi, gdy prosisz o wygenerowanie ludzi" - dodał przy kolejnym poście z męskimi facjatami.


Przypominam, że Midjourney wymaga wpisywania bardzo mocno sprecyzowanych poleceń, o czym pisała Ania. Naprawdę, przeczytajcie jej poradnik linkowany wyżej - warto, bo Midjourney pozwala wygenerować sporo zdjęć bezpłatnie.

Sprawdź: Sztuczna inteligencja zrobiła ze mnie artystkę

Co sądzicie na temat tego co widzicie?

Źródło: Twitter