Realme GT3 – recenzja. Smartfon, który naładujesz w 10 minut

Anna BorzęckaSkomentuj
Realme GT3 – recenzja. Smartfon, który naładujesz w 10 minut

O ile niektórzy producenci smartfonów sprzedają swoje urządzenia w zestawach ze standardowymi ładowarkami o mocy do 25 W, część z nich coraz częściej stawia na ładowarki o większej mocy – 30, 50, 100, a nawet 125 W. Wszystko to oczywiście po to, by ich smartfony można było ładować krócej. Realme niedawno wprowadziło do sprzedaży smartfon z ładowarką o mocy aż 240 W, pozwalającą podobno naładować go od 0 do 100% w niecałe dziesięć minut.

Urządzenie Realme GT3 zostało wypożyczone redakcji na czas trwania testów przez firmę Realme.

Wspomniany smartfon to Realme GT3. Ostatnio trafił on w moje ręce dzięki czemu miałam okazję przetestować jego możliwości i sprawdzić, czy faktycznie można naładować go tak szybko, jak twierdzi producent. Oto moja recenzja.

Specyfikacja

Realme GT3 to smartfon wyposażony w procesor Snapdragon 8+ Gen 1 wraz z układem graficznym Adreno 730. Urządzenie ma być oferowane w wielu wersjach, z różnymi konfiguracjami pamięci masowej i pamięci RAM. Ja otrzymałam wersję z 16 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci wewnętrznej. Urządzenie nie pozwala na rozszerzenie pamięci masowej z pomocą karty pamięci.

realme-gt3-2

Realme GT3 dysponuje ekranem AMOLED o przekątnej 6,74”, rozdzielczości 2772 x 1240 pikseli i odświeżaniu do 144 Hz. Zasila go bateria o pojemności 4600 mAh, obsługująca ładowanie 240 W. Smartfon pracuje pod kontrolą systemu Android 13 z nakładką Realme UI 4.0.

Póki co nie wiadomo, kiedy Realme GT3 zadebiutuje w Polsce, ani jaka będzie jego polska cena. Globalna cena urządzenia (podana podczas targów MWC w Barcelonie w lutym) ma startować od 649 dolarów, co przekłada się na blisko 2700 złotych.

Pełną specyfikację Realme GT3 umieściłam poniżej.

Realme GT3 – specyfikacja testowanego modelu:

  • Procesor i grafika: Snapdragon 8+ Gen 1, Adreno 730
  • Pamięć RAM: 16 GB (LPDDR5X)
  • Pamięć masowa: 256 GB
  • Możliwość rozbudowy pamięci: Nie
  • Wyświetlacz: 6,74”, AMOLED, rozdzielczość 2772 x 1240 pikseli, odświeżanie 144 Hz, współczynnik proporcji 20:9, HDR10+,
  • Bezpieczeństwo: czytnik linii papilarnych, rozpoznawanie twarzy
  • Akumulator: 4600 mAh, ładowanie 240 w
  • Aparat fotograficzny:
  • Tył:

50 MP, f/1.9, 1/1.56″, 1.0µm (główny) z PDAF i OIS

8 MP, f/2.2, 1/4.0″, 1.12µm (ultraszerokokątny 112°) z AF

2 MP, f/3.3 (obiektyw mikroskopowy)

  • Przód:

16 MP, f/2.5, 1/3.09″, 1.0µm

  • System operacyjny: Android 13, Realme UI 4.0
  • Transmisja danych: 5G
  • Łączność i lokalizacja: WiFi 802.11 a/b/g/n/ac/ax 2.4/5 GHz, WiFi 6E, Bluetooth 5.3, NFC (dwustronne), GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS
  • Złącza: USB-C 2.0 (USB-C)
  • Typ karty SIM: Dual SIM (nano SIM + nano SIM)
  • Wymiary: 163,9 x 75,8 x 8,9 mm
  • Masa: 199 g

Budowa i jakość wykonania

Realme GT3 to smartfon wyposażony w obudowę wykonaną z tworzywa sztucznego. Jest ona dosyć śliska, ale nie tak śliska jak szklana obudowa mojego Samsunga S21. Czarne plecki posiadają delikatnie matową fakturę, natomiast szare ramki są nieco gładsze. Obudowa się nie palcuje i wpływa na lekkość urządzenia, co jest zdecydowanie na plus. Rzecz jasna, bez ochrony w postaci etui może się jednak rysować.

