Instalki.pl » Testy » Hardware » Backbone One - test kontrolera do iPhone'a (Xbox)
Środa, 24 Maj 2023 11:54, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
Backbone One 09

Gracze mają lepiej niż kiedykolwiek. Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem w dobie wszechobecnego gamingu. Aby uruchomić najbardziej wymagające tytuły nie trzeba już inwestować grubych tysięcy złotych w wypasionego peceta. Mało tego, granie w topowe produkcje możliwe jest też na urządzeniach mobilnych czy telewizorach bez konieczności posiadania dedykowanego sprzętu. Wszystko dzięki stale rozwijającym się usługom streamingu gier.

Mobilne konsole pokroju Nintendo Switch wciąż cieszą się popularnością, ale tego typu sprzęt ma silną konkurencję w postaci smartfonów. I nie chodzi tutaj o rosnącą moc obliczeniową komórek, które z każdą generacją idą do przodu w zakresie możliwości graficznych. Właśnie na smartfonach można uruchomić wiele pełnoprawnych tytułów, nie brakuje też dedykowanych akcesoriów, które mają uprzyjemnić rozgrywkę. W moje ręce trafił kontroler Backbone One (w wersji Xbox), który dedykowany jest urządzeniem z iOS. Chcesz zmienić swojego iPhone’a w prawdziwą mobilną konsolę do gier? Zapraszam do recenzji.

Backbone One 01

Backbone One dla systemu iOS


Czym jest Backbone One? To kontroler do gier dla smartfonów Apple, który kompatybilny jest zarówno z tytułami mobilnymi, jak i tymi, uruchamianymi w chmurze za pomocą usług GeForce Now czy Xbox Game Pass. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać kontroler w przypadku gier z PS Remote Play, Xbox Remote Play czy Steam Link.

Mamy zatem do czynienia z produktem kompletnym, który obsłuży praktycznie wszystkie popularne aplikacje czy usługi dla graczy. Co więcej, kontroler można również podłączyć do komputera PC lub Mac.

Backbone One 02

Konstrukcja Backbone One wygląda znajomo, przestrzeń pomiędzy dwoma częściami kontrolera wypełnia iPhone, mocowany za pomocą złącza Lightning. Jeżeli urządzenia z serii iPhone 15 otrzymają USB-C, producent będzie musiał stworzyć odpowiedni wariant lub zaoferować dedykowany adapter. Posiadacze dotychczasowych iPhone’ów na szczęście nie muszą się tym martwić.

Backbone One nie posiada własnego zasilania, aby kontroler działał trzeba podłączyć smartfon za pomocą Lightning. Dodatkowe złącze zasilania pozwala oczywiście na ładowanie sprzętu podczas rozgrywki. Jest też gniazdo słuchawkowe, dla osób preferujących tradycyjne, przewodowe słuchawki.

Backbone One 06

Dzięki temu, że kontroler połączony jest bezpośrednio z iPhone, nie trzeba martwić się o ustawienia Bluetooth, sprzęt działa od razu po podłączeniu.

W kwestii jakości wykonania, trudno mieć tutaj jakiekolwiek zastrzeżenia. Jakość zastosowanych materiałów stoi na wysokim poziomie.

Backbone One 07

W zestawie oprócz samego kontrolera znajdziemy niewielki, gumowy adapter, który pozwala dopasować urządzenia do iPhone'a z serii 14, iPhone'a 13 Pro i 13 Pro Max. Wynika to z faktu, że sama konstrukcja była projektowana z myślą o starszych smartfonach. Co ważne, użytkownicy, którzy zakupili kontroler wcześniej, adapter mogą otrzymać za darmo zamawiając go za pośrednictwem strony producenta.

Konstrukcja i rozmieszczenie przycisków


Całość wygląda znajomo więc gracze mający doświadczenie z przenośnymi konsolami nie będą mieli większych problemów, aby przywyknąć do układu przycisków.

Z prawej strony znajdziemy cztery główne przyciski znane z Xboxa (A, B, X i Y). Nieco niżej umieszczono drążek analogowy oraz dwa dodatkowe przyciski (pomarańczowy przycisk Backbone i przycisk menu). Zgodnie z oczekiwaniami, na górze pod palcem znajdziemy znane konsolowcom przyciski R1 i R2.

