Instalki.pl » Testy » Hardware » OnePlus Buds Pro 2 – recenzja. Świetne brzmienie i nie tylko
Sobota, 25 Luty 2023 20:12, Wpisany przez Anna Borzęcka
oneplus-buds-pro-2-1
Jest jednak jedno ale.

OnePlus to nie tylko smartfony. Przedsiębiorstwo, które zadebiutowało pod koniec 2013 roku, ma już w swojej ofercie także smartwatch, tablet, przeróżne akcesoria, a także kilka urządzeń audio, w tym słuchawki TWS. Niedawno jego portfolio poszerzyło się o kolejne słuchawki TWS – OnePlus Buds Pro 2, a ja miałam okazję je przetestować.

OnePlus Buds Pro 2 01

Specyfikacja


OnePlus Buds Pro 2 to dokanałowe słuchawki bezprzewodowe typu TWS (ang. true wireless) z ANC (aktywną redukcją szumów) wyposażone w podwójne przetworniki. Oferują one łączność Bluetooth 5.3 oraz wsparcie dla kodeków AAC, SBC, LHDC i LC3. Poza tym, charakteryzują się klasą szczelności IP55.

oneplus-buds-pro-2-2

OnePlus Buds Pro 2 wyceniono w polskich sklepach na około 889 złotych. Ich pełną specyfikację umieściłam poniżej.

OnePlus Buds Pro 2 - specyfikacja:

 • Budowa: dokanałowe
 • Wersje kolorystyczne: czarny (Obsidian Black), zielony (Arbor Green)
 • Aktywna redukcja szumów (ANC): Tak (48 dB)
 • Łączność: Bluetooth 5.3 (zasięg 10 m)
 • Przetworniki: przetwornik niskotonowy 11 mm + przetwornik wysokotonowy 6 mm
 • Pasmo przenoszenia: 10 Hz do 40 000 Hz
 • Obsługiwane kodeki: AAC, SBC, LHDC, LC3
 • Mikrofony: 3 mikrofony na słuchawkę
 • Czułość mikrofonów: -38 dB
 • Bateria: słuchawki 60 mAh, etui ładujące 520 mAh
 • Czas pracy na baterii (słuchanie muzyki): 9 godzin odtwarzania z wyłączonym ANC bez etui, 39 godzin odtwarzania z wyłączonym ANC z etui, 6 godzin odtwarzania z włączonym ANC bez etui, 25 godzin odtwarzania z włączonym ANC z etui (50% głośności)
 • Ładowanie: przewodowe USB-C oraz bezprzewodowe Qi-certified
 • Czas ładowania: słuchawki – 10 minut ładowania dla 3 godzin słuchania, słuchawki + etui – 10 minut dla 10 godzin słucHania
 • Funkcje: możliwość jednoczesnego połączenie z dwoma urządzeniami, redukcja szumów podczas połączeń głosowych, tryb transparentny, sterowanie dotykowe, aktualizacje OTA, Zdrowie szyi, Zen Mode Air, OnePlus Audio ID 2.0, Google Fast Pair
 • Klasa szczelności: IP55 (tylko słuchawki), IPX4 (etui)
 • Zawartość zestawu: słuchawki, etui ładujące, 3 pary wkładek dousznych (3 rozmiary), kabel USB-C
 • Masa pojedynczej słuchawki: ok. 4,9 g
 • Masa etui ładującego: 47,3 g

Pierwsze wrażenia


OnePlus Buds Pro 2 dotarły do mnie wewnątrz niewielkiego pudełka, w którym oprócz słuchawek i ich etui znalazłam dwie dodatkowe pary wymiennych silikonowych adapterów, dokumentację produktu oraz przewód USB-C w charakterystycznej dla OnePlus czerwonej barwie. Słuchawki te sprzedawane są w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej i zielonej. Ja otrzymałam je w wersji czarnej.

OnePlus Buds Pro 2 02

Etui OnePlus Buds Pro 2 prezentuje się bardzo elegancko. Wykonano je z matowego plastiku, na którym odciski palców nie są dobrze widoczne. Zdobi je wyłącznie połyskujące logo OnePlus, pod którym umieszczono logo Dynaudio – firmy, wraz z którą słuchawki zostały zaprojektowane. Etui otwiera się niczym pudełko na biżuterię.

oneplus-buds-pro-2-3

Port USB-C służący do ładowania etui umieszczono z tyłu, pod zawiasem. Na dolnej części przedniej krawędzi etui znalazła się zaś dioda stanu. Przycisk umożliwiający aktywowanie trybu parowania umieszczono wewnątrz, między magnetycznymi dokami słuchawek. Ze względu na obecność magnesów odkładanie słuchawek do etui jest bardzo wygodne. Na szczęście równie wygodne jest ich wyjmowanie z doków.

oneplus-buds-pro-2-4

Same słuchawki w górnej części również wykonano z matowego tworzywa sztucznego. W dolnej zaś z tworzywa błyszczącego, o bardziej śliskiej powierzchni. Z przodu pałąków umieszczono panele dotykowe, a od wewnętrznej części słuchawek piny ładowania. Z zewnątrz znajdziemy zaś grille mikrofonów.

oneplus-buds-pro-2-5

Jakość wykonania OnePlus Buds Pro 2 stoi na wysokim poziomie. Wszystkie elementy urządzenia są ze sobą dobrze spasowane. Niemniej, tworzywo sztuczne wewnątrz etui łatwo się rysuje.

