Instalki.pl » Testy » Hardware » Cecotec Conga Popstar 14800 Aqua – recenzja. Mop ale elektryczny
Niedziela, 12 Marzec 2023 13:10, Wpisany przez Anna Borzęcka
cecotec-mop-1
Czy to dobre zastępstwo dla klasycznego mopa lub ścierki?

Sprzątanie bywa dla mnie relaksujące. Niemniej, istnieją pewne czynności z zakresu domowych porządków, których absolutnie nienawidzę. Jedną z nich jest mycie podłóg. Klasyczne mopy trzeba regularnie moczyć w wiadrze z wodą, która czasem w trakcie mycia wymaga wymiany. Poza tym, potrafią pozostawiać smugi. Jest oczywiście opcja mycia podłóg ścierką z mikrofibry, ale to wymaga z kolei klęczenia na kolanach.

Na szczęście, pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania, które mocno ułatwiają utrzymywanie domu w czystości. W ostatnim czasie miałam okazję przekonać się, czy warto sięgnąć po mop… elektryczny. W moje ręce trafił bowiem elektryczny mop Cecotec Conga Popstar 14800 Aqua. Oto moja opinia na jego temat.

Mop elektryczny – co to takiego?


Okej, pewnie zastanawiasz się, czym może charakteryzować się mop elektryczny? W skrócie, Cecotec Conga Popstar 14800 Aqua jest urządzeniem wyposażonym w zbiornik, z którego za pośrednictwem systemu dozowania pobierana jest woda (lub woda z detergentem). Tą następnie namaczane są obrotowe szczotki - ten sprzęt wyposażony jest w sumie w dwie takie szczotki. Cecotec Conga Popstar 14800 Aqua zawiera również oddzielny zbiornik na brudną wodę, zbieraną ze szczotek.

cecotec-mop-2

Szczotki mopa, obracając się, jednocześnie myją podłogę i ułatwiają przesuwanie po niej mopa. Zbiornik na brudną wodę sprawia z kolei, że mopa nie musimy ręcznie namaczać i odciskać. Ale jak Cecotec Conga Popstar 14800 Aqua sprawdza się w praktyce? Czy używanie go zamiast zwykłego mopa lub ścierki ma sens? Oczywiście to sprawdziłam. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest on jednocześnie odkurzaczem. Nie jest też mopem parowym.

Cecotec Conga Popstar 14800 Aqua – specyfikacja:


  • Zasilanie: akumulatorowe
  • Moc: 60 W
  • Pojemność zbiornika: 0,4 l
  • Pojemność baterii: 2000 mAh
  • Wskaźnik tempoeratury: Nie
  • Zawartość zestawu: ładowarka, 2x szczotka do podłogi Jalisco, instrukcja obsługi, karta gwarancyjna, podstawka pod mop, szczoteczka do czyszczenia elementów mopa
  • Gwarancja: 24 miesiące
  • Masa: 3,45 kg

Pierwsze wrażenia


Cecotec Conga Popstar 14800 Aqua dotarł do mnie w zestawie wraz z zasilaczem, podstawką pod mop, 2 sztukami obrotowych szczotek, szczoteczką do czyszczenia elementów mopa, kartą gwarancyjną, a także instrukcją obsługi, napisaną między innymi w języku polskim. Przed pierwszym użyciem urządzenie trzeba było odpowiednio przygotować do pracy, zdejmując kilka naklejek i dopasowując do siebie dwa elementy, które były rozłączone, by sprzęt zmieścił się w opakowaniu. Nota bene, instrukcja obsługi jest przejrzysta, prosta w zrozumieniu i zawiera wiele przydatnych informacji, choć znalazły się w niej pewne tłumaczeniowe błędy.

cecotec-mop-3

Po wstępnych oględzinach przekonałam się, że Cecotec Conga Popstar 14800 Aqua jest w stanie pionowo stać bez żadnej pomocy i bez opierania go o jakąkolwiek pionową powierzchnię. Ten fakt nie dość, że ułatwia znalezienie dla mopa stałego miejsca w mieszkaniu, to pozwala podczas sprzątania w dowolnym momencie wyłączyć i puścić mop, by poświęcić uwagę innej czynności.