Backbone One 03

Lewa strona kontrolera zarezerwowana została dla kolejnego drążka analogowego i D-Pada. Dwa dodatkowe przyciski poniżej odpowiadają za multimedia (wyciszanie gry, robienie zrzutów ekranu i nagrywanie ekranu). Na górnej krawędzi nie zabrakło oczywiście L1 i L2.

Backbone One 11

Gałki analogowe są dość małe i stawiają mały opór, ale można się do tego przyzwyczaić. Pozostałe przyciski charakteryzuje niewielki skok, ale są one dobrze wyczuwalne i zwracają przyjemny “klik”.

Kontroler testowałem w połączeniu z iPhone’em 14 wyposażonym w 6’1-calowy ekran, z pewnością rozgrywka na większych smartfonach od Apple jest jeszcze przyjemniejsza.

Siła w oprogramowaniu


Kontroler gotowy jest do działania zaraz po podłączeniu do iPhone. Sprzęt pokazuje swoje ponadprzeciętne możliwości po zainstalowaniu aplikacji mobilnej, która w tym przypadku jest obowiązkowa.

Podoba mi się, że w przypadku Backbone wszystko jest tutaj dobrze przemyślane. Za odpalanie appki odpowiedzialny jest dedykowany, pomarańczowy przycisk. W samej aplikacji znajdziemy nie tylko wygodny dostęp do gier mobilnych czy tych dostępnych za pośrednictwem chmury, ale są też dostępne funkcje społecznościowe czy przechwytywanie ekranu.

Aplikacja Backbone

W oknie głównym aplikacji widzimy rekomendowane tytuły, widać, że producent sporą uwagę kieruje w stronę Xbox Game Pass, a wraz z urządzeniem otrzymamy bezpłatnie miesięczny dostęp do Game Pass Ultimate.

Aplikacja Backbone

W co grają użytkownicy Backbone One? Na liście popularnych tytułów znajdziemy Call of Duty: Mobile, Diablo Immortal, Apex Legends Mobile, Roblox, Genshin Impact czy Minecraft. Z pewnością wielu użytkowników iPhone’ów ucieszy fakt, że dzięki integracji z Xbox, Backbone One wspiera Fortnite.

Jestem pod wrażeniem, jak dobrze działa oficjalna aplikacja Backbon. Cały interfejs jest dobrze przemyślany, a dostęp do poszczególnych funkcji po prostu wygodny. Brakuje tylko polskiego interfejsu, ale na tę niedogodność jest w stanie przymknąć oko.

Backbone One 05

Podsumowanie


Backbone One to kompletne urządzenie, które naprawdę zmienia iPhoen’a w mobilną konsolę do gier. I nie jest to jedynie “konsolka” do zabawy w mobilne tytuły. Dzięki GeForce Now i Xbox Game Pass możemy sięgnąć po naprawdę topowe tytuły i cieszyć się podręczną rozgrywką na małym ekranie.

Backbone One 10

Na pochwałę zasługuje dopracowane oprogramowanie i sama konstrukcja kontrolera. Wszystko działa jak należy. Irytować może sztywna konstrukcja złącza Lightning, ale nie wydaje mi się, aby dało się to lepiej rozwiązać od strony konstrukcji. Trzeba po prosu ostrożnie wsuwać telefon o dobrze rozszerzyć kontroler, aby nie uszkodzić złącza. W zamian otrzymujemy bezproblemową łączność i sterowanie bez opóźnień.

Warto też pamiętać, że kontroler dopasowany jest do kształtu iPhone więc w większości przypadków niezbędne będzie wyjęcie telefonu z pokrowca.

Jeżeli szukasz bezkompromisowego kontrolera do grania na smartfonie, Backbone One będzie trafnym wyborem.

W ofercie Backbone dostępny jest również Backbone One PlayStation Edition czyli wariant, który przeznaczony jest dla osób preferujących układ przycisków znany z konsoli Sony.

Urządzenie do recenzji dostarczył polski dystrybutor marki Backbone czyli iCorner (jeden z działów Alstor).