Instalki.pl » Testy » Hardware » STM ChargeTree Go - test mobilnej ładowarki bezprzewodowej 3w1
Niedziela, 29 Styczeń 2023 16:32, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
STM ChargeTree Go 04

Codzienne ładowanie wielu elektronicznych gadżetów powoli staje się rutyną. Otaczające nas przedmioty wspierają jednak często różnie standardy ładowania, co rodzi konieczność posługiwania się wieloma ładowarkami. Tutaj z pomocą przychodzą adaptery posiadające wiele złącz USB-A i USB-C, ale ciekawym rozwiązaniem są też ładowarki bezprzewodowe, które sprawdzą się w przypadku smartfonów, słuchawek i innych akcesoriów obsługujących standard Qi.

Nie trudno domyślić się, że ładowarka STM ChargeTree Go 3w1 dedykowana jest urządzeniom Apple. Podobnych rozwiązań na rynku jest całkiem sporo, jednak sprzęt od STM wyróżnia się kompaktową i składaną konstrukcją. Czy dzięki temu pozbyłem się nadmiaru kabli? Zapraszam do recenzji.

STM ChargeTree Go 01

Dla kogo ładowarka STM ChargeTree Go?


Jak już wspomniałem, produkt rekomendowany jest użytkownikom sprzętu Apple. Jest to produkt z certyfikatem Qi więc można wykorzystać go również do zasilania urządzeń innych marek (Samsung, OPPO, OnePlus, itd.). Wystarczy wsparcie dla standardu Qi, a ten jest bardzo powszechny w świecie urządzeń mobilnych. Za pomocą STM ChargeTree Go naładujemy zatem wszelkie słuchawki, smartfony i akcesoria wspierające ładowanie bezprzewodowe.

STM ChargeTree Go 02

Pierwsze wrażenia i specyfikacja


Ładowarkę STM ChargeTree Go otrzymujemy w dobrze zabezpieczonym i doskonale opisanym opakowaniu. Na pudełku znajdziemy szereg niezbędnych informacji na temat możliwości urządzenia. Producent wprost sugeruje, że za pomocą ładowarki możemy jednocześnie zasilać smartfon, zegarek oraz słuchawki, co naturalnie kieruje nas myślami w ekosystem Apple.

Już na początku muszę pochwalić wymiary urządzenia. Zgodnie z deklaracjami producenta, mamy do czynienia z ładowarką kompaktową i wręcz podróżną. Co więcej, składana konstrukcja pozwala zabrać ją podczas weekendowych czy biznesowych wypadów.

STM ChargeTree Go 08

Całość wykonano z przyjemnego w dotyku, satynowego tworzywa. W miejscu, gdzie telefon opiera się na ładowarce w pozycji pionowej zastosowano dodatkową gumę, aby urządzenie stabilnie "stało" podczas zasilania. Warto też nadmienić, że z ładowarki można korzystać zarówno w pozycji pionowej, jak i na leżąco - wówczas tracimy jednak dostęp do miejsca na ładowanie, np. słuchawek.

W zestawie nie znajdziemy adaptera zasilającego, jest za to przewód USB-C o długości 1m. Jest też materiałowy pokrowiec przydatny w podróży. Jak podaje producent, aby jednocześnie ładować 3 urządzenia, niezbędna jest ładowarka sieciowa o mocy min. 20W. Wymiary ładowarki po złożeniu to ok. 15 x 7,5 x 2,5 cm.

STM ChargeTree Go 09

Moc wyjściowa podczas ładowania wynosi: telefon (MAX 15W), AirPods (MAX 5W), Apple Watch (MAX 3W). Możliwe jest ładowanie telefonu w etui o grubości do 5 mm.

Każda z trzech podstawek ładujących posiada wbudowaną diodę LED informującą o rozpoczęciu ładowania. Dioda świeci przez ok. 30 sekund, aby nie rozpraszać użytkownika podczas snu. Osobiście wolałbym delikatne podświetlenie, które nie znika, aby mieć pewność, że urządzenie ładuje się prawidłowo.

STM ChargeTree Go 03

Jak producent wygospodarował aż 3 miejsca na ładowanie w tak kompaktowym urządzeniu? Spójrzcie tylko na konstrukcje - jest ona niezwykle przemyślna. Z przodu mamy miejsce na telefon, konstrukcja jest nieco pochylona, aby urządzenie odpowiednio opierało się na ładowarce. Z tyłu umieszczono płytkę na słuchawki AirPods, AirPods Pro lub inne wspierające Qi. Z kolei "slot" na zegarek ma formę wysuwanego ramienia. Działa ono na "klik" i jest chowane.

STM ChargeTree Go w codziennym użytkowaniu


Urządzenie doskonale sprawdza się w roli ładowarki na biurko dla osób, które używają iPhone, słuchawek AirPods oraz zegarka Apple Watch. Podczas testów mogłem ładować jednocześnie 3 urządzenia zajmując tylko jedno gniazdo USB w ładowarce.

STM ChargeTree Go 05

Podczas użytkowania STM ChargeTree Go nie zauważyłem problemów z przegrzewaniem się. Można narzekać za to na dość powolne ładowanie w przypadku, gdy ładujecie trzy urządzenia jednocześnie. Najsłabiej wypada ładowanie zegarka (maksymalnie 3W) podczas, gdy Apple Watch Ultra, Apple Watch Series 8 i Apple Watch Series 7 wspierają szybkie ładowanie 5W.

STM ChargeTree Go 06

STM ChargeTree Go, czy warto kupić?


Testowane urządzenie przekonało mnie przede wszystkim kompaktowymi wymiarami, składaną konstrukcją oraz wszechstronnością. Jako użytkownik sprzętu z ekosystemu Apple, z pewnością zabiorę ją ze sobą w najbliższą podróż.

Jeżeli szukasz dobrze wykonanej, a przede wszystkim niewielkiej ładowarki i chcesz ograniczyć ilość kabli plączących się na biurku, STM ChargeTree Go będzie trafnym wyborem. Warto jednak pamiętać, że ładowarka nie ma w zestawie adaptera zasilającego więc jeżeli nie posiadasz odpowiedniego o mocy min. 20W/2.22A, trzeba będzie zakupić go oddzielnie. Niewielkim rozczarowaniem jest też szybkość ładowania, która wypada nieco gorzej niż przy użyciu oryginalnych akcesoriów.

Ładowarkę do testów udostępnił w formie prezentu sklep doApple.pl, gdzie STM ChargeTree Go w kolorze czarnym lub białym można kupić za nieco ponad 340 zł.