WinOptimizer 10 – testujemy pakiet do optymalizacji systemu

Wojciech OnyśkówSkomentuj
WinOptimizer 10 – testujemy pakiet do optymalizacji systemu

Zdecydowanie tak, bowiem Ashampoo WinOptimizer 10 to nie tylko narzędzie do optymalizacji i przyspieszania systemu, ale także szeroko pojętej diagnostyki naszego komputera. Dzięki niemu dowiemy się wielu ciekawych informacji na temat naszych dysków twardych, zużycia pamięci czy chociażby aktualnej wersji zainstalowanych sterowników.

Proces instalacyjny jest bardzo intuicyjny i nikt nie powinien mieć z nim problemu. Już podczas tej fazy widać, że program został napisany zarówno z myślą o początkujących użytkownikach, jak i zaawansowanych w temacie osobach.

optimizer1
Już na samym wstępie aplikacja pozwala wybrać kilka podstawowych reguł, które ułatwią proces optymalizacji. W kroku tym jesteśmy w stanie zrezygnować z hibernacji systemu bądź też usunąć stare kopie przywracania systemu. Jednym kliknięciem możemy tutaj także wyłączyć usługę indeksowania, jeżeli nie korzystamy z wyszukiwarki Windows.

optimizer3
Po włączeniu programu naszym oczom ukazuje się czytelne menu. Z poziomu zakładki startowej jesteśmy w stanie przeprowadzić dokładną optymalizację komputera. Aplikacja sama wykrywa problemy z systemem Windows i proponuje ich rozwiązanie. WinOptimizer domyślnie usuwa wszystkie dane przeglądarek internetowych podczas optymalizacji, jednak funkcję tę można dowolnie modyfikować z poziomu intuicyjnego menu.

optimizer4
Ashampoo WinOptimizer 10 posiada szereg wbudowanych modułów, które pozwalają na przyspieszenie systemu, czyszczenie dysków twardych oraz diagnostykę komputera. Opcje są przygotowane w taki sposób, aby poradził sobie z nimi nawet początkujący użytkownik. Nie oznacza to jednak, iż program jest ubogi w funkcje. Wręcz przeciwnie – aplikacja oferuje wiele zaawansowanych możliwości dla obeznanych w temacie osób. Na tym polega zaleta WinOptimizer 10 – ogrom funkcji podany jest w przyjazny sposób, który nie przeraża początkujących użytkowników.

optimizer10
Ciekawą funkcją programu jest One Click Optimizer, która pozwala w szybki sposób wyczyścić system ze zbędnych plików tymczasowych. Narzędzie to kasuje również dane przeglądarek internetowych, jednakże jego działanie jest w pełni modyfikowalne. Jeżeli nie chcemy, aby program kasował pliki np. Google Chrome, wystarczy, że zaznaczymy odpowiednią opcję.

optimizer5
Wśród ciekawych możliwości warto także wymienić moduł odpowiedzialny za defragmentację dysku. Opcja ta w czytelny sposób ilustruje, w jakim stopniu dysk twardy jest zapełniony oraz gdzie dokładnie znajdują się pliki. Narzędzie rozróżnia także różne rodzaje danych, oznaczając je poszczególnymi kolorami.


optimizer7
Wśród ustawień wydajności znajdziemy między innymi intuicyjny moduł odpowiedzialny za sekcję autostart, a także funkcję zarządzającą aktualnie działającymi usługami. Z tą ostatnią wiąże się ciekawe rozwiązanie, pozwalające na wystawienie opinii na temat przydatności poszczególnych programów. Dane są przesyłane na serwer producenta, gdzie tworzona jest średnia ocen aplikacji w oparciu o noty użytkowników. Jeżeli zatem nie do końca wiemy, czy dana usługa jest nam potrzebna, możemy zasugerować się zdaniem innych osób. Dodatkowo program segreguje poszczególne pozycje według przydatności. Dzięki temu mamy pewność, że nie usuniemy usługi wymaganej do poprawnego działania systemu operacyjnego. Mimo wszystko zalecamy szczególną ostrożność.

