Instalki.pl » Testy » Hardware » Huawei FreeBuds 5i – recenzja. Słuchawki o solidnym brzmieniu
Środa, 18 Styczeń 2023 10:00, Wpisany przez Anna Borzęcka
huawei-freebuds-5i-1
Oto nowe słuchawki TWS w portfolio Huawei.

Huawei posiada niezwykle bogatą ofertę słuchawek bezprzewodowych typu TWS. W przeszłości miałam okazję testować kilka ich modeli, na przykład Huawei FreeBuds SE, Huawei FreeBuds Pro 2 czy Huawei FreeBuds Lipstick. Ostatnio w moje ręce wpadły jednak kolejne, najnowsze słuchawki TWS od Huawei – wchodzące właśnie do sprzedaży w Polsce słuchawki Huawei Freebuds 5i.

Specyfikacja


Huawei FreeBuds 5i to wycenione w Polsce na 399 złotych dokanałowe słuchawki TWS obsługujące łączność Bluetooth 5.2. Słuchawki te obsługują technologię aktywnej redukcji szumów (ANC) do 42 dB, kodeki AAC, SBC i LDAC oraz charakteryzują się klasą szczelności IP54.

huawei-freebuds-5i-2

Pełną specyfikację urządzenia umieściłam poniżej.

Huawei FreeBuds 5i – specyfikacja:

 • Budowa: dokanałowe
 • Wersje kolorystyczne: czarny (Nebula Black), niebieski (Isle Blue), biały (Ceramic White)
 • Aktywna redukcja szumów (ANC): Tak (42 dB)
 • Łączność: Bluetooth 5.2
 • Przetwornik: dynamiczny przetwornik 10 mm
 • Pasmo przenoszenia: 20 Hz do 40 000 Hz
 • Obsługiwane kodeki: AAC, SBC, LDAC
 • Bateria: słuchawka 55 mAh, etui ładujące 410 mAh
 • Czas pracy na baterii (słuchanie muzyki): 6 h bez etui z włączonym ANC, 7,5 godziny bez etui z wyłączonym ANC, 18,5 h z etui z włączonym ANC, 28 godzin z etui z wyłączonym ANC
 • Ładowanie: przewodowe USB-C
 • Czas ładowania: słuchawki – ok. 60 min w etui ładującym, etui ładujące (bez słuchawek) – ok. 110 min
 • Funkcje: obsługa dotykowa, możliwość jednoczesnego połączenie z dwoma urządzeniami, redukcja szumów podczas połączeń głosowych, tryb świadomości
 • Czujniki: czujniki pojemnościowe
 • Klasa szczelności: IP54 (tylko słuchawki)
 • Zawartość zestawu: słuchawki, etui ładujące, 3 pary wkładek dousznych (3 rozmiary), kabel USB-C, skrócona instrukcja obsługi, karta gwarancyjna
 • Wymiary pojedynczej słuchawki: 30,9 x 21,7 x 23,9 mm
 • Wymiary etui ładującego: 48,2 x 61,8 x 26,9 mm
 • Masa pojedynczej słuchawki: ok. 4,9 g ± 0,2 g
 • Masa etui ładującego: ok. 33,9 g ± 1,0 g

Pierwsze wrażenia


Słuchawki Huawei FreeBuds 5i dotarły do mnie wewnątrz niewielkiego pudełka, wewnątrz którego oprócz etui ładującego z samymi słuchawkami znalazłam przewód USB-A do USB-C, wymienne silikonowe nakładki, instrukcję obsługi, a także kartę gwarancyjną. Słuchawki dotarły do mnie w niebieskiej wersji kolorystycznej (Isle Blue). W sprzedaży jest jeszcze dostępna wersja czarna (Nebula Black) i biała (Ceramic White).

huawei-freebuds-5i-3

Etui słuchawek zostało wykonane z tworzywa sztucznego o matowej fakturze i przypomina kształtem kamyk wyciągnięty z morza. Całość wygląda bardzo schludnie i minimalistycznie, a co najważniejsze – zbierane przez nią odciski palców trudno dostrzec. Powierzchnia samych słuchawek jest zaś błyszcząca, więc na niej odciski palców są widoczne dużo bardziej. Słuchawki posiadają na pałąkach panele dotykowe obsługujące gest, a także logo Huawei.

