Dysk sieciowy WD My Book Live – Test

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Dysk sieciowy WD My Book Live – Test
Zaczniemy od wyjaśnienia podstawowych pojęć. Osobisty serwer plików to dysk twardy podpięty do sieci w domu. W odróżnieniu od serwisów typu cloud, dane przechowywane są na dysku który znajduje się fizycznie w domu czy biurze użytkownika. Cechą wspólną obydwu rozwiązań jest dostęp do danych z dowolnego miejsca na świecie – w przypadku rozwiązań chmurowych łączymy się z serwerem usługodawcy, natomiast gdy korzystamy z serwera plików łączymy się z dyskiem My Book Live.

My Book Live 1 TB (WDBACG0010HCH) Dane
Szybkość transmisji Obsługa szybkości 10/100/1000 Mb/s
Pojemność 1 TB
Interfejs Ethernet
Wymiary 167 x 139 x 50 mm
Waga 1,09 kg
Temperatura podczas pracy 5° C do 35° C
Temperatura podczas przechowywania -20° C do 65° C

Pełna specyfikacja techniczna dostępna jest na stronie producenta.

Budowa
Osobisty serwer plików WD My Book Live posiada bardzo prostą konstrukcję. Dysk zamknięto w eleganckiej obudowie, a o aktywności urządzenia informuje nas niewielka, zielona dioda. Z tyłu znajduje się złącze Ethernet dzięki czemu za pomocą kabla możemy podłączyć urządzenie do sieci. W zależności od pojemności, dysk waży nieco ponad kilogram. Producent informuje, że urządzenie może pracować w temperaturach od 5° C do 35° C, a przechowywanie danych możliwe jest od -20° C do 65° C. Dodatkowo w pudełku znajduje się kabel sieciowy Ethernet, zasilacz, konfiguracyjna płyta CD oraz skrócona instrukcja.

Western Digital My Book Live 1TB
Instalacja
Producent deklaruje, że instalacja dysku jest dziecinnie prosta. Musimy zgodzić się z tym stwierdzeniem, przynajmniej na komputerze z systemem Windows 7. Po podpięciu dysku do rutera wystarczy uruchomić konfigurator dostępny na załączonym nośniku CD i skorzystać z funkcji wykrywania. Dodatkowo na komputerze można zainstalować oprogramowanie WD Quick View służące do monitorowania i zarządzani dyskiem. Po wstępnej konfiguracji dysk dostępny jest do użycia. Warto dodać, że dostępny jest również zaawansowany panel zarządzani dyskiem – aby go uruchomić wystarczy w przeglądarce wpisać adres IP dysku. W tym miejscu możemy nadać uprawnienia dostępu do zasobów z poziomu urządzeń mobilnych czy przeglądarki, zarządzać użytkownikami, konfigurować kopie zapasowe, itd.

mbl6

Instalacja dysku My Book Live

Dostęp do plików
WD My Book Live zapewnia dostęp do plików nie tylko w obrębie sieci domowej ale również z dowolnego miejsca na świecie za pośrednictwem Internetu. Aby uruchomić usługę należy w panelu zaawansowanych ustawień podać adres e-mail za pomocą którego będziemy logować się na dysk. Następnie wystarczy dokonać autoryzacji klikając w link który zostanie wysłany na wskazany adres poczty elektronicznej. Ostatnim krokiem jest podane bezpiecznego hasła. W ten sposób utworzone zostanie konto WD2go. Po zalogowaniu widoczna jest lista dostępny dysków – klikając w odpowiedni uzyskamy dostęp do niego z poziomu Windows Explorer. Za pomocą wyżej opisanej metody możemy uzyskać dostęp do danych z poziomu komputera PC czy Mac.

Producent zadbał również o użytkowników urządzeń mobilnych. Bezpłatna aplikacja WD 2go zapewnia dostęp do WD My Book Live bezpośrednio z iPhone’a czy iPad’a. Konfiguracja nie jest skomplikowana – wystarczy ściągnąć i zainstalować wspomnianą aplikację z App Store, a następnie podać specjalny kod autoryzacyjny. Aby go wygenerować należy wejść w ustawienia dysku (Settings – Remote Access – Mobile Access) i skorzystać z funkcji Add Access. Interfejs aplikacji pozwala przeglądać wszystkie dostępne na dysku pliki, a ich odczyt uzależniony jest do tego czy urządzenie z jakiego korzystamy obsługuje dany plik.

