Logitech Brio 300 – recenzja. Kamerka internetowa dla każdego

Anna BorzęckaSkomentuj
Logitech Brio 300 – recenzja. Kamerka internetowa dla każdego

Logitech to firma, która produkuje takie urządzenia jak kamerki internetowe od dawna. W ostatnim czasie poszerzyła jednak swoją ofertę o kolejne urządzenie tego typu. Tym razem do sprzedaży wprowadzona została kamerka internetowa Logitech Brio 300. Ja miałam okazję ją przetestować, dzięki czemu przekonałam się, co oferuje i czy jest warta swojej ceny.

Materiał reklamowy – urządzenie Logitech Brio 300 zostało przekazane redakcji w formie prezentu. Promowana marka: Logitech. Producent nie miał wpływu na treść publikacji.

Specyfikacja

Logitech Brio 300 to sprzedawana w cenie 369 złotych kamerka internetowa, która jest w stanie rejestrować obraz o rozdzielczości 1080p (1920 x 1080 pikseli) oraz 720p (1280 x 720 pikseli) w 30 klatkach na sekundę. Wyposażono ją sensor 2MP, a jej pole widzenia wynosi 70 stopni.

Kamerka dysponuje przewodem USB-C, a także posiada powłokę antyrefleksyjną, zintegrowaną fizyczną zasłonę oraz uchwyt. W jej wnętrzu umieszczono też mikrofon z funkcją niwelowania szumów.

logitech-brio-300-2

Logitech Brio 300 współpracuje z urządzeniami z systemami Windows 10 lub nowszym, macOS 10.15 lub nowszym oraz ChromeOS. Obsługa kamerki odbywa się za pośrednictwem aplikacji Logi Tune.

Pełną specyfikację urządzenia umieściłam poniżej.

Logitech Brio 300 – specyfikacja:

  • Model: Logitech Brio 300
  • Rozdzielczość: 1080p/30 fps (1920 x 1080 pikseli), 720p/30 fps (1280 x 720 pikseli), 2 MP
  • Pole widzenia po przekątnej (dFoV): 70°
  • Ustawianie ostrości: brak AF
  • Zoom: cyfrowe powiększenie 1x
  • Typ obiektywu: 4-elementowy obiektyw Logi z powłoką antyrefleksyjną i zintegrowaną zasłoną
  • Złącze: USB-C
  • Mikrofon: mono (zasięg do 1,22 metra)
  • Oprogramowanie: Logi Tune
  • Wspierane systemy: Windows 10 lub nowszy, macOS 10.15 lub nowszy, ChromeOS
  • Dodatkowe funkcje: RightLight 2
  • Zawartość zestawu: kamera Brio 300 z przewodem USB-C (o dł. 1,5 m), zaczep montażowy, dokumentacja produktu
  • Wymiary: 65,63 mm x 53,1 x 45 mm (kamerka + uchwyt)
  • Masa: 74,6 g (kamerka, uchwyt i przewód)

Pierwsze wrażenia

Logitech Brio 300 sprzedawana jest w trzech wersjach kolorystycznych – białej, różowej i czarnej. W każdej prezentuje się bardzo ładnie, ale do mnie różowa przemawia najbardziej. Dobrze się złożyło, bo właśnie różową Brio 300 otrzymałam do testów. Kamerka dotarła do mnie w niewielkim pudełku, w którym oprócz niej samej znajdowała się dokumentacja produktu.

logitech-brio-300-3

Ta kamerka internetowa charakteryzuje się nietypowym kształtem. Przypomina bowiem stożek. Dzięki temu wygląda ciekawie. Jej design jest minimalistyczny. Obudowę i uchwyt wykonano z tworzywa sztucznego, jednakże wygląda ono na tworzywo wysokiej jakości. Poszczególne elementy urządzenia są ze sobą bardzo dobrze spasowane.

Zarówno z uchwytem, jak i przewodem kamerka jest zintegrowana na stałe. Nie jest to dobra wiadomość. Uszkodzenie przewodu czy uchwytu będzie się bowiem po prostu wiązało z koniecznością wyrzucenia tej kamerki do kosza i zakupu nowej. Taka konstrukcja przyczynia się do pogłębiania problemu elektrośmieci.

logitech-brio-300-4

Z przodu kamerki znalazł się rzecz jasna obiektyw z jego fizyczną osłoną, której ustawienie możemy zmieniać ręką. W miejscu tym umieszczono też otwór mikrofonu, logo Logi i diodę stanu.

