Instalki.pl » Testy » Hardware » Optimus E-Sport GB760T-CR2 - recenzja
Niedziela, 26 Marzec 2023 18:04, Wpisany przez Maksym Słomski
Optimus GB760T-CR2 17
Gotowy komputer dla gracza.

Gotowce, czyli zestawy komputerowe skompletowane uprzednio przez producenta lub po prostu sprzedającego, cieszą się w Polsce wątpliwą renomą. Dzieje się tak głównie za sprawą nieuczciwych sprzedających z Allegro, którzy od lat robią wiele, aby maksymalizować swoje zyski kosztem jakości dobieranych komponentów. Jednym z producentów starających się odczarować zły image gotowych komputerów dla graczy jest polski Optimus. Do naszej redakcji trafił kolejny gotowiec Optimusa, tym razem model Optimus E-Sport GB760T-CR2. Sprawdziłem, czy jest to coś godnego polecenia.

Optimus GB760T-CR2 0

Specyfikacja Optimus E-Sport GB760T-CR2


 • Procesor: Intel Core i5-13400F
 • Chłodzenie procesora: Be quiet! Pure Rock 2
 • Karta graficzna: Gigabyte RTX 3060 Windforce OC
 • Płyta główna: Gigabyte B760M DS3H DDR4
 • RAM: 2 x 8 GB Corsair Vengeance LPX RGB 3200 MHz CL16
 • Dysk: Corsair MP600 GS 1 TB PCIe 4.0 SSD
 • Zasilacz: Be quiet! System Power 10 650 W
 • Obudowa: Corsair Carbide Spec-Delta RGB Tempered
 • System: Windows 11 Home
 • Cena: ok. 5699 złotych

Zabezpieczenia i zawartość opakowania


Optimus E-Sport GB760T-CR2 przybył do mnie w sporych rozmiarów kartonie. Komputer zabezpieczony był w środku gruba pianką znajdującą się na każdym z narożników obudowy. Obudowa Corsair Carbide Spec-Delta RGB Tempered była dodatkowo owinięta przezroczystą folią. Front wykonany z tworzywa sztucznego zabezpieczono dodatkową folią, zapobiegającą powstawaniu rys, podobnie jak okno ze szkła hartowanego. Wnętrze komputera wypełniało specjalnym wypełniaczem, mającym za zadanie usztywnić komponenty i zapobiec uszkodzeniom mechanicznym. Optimus stanął tu na wysokości zadania.

Optimus GB760T-CR2 3
Optimus GB760T-CR2 2

Optimus E-Sport GB760T-CR2 - czy to się opłaca?


Krótko: tak. Zdziwieni? Ja niekoniecznie. Przyzwyczaiłem się już, że coraz częściej gotowce sprzedawane są w cenach niższych niż wynosi suma cen zastosowanych w nich komponentów. Tak było i w tym przypadku. Złożenie podobnego zestawu z oryginalnym, podkreślam: oryginalnym Windows 11, w tej samej cenie jest trudne, o ile nie niemożliwe. Sprawdźcie sami. Cena 5699 złotych to uczciwa cena. Warto pamiętać o tym, że osoby nie mające odpowiednich umiejętności dostają sprzęt profesjonalnie złożony i gotowy do działania. Jak się okazało również pięknie zmontowany.

Komponenty i jakość wykonania


Po wyjęciu z kartonu i zabezpieczeń obudowy z miejsca rzucił mi się w oczy jej kompaktowy rozmiar. Obudowa Corsair Carbide Spec-Delta RGB Tempered mieści płyty w formacie ATX, ale jej rozmiary są całkiem kompaktowe i wynoszą 450x440x210 milimetrów. Idealna sprawa dla kogoś, kto chce oszczędzać miejsce. Jednocześnie warto wiedzieć o tym, że z przodu zmieści się chłodnica 360 mm, a u góry 240 mm - gdyby ktoś chciał tu kiedyś zamontować chłodzenie wodne.

Optimus GB760T-CR2 6

Kolejną rzeczą, którą sprawdziłem była schludność montażu. Każdy gracz chce mieć piękny komputer, nie każdy potrafi zaaranżować wnętrze obudowy w taki sposób, aby wyglądało efektownie. Mało kto jest w stanie poprowadzić przewody tak perfekcyjnie, jak robi to w swoich gotowcach Optimus. Tak zwany cable management w wykonaniu tej marki to mistrzostwo świata i mam tu na myśli zarówno widoczną przez szkło hartowaną stronę wewnętrzną, jak i zewnętrzną, schowaną za metalowym panelem. Nawet tam przewody są ułożone w taki sposób, aby nie były splątane, nie gromadził się w nich kurz i zapewniały jak najlepszy obieg powietrza w obudowie.

Optimus GB760T-CR2 14

Na frontowym, górnym panelu obudowy widnieją dwa ostrzeżenia. Pierwsze z zaleceniem o zachowaniu oryginalnych zabezpieczeń, które pomogą bezpiecznie odesłać komputer do producenta w razie roszczeń gwarancyjnych. Drugie zawiera apel o usunięcie zabezpieczenia z wnętrza obudowy. Naklejki usytuowano tak, że nie sposób je pominąć - to następny punkt dla gotowego desktopa marki Optimus.