Mop składa się z prostokątnej podstawy, która zawiera zbiornik na brudną wodę i dwie obrotowe szczotki, a także z pionowego korpusu, w skład którego wchodzi wbudowany akumulator i przezroczysty zbiornik na czystą wodę. U góry tego korpusu znajdziemy przycisk zasilania oraz przycisk aktywujący dozownik wody. Jakości wykonania urządzenia nie można nic zarzucić. Część jego zewnętrznych elementów wykonana jest z tworzywa sztucznego, a część z aluminium, natomiast są one ze sobą bardzo dobrze spasowane.

cecotec-mop-4

Cecotec Conga Popstar 14800 Aqua w praktyce


No dobrze, po zapoznaniu się z mopem i przygotowaniu go do pracy przystąpiłam do jego testów. Najpierw musiałam rzecz jasna uzupełnić jego zbiornik na czystą wodę właśnie wodą lub wodą z detergentem w odpowiednich proporcjach. Dla potencjalnie lepszych efektów sięgnęłam po tę drugą opcję. Otwór zbiornika jest bardzo mały, dlatego trudno nalać do niego cokolwiek bezpośrednio z kranu czy bez lejka, nie rozlewając nic dookoła.

By włączyć mop, wystarczy kliknąć w jego przycisk zasilania. Podczas użytkowania nie musimy na szczęście trzymać żadnego przycisku. Trzeba jednak raz na parę chwil nacisnąć przycisk dozownika, by upewnić się, że szczotki obrotowe urządzenia będą odpowiednio wilgotne. Zanim na dobre przejdziemy do mycia, warto kilka razy zrobić to wstępnie, a następnie poczekać aż szczotki się namoczą.

cecotec-mop-5

Chociaż Cecotec Conga Popstar 14800 Aquaważy wcale nie mało, bo 3,45 kilograma, przesuwanie go po podłodze nie wymaga żadnego wysiłku. Nasze ruchy są bowiem wspomagane przez ruchy szczotek obrotowych. Poza tym, jego uchwyt jest na tyle długi, że przynajmniej ja, przy wzroście wynoszącym 1,64 m, nie muszę garbić się, użytkując urządzenie. Co istotne, podstawa mopa jest bardzo zwrotna i nie jest w stanie domyć jedynie niewielkiego paska podłogi tuż pod ścianą. Można nią nawet wjechać pod sofę, o ile ta stoi na nóżkach. Ważną zaletą mopa jest też jego bezprzewodowość. Korzystając z niego, nie musimy plątać się wśród kabli.

Jak dobrze Cecotec Conga Popstar 14800 Aqua myje podłogi? Powiedziałabym, że całkiem dobrze. Wskazuje na to zawartość zbiornika na brudną wodę, a także stan podłóg po sięgnięciu po elektryczny mop. Niemniej jednak, jako że urządzenie nie dociska szczotek mocno do podłóg, posiada piętę achillesową w postaci zaschniętych plam. Jeżeli gdzieś na podłodze taka plamka się znajduje, warto wpierw pozbyć się jej mokrą gąbką, a dopiero potem przejść do mycia mopem. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że Cecotec Conga Popstar 14800 Aqua nie ma problemu z pochłanianiem rozlanego mleka, herbaty, wina i innych płynów. Mimo to takie płyny lepiej wchłonąć ręcznikiem papierowym, a wszelkie pozostałości umyć mopem. Dlaczego? Ano dlatego, że pojemnik na brudną wodę jest bardzo mały. O ile do tego na czystą wodę możemy wlać do 350 ml cieczy, w pojemniku na wodę brudną mieści się maksymalnie 270 ml cieczy. Oznacza to, że myjąc podłogi musimy uważać na jego przepełnienie. Niestety nie jesteśmy w stanie zobaczyć, jak bardzo ten jest zapełnionym nie zdejmując uprzednio jego pokrywy.

