FRITZ!Box 6850 5G – test routera. Ma wszystko, a nawet za dużo

Mateusz PonikowskiSkomentuj
FRITZ!Box 6850 5G – test routera. Ma wszystko, a nawet za dużo

Łączność komórkowa 5G nie jest już czymś wyjątkowym, a zasięg w większych miastach ciągle rośnie. Naturalnym jest, że nie tylko smartfony wspierają 5G, a standard ten pojawia się również w routerach stacjonarnych oraz mobilnych. Doskonałym dowodem na to jest router FRITZ!Box 6850 5G, który powinien zapewnić szybki internet i streaming na łączu sieci komórkowej.

Materiał reklamowy – urządzenie FRITZ!Box 6850 5G zostało przekazane redakcji w formie prezentu. Promowana marka: FRITZ!Box. Producent nie miał wpływu na treść publikacji.

Jak FRITZ!Box 6850 5G sprawdza się w codziennym użytkowaniu? Zapraszam do recenzji.

FRITZBox 6850 5G 01

Wygląd i pierwsze wrażenia

Niemieckie AVM wciąż stawia na klasykę, a ich urządzenia trudno pomylić z konkurencją. Wszechobecna biało-czerwona stylistyka dotyczy również modelu FRITZ!Box 6850 5G. Tym samym AVM nie zrywa z tradycjami nawet w swoim najnowocześniejszym routerze.

Wiem, że wygląd sprzętu sieciowego dla wielu osób to sprawa drugorzędna. Często jednak tego typu urządzenie zajmuje mocno eksponowane miejsce w salonie czy biurze, więc są i tacy, którzy zwracają uwagę na design.

FRITZBox 6850 5G 04

Obudowę omawianego FRITZ!Box’a wykonano z plastiku, a całość wygląda solidnie i schludnie. Router cechuje klasyczna, płaska konstrukcja z nieco zaoblonymi kształtami. Moją uwagę przykuły otwory wentylacyjne na górze w miejscu czerwonej osłony oraz na całej podstawie. Widać zatem, że producent zadbało o odpowiednią przewiewność.

FRITZBox 6850 5G 09

Rozmieszczenie elementów jest klasyczne – na górnej pokrywie umieszczono diody LED sygnalizujące pracę poszczególnych funkcji. Złącza i anteny znajdują się z tyłu. Mamy tutaj miejsce na dwie anteny (można je odkręcić), slot na kartę SIM (mini-SIM), złącze Fon, 4 x Gigabit LAN oraz Power. Gniazdo USB 3.0 do podłączenia nośników pamięci i drukarek ulokowano na lewej krawędzi.

FRITZBox 6850 5G 02

W pudełku wraz z FRITZ!Box 6850 5G znajdziemy zasilacz, kabel sieciowy LAN o długości 1,5 m i zewnętrzne anteny do sygnału telefonii komórkowej (SMA). Wymiary urządzenia wynoszą (dł. x szer. x wys.): 200 x 152 x 45 mm, a średni pobór mocy to 6 W. Router umożliwia montaż na stole lub na ścianie.

Łączność komórkowa i Wi-Fi

FRITZ!Box 6850 5G to router Wi-Fi z wbudowanym modemem 5G z obsługą 4×4 MIMO. Urządzenie obsługuje tryb 5G standalone i 5G non-standalone oraz Dynamic Spectrum Sharing (DSS).

Według producenta, maksymalna prędkość pobierania danych przez 5G wynosi do 1,3 Gbit/s oraz wysyłania danych 600 Mbit/s: obsługa pasma n1 (2,1 GHz), n3 (1,8 GHz), n5 (850 MHz), n7 (2,6 GHz), n8 (900 MHz), n20 (800 MHz), n28 (700 MHz), n38 (2,6 GHz), n40 (2,3 GHz), n41 (2,5 GHz), n78 (3,5 GHz).

FRITZBox 6850 5G 07

Sprzęt wspiera też dostęp do internetu przez 4G (LTE Advanced Pro/CAT16) z prędkością pobierania danych do 1 GBit/s oraz wysyłania danych 211 Mbit/s: obsługa pasma FDD 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 i 32 (1,5 GHz) oraz pasma TDD 38, 40, 41, 42 (3,5 GHz), 43 (3,7 GHz). Jest też wsparcie dla 3G (UMTS/HSPA+) z prędkością do 42 Mbit/s.

W sprzęcie tej klasy nie mogło zabraknąć nowoczesnego Wi-Fi . Otrzymujemy zatem Wi-Fi AC (do 866 Mbit/s brutto, 5 GHz) i N (do 400 Mbit/s brutto, 2,4 GHz), wsparcie dla Mesh Wi-Fi i Dual Wi-Fi (jednoczesna praca w pasmach 5 GHz i 2,4 GHz). Obecność 2,4 GHz jest o tyle istotna, że wciąż wiele urządzeń (szczególnie z segmentu smart home) korzysta z tego standardu więc jego obecność jest w wielu domach wręcz obowiązkowa.