Z przodu etui znalazło się logo Huawei, a pod nim LED informujący o stanie urządzenia. Z boku umieszczono zaś przycisk uruchamiający tryb parowania, a na dole port USB-C służący do ładowania etui. Zabrakło wgłębienia, które pozwoliłoby na otwarcie etui tą samą ręką, którą je trzymamy, ale jest to niewielka wada. Zawias etui pracuje bez zarzutu – górną część etui wystarczy lekko popchnąć, a to domknie się samo.

huawei-freebuds-5i-4
huawei-freebuds-5i-5

Wewnątrz etui znajdują się doki dla słuchawek – wyposażone rzecz jasna w magnesy. Dzięki temu słuchawki trudniej zgubić i łatwiej włożyć do środka. Ogólnie rzecz biorąc, jakość wykonania urządzenia stoi na bardzo wysokim poziomie, a wszystkie jego elementy są ze sobą bardzo dobrze spasowane.

huawei-freebuds-5i-6

Zarówno słuchawki, jak i etui są bardzo lekkie. Jak na słuchawki dokanałowe przystało, Huawei FreeBuds 5i siedzą w uszach bardzo pewnie i nie powodują dyskomfortu. Można by w nich biegać, choć rzecz jasna nie są to słuchawki dedykowane stricte sportowcom.

huawei-freebuds-5i-7

Parowanie i łączność


Parowanie słuchawek FreeBuds 5i z innymi urządzeniami jest tak proste, jak parowanie wcześniejszych słuchawek Huawei, z którymi miałam do czynienia. Gdy tylko otworzymy etui, umieszczone w nim słuchawki przejdą w tryb parowania. Gdy jednak się tak nie stanie, wystarczy że chwilę przytrzymamy przycisk na etui. O gotowości do parowania będzie informować białe światło jego diody.

Słuchawki znajdujące się w trybie parowania natychmiast znajdziemy na liście urządzeń dostępnych do parowania na smartfonie, tablecie czy komputerze. Poza tym, jeśli korzystamy z laptopa, smartfona lub tabletu Huawei, na ekranie automatycznie pojawi się okienko parowania ułatwiające szybkie połączenie. Huawei pozwala połączyć słuchawki FreeBuds 5i z dwoma urządzeniami jednoczenie.

huawei-freebuds-5i-8

Tak jak inne słuchawki bezprzewodowe Huawei, FreeBuds 5i łączą się z innymi urządzeniami za pośrednictwem technologii Bluetooth 5.2. Ich zasięg Bluetooth jest dość spory, albowiem nie doświadczyłam żadnych problemów podczas słuchania muzyki na słuchawkach, gdy telefon zostawiłam w innym pomieszczeniu, na drugim końcu mieszkania.

Aplikacja AI Life


Na smartfonach słuchawki Huawei FreeBuds 5i współpracują z aplikacją AI Life. Rzecz jasna, na smartfonach Huawei pobierzemy ją z AppGallery, ale jeśli korzystasz z urządzenia z Androidem, nie pobierzesz jej z Google Play. Będziesz musiał pobrać z pliku .apk albo samą aplikację AI Life, albo App Gallery, by zainstalować AI Life za jej pośrednictwem.

ai-life-1

AI Life to aplikacja niezmiennie prosta w obsłudze i charakteryzująca się schludnym, czytelnym interfejsem. Pozwala ona zaktualizować firmware słuchawek, sprawdzić stan naładowania słuchawek i etui, włączyć ANC lub tryb transparentności, poznać obsługiwane przez słuchawki gesty i je zmodyfikować czy sprawdzić, z jakimi urządzeniami słuchawki są sparowane. Aplikacja oferuje też funkcję znalezienia słuchawek, możliwość przeprowadzenia testu dopasowania słuchawek oraz kilka efektów korektora do wyboru. W tej ostatniej kwestii mamy trzy opcje – ustawienie domyślne, poprawę basów i poprawę wysokich tonów. Pełnego korektora w AI Life nie znajdziemy.

ai-life-2

Brzmienie i działanie słuchawek


Mogę śmiało powiedzieć, że Huawei FreeBuds 5i grają na bardzo wysokim poziomie, niezależnie od tego czy słuchamy rocka, popu, metalu, czy muzyki filmowej. Domyślnie w ich brzmieniu na przód wychodzą tony średnie, dzięki czemu wokal w poszczególnych utworach słychać idealnie, zaś wysokie nigdzie nie giną. Basów trochę mi tu brakuje, ale wystarczy włączyć w aplikacji AI Life Poprawę basów, a robi się według moich preferencji po prostu idealnie.