Oprócz funkcji optymalizacyjnych, WinOptimizer oferuje również szereg usług usprawniających działanie systemu Windows bądź zmieniających jego wygląd. Warto tu wymienić chociażby możliwość dodania okienka powitalnego, które pojawia się przed logowaniem do systemu. Użytkownik jest w stanie dowolnie modyfikować funkcję autostart poszczególnych napędów, określać pamięć podręczną dysku twardego, zmieniać działanie kółka myszki, usprawniać poruszanie się po systemie, blokować zaawansowane funkcje systemu przed zmianą przez niepożądane osoby itp. Szczególnie fajna wydała mi się również możliwość zmiany ścieżki katalogów docelowych. Dzięki niej możemy np. sprawić, iż folder „Moje dokumenty” będzie się znajdował na dysku D. WinOptimizer oferuje także usunięcie strzałki z ikon skrótów, jednakże w moim przypadku funkcja ta nie zadziałała zbyt dobrze.

optimizer11
Bardzo przydatną możliwością jest dokładna analiza systemu. Dzięki niej nie potrzebujemy zewnętrznych programów, aby wyświetlić interesujące nas informacje na temat specyfikacji naszego komputera. Program posiada wbudowaną funkcję pomiaru wydajności. Użytkownik ma również możliwość przesłania swojego wyniku na serwer i porównania go z innymi osobami. Z poziomu przeglądarki dostępny jest także szereg danych na temat szybkości poszczególnych podzespołów. W tej samej sekcji znajduje się szczegółowa analiza dysków twardych. Możemy sprawdzić ich kondycję, jak również dowiedzieć się szczegółowych informacji na temat przechowywanych danych. Wyniki prezentowane są w postaci czytelnych wykresów.

optimizer9
Zupełną nowością w programie jest funkcja wyszukiwania zdublowanych plików. Dzięki niej mamy możliwość usunięcia danych, które występują podwójnie. Podchodziłbym jednak do tego rozwiązania z pewną dozą rozsądku, gdyż czasami takie same pliki są potrzebne do poprawnego działania systemu. Traktowałbym tę opcję w ramach ciekawostki, którą z pewnością wykorzystają bardziej zaawansowane osoby.

WinOptimizer 10 pozwala także sprawdzić, czy występujące w systemie skróty do programów prowadzą w odpowiednie miejsce. Jednym prostym kliknięciem jesteśmy w stanie usunąć niedziałające łącza, oczyszczając tym samym nasz system ze zbędnych śmieci.

Aplikacja firmy Ashampoo posiada również szereg funkcji przydatnych podczas usuwania, kodowania oraz odzyskiwania danych. Tryb „File Wiper” pozwala na bezpowrotne usunięcie posiadanych dokumentów. Użycie tego modułu sprawi, że odzyskanie danych będzie niemożliwe. Użytkownik ma także możliwość zakodowania interesujących go plików, aby inne osoby nie miały do nich dostępu.

WinOptimizer 10 świetnie sprawdza się jako narzędzie zabezpieczające system. Aplikacja posiada moduł umożliwiający zarządzanie punktami przywracania systemu. Dzięki temu jesteśmy w stanie przywrócić system sprzed wykonania jakiejś czynności, jeżeli wywołała ona niepożądane skutki.

Narzędzie zaopatrzone zostało również w „Live Tuner”, który na bieżąco monitoruje działanie systemu. Aplikacja ta przyspiesza programy, z których aktualnie korzystamy, spowalniając pozycje nieprzydatne w danym momencie. Dzięki temu system Windows działa sprawniej, a użytkownik traci mniej czasu na otwieranie poszczególnych programów.

Podsumowanie

Ashampoo WinOptimizer 10Ashampoo WinOptimizer 10 to nie tylko sprawne narzędzie, służące do podstawowej optymalizacji systemu, ale także szereg funkcji przydatnych podczas analizy, operacji na plikach czy przywracania kopii bezpieczeństwa. Użytkownik dostaje tak naprawdę funkcjonalność kilku zaawansowanych programów zamkniętych w jednej aplikacji. WinOptimizer 10 jest nieinwazyjny, dzięki czemu podczas normalnej pracy z systemem w ogóle nie zauważamy jego obecności. Jest to idealna aplikacja dla osób, które lubią utrzymywać względny porządek na swoim komputerze, lecz nie chcą tracić na to zbyt wiele czasu. WinOptimizer 10 większość czynności wykonuje automatycznie, pozostając przy okazji niezwykle prostym w obsłudze.

Najnowsza, 40-dniowa wersja testowa Ashampoo WinOptimizer 10 dostępna jest do pobrania z działu Narzędzia systemowe.

Wymagania sprzętowe:

  • System operacyjny: Windows XP, Windows Vista, Windows 7 oraz Windows 8
  • Pamięć RAM: Wielkość pozwalająca na rozsądną pracę programu nie jest określona. Zalecane minimum to minimum określone przez firmę Microsoft dla Systemu.
  • Wolne miejsce na dysku: 90 MB
Wybór Redakcji Instalki.pl
Program otrzymał wyróżnienie „Wybór Redakcji”. Rekomendacja stanowi gwarancję oprogramowania wysokiej jakości, która została doceniona przez ekspertów.

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.