realme-gt3-3

Plecki Realme GT3 są dosyć nietypowe, a to dlatego, że wyspę aparatów otacza przyciemniane okno dające podgląd na procesor urządzenia. Procesor otacza ramka LED, która stanowi w zasadzie powrót diody powiadomień. Pokazuje ona różne efekty świetlne na przykład, gdy smartfon się ładuje, przy pojawieniu się połączenia przychodzącego lub podczas odbierania powiadomień. Sama wyspa aparatów nieco wystaje ponad plecki.

realme-gt3-4

Plecki Realme GT3 płynnie przechodzą w krawędzie smartfonu. Na krawędzi prawej znalazł się przycisk zasilania, zaś przyciski do zmiany głośności umieszczono po przeciwnej stronie – na lewej krawędzi.

realme-gt3-5

Górna krawędź smartfonu to lokalizacja jednego z mikrofonów, otwór głośnika, a także czujnika podczerwieni. Dolna to zaś lokalizacja portu USB-C, otworów drugiego głośnika i kolejnego mikrofonu, a także tacki na karty SIM. Portu mini jack zabrakło, ale nie powinno to nikogo dziwić.

realme-gt3-6

Jakość wykonania urządzenia stoi na wysokim poziomie. Wszystkie jego elementy są ze sobą dobrze spasowane. Realme GT3 dobrze leży w dłoni, nie tylko dlatego, że jego plecki są nieco zaokrąglone, ale także dlatego, że nie jest przesadnie szeroki.

realme-gt3-7

Wyświetlacz

W Realme GT3 producent zdecydował się zastosować ekran AMOLED o przekątnej 6,74 cala i rozdzielczości 2772 x 1240 pikseli. Parametry te przekładają się na zagęszczenie pikseli (PPI) na poziomie 451. Wyświetlacz smartfonu oferuje bardzo dobre odwzorowanie kolorów, głębokie czernie, a także szerokie kąty widzenia. Co istotne, jest on zgodny ze standardem HDR10+.

realme-gt3-8

W przypadku tego urządzenia możemy cieszyć się wysoką płynnością działania ekranu, a to dzięki częstotliwości odświeżania do 144 Hz. Co istotne, wyświetlacz Realme GT3 może działać z tą maksymalną częstotliwością odświeżania, częstotliwością Hz lub częstotliwością adaptacyjną dla oszczędności poziomu baterii – wystarczy wybrać odpowiednią opcję w Ustawieniach.

Ramki otaczające ekran Realme GT3 są dosyć wąskie. W górnej części wyświetlacza znalazło się standardowe wycięcie dla aparatu do selfie. Pod dolną częścią ekranu umieszczono zaś czytnik linii papilarnych. Ten działa bez zarzutu i błyskawicznie rozpoznanie zarejestrowany odcisk.

realme-gt3-9

Wyświetlacz Realme GT3 pokrywa fabryczna folia ochronna. Ta niestety rysuje się błyskawicznie szybko – szybciej niż inne folie, z którymi miałam do czynienia. Szkoda, bo jak producent informuje przy rejestracji odcisków palca dla czytnika linii papilarnych, folia inna niż fabryczna może negatywnie wpłynąć na działanie czytnika

Oprogramowanie i łączność

Realme GT3 pracuje pod kontrolą systemu Android 13 wraz z nakładką Realme UI 4.0. Dla przypomnienia, z tym samym zestawem miałam do czynienia ostatnio w Realme C55. Jak już wspomniałam w recenzji wspomnianego smartfonu, choć z reguły nie przepadam za nakładkami na czystego Androida, nakładka Realme nie należy do najgorszych. Wadzą mi w niej przede wszystkim reklamy wyświetlane na ekranie blokady przez funkcję Magazyn ekranu blokady. Na szczęście można ją wyłączyć w Ustawieniach.

realme-gt3-10

Od strony softwareowej w Realme GT3 można narzekać też na liczbę preinstalowanych aplikacji. Jest ich całkiem sporo. Poza tym, w ustawieniach nakładki natrafiłam na elementy, które nie zostały przetłumaczone z języka angielskiego na język polski. Rzeczą ciekawą i mile widzianą jest natomiast tryb GT, który podnosi wydajność smartfonu do maksimum.

