Emulator RetroArch ułatwi granie osobom niewidomym i niedowidzącym

Maksym SłomskiSkomentuj
Emulator RetroArch ułatwi granie osobom niewidomym i niedowidzącym
Emulator RetroArch to bardzo popularny emulator typu AIO, czyli taki, na którym można emulować dosłownie wszystko, co da się emulować. Jest on dostępny na przeróżnych platformach, w tym wielu wersjach Windowsa, na Linuxie, na Androidzie czy urządzeniach z iOS. Poza tym, już od kilku miesięcy można korzystać z niego chociażby na Steamie. Zatem, umożliwia on granie w klasyki sprzed lat ogromnej liczbie osób. Od teraz mogą się nim cieszyć także osoby niewidome i niedowidzące.

26 grudnia RetroArch otrzymał aktualizację o numerze 1.8.2, która wprowadziła kilka ważnych zmian, w tym nowy ręczny skaner treści czy poprawki sterownika Vulkan wersji na Androida. Niemniej, największą zaletą aktualizacji jest funkcja, którą opracowano z myślą o niewidomych i niedowidzących. Funkcja ta ułatwi takim osobom korzystanie z menu i opcji w samym emulatorze oraz pozwoli na granie w niektóre gry.

Ale na czym nowa funkcja polega? Otóż, gdzie tylko to możliwe, oprogramowanie korzysta ze sztucznej inteligencji do czytania na głos tekstu pojawiającego się na ekranie.

O tym, jak funkcja działa, można przekonać się na przykładzie poniższego filmu z gry Dissidia Final Fantasy. Przypomnijmy, że w 2009 wydano ją na PlayStation Portable.

„RetroArch to pierwszy emulator, który zaoferował ułatwienia dla osób niewidomych w postaci czytania interfejsu.”, czytamy na stronie RetroArch. „Dzięki sztucznej inteligencji zamieniającej tekst na mowę RetroArch stał się pierwszym emulatorem oferującym ułatwienia dla niewidomych nie tylko w menu, ale również w samych grach.”

Póki co z omawianej funkcji można korzystać jedynie na urządzeniach z systemami Windows, macOS oraz Linux. Domyślnie jest ona wyłączona. O tym, jak ją uruchomić, przeczytacie tutaj. Rzecz jasna, sam emulator RetroArch możecie pobrać z naszej bazy aplikacji.

Deweloperzy RetroArch nie od dziś bawią się ze sztuczną inteligencją. Być może pamiętacie, że od września emulator wykorzystuje ją także do tłumaczenia emulowanych gier na wybrany język, w tym język polski.

Najnowsza funkcja RetroArch nie sprawi, że niewidomi będą mogli zagrać w absolutnie każdą grę. Takie tytuły jak Super Mario 64 nadal są poza ich zasięgiem. Niemniej, być może w przyszłości uda się to zmienić.

Źródło: RetroArch

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.