Instalki.pl » Testy » Hardware » HyperX Quadcast S - recenzja. Nowa wersja, wciąż świetny mikrofon
Wtorek, 21 Marzec 2023 21:02, Wpisany przez Maksym Słomski
hyperx solocast s 9
Uniwersalny mikrofon komputerowy.

Mikrofon HyperX Quadcast S testowałem już w listopadzie 2020 roku. Po dwóch latach od premiery tego naprawdę udanego urządzenia do sprzedaży trafił jego biały wariant kolorystyczny. Postanowiłem sprawdzić, czy HyperX oprócz koloru zmienił coś jeszcze. Wiem z doświadczenia, że producenci elektroniki użytkowej lubią po cichu dokonywać zmian w swoich produktach, które nie zawsze podobają się konsumentom. Jaki jest zatem biały wariant HyperX Quadcast S? Czy sprzęt zmienił się na lepsze, na gorsze, czy może jedynie od strony wizualnej?

hyperx solocast s 1

Zawartość opakowania


Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam biel w komputerach stacjonarnych. W swoim desktopie mam białą obudowę, białe wentylatory i białą płytę główną. Dlaczego miałbym korzystać z czarnego mikrofonu? Biały HyperX Quadcast S prezentuje się doprawdy nieźle po wyjęciu z opakowania. Jest dostarczany wraz z białym przewodem USB-C do USB-A o aż 3-metrowej długości. Ponadto wewnątrz pudełka jest też adapter do statywów z gwintem 3/8 i 5/8 cala. Oprócz tego kupujący znajdzie standardową "papierologię" w postaci instrukcji obsługi i ulotek.

HyperX Quadcast S - specyfikacja


Mikrofon:

 • Kompatybilność: PC, Mac, PlayStation 4
 • Przetwornik: Elektretowy mikrofon pojemnościowy
 • Kierunkowość: stereofoniczny, wielokierunkowy, kardioidalny, dwukierunkowy (4 tryby)
 • Próbkowanie: 48 kHz / 16-bitowe
 • Częstotliwość przenoszenia: 20 Hz – 20 kHz
 • Czułość: -36 dB (1V/Pa przy 1 kHz)
 • Długość przewodu: 3 metry (USB-C do USB-A)

Wyjście słuchawkowe:

 • Impedancja: 32 Ohm
 • Częstotliwość przenoszenia: 20 Hz - 20 kHz
 • Moc maksymalna: 7 mW

Budowa i jakość wykonania

Tutaj nie zmieniło się nic. HyperX Quadcast S nadal wygląda efektownie i bardzo estetycznie, a jakość wykonania stoi na wysokim poziomie. Tak, mikrofon jest wykonany z tworzywa sztucznego, ale solidnego i takiego, na którym nie widać odcisków palców.

hyperx solocast s 5

Masa mikrofonu to 254 gramy, a całość wraz ze statywem waży 710 gramów. W odniesieniu do czarnej wersji kolorystycznej narzekałem na koszyk, który mógłby być metalowy. Jasne, cały mikrofon mógłby być metalowy, ale nie jest... a szkoda. Biały HyperX Quadcast S kosztuje ok. 699 złotych i jest odrobinkę droższy niż czarny model. Tanio nie jest, ale jak się okazuje, wysoka cena jest w co najmniej pewnym stopniu uzasadniona.

hyperx solocast s 12

Podstawa mikrofonu wykorzystuje w dalszym ciągu trzy gumowe podkładki, skutecznie tłumiące drgania i zapobiegające przesuwaniu mikrofonu na powierzchni biurka. Wtyk na przewód USB znajduje się z tyłu obudowy - tam też znalazło się miejsce na pokrętło pozwalające ustawić mikrofon w jednym z czterech trybów pracy - stereofonicznym, wielokierunkowym, kardioidalnym i dwukierunkowym.