W przypadku Huwei FreeBuds 5i nie można narzekać też na scenę i separację. Ta pierwsza jest dość szeroka, a ta druga wysoka. Wszystko to sprawia, że poszczególne elementy ścieżki dźwiękowej łatwo od siebie odróżnić, tak samo jak łatwo jest ocenić ich odległość od ucha.

huawei-freebuds-5i-9

Huawei FreeBuds 5i muszę pochwalić też za obsługę gestów. Ich dotykowe panele bezproblemowo rozpoznają poszczególne gesty. Na dodatek, pozwalają nie tylko na wstrzymanie/wznowienie odtwarzania, odbiór połączeń telefonicznych czy włączenie ANC. Można też z ich pomocą zmieniać głośność odtwarzania.

Aktywna redukcja szumów


Huawei FreeBuds 5i to jak wielokrotnie wspominałam słuchawki z redukcją szumów, i to redukcją szumów do 42 decybeli. Co to oznacza? Ano to, że wyciszają one hałasy pochodzące z miejskiej dżungli, silników samolotu czy takich urządzeń jak odkurzacze znacznie skuteczniej niż wiele słuchawek TWS dostępnych na rynku, choć nieco gorzej niż Huawei FreeBuds Pro 2.

Jeśli zaistnieje taka potrzeba, w Huawei FreeBuds Pro 2 możemy włączyć tryb odwrotny do ANC, czyli tryb świadomości. W jego ramach słuchawki zamiast tłumić dźwięki z otoczenia wykorzystują mikrofony, by je wzmacniać i ułatwiać nam ich słyszenie.

Mikrofony i rozmowy telefoniczne


Huawei FreeBuds 5i to po dwa mikrofony w każdej słuchawce. Ich obecność sprawia, że jakość rozmów telefonicznych prowadzonych z użyciem słuchawek jest co najmniej porównywalna do jakości rozmów telefonicznych prowadzonych bez słuchawek. Rozmówca nie słyszy żadnych zakłóceń, a głos użytkownika jest tylko delikatnie zniekształcony.

huawei-freebuds-5i-10

Bateria


Producent deklaruje, że słuchawki Huawei FreeBuds 5i po wyjęciu z etui powinny być w stanie odtwarzać muzykę do 6 godzin z włączonym ANC lub do 7,5 godziny z wyłączonym ANC. Moje testy pokazały, że stwierdzenia te są zgodne z rzeczywistością. Gdy użytkowałam słuchawek na przemian z włączonym i wyłączonym ANC, te rozładowały się po blisko 7 godzinach. Taki czas pracy na baterii jest całkiem niezły.

Doładowywanie słuchawek za pośrednictwem etui ma wydłużać ich czas pracy do maksymalnie 18,5 godziny przy włączonym ANC lub 28 godzin przy wyłączonym ANC. Aby naładować kompletnie rozładowane słuchawki, będziemy potrzebować około 60 minut, zaś ładowanie etui bez słuchawek z pomocą dołączonego do zestawu przewodu potrwa mniej więcej 110 minut.

Podsumowanie


W przedziale cenowym do 400 złotych Huawei FreeBuds 5i to naprawdę solidna pozycja. Słuchawki te oferują bowiem wysoką jakość brzmienia, bardzo dobrze działające ANC, długi czas pracy na baterii i wygodne w obsłudze panele dotykowe. Poza tym charakteryzują się schludnym i po prostu ładnym designem. Szczególnie dobrze w oko wpada ich niebieska wersja kolorystyczna.

huawei-freebuds-5i-11

Największa wada Huawei FreeBuds 5i właściwie nie jest wadą samych słuchawek. Nie jestem miłośniczką tego, że aplikacji AI Life nie można pobrać na urządzeniu z systemem Android ze sklepu Google Play.

Mocne strony:

+ bardzo dobre brzmienie
+ ładny design
+ wygodna konstrukcja
+ wygodne w obsłudze i responsywne panele dotykowe
+ skuteczne ANC
+ długi czas pracy na baterii
+ certyfikat IP54
+ prosta w obsłudze aplikacja AI Life, która…

Słabe strony:

- na urządzeniach z Androidem nie jest dostępna w Google PlayWybór Redakcji Instalki.pl - Dobry ProduktSłuchawki otrzymały wyróżnienie "Dobry Produkt".