Omawiany router wyposażono dodatkowo w centralę telefoniczną obsługującą połączenia oparte na protokole IP. Wydaje mi się, że to zbędny dodatek, ale rozumiem, że AVG projektuje swoje produkty głównie z myślą o rynku niemieckim, a tam telefonia stacjonarna wciąż ma wielu zwolenników. Zintegrowana stacja bazowa DECT obsługuje nawet 6 telefonów bezprzewodowych.

Siła oprogramowania FRITZ!OS

Wielokrotnie testowałem już urządzenia sieciowe AVM i pod wieloma względami powinny one stanowić wzór dla innych producentów. Siłą FRITZ!Box’ów jest oprogramowanie FRITZ!OS – stale aktualizowane, przejrzyste, intuicyjne i w dodatku dostępne w języku polskim.

FRITZ!OS w FRITZ!Box 6850 5G

Na pokładzie znajdziemy wiele przydatnych w domu czy biurze rozwiązań, jak obsługa topologii Mesh, kontrola rodzicielska, serwer multimedialny, dysk sieciowy FRITZ!NAS, dostęp do sieci bezprzewodowej dla gości, usługa MyFRITZ!, itd.

FRITZ!OS pokazuje też pazur w przypadku korzystania z sieci komórkowej. Przechodząc do zakładki Internet -> Informacje na temat 5G sprawdzimy aktualny status połączenia ze stacją bazową operatora. Co więcej, router dostarcza dane na temat mocy anten, latencję czy odległość od stacji bazowej.

FRITZ!Box 6850 5G

Przechodząc do sekcji “Sieć komórkowa” znajdziemy jeszcze więcej. To tutaj prezentowane są szczegóły dotyczące łączności z siecią komórkową, jak prędkość w kbit/s, częstotliwość i EARFCN.

Producent zadbał też o funkcję “Wskaźnik położenia”, która pomoże wybrać miejsce z najlepszym zasięgiem sieci komórkowej.

FRITZ!Box 6850 5G to prawdziwy kombajn w przypadku jeżeli chcemy maksymalnie wykorzystać możliwości sieci komórkowej. Co więcej, anteny można wykręcić, a w ich miejsce podłączyć zewnętrzne, co ma ogromne znaczenie dla osób szukających sposobu na lepszy zasięg w miejscach mocno oddalonych od stacji bazowych.

Router testowałem w centrum miasta więc nie mogłem narzekać na zasięg. Tym razem padło na 5G od T-Mobile. Tak prezentuje się siła sygnału około 500 m od stacji bazowej:

2023-05-29 155304

Niestety w mojej lokalizacji fioletowy operator nie gwarantuje oszałamiających prędkości w sieci 5G.

Podczas testów nie mogłem narzekać na jakość i zasięg sieci Wi-Fi emitowanej przez FRITZ!Box 6850 5G. Do dyspozycji otrzymujemy dwuzakresowe Wi-Fi 5 + 4 z prędkością do 1266 Mbit/s. Szkoda, że zabrakło Wi-Fi 6, które jest już standardem. Z drugiej strony, 5G w Polsce i tak nie dostarcza tak wysokich osiągów więc Wi-Fi 5 powinno zadowolić większość użytkowników.

FRITZ!Box 6850 5G

Test Wi-Fi 5 na FRITZ!Box 6850 5G (1 m od routera / 10 m od routera przez dwie ściany)Router bez problemu pokrywa zasięgiem biuro o powierzchni 80m2, a spadki transferów w najbardziej oddalonych miejscach oscylują w okolicach 20-30%, co jest świetnym wynikiem. Stabilność Wi-Fi jest wzorowa. Zasięg sieci można oczywiście rozrzedzić z wykorzystaniem dodatkowych urządzeń AVM wspierających technologię Mesh.

FRITZBox 6850 5G 10

Podsumowanie

FRITZ!Box 6850 5G to kolejne bardzo udane urządzenie sieciowe od niemieckiego producenta, które ma jedną zasadniczą wadę. Mowa o cenie. Urządzenie kosztuje około 2600 zł i z pewnością trudno będzie przekonać konsumentów, że warto wydać aż tyle gotówki, aby skorzystać z łączności 5G w routerze.

Jeśli jednak zapomnimy o wysokiej cenie, router ma naprawdę sporo atutów. Urządzenie działa bezproblemowo, oferuje świetny zasięg, wspiera anteny zewnętrzne, a wisienką na torcie jest oprogramowanie FRITZ!OS pozwalające na dostosowanie pracy do własnych preferencji. Sprzęt można wykorzystać też jako stację bazową dla telefonii i inteligentnego domu – warto o tym pamiętać, szukając routera idealnego do naszego domu czy biura.

Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry ProduktRouter otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.