WD 2go iPad

Bezpłatna aplikacja WD 2go na iPada

Kolejną aplikacją mobilną wspomagającą współpracę z WD My Book Live jest WD Photos. Jak sama nazwa wskazuje, program służy do zarządzania zdjęciami. WD Photos umożliwia zarówno przeglądanie zdjęć znajdujących się na dysku jak i na przesyłanie tych znajdujących się w urządzeniu. Oznacza to, że możemy archiwizować zdjęcia zrobione telefonem na dysku i udostępniać je w sieci.

Serwer multimediów
Dysk WD My Book Live może służyć jako baza multimedialnego centrum rozrywki w domu. Wbudowany serwer multimediów umożliwia strumieniowe przesyłanie muzyki, zdjęć i filmów do każdego urządzenia zgodnego ze standardem DLNA, takiego jak sieciowy odtwarzacz multimedialny WD TV Live, odtwarzacz Blu-ray Disc, konsola Xbox 360 lub PlayStation 3 albo podłączony telewizor. Trzeba przyznać, że produkt firmy WD sprawdza się w tej roli. Wykorzystaliśmy My Book Live jak serwer multimediów podłączając się do dysku za pośrednictwem konsoli PlayStation 3 oraz telewizora Samsung PS50C550. Strumieniowe odtwarzanie filmu w jakości HD działało bez zarzutów na obydwu urządzeniach jednocześnie. Wszystko za sprawą wbudowanego procesora o częstotliwości taktowania 800 MHz, który zapewnia lepszą wydajność podczas strumieniowego przesyłania multimediów i dostępu zdalnego. Kopie zapasowe Producent przewidział również wykorzystanie dysku jako bazy dla kopii zapasowych. Za pomocą specjalnej aplikacji WD SmartWare możliwe jest tworzenie kopii zapasowych plików znajdujących się na domowych komputerach PC i Mac i przesyłanie ich bezprzewodowo na dysk sieciowy. Gdy oprogramowanie jest odpowiednio skonfigurowane, każdy plik zapisany na komputerze jest natychmiast umieszczany w kopii zapasowej. Użytkownicy komputerów Mac mogą tworzyć kopie zapasowe przy użyciu wszystkich funkcji programu Apple Time Machine.

WD My Book Live w praktyce
Każdy użytkownik rozpoczynający swoją przygodę z dyskiem z pewnością zacznie od przeniesienia danych z lokalnego komputera. I tu pojawia się problem. Magazyn plików podpięty jest do sieci domowej, a więc szybkość transferu danych podczas przenoszenia plików w dużej mierze zależy od rodzaju połączenia i możliwości sprzętowych routera. Jeżeli posiadasz laptopa i łączysz się przez Wi-Fi, przygotuj się na transfer w granicach kilku MB/s. W przypadku transferu znacznej ilości danych trzeba uzbroić się w cierpliwość. Dostęp zdalny oferowany przez WD My Book Live jest świetnym rozwiązaniem jednak tutaj również napotkamy pewne ograniczenia. Wynikają one z przepustowości domowego łącza, a dokładnie możliwości związanych z wysyłaniem danych. W polskich realiach wysyłanie danych jest z reguły mocno ograniczone przez operatorów telekomunikacyjnych zatem dostęp zdalny do dużych plików będzie powolny.

Z zupełnie inną jakością przesyłania danych spotkamy się po podłączeniu dysku bezpośrednio do komputera. Sprzęt osiąga bardzo przyzwoite prędkości – w naszych testach było to około 60 MB/s podczas odczytu i 40 MB/s podczas zapisu.

Western Digital My Book Live 1TB
Podsumowanie
dobry-produkt-2011Recenzowany sprzęt powinien spełnić oczekiwania osób, które posiadają w domu lub biurze co najmniej kilka urządzeń, które wspierają standard DLNA. Wówczas WD My Book Live sprawdzi się idealnie w roli multimedialnego centrum rozrywki. Na uwagę zasługują również aplikacje mobilne – widać, że producent dba o szczegóły i dostosowuje swoje usługi do najnowszych trendów. Rozczarowuje brak interfejsu USB, który umożliwiłby rozszerzenie pamięci. My Book Live należy również pochwalić za bardzo prosty i intuicyjny interfejs.

Recenzowany przez nasz My Book Live 1TB można obecnie kupić już za 500zł – stosunek pojemności i możliwości do ceny można uznać za znakomity. Sprzęt firmy Western Digital zadowoli każdego kto szuka szybkiego i wszechstronnego napędu NAS, który jest niedrogi i łatwy w użyciu.

Zalety Wady
Prosta instalacja Brak złącza USB
Cicha praca
Dostęp zdalny
Aplikacje mobilne
Niewygórowana cena

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.