Słuchawki leżą w uszach bardzo wygodnie i nie wystają z nich przesadnie. Poza tym, trzymają się uszu bardzo dobrze. Można w nich iść i biec bez obawy o to, że je zgubimy.

oneplus-buds-pro-2-6

Parowanie i łączność


Parowanie słuchawek OnePlusBuds Pro 2 z innymi urządzeniami jest bardzo proste. Wystarczy otworzyć etui urządzenia, a na smartfonie OnePlus natychmiast pojawi się powiadomienie o możliwości sparowania. Aby sparować je ze smartfonem innej marki lub komputerem, trzeba uruchomić tryb parowania słuchawek poprzez przytrzymanie przycisku w etui. Gdy słuchawki znajdą się w trybie parowania, pojawią się w ustawieniach Bluetooth smartfonu lub komputera.

oneplus-buds-pro-2-7

Zadowala fakt, że OnePlusBuds Pro 2 obsługują połączenia multipoint. Dzięki temu możemy w nich na przykład słuchać muzyki z komputera, a te w razie potrzeby zapauzują ją i przełączą się na smartfon po odebraniu przychodzącego połączenia. Bez zarzutu jest też zasięg łączności Bluetooth słuchawek. Podczas słuchania nie pojawiająsię żadne zakłócenia, jeśli udamy się z nimi na drugi koniec mieszkania, zostawiając telefon ma miejscu.

OnePlus Buds Pro 2 04

OnePlusBuds Pro 2 poza standardowymi kodekami AAC i SBC obsługują lepsze jakościowo kodeki LHDC 4.0 i LC3. Szkoda jednak, że nie obsługują też wspieranego przez większą liczbę smartfonów niż LHDC 4.0 i LC3 kodeka LDAC. Tym czasem, kodek LDAC obsługują na przykład przetestowane przeze mnie ostatnio znacznie tańsze słuchawki Huawei FreeBuds 5i.

Aplikacja HeyMelody


Na urządzeniach z Androidem i iOS słuchawki OnePlus Buds Pro 2 współpracują z aplikacją HeyMelody. Posiadacze smartfonów Apple nie muszą jej jednak pobierać, gdyż nakładka OxygenOS 11 lub nowsza umożliwia konfigurowanie słuchawek bezpośrednio z poziomu ustawień sytemu, w sekcji Bluetooth.

heymelody

Aplikacja HeyMelody pozwala poznać sterowanie suchawkami poprzez przejście specjalnego samouczka. Dodatkowo możemy w niej sprawdzić stan baterii słuchawek i etui, włączyć ANC lub tryb transparentny, włączyć połączenia multipoint, spersonalizować dotykowe sterowanie czy przeprowadzić test dopasowania słuchawek do kanałów słuchowych. Aplikacja posiada również wbudowany korektor – możemy skorzystać w nim z predefiniowanych ustawień lub stworzyć swoje.

OnePlus Buds Pro 2 09

Co istotne, aplikacja HeyMelody jest prosta w obsłudze, a jej interfejs jest czytelny. Poza tym, jest on dostępny w języku polskim.

Brzmienie i działanie słuchawek


W skrócie, OnePlus Buds Pro 2 oferują po prostu świetne brzmienie – nawet, gdy odsłuch odbywa się z użyciem kodeka AAC (tak jak w moim przypadku). Bez wątpienia ma to związek z tym, że w słuchawkach tych zastosowano podwójne przetworniki – o średnicy 11 mm obsługujące częstotliwości niskie i średnie, a także o średnicy 6 mm obsługujące tony wysokie. Znaczącą rolę odegrało też to, że słuchawki wystrojono wraz z firmą Dynaudio.