Optimus GB760T-CR2 4

Obudowa Corsair Carbide Spec-Delta RGB Tempered nie należy może do czołówki najprzewiewniejszych, ale nie jest to też piekarnik. Biorąc pod uwagę zastosowane komponenty o relatywnie niskim poborze mocy, to dobry kompromis pomiędzy efektownym wyglądem i przewiewnością. Z przodu w dolnej części oraz po bokach przedniego panelu znajduje się perforacja, przez którą powietrze zasysają trzy 120-milimetrowe podświetlane wentylatory. Jeden z wentylatorów umieszczono z tyłu. Komputer prezentuje się okazale i cieszy oko.

Optimus GB760T-CR2 9

Cieszy też fakt, iż Optimus stawia wyłącznie na komponenty dobrej klasy. W środku obudowy są podzespoły marek Gigabyte, Corsair oraz BeQuiet! Nie widać tu żadnych oszczędności, a cały sprzęt dobrano naprawdę profesjonalnie i w sposób bardzo zbalansowany - wystarczy rzucić okiem na specyfikację.

Optimus GB760T-CR2 7

Kultura pracy zestawu stoi na wysokim poziomie. Cooler procesora Be quiet! Pure Rock 2 stanowi gwarancję pracy znacznie cichszej od schładzacza typu box. Zapewnia przy tym temperatury pracy na poziomie zaledwie 54 stopni Celsjusza pod obciążeniem i 28 stopni Celsjusza w stanie spoczynku. To w zupełności wystarczający cooler do procesora z zablokowanym mnożnikiem.

Optimus GB760T-CR2 8

Miło zaskakują parametry pracy dysku SSD, zgodne z tymi, które deklaruje producent. Odczyt danych na poziomie 5075 MB/s i ich zapis wynoszący ok. 3937 MB/s to nawet więcej niż potrzebuje większość graczy… i więcej niż obiecują producenci dysków i gotowca. Szybki nośnik danych skraca do minimum czas uruchamiania się systemu, gier i aplikacji oraz doczytywania lokacji w rozbudowanych tytułach AAA.

ssd optimus

Procesor Intel Core i5-13400F, 16 GB pamięci RAM DDR4 oraz karta graficzna Gigabyte GeForce RTX 3060 Windforce OC są trio idealnym do zabawy w rozdzielczości 1080p w wysokich detalach graficznych i czasem nawet 144 klatkach na sekundę. Po włączeniu DLSS w niektórych grach można pokusić się o zabawę w rozdzielczości 1440p, o ile oczywiście dysponuje się odpowiednim monitorem. Sprzęt nawet pod dużym obciążeniem działa stabilnie i cicho. Entuzjaści z GPU wycisną odrobinę wyższą wydajność poprzez OC, na przykład za pośrednictwem programu MSI Afterburner. Procesora podkręcić się nie da.

 • Grand Theft Auto V (1080p, Very High) - 153 kl./s.
 • Fortnite (1080p, Epic) - 103 kl./s.
 • Forza Horizon 5 (1080p, Ultra) - 83 kl./s.
 • Cyberpunk 2077 (1080p, Ultra, DLSS jakość) - 75 kl./s.
 • Cyberpunk 2077 (1080p, Ultra, DLSS off) - 62 kl./s.
 • Red Dead Redemption 2 (1080p, Ultra, DLSS off) - 62 kl./s.
 
Optimus GB760T-CR2 12

Podsumowanie


Optimus E-Sport GB760T-CR2 to kolejny godny polecenia komputer ze stajni marki Optimus. To również kolejny desktop dla graczy, którego można z czystym sumieniem polecić ze względu na jego opłacalność. Biorąc pod uwagę zastosowane komponenty oraz obecność systemu Windows 11 Home, cena jest po prostu uczciwa.

Komputer Optimusa cechuje rozsądny dobór komponentów wyłącznie dobrej klasy, szalenie schludna organizacja wnętrza (wzorowe prowadzenie przewodów w obudowie!) oraz przede wszystkim wysoka wydajność, która ucieszy graczy.

Optimus GB760T-CR2 18

Trudno jest doszukać się słabych punktów w Optimus E-Sport GB760T-CR2. Jedynym może być to, że nie ma się większego wpływu na wybór komponentów i trzeba "brać to co jest". Nie sądzę jednak, aby był to większy problem.

Optimus E-Sport GB760T-CR2 to po świetna propozycja dla osób pragnących kupić sobie lub swojemu dziecku rozsądnie skonfigurowany komputer. Moim zdaniem trudno nie być tu z czegoś zadowolonym. Jeśli ktoś woli składać komputery samodzielnie, z różnych względów poszuka czegoś innego.

Mocne strony:

+ dobre zabezpieczenie w transporcie
+ niewielka i ładna obudowa
+ wysoka wydajność w grach Full HD
+ komponenty tylko co najmniej dobrej klasy, rozsądnie dobrane
+ wysoka kultura pracy
+ Windows 11 na pokładzie
+ uczciwa cena

Słabe strony:

- brak Wi-Fi na płycie głównej
- na siłę: brak wpływu na dobór komponentów

Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry ProduktKomputer otrzymał wyróżnienie "Dobry Produkt".