Instalki.pl » Testy » Hardware » Optimus E-Sport GB660T-CR3 - recenzja. Sprawdzam gotowca dla graczy
Środa, 31 Maj 2023 11:00, Wpisany przez Maksym Słomski
optimus-9
Gotowiec, który ma sens?

Gotowe zestawy komputerowe są sprzętem przeznaczonym przede wszystkim dla osób nie lubiących bawić się w samodzielne kompletowanie i składanie podzespołów. Za sprawą producentów takich jak Optimus w niczym nie przypominają już owianych złą sławą gotowców z Allegro. Optimus E-Sport GB660T-CR3 to kolejny z testowanych przeze mnie komputerów tego producenta. Czy opłaca się go kupić? 

Specyfikacja Optimus E-Sport GB6600T-CR3


 • Procesor: Intel Core i5-12400F
 • Chłodzenie procesora: Be quiet! Pure Rock 2
 • Karta graficzna: Gigabyte RTX 3060 Gaming OC
 • Płyta główna: Gigabyte B660M DS3H DDR4
 • RAM: 2 x 8 GB Corsair Vengeance LPX RGB 3200 MHz CL16
 • Dysk: Corsair MP600 GS 500 GB PCIe 4.0 SSD
 • Zasilacz: Be quiet! System Power 10 650 W
 • Obudowa: Corsair Carbide Spec-Delta RGB Tempered
 • System: Windows 11 Home
 • Cena: ok. 4649 złotych

Zabezpieczenia i zawartość opakowania


Wszystkie komputery marki Optimus E-Sport przychodziły w moje ręce dobrze zabezpieczone i nie inaczej jest także w tym przypadku. Komputer znajdujący się we wnętrzu sporych rozmiarów pudełka był owinięty folią, zabezpieczony na narożnikach pianką, ale to nie wszystko. We wnętrzu obudowy znajdowało się specjalne wypełnienie, którego zadaniem jest zapobieganie uszkodzeniom komponentów. Trudno mi wyobrazić sobie lepszą ochronę dla gotowca na czas jego transportu.

optimus-1
optimus-2

Oprócz komputera w środku kartonu znajdują się dodatki towarzyszące komponentom składającym się na całość zestawu. Producent nie dołącza jednak opakowań do poszczególnych podzespołów.

Optimus E-Sport GB6600T-CR3 - czy się opłaca?


Komputer Optimus E-Sport GB6600T-CR3 można od czasu do czasu kupić w kilku sklepach w cenie 4649 złotych. Jeśli wydaje się Wam, że złożycie komputer w identycznej specyfikacji taniej, to... macie rację, jeśli potraficie. W tej samej cenie udało mi się złożyć zestaw z dyskiem SSD M.2 1 TB, układem graficznym RTX 3060 Ti oraz procesorem AMD Ryzen 5 5600, oszczędzając nieco na obudowie. Taki PC będzie nieco wydajniejszy. W przypadku Optimus E-Sport GB660T-CR3 dopłaca się za profesjonalne złożenie komputera, za które dopłaci się również w sklepie, jeśli postanowi się nie robić tego samodzielnie. A w kwestii złożenia komponentów w całość, firma Optimus robi to naprawdę świetnie. Gotowce to propozycja dla określonej grupy odbiorców. W przypadku komputera Optimus niewątpliwym atutem jest to, że wewnątrz umieszczono podzespoły od wyłącznie uznanych producentów.

optimus-14

Podobna konfiguracja Optimusa z nowszym procesorem, GPU z 12 GB pamięci RAM i pojemniejszym dyskiem SSD jest o 600 złotych droższa. Testowaliśmy ją w marcu.

Sprawdź też: Optimus E-Sport GB760T-CR2 - recenzja

Komponenty, detale i wydajność


Każdorazowo komputery Optimus pozytywnie zaskakiwały mnie najwyższą estetyką prowadzenia przewodów we wnętrzu obudowy. W tym wypadku sytuacja wygląda analogicznie. Obudowa Corsair Carbide Spec-Delta RGB z oknem ze szkła hartowanego prezentuje się naprawdę ładnie i uroku dodają jej trzy podświetlane wentylatory umieszczone na froncie. Prawdziwy raj dla estetów czeka jednak po zdjęciu bocznej szyby i bocznego panelu obudowy.

optimus-10
optimus-3
optimus-4

Przewody wewnątrz komputera Optimus E-Sport GB6600T-CR3 poprowadzono z najwyższą starannością. Widać, że zajmują się tym osoby znające się na rzeczy, a porządek panuje nie tylko z widocznej strony, ale też z tej niewidocznej. Przewody za płytą główną poprowadzone są wzorcowo, tak, jak pozwala na to obudowa, co przekłada się nie tylko na lepszy przewiew wewnątrz obudowy, ale również mniejsze prawdopodobieństwo gromadzenia się trudnego w usunięciu kurzu.

optimus-17

Obudowa Corsair Carbide Spec-Delta RGB Tempered mieści płyty w formacie ATX, a jej rozmiary są kompaktowe - wynoszą 450x440x210 milimetrów. Trzeba wiedzieć o tym, że z przodu zmieści się chłodnica 360 mm, a u góry 240 mm - to tak na wypadek, gdyby ktoś chciał tu kiedyś zamontować chłodzenie wodne.

optimus-13

Przed pierwszym uruchomieniem komputera w oczy rzucają się dwa ostrzeżenia na górnym panelu obudowy. Pierwsze dotyczy konieczności zachowania oryginalnych zabezpieczeń, które w razie czego pozwolą odesłać komputer do naprawy gwarancyjnej. Gwarancja wynosi tutaj 36 miesięcy. Drugi komunikat zawiera nakaz usunięcia zabezpieczeń z wnętrza obudowy przed pierwszym uruchomieniem komputera - na wypadek, gdyby ktoś zapomniał tego zrobić w przypływie ekscytacji. Detal, który ma znaczenie.