Realme GT3 obsługuje technologie WiFi 6E i Bluetooth 5.3. Nie zabrakło też NFC do płatności zbliżeniowych oraz transmisji 5G. We wnętrzu smartfonu możemy umieścić dwie karty nano SIM.

Wydajność

We środku Realme GT3 znalazł się procesor Snapdragon 8+ Gen 1 wraz z układem graficznym Adreno 730. Konfigurację dopełniają 16 GB pamięci RAM LPDDR5X (rozszerzanej wirtualnie do 20 GB) i 256 GB pamięci wewnętrznej.

Podzespoły Realme GT3 dysponują bardzo wysoką wydajnością, co potwierdzają przeprowadzone testy. W Benchmarku AnTuTu smartfon zdobył aż 1 037 912 punktów, z kolei w benchmarku GeekBench 6 1185 punktów dla pojedynczego rdzenia i 3739 punkty dla wielu rdzeni. Oznacza to, że Realme GT3 nie jest daleko w tyle za najwydajniejszymi smartfonami na rynku. Z resztą, wspomniany tryb GT dodatkowo nieco jego wydajność podbija, choć kosztem pracy na baterii i podnosząc temperaturę urządzenia. To powiedziawszy, nawet wtedy smartfon się nie przegrzewa.

realme-gt3-11

Za sprawą swojej wysokiej wydajności Realme GT3 oferuje nienaganną płynność działania. Aplikacje uruchamiają się na nim błyskawicznie. Najmniejszego problemu nie sprawia mu też przełączanie się między aplikacjami.

Wysoka wydajność Realme GT3 sprawia, że smartfon ten świetnie nadaje się do grania w nawet najbardziej wymagające gry mobilne. Można się w nich cieszyć na tym urządzeniu grafiką o wysokiej jakości i dużą liczbą klatek na sekundę.

Fotografia

Jaki zestaw aparatów oferuje Realme GT3? Z przodu mamy tu sensor 16 MP. Z tyłu znalazł się zaś sensor 50 MP z autofokusem z automatyczną detekcją fazy i optyczną stabilizacją obrazu, sensor 8 MP z obiektywem ultraszerokokątnym i autofokusem oraz sensor 2 MP z obiektywem mikroskopowym.

realme-gt3-12

Szkoda że sensor z ultraszerokokątnym obiektywem ma tylko 8 MP. Z kolei zamiast obiektywu mikroskopowego wolałabym teleobiektyw, który dla większości użytkowników byłby o wiele przydatniejszy.

Zanim omówię możliwości fotograficzne smartfonu, wspomnę, że jego aplikacja jest prosta w obsłudze i czytelna. Zawiera wszystkie niezbędne funkcje. Oprócz podstawowego trybu do robienia zdjęć, znajdziemy w niej tryb nocny czyli Ultra Night, tryb portretowy, tryb 50M (w którym rejestrowane piksele nie są łączone w większe piksele), tryb profesjonalny, tryb mikroskopowy i nie tylko.

realme-gt3-13

Sensor główny tylnego aparatu Realme GT3 wykonuje w dzień zdjęcia całkiem szczegółowe, o szerokiej rozpiętości tonalnej i barwach zbliżonych do naturalnych. Czujnik czasem przesadza jednak z ekspozycją. Oczywiście im więcej światła, tym lepsze zdjęcia GT3 wykonuje, ale nawet wewnątrz budynków sensor główny aparatu radzi sobie całkiem nieźle. Za sprawą optycznej stabilizacji obrazu naprawdę trudno wykonać zdjęcia poruszone.

realme-gt3-14
realme-gt3-15
realme-gt3-16
realme-gt3-17

W nocy sensor główny oferuje zaskakująco wysoki poziom szczegółowości. Zdjęcia wykonywane nocą są zaszumione w niskim stopniu i dysponują szeroką rozpiętością tonalną. Czasem telefon zbyt mocno jednak te zdjęcia rozjaśnia i zbyt mocno podbija ich ciepłe barwy.

