Recenzja Oppo Reno8 T. Smartfon z mikroskopem

Anna BorzęckaSkomentuj
Recenzja Oppo Reno8 T. Smartfon z mikroskopem

Niedawno na polskim rynku zadebiutował nowy smartfon marki OppoOppo Reno8 T. Jeden z egzemplarzy tego urządzenia trafił akurat w moje ręce, dzięki czemu miałam okazję go przetestować. Przekonaj się, co takiego Oppo Reno8 T oferuje, czy warto go kupić i czy jest to smartfon dla Ciebie. Oto jego recenzja.

Urządzenie Oppo Reno8 T zostało wypożyczone redakcji na czas trwania testów przez firmę Oppo.

Specyfikacja

Oppo Reno8 T to wyceniony na 1699 złotych smartfon wyposażony w 8-rdzeniowy procesor MediaTek Helio G99 z układem graficznym Mali-G57 MC2. Smartfon posiada 8 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci masowej, którą można rozszerzyć aż o 2 TB za pomocą karty micro SD. Jego bateria dysponuje zaś pojemnością 5000 mAh.

oppo-reno8-t-2

Inne cechy charakterystyczne Oppo Reno8 T to ekran AMOLED o przekątnej 6,43 cala i rozdzielczości FHD+, obsługa WiFi 6 i NFC, a także sloty na dwie karty nanoSIM niezależne od slotu na kartę micro SD. Urządzenie pracuje pod kontrolą systemu Android 13 z nakładką ColorOS 13.

Pełną specyfikację Oppo Reno8 T umieściłam poniżej.

Oppo Reno8 T – specyfikacja:

  • Procesor i grafika: 8-rdzeniowy MediaTek Helio G99, Mali-G57 MC2
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Pamięć masowa: 128 GB
  • Możliwość rozbudowy pamięci: Tak (o 2 TB)
  • Wyświetlacz: 6,43” AMOLED, rozdzielczość: 2400 x 1080 pikseli (FHD+), 409 PPI, odświeżanie do 90 Hz, proporcje wyświetlacza 20:9
  • Bezpieczeństwo: czytnik linii papilarnych w ekranie
  • Akumulator: 5000 mAh, szybkie ładowanie 33 W
  • Aparat fotograficzny:
    • Z tyłu: 100 MP, f/1.7 (główny) z autofokusem; 2 MP, f/2.4 (do pomiaru głębi); 2 MP, f/3.3 (mikroskop)
    • Z przodu: 32 MP, f/2.4
  • System operacyjny: Android 13 z nakładką ColorOS 13
  • Transmisja danych: 4G
  • Łączność i lokalizacja: WiFi 802.11 a/b/g/n/ac/ax 2.4/5 GHz, Bluetooth 5.3, NFC, GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou, QZSS
  • Złącza: USB-C 2.0 z OTG
  • Typ karty SIM: nano SIM + nano SIM + micro SD
  • Wymiary: 160,8 x 73,84 x 7,8 mm
  • Masa: 182 g

Budowa i design

Oppo Reno8 T został udostępniony przez producenta w czarnej wersji kolorystycznej z twardymi pleckami oraz w pomarańczowej wersji kolorystycznej z pleckami pokrytymi ekoskórą. Do mnie trafiła ta druga. Urządzenie w tym wydaniu jest bardzo przyjemne w dotyku i po prostu świetnie wygląda. Wręcz szkoda byłoby zamykać go w etui.

oppo-reno8-t-3

Reno8 T jest smartfonem smukłym i kompaktowym, a więc doskonale leży w dłoni. Ma to związek nie tylko z jego wymiarami, ale też z faktem, że jego ramki płynnie przechodzą w plecki. Urządzenie jest również bardzo lekkie – waży tylko 182 gramy. Jednocześnie jego jakość wykonania stoi na wysokim poziomie, wszystkie elementy telefonu są ze sobą bardzo dobrze spasowane.

Na pleckach Reno8 T oprócz logo Oppo znalazły się dwie okrągłe wyspy tylnego aparatu, nieco wystające ponad resztę urządzenia. Od dołu otaczają je pierścienie, które tak jak ramki mają błyszczącą powierzchnię.

oppo-reno8-t-4

Prawa ramka Oppo Reno8 T zawiera przycisk zasilania, a na lewej umieszczono przyciski do zmiany głośności i tackę na dwie karty SIM oraz kartę micro SD. Na górnej ramce znalazł się tylko otwór mikrofonu, a na dolnej port USB-C, otwór drugiego mikrofonu, otwór jednego z głośników i port mini jack. Otwory drugiego z głośników zlokalizowane są w górnej krawędzi ekranu.

oppo-reno8-t-5
oppo-reno8-t-6

Wyświetlacz

Oppo Reno8 T posiada ekran AMOLED o przekątnej 6,43 cala i rozdzielczości 1080 x 2400 (FHD+). Parametry te przekładają się na zagęszczenie pikseli na poziomie 409 PPI. Ekran obsługuje odświeżanie do 90 Hz.