optimus-8
optimus-12

W tanich komputerach z Allegro zazwyczaj spotyka się beznadziejne zasilacze, nie spełniające żadnych konkretnych norm bezpieczeństwa, nie oferujące żadnych zabezpieczeń przeciwko nieprzewidzianym sytuacjom i nie spełniające absolutnie żadnych standardów w zakresie efektywnego energetycznie działania. Optimus postawił na solidny zasilacz Be quiet! System Power 10 650 W z certyfikatem sprawności 80 Plus Bronze. Norma ta oznacza, że zasilacz pracuje ze sprawnością co najmniej 85% przy 20-procentowym obciążeniu, 88% przy obciążeniu 50-procentowym i 85% przy obciążeniu 100-procentowym.

optimus-7
optimus-16

Graczy najbardziej interesują zazwyczaj procesor i karta graficzna. W tym przypadku Optimus zastosował duet w postaci popularnego i często polecanego w komputerach tej klasy cenowej procesora Intel Core i5-12400F oraz karty Gigabyte RTX 3060 Gaming OC 8 GB 128-bit. Podzespoły te w zupełności wystarczają do komfortowej zabawy w rozdzielczości Full HD, a po aktywacji technologii DLSS także w rozdzielczości 1440p po zmniejszeniu detali graficznych. Warto zwrócić uwagę na to, że Optimus zastosował tu 8-gigowy wariant karty. W nieco droższym zestawie Optimus E-Sport GB760T-CR2 jest to o ok. 15 procent wydajniejszy model z 12 GB pamięci na szybszej szynie 192-bit. W połączeniu z 16 GB pamięci RAM Corsair Vengeance LPX RGB o taktowaniu 3200 MHz i opóźnieniach CL16 (dwie kości po 8 GB) daje to całkiem zgrabną konfigurację, osiągającą ponad 144 klatki na sekundę w Full HD w wielu tytułach e-sportowych.

Sprawdziłem wydajność Optimus E-Sport GB6600T-CR3 w popularnych grach. Oto, jak się prezentuje:

 • Grand Theft Auto V (1080p, Very High, MSAA x4) - 135 kl./s.
 • Fortnite (1080p, Epic) - 85 kl./s.
 • Forza Horizon 5 (1080p, Ultra) - 73 kl./s.
 • Cyberpunk 2077 (1080p, Ultra, DLSS jakość) - 64 kl./s.
 • Cyberpunk 2077 (1080p, Ultra, DLSS off) - 52 kl./s.
 • Red Dead Redemption 2 (1080p, Ultra, DLSS off) - 53 kl./s.
 
optimus-20

Dla przypomnienia, nieco droższy Optimus E-Sport GB760T-CR2 uzyskał następujące wyniki:

 • Grand Theft Auto V (1080p, Very High, MSAA x4) - 153 kl./s.
 • Fortnite (1080p, Epic) - 103 kl./s.
 • Forza Horizon 5 (1080p, Ultra) - 83 kl./s.
 • Cyberpunk 2077 (1080p, Ultra, DLSS jakość) - 75 kl./s.
 • Cyberpunk 2077 (1080p, Ultra, DLSS off) - 62 kl./s.
 • Red Dead Redemption 2 (1080p, Ultra, DLSS off) - 62 kl./s.

Najsłabszym punktem konfiguracji wydaje się skądinąd szybki dysk SSD M.2 PCIe. Corsair MP600 GS 500 GB to propozycja korzystająca z technologii PCIe 4.0 - bardzo szybka, co pokazują poniższe pomiary. Producent mógł jednak pokusić się o pojemniejszy, co najmniej 1-terabajtowy nośnik danych. Na szczęście płyta główna przewiduje możliwość dołożenia kolejnego dysku w standardzie M.2, więc gdy użytkownikowi zabraknie miejsca na gry lub inne dane, będzie miał dość łatwe wyjście z tej sytuacji.

test dysku

Kultura pracy całego zestawu stoi na dobrym poziomie. Nawet pod dużym obciążeniem w grach systemu chłodzenia procesora i karty graficznej nie hałasują na tyle, aby miało to przeszkadzać po podłączeniu komputera do głośników. W przypadku, gdy użytkownik korzysta ze słuchawek, żadne odgłosy generowane przez komputer z pewnością nie dotrą do jego uszu. Pod obciążeniem w grach karta graficzna nie przekraczała temperatury 61 stopni, a procesor nie wychodził powyżej granicy 62 stopni. To przyzwoite wyniki.

Podsumowanie


Optimus E-Sport GB660T-CR3 to w swojej cenie całkiem przyzwoita oferta gotowego komputera dla graczy pragnących zaczerpnąć wirtualnej rozrywki w rozdzielczości Full HD. Podzespoły są skompletowane z głową, a wnętrze obudowy zachwyca estetyką. Kultura pracy zestawu stoi na dobrym poziomie. Szkoda, że producent postawił na wersję RTX 3060 z 8 GB RAM i dość mały dysk SSD.

optimus-19

Mocne strony:

+ dobre zabezpieczenie w transporcie
+ niewielka i ładna obudowa
+ wysoka wydajność w grach Full HD
+ komponenty tylko co najmniej dobrej klasy, rozsądnie dobrane
+ wysoka kultura pracy
+ Windows 11 na pokładzie
+ sensowna cena

Słabe strony:

- RTX 3060 w słabszej wersji 8 GB
- nieco zbyt mały dysk SSD
- brak Wi-Fi na płycie głównej
- na siłę: brak opcji personalizacji komponentów