Instalki.pl » Testy » Software » Windows 10 - recenzja najnowszego systemu Microsoftu
Wtorek, 28 Lipiec 2015 14:25, Wpisany przez Wojtek Onyśków
main
Gdy trzy lata temu na rynku debiutował Windows 8, wiele osób kręciło nosem na nowy wygląd i całkowicie odmienną konstrukcję. Microsoft pozbył się bowiem klasycznego Menu Start i zastąpił je ekranem startowym z kafelkowymi aplikacjami, co nie do końca przypadło do gustu użytkownikom. W przypadku Windows 10 gigant z Redmond stara się nie popełnić drugi raz tego błędu, przygotowując system będący mieszanką znanych i lubianych rozwiązań. Czy to faktycznie ma sens? Sprawdzamy!

Windows 8 był w ocenie użytkowników jednym z najgorszych systemów Microsoftu. Gigant z Redmond próbował wymusić korzystanie z kafelkowych aplikacji i to właśnie na nich skupił najwięcej uwagi. Niestety było to nietrafione rozwiązanie - użytkownicy urządzeń desktopowych po prostu nie chcieli korzystać z dotykowych aplikacji i byli przyzwyczajeni do innego funkcjonowania systemu.

Z tego też względu Microsoft wydał aktualizację Windows 8.1, która wprowadziła kilka elementów usprawniających działanie systemu na desktopach. Od tego czasu opinie o tym systemie wyraźnie się poprawiły, choć do pełni szczęścia wciąż brakowało kilku funkcji. Windows 10 ma być zwieńczeniem przygody Microsoftu i wypośrodkowaniem oczekiwań. Amerykańska firma chce uszczęśliwić zarówno posiadaczy tabletów z ekranami dotykowymi, jak i klasycznych użytkowników PC, którzy do kontroli wykorzystują klawiaturę i myszkę. Tylko czy jest to w ogóle możliwe?

2015-07-28 14h05 22

Wygląd i pierwsze wrażenia

Posiadacze systemu Windows 8 po przejściu na Dziesiątkę nie będą zszokowani wyglądem. Windows 10 wpisuje się bowiem w trend, który został zapoczątkowany właśnie przez Ósemkę, choć znaleźć tu można sporo nowości. Nieco większe zaskoczenie przeżyją natomiast użytkownicy Windows 7. Choć będzie to raczej pozytywne uczucie.

2015-07-28 14h05 54
Windows 10 jest systemem ładnym. Wszystkie elementy interfejsu zdają się być odpowiednio przemyślane, a ich forma potrafi przypaść do gustu. Microsoft postawił tym razem na ciemny design, co jest swego rodzaju nowością. W poprzednich Windowsach dominowały raczej jaśniejsze kolory. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby kolorystykę dostosować własnoręcznie z poziomu opcji.

Nie oznacza to jednak, że system jest brzydki. Wręcz przeciwnie - to ciekawe odświeżenie po latach przyzwyczajenia do klasycznej formy. Osoby, które lubią, gdy ich system dobrze wygląda, będą zadowolone.

2015-07-28 14h09 22
Nic do zarzucenia nie można mieć także w kwestii intuicyjności. Windows 10 w większości sytuacji zachowuje się podobnie, jak Windows 7 oraz Windows 8. Z obsługą nie ma zatem większych problemów, a do poszczególnych funkcji idzie się bardzo szybko przyzwyczaić. Pod tym względem Dziesiątka jest istną mieszanką systemu Windows 7 i Windows 8. Microsoft usunął irytujące elementy Ósemki (np. pasek Charms, który wyskakiwał po najechaniu na krawędź ekranu) i dodał kilka sprawdzonych rozwiązań z Siódemki. Ale o tym za chwilę.

Menu Start

Jedną z największych nowości Windows 10 jest oczywiście Menu Start. To właśnie na brak tego elementu najbardziej narzekali posiadacze Ósemki. Microsoft postanowił oddać w nasze ręce zmodyfikowaną wersję ulubionego elementu. Gigantowi z Redmond udało się połączyć klasyczny wygląd z kafelkowymi aplikacjami w taki sposób, że żaden z elementów nie przeszkadza podczas codziennego użytkowania.

Fajnym rozwiązaniem jest lista ostatnio używanych aplikacji. Mamy do niej dostęp zaraz po otworzeniu Menu Start. Pod spodem znajduje się kilka przydatnych skrótów oraz lista rozwijająca wszystkie zainstalowane programy. Z Menu Start możemy w szybki sposób przejść do ustawień systemu. To zupełnie nowy ekran, który w założeniu ma zastąpić panel sterowania. Jest on intuicyjny i oferuje dostęp do większości interesujących nas funkcji. W systemie jest także dostępny klasyczny panel sterowania dla bardziej wymagających użytkowników.

2015-07-28 14h10 11
Druga połowa Menu Start jest okupowana przez kafelkowe aplikacje. W tym miejscu możemy przypiąć kilka ulubionych programów, by mieć do nich szybki dostęp. W niektórych przypadkach kafelki są animowane, dzięki czemu prezentują ważne informacje bez konieczności wchodzenia do samej aplikacji. To element znany z Windows 8.

«« Początek « Poprzednia 1 2 3 Następna » Ostatnie »»
(Strona 1 z 3)