 • Tryb kardioidalny - to najlepszy wybór dla streamerów, osób nagrywających podcasty oraz muzyków
 • Tryb stereofoniczny - dzięki niemu można skutecznie nagrywać wokale i instrumenty
 • Tryb wielokierunkowy - pomaga rejestrować wszystkie odgłosy otoczenia
 • Tryb dwukierunkowy - można go wykorzystać podczas wywiadów twarzą w twarz, kiedy rozmówca znajduje się po drugiej stronie mikrofonu
 
hyperx solocast s 6

W dolnej części mikrofonu widnieje pokrętło głośności rejestrowanego dźwięku. Regulacja jest niezwykle płynna, czego nie można powiedzieć o większości tańszych mirkfonów, które działają zerojedynkowo.

hyperx solocast s 3

Wyciszanie HyperX Quadcast S odbywa się poprzez tapnięcie górnego panelu obudowy. Dwustrefowe podświetlenie LED mikrofonu gaśnie, sygnalizując użytkownikowi, że dźwięk nie jest już rejestrowany.

hyperx solocast s 11

Oprogramowanie


Niewiele zmieniło się w kwestii oprogramowania. Narzędzie HyperX Ngenuity wyszło wprawdzie z testów beta, jednakże jest nadal dostępne wyłącznie z poziomu sklepu Microsoft Store. Na pocieszenie: mikrofon apki nie potrzebuje i działa na zasadzie plug and play. Powinny ją zainstalować osoby zainteresowane regulowaniem dwustrefowego podświetlenia LED, a takich, jak mniemam, nie zabraknie.

apka mikrofon

Z poziomu HyperX Ngenuity da się uzyskać szybki wgląd w bieżący tryb pracy mikrofonu, ustawić odsłuch i zmienić poziomy głośności nagrywania oraz podłączonych słuchawek. Nadal oprogramowanie jest dość ubogie w opcje.

Jakość rejestrowanego dźwięku


Z dziennikarskiego obowiązku nagrałem na nowo próbkę dźwięku, aby przekonać się, czy producent aby na pewno niczego nie zmienił na gorsze. Nie zmienił. Wciąż jest doskonale. I wciąż HyperX Quadcast S rejestruje dźwięk 48 kHz/16-bit. Czy to wada? Moim zdaniem ważniejsza jest jakość nagrań i sam fakt, że urządzenie rejestruje dźwięk stereo.

hyperx solocast s 8

Poniższa próbka dźwięku została zapisana w formacie FLAC w programie Audacity i wgrana do serwisu Soundcloud. Jakość nagrań oceńcie sami. Od siebie dodam tylko, że moim zdaniem są bardzo dobre i do perfekcji brakuje mi tu zewnętrznego filtra pop - skuteczniejszego niż sam filtr wewnętrzny, nie radzący sobie w absolutnie każdej sytuacji ze zgłoskami wybuchowymi.


Podsumowanie


Biała wersja HyperX Soundcloud S jest fajniejsza niż czarna, bo... jest biała. Trafia ona w moje poczucie estetyki i wydaje mi się, że wiele osób pragnących kupić sobie mikrofon z wysokiej półki lubi mieć wybór i teraz go ma. Poza tym, HyperX Quadcast S to nadal jeden z najlepszych i najbardziej wszechstronnych mikrofonów komputerowych z tej półki cenowej. Trudno go nie polubić, bowiem ma w zasadzie same zalety.

Cztery tryby działania czynią go idealnym do streamowania, przeprowadzania wywiadów, prowadzenia rozmów grupowych i nagrywania muzyki. Wygodne wyciszenie tapnięciem jest szalenie wygodne w trakcie prowadzenia różnego rodzaju "calli". Urządzenie HyperX prezentuje się świetnie i tak też jest wykonane. No, może koszyczek mógłby być metalowy. Jakość nagrań rejestrowanych HyperX Quadcast S stoi na najwyższym poziomie.

hyperx solocast s 4

W zestawie przydałby się dodatkowy, zewnętrzny filtr pop, bo ten wbudowany nie zawsze radzi sobie ze zgłoskami wybuchowymi. Poza tym mankamentem nie mam zasadzie większych uwag.

HyperX Quadcast S w pełni zasłużył na to, aby zostać poleconym.

Mocne strony:

+ teraz dwa kolory do wyboru
+ nagrywanie w stereo
+ szeroki zakres zastosowań (4 tryby nagrywania)
+ wysoka jakość rejestrowanego dźwięku, nawet bez obróbki
+ wbudowany pop filtr
+ podstawa z koszyczkiem w zestawie
+ programowalne podświetlenie
+ estetyka wykonania
+ łatwe wyciszanie
+ praktyczne pokrętło gain

Słabe strony:

- przydałby się zewnętrzny pop filtr do skuteczniejszego wycinania zgłosek wybuchowych
- biały wariant droższy od czarnego
- nagrania tylko w jakości 48 kHz/16-bit


Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry ProduktMikrofon otrzymał wyróżnienie "Dobry Produkt".