Na wyświetlacz w omawianym urządzeniu nie można narzekać. Oferuje on ostry obraz i świetne odwzorowanie kolorów, a także szerokie kąty widzenia. Może nie jest to najjaśniejszy panel AMOLED, ale i tak bardzo jasny.

oppo-reno8-t-7

Niejeden tańszy smartfon posiada ekran z odświeżaniem ekranu do 120 Hz. Niemniej, 90 Hz i tak robi sporą różnicę względem 60 Hz. Płynność działania tego wyświetlacza jest więc zadowalająca.

Ekran zajmuje jakieś 89,6% powierzchni przedniego panelu. Otaczające go czarne pasy nie są zatem zbyt grube, poza tym dolnym, który rzuca się w oczy. Lewy górny róg ekranu zawiera wcięcie dla przedniego aparatu, natomiast pod dolną częścią wyświetlacza umieszczono czytnik linii papilarnych.

oppo-reno8-t-8

Czytniki ekranowe są dla mnie znacznie wygodniejsze niż te umieszczane w przyciskach zasilania. Nie inaczej jest w tym przypadku. Tylko że ten konkretny czytnik miał problem z rozpoznawaniem mojego palca. Zwykle udawało mi się odblokować ekran dopiero za drugim, trzecim lub czwartym dotknięciem czytnika.

oppo-reno8-t-9

Oprogramowanie i łączność

System operacyjny zainstalowany na Oppo Reno8 T to Android 13 z dodatkową nakładką ColorOS 13. O ile jestem miłośniczką czystego Androida, tak ColorOS to nakładka, którą oceniam pozytywnie. Jest kolorowa, czytelna, zawiera wiele przydatnych funkcji, a opcje jej personalizacji są spore. Co najważniejsze, nie doszukałam się w niej reklam.

Poza aplikacjami wspólnymi dla wszystkich urządzeń z Androidem Oppo Reno8 T zawiera kilka dodatkowych preinstalowanych aplikacji. Są to zarówno aplikacje od Oppo, jak i zewnętrznych producentów. Spośród nich można wymienić TikTok, Netflix, Lords Mobile i Booking.com. Warto je odinstalować, chyba że zamierzasz z nich korzystać.

oppo-reno8-t-10

Oppo Reno8 T obsługuje Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3 i łączność 4G. Pozwala też na dokonywanie płatności zbliżeniowych dzięki NFC. Oppo opracowało również smartfon Oppo Reno8 T 5G, który, jak wskazuje nazwa, pozwala łączyć się z 5G. Ten jednak nie dość, że jest też większy i posiada inny procesor, to przynajmniej na razie nie jest dostępny w Polsce.

Wydajność

Oppo Reno8 T wyposażono w procesor MediaTek Helio G99 z układem graficznym Mali-G57 MC2. Urządzenie dysponuje też 8 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej, którą z pomocą karty pamięci można poszerzyć o dodatkowe 2 TB. Co istotne, w smartfonie można umieścić jednocześnie kartę micro SD i dwie karty SIM.

Powyższe komponenty sprawiają, że Oppo Reno8 T dysponuje niezłą wydajnością. W benchmarku AnTuTu smartfon uzyskał 368 657 punktów. W benchmarku Geekbench 5 zdobył zaś 548 punktów dla pojedynczego rdzenia i 1817 punktów dla wielu rdzeni.

oppo-reno8-t-11

Powyższe wyniki przekładają się na wysoką płynność działania podczas poruszania się w obrębie systemu operacyjnego, szybkie uruchamiania aplikacji i szybkie przełączanie się między nimi. Podczas bardziej wymagających działań smartfon nie ma problemu z przegrzewaniem się. W bardziej wymagających grach na Oppo Reno8 T musimy jednak zrezygnować z wyższych ustawień graficznych.

Tak, procesor MediaTek Helio G99 można spotkać w smartfonach o kilkaset złotych tańszych. Wydaje mi się jednak, że producent postanowił postawić tu po prostu nie na najwyższą wydajność, a na to, aby dobre wrażenie robiły inne cechy smartfonu, takie jak opisany już ekran czy design.