logitech-brio-300-5

Uchwyt kamerki jest bardzo wygodny. Z jego pomocą możemy z łatwością umieścić urządzenie na monitorze. Co ważne, jego końcówki pokryte są gumą, dzięki czemu uchwyt nie ślizga się na tworzywie sztucznym monitora. W przeciwieństwie do Logitech Brio 500, Brio 300 nie obraca się jednak w lewo i w prawo, więc nieco trudniej jest dostosować jej ustawienie do naszych potrzeb.

logitech-brio-300-6

Logitech Brio 300 jest wykrywana przez komputer natychmiast po podłączeniu jej do jego portu przewodem USB-C. Właściwie od razu po podłączeniu możemy z niej korzystać. Po pobraniu i instalacji aplikacji Logi Tune będziemy jednak w stanie zmienić jej ustawienia i zaktualizować jej oprogramowanie.

Aplikacja Logi Tune

Aplikacja Logi Tune jest bardzo prosta w obsłudze, a jej interfejs jest minimalistyczny i czytelny, choć dostępny w języku angielskim, a nie w polskim. Za jej pośrednictwem możemy zmienić rozdzielczość rejestrowanego obrazu, a także jego inne ustawienia – jasność, kontrast, saturację czy ostrość. Wśród ustawień znalazły się też opcje wyłączenia automatycznego balansu bieli czy automatycznego wyboru ekspozycji. W aplikacji możemy również nałożyć na obraz jeden z kilku dostępnych filtrów i wyłączyć mikrofon kamerki.

logi-tune-brio

Warto przypomnieć, że aplikacja Logi Tune współpracuje nie tylko z kamerkami internetowymi Logitech, ale również słuchawkami firmy i stacją dokującą Logi Dock. Ponadto można połączyć ją z kalendarzem Google lub usługą Outlook, by dołączać do wideokonferencji jednym kliknięciem.

Logitech Brio 300 w praktyce

Logitech Brio 300 to kamerka obsługująca funkcję RightLight 2, która pozwala automatycznie dostosowywać jej ustawienia do trudnych warunków oświetleniowych. Świetnie się składa, albowiem mój komputer ustawiony jest w miejscu o nienajlepszym oświetleniu. Gdy siedzę przy biurku, za swoimi plecami mam okna.

W dzień, zarówno przy zasłoniętych, jak i odsłoniętych oknach znajdujących się za mną, Logitech Brio 300 gwarantuje obraz dość czysty i szczegółowy, ale mniej szczegółowy niż Brio 500. Na szczęście kamerka bardzo dobrze radzi sobie z automatycznym dostosowywaniem ekspozycji i balansu bieli do warunków oświetleniowych. Po wyłączeniu tych funkcji obraz prezentuje się znacznie gorzej.

brio-300-dzien-1

brio-300-dzien-2Po zmroku, przy ambientowym oświetleniu w kolorze różowo-czerwonym, na obrazie z kamerki widać zaszumienie. Jest ono większe niż w przypadku Logitech Brio 500. Moja twarz jest też na nim nieco rozmyta – obraz charakteryzuje się mniejszą szczegółowością.

brio-300-noc

Jak można się domyślić, mikrofon zaimplementowany w Logitech Brio 300 rejestruje dźwięk w jakości mocno odbiegającej od nagrań dokonywanych z użyciem mikrofonów dedykowanych streamowaniu czy mikrofonów studyjnych. Mimo to jego jakość jest zadowalająca, aczkolwiek słychać w nim delikatny, ale naprawdę delikatny pogłos. Mikrofon faktycznie odfiltrowuje szumy i radzi sobie z tym całkiem nieźle.

Podsumowanie

Logitech Brio 300 to porządna kamerka, która spełni potrzeby większości pracowników biurowych, studentów i nie tylko. Oferuje bowiem obraz w jakości Full HD, całkiem niezłą jakość rejestrowanego dźwięku i współpracuje z wieloma platformami. Poza tym, trudno nie docenić jej funkcji automatycznego dostosowywania natężenia oświetlenia.

logitech-brio-300-7

Uważam, że cena Logitech Brio 300 jest adekwatna w stosunku do tego, co to urządzenie oferuje. Jedynymi jej wadami jest to, że jej przewód nie jest odłączany, a jej położenie na uchwycie można zmieniać tylko wokół osi poziomej.

Mocne strony:

+ wysoka jakość wykonania
+ fizyczna zasłona obiektywu
+ wygodny uchwyt (choć bez funkcji obrotu)
+ prosta w obsłudze aplikacja Logi Tune
+ wieloplatformowość
+ niezła jakość obrazu
+ zadowalająca jakość rejestrowanego dźwięku

Słabe strony:

nieodłączany kabel i uchwyt

Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry ProduktKamerka otrzymała wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.