cecotec-mop-6

Uważam, że warto przed myciem podłóg w mieszkaniu je odkurzyć, ale wszelkie pominięte przez odkurzacz zabrudzenia, takie jak kocia sierść, są mimowolnie zbierane przez mop w większe kępki, które można zebrać z podłogi ręką lub ściereczką. Część takich zabrudzeń zostaje na szczotkach obrotowych i wewnątrz podstawy mopa, ale na szczęście usuwanie ich nie jest trudne.

cecotec-mop-7

Mop zasługuje wręcz na pochwałę ze względu na łatwość czyszczenia i demontażu jego poszczególnych elementów. Aby wyjąć pojemnik na czystą wodę, wystarczy pociągnąć za jego górną część. Aby odsłonić, a potem móc wyjąć pojemnik na brudną wodę, wystarczy ścisnąć dwa przyciski górnej pokrywy. Aby zdjąć szczotki z ich silników, wystarczy ścisnąć dwa przycisku blokady ich osłony, zdjąć osłonę, a następnie za szczotki mocno pociągnąć. Nie znalazłam jednak w instrukcji obsługi informacji o tym, czy szczotki obrotowe można prac w pralce. Trzeba więc myć je ręcznie, albo korzystając z tak zwanej funkcji samooczyszczania mopa. Funkcja samooczyszczania działa natomiast przeciętnie, wiec mycie ręczne sprawdza się lepiej.

Cecotec Conga Popstar 14800 Aqua - bateria


Ładowanie mopa odbywa się za pośrednictwem dołączonego do zestawu zasilacza, którego przewód należy wpiąć do portu znajdującego się blisko podstawy urządzenia. Przewód ten jest na tyle długi, że nie trudno znaleźć dobre miejsce do ładowania sprzętu. Cecotec Conga Popstar 14800 Aqua potrzebuje około 4 do 5 godzin na naładowanie od 0 do 100 procent. Nie jest to wynik rewelacyjny, ale w podobnym czasie ładuje się większość pionowych odkurzaczy i mopów elektrycznych.

cecotec-mop-8

Oczywiście to, ile razy elektrycznego mopa będziemy mogli użyć przed koniecznością ponownego podłączenia go do zasilania, zależy od powierzchni sprzątanego mieszkania. O niskim stopniu naładowania baterii podczas użytkowania będzie informował czerwony wskaźnik zlokalizowany w pobliżu przycisku zasilania.

cecotec-mop-9

Podsumowanie


Cecotec Conga Popstar 14800 Aqua to urządzenie, dzięki któremu mycie podłóg staje się przyjemniejsze i łatwiejsze. Dobrze byłoby, gdyby jego zbiornik na brudną wodę był większy, a stan jego napełnienia był w jakiś sposób sygnalizowany przez urządzenie. Niemniej jednak, mop ten pozwala dbać o czystość podłóg bez konieczności męczenia się z odciskaniem z niego wody i klęczenia. Sprzęt ten można przesuwać po podłodze z wielką lekkością, a jego obsługa jest bardzo prosta. Trzeba tylko pamiętać, że przed jego użyciem zaschniętych plam powinniśmy pozbyć się gąbeczką lub ścierką.

cecotec-mop-10

Mocne strony:

+ dobra jakość wykonania
+ sprzęt łatwy w obsłudze
+ czytelna instrukcja obsługi w języku polskim
+ przesuwanie mopa po podłodze nie wymaga wysiłku
+ brak konieczności opierania o ścianę
+ prostota demontażu i czyszczenia elementów mopa
+ pochłania rozlane ciecze
+ pozwala na utrzymanie podłóg w czystości
+ urządzenie bezprzewodowe

Słabe strony:

- brak wskaźnika napełnienia zbiornika na brudną wodę
- mały zbiornik na brudną wodę
- nie radzi sobie z zaschniętymi plamami

Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry ProduktMop otrzymał wyróżnienie "Dobry Produkt".