Fotografia

Aparat przedni w Oppo Reno8 T składa się z trzech jednostek – głównej matrycy 100 MP z autofokusem, sensora 2 MP do pomiaru głębi, a także mikroskopu 2 MP. Zabrakło tu obiektywu ultraszerokokątnego i teleleobiektywu. Aparat przedni to zaś pojedynczy sensor, ale za to o rozdzielczości 32 MP.

oppo-reno8-t-12

Aplikacja aparatu na tym smartfonie zawiera raczej dość standardowe tryby fotograficzne, które można spotkać także na większości innych urządzeń za wyjątkiem trybu Mikroskop. Mamy tu standardowy tryb Zdjęcia, tryb do fotografii nocnej, tryb portretowy czy tryb Pro i kilka innych. Interfejs aplikacji jest czytelny i łatwo się w nim odnaleźć.

Główny sensor tylnego aparatu w dzień wypada dobrze. Wykonywane przez niego zdjęcia są kontrastowe, charakteryzują się dobrym odwzorowaniem barw, a także całkiem dużą szczegółowością, jak na matrycę 100 MP przystało. Podobnie jest w przypadku aparatu do selfie.

oppo-reno8-t-13

oppo-reno8-t-14
oppo-reno8-t-15
oppo-reno8-t-16
oppo-reno8-t-17
oppo-reno8-t-18
oppo-reno8-t-19
oppo-reno8-t-20
oppo-reno8-t-21
oppo-reno8-t-22Zdjęcia nocne z Oppo Reno8 T prezentują się rzecz jasna nieco gorzej. Są trochę zaszumione i łatwiej o ich rozmycie, ale ich barwy pozytywnie zaskakują.

oppo-reno8-t-23
Fotografia nocna – Tryb Zdjęcie.

oppo-reno8-t-24
Fotografia nocna – Tryb Ultra Night.

oppo-reno8-t-25

oppo-reno8-t-26
oppo-reno8-t-27
oppo-reno8-t-28
Fotografia nocna – Tryb Zdjęcie.oppo-reno8-t-29
Fotografia nocna – Tryb Ultra Night.

oppo-reno8-t-30

oppo-reno8-t-31Mikroskop w Reno8 T to raczej ciekawostka. Skorzystają z niej tylko nieliczni entuzjaści. Niemniej, przynajmniej na telefonie zdjęcia z mikroskopu wyglądają dobrze i ujawniają szczegóły, których zwykły sensor nie jest w stanie uchwycić. Na monitorze komputera prezentują się gorzej ze względu na ich niską rozdzielczość.

oppo-reno8-t-32

Z pomocą Oppo Reno8 T możemy nagrywać tylnym aparatem wideo w rozdzielczości 780p lub 1080p w 30 klatkach na sekundę. Takie same parametry wideo oferuje aparat przedni.

Bateria

Oppo Reno8 T posiada baterię o dużej pojemności, wynoszącej 5000 mAh. Przy umiarkowanym użytkowaniu można dzięki niej ładować smartfon co drugi dzień, a nawet rzadziej.

oppo-reno8-t-33

Ładowanie urządzenia odbywa się za pośrednictwem dołączonej do zestawu ładowarki 33 W. Aby naładować smartfon od 0 do 100 %, musimy poświęcić około 1,5 godziny. To wynik po prostu zadowalający.

Podsumowanie

Oppo Reno8 T to niewątpliwie ciekawy smartfon. Może nie jest tak wydajny jak inne urządzenia w cenie 1699 złotych, ale za to świetnie wygląda (zwłaszcza w wersji pomarańczowej), posiada bardzo dobry wyświetlacz, dużą baterię, a poza tym oferuje całkiem niezłe możliwości fotograficzne. Oczywiście, jego mikroskop to element, który dla wielu może nie mieć żadnego znaczenia, ale z pewnością znajdą się osoby, które kupią smartfon właśnie dla niego.

Mocne strony:

+ bardzo ładny design
+ wyświetlacz AMOLED 90 Hz
+ zadowalająca wydajność
+ Android 13 z ColorOS 13
+ ładowanie 33 W
+ długi czas pracy na baterii
+ mikroskop
+ obsługa dual SIM i jednocześnie micro SD
+ czytnik linii papilarnych pod ekranem…

Słabe strony:

… ale działający przeciętnie
brak obiektywu ultraszerokokątnego
gruba dolna ramka ekranu
brak 5G

Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry ProduktSmartfon otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.