OnePlus Buds Pro 2 05

Dźwięk generowany przez OneBuds Pro 2 jest krystalicznie czysty i charakteryzuje się szeroką sceną i bardzo dobrą separacją. Poszczególne elementy każdego z utworów doskonale w nich słychać, niezależnie od tego, czy słuchamy indie rocka, popu czy muzyki z gier. Brzmienie jest więc bardzo szczegółowe. Bas jest w moim odczuciu na idealnym poziomie – nie dominuje, a jednocześnie nie daje o sobie zapomnieć. Tony średnie wraz z wokalami nigdzie nie giną, tak jak tony wysokie.

oneplus-buds-pro-2-8

Obsługa dotykowa słuchawek jest bardzo wygodna. Niemniej, gesty nie polegają tylko na dotykaniu paneli dotykowych słuchawek, a ich ściskaniu. To, czy na pewno wykonaliśmy jakikolwiek gest, potwierdzane jest monitem dźwiękowym. Gesty są zaś intuicyjne. Wystarczy ścisnąć słuchawki by wstrzymać lub wznowić odtwarzanie, ścisnąć podwójnie, by przejść do następnego utworu lub ścisnąć i przytrzymać, by zmienić tryb ANC. Szkoda jednak, że gesty nie pozwalają na zmianę głośności odtwarzania.

Aktywna redukcja szumów


Z ANC w OnePlus Buds Pro 2 możemy korzystać w czterech trybach – inteligentnym, maksymalnym, umiarkowanym i lekkim. W trybie inteligentnym eliminacja hałasu automatycznie dostosowuje się do warunków otoczenia. Możemy też włączyć redukcję szumów dopasowaną do naszego kanału słuchowego. Ale jak funkcja ta w tych słuchawkach się spisuje?

oneplus-buds-pro-2-9

Niestety, ANC w przypadku omawianych słuchawek rozczarowuje. OnePls Buds Pro 2 wyraźnie gorzej redukują wszelkiego rodzaju hałasy niż inne słuchawki, które dotychczas testowałam, a które oferowały ANC tłumiące ponad 40 dB hałasów. Na szczęście, różnica w jakości odtwarzanego dźwięku między wyłączonym a włączonym ANC jest naprawdę minimalna.

Mikrofony i rozmowy telefoniczne


OnePlus Buds Pro 2 to po trzy mikrofony w każdej ze słuchawek. Na dodatek urządzenie wykorzystuje te mikrofony i sztuczną inteligencję, by wygłuszać odgłosy z otoczenia takie jak szum wiatru. Wszystko to sprawia, że słuchawki bardzo dobrze sprawdzają się podczas rozmów telefonicznych, a rejestrowany przez nie głos charakteryzuje się wysoką jakością. Niemniej, mikrofony i algorytmy nie są w stanie wygłuszyć absolutnie wszystkich hałasów, zwłaszcza tych bardzo głośnych.

Bateria


Producent twierdzi, że akumulatory umieszczone w słuchawkach OnePlus Buds Pro 2 powinny pozwolić nam na 9 godzin nieprzerwanego słuchania muzyki bez włączonego ANC i przy 50% głośności. Doładowywanie z etui ma gwarantować zaś łącznie 39 godzin pracy. Włączenie ANC skraca czas pracy do odpowiednio 6 i 25 godzin. Dane te dotyczą jednak odsłuchu z użyciem kodeku AAC.

Przy słuchaniu muzyki z kodekiem AAC faktyczny czas pracy na baterii jest zbliżony do danych producenta, co trzeba docenić. Z kolei po przełączeniu się na kodek LHDC nieco spada, co warto mieć na uwadze.

oneplus-buds-pro-2-10

Etui słuchawek możemy ładować zarówno bezprzewodowo, z użyciem dołączonego do zestawu przewodu, jak również z bezprzewodowo, sięgając po dowolną ładowarkę w standardzie Qi. Przewodowe ładowanie trwa około dwie godziny.

Podsumowanie


OnePlus Buds Pro 2 to naprawdę świetne słuchawki, o po prostu genialnym brzmieniu. Czasem naprawdę trudno uwierzyć, że tak małe pchełki dysponują takimi możliwościami. Poza tym, OnePlus Buds Pro 2 należy pochwalić za schludny design, intuicyjność obsługi dotykowej oraz długi czas pracy na baterii.

oneplus-buds-pro-2-11

Najnowsze słuchawki OnePlus zawodzą tylko i wyłącznie pod dwoma względami – braku wsparcia dla kodeka LDAC oraz radzącego sobie niezbyt dobrze trybu ANC. Wady te sprawiają jednak, że należy się naprawdę dobrze zastanowić, czy na OnePlus Buds Pro 2 naprawdę warto wydać blisko 900 złotych, zwłaszcza że konkurencja w tym zakresie cenowym jest spora.

Mocne strony:

+ ładny design
+ długi czas pracy na baterii
+ świetna jakość brzmienia
+ wygodna obsługa dotykowa
+ wygodna konstrukcja
+ czytelna i wszechstronna aplikacja HeyMelody
+ certyfikat IP55

Słabe strony:

- rozczarowujące ANC
- brak obsługi kodeka LDAC

Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry ProduktSłuchawki otrzymały wyróżnienie "Dobry Produkt".