realme-gt3-18
realme-gt3-19
realme-gt3-20
realme-gt3-21

Zdjęcia rejestrowane za pośrednictwem obiektywu ultraszerokokątnego o ile nie rozczarowują pod względem barw, tak pod względem rozpiętości tonalnej i szczegółowości już tak. Szczególnie źle ten element aparatu radzi sobie nocą. Różnice najlepiej widać na ekranie komputera.

realme-gt3-22

Obiektyw mikroskopowy rzecz jasna pozwala wykonać interesujące zdjęcia i rozbudzić ciekawość światem. Nie zmienia to jednak faktu, że większość użytkowników raczej nie będzie z niego korzystać.

realme-gt3-23

Zdjęcia z aparatu przedniego Realme GT3 nie powalają na kolana zarówno pod względem szczegółowości, jak i odwzorowania kolorów. Można jednak docenić to że sensor całkiem nieźle radzi sobie z odróżnianiem bohatera zdjęcia od tła w trybie portretowym, mimo że nie dysponuje czujnikiem głębi.

realme-gt3-24

Zdjęcia z Realme GT3 w pełnej rozdzielczości znajdziesz na naszym Dysku Google.

Realme GT3 pozwala z pomocą przedniej kamery nagrywać wideo w rozdzielczości 720 p lub 1080p przy tylko 30 FPS. Z pomocą kamery tylnej możemy nagrywać w 720p, 1080p lub 4K przy 30 lub 60 FPS. W przypadku każdej z rozdzielczości do dyspozycji mamy tylko stabilizację elektroniczną.

Bateria

Niestety Realme GT3 nie obsługuje ładowania bezprzewodowego. Nie można też bezprzewodowo ładować za jego pośrednictwem innego smartfonu.

Realme GT3 dysponuje baterię o pojemności 4600 mAh, czyli mniejszą niż jego poprzednik – Realme GT2. Podczas typowego użytkowania bateria ta pozwala cieszyć się smartfonem bez zasilania sieciowego przez maksymalnie dwa dni, a większość użytkowników zapewne będzie musiała ładować go codziennie. To mocno rekompensuje jednak najważniejsza cecha smartfonu, czyli jego obsługa ładowania 240 W.

realme-gt3-25

Jak informuje producent, naładowanie GT3 od 0 do 100% z pomocą dołączonej do zestawu ładowarki 240 W powinno potrwać zaledwie… 10 minut. Korzystając z tego smartfonu przekonałam się, że faktycznie tak jest. Oczywiście trudno jednak przewidzieć, jak w dłuższej perspektywie wpłynie to na żywotność baterii. Producent gwarantuje 80% żywotności po ponad 1600 cyklach ładowania, ale czas pokaże, czy faktycznie będziemy mogli się taką żywotnością cieszyć.

Podsumowanie

Póki co Realme GT3 to urządzenie jedyne w swoim rodzaju. Na razie żaden inny smartfon nie oferuje bowiem ładowania 240 W. Warto też jednak zwrócić uwagę na to, że Realme GT3 zawiera też świetny ekran, dysponuje bardzo wysoką wydajnością i oferuje niezłe możliwości fotograficzne. Poza tym posiada rzadko spotykaną dziś diodę powiadomień.

realme-gt3-26

Czy smartfon ten ma jakieś wady? Jego ekran mógłby być chroniony lepiej, a jego aparat ultraszerokokątny sprawdza się dość słabo. Na dodatek nie możemy cieszyć się w tym urządzeniu teleobiektywem. Poza tym trudno przejść obojętnie obok liczby preinstalowanych na urządzeniu aplikacji.

Niestety, na razie nie wiadomo kiedy i czy w ogóle Realme GT3 trafi do sprzedaży w Polsce. Trudno przewidzieć, czy polska cena smartfonu będzie zbliżona do Europejskiej, wynoszącej 649 euro, czyli około 2700 złotych, czy też wyższa.

Mocne strony:

+ ciekawy design
+ niezła jakość wykonania
+ bardzo wysoka wydajność
+ świetny wyświetlacz
+ responsywny czytnik papilarnych
+ wysoka kultura pracy
+ NFC
+ 5G
+ niezła jakość zdjęć
+ błyskawiczne ładowanie

Słabe strony:

kiepska jakość folii ochronnej
rozczarowujący aparat ultraszerokokątny
brak teleobiektywu
wiele preinstalowanych aplikacji

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.