Instalki.pl » Testy » Hardware » Recenzja Green Cell GC PowerPlay Ultra 26800mAh. Nowy wymiar podręcznej mocy
Piątek, 13 Styczeń 2023 13:00, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
GC PowerPlay Ultra 01

Rynek powerbanków w zasadzie przestał już mnie zaskakiwać po tym, jak do naszej redakcji dotarła przenośna stacja ładowania o pojemności 80 000 mAh marki Novoo. To produkt dużych gabarytów, który ciężko zabrać w podróż, ale osoby szukające wydajnego, pojemnego, ale jednocześnie znośnie kompaktowego powerbanku mogą skierować swoją uwagę w kierunku Green Cell GC PowerPlay Ultra 26800 mAh.

Urządzenie polskiej marki posiada cztery porty szybkiego ładowania o łącznej mocy 128W, które pozwolą na jednoczesne ładowanie nie tylko laptopa, ale i tabletu, smartfonów i innych akcesoriów.

GC PowerPlay Ultra 04

Cena na poziomie 749 zł sugeruje, że mamy do czynienia z produktem premium, a jak jest w rzeczywistości? Sprawdźmy.

Wygląd i jakość wykonania


Zacznijmy od zestawu sprzedażowego. W opakowaniu, oprócz samego urządzenia, znajdziemy przewód USB-C - USB-C 60W, którzy oczywiście wykorzystamy do ładowania powerbanku.

Wymiary GC PowerPlay Ultra to 186.1 x 80.9 x 22.6 mm, a całość waży nieco ponad 590 gramów. Mamy zatem do czynienia z całkiem dużym kawałkiem elektroniki, który da się odczuć, gdy zalegnie w plecaku lub torbie w towarzystwie innych urządzeń.

GC PowerPlay Ultra 02
GC PowerPlay Ultra 05

Nie mam zastrzeżeń do jakości wykonania, grafitowa obudowa wygląda bardzo solidnie, a pochylone kształty nadają charakteru. Wszystkie porty umieszczono na prawej krawędzi, ich rozmieszczenie oraz oznaczenie nie budzi zastrzeżeń.

Produkt posiada wbudowany akcelerometr - podwójne tapnięcie w powerbank wyświetla jego pojemność na pasku LED. Uważam, że nie jest to rozwiązanie idealne bowiem podczas noszenia urządzenia w torbie zauważyłem przypadkowe tapnięcia. Zdecydowanie wolałbym, aby GC PowerPlay Ultra posiadał niewielki wyświetlacz lub klasyczny pasek z diodami pokazujący stan naładowania po naciśnięciu przycisku.

GC PowerPlay Ultra 06

Porty i specyfikacja


Od lewej znajdziemy: dwukierunkowy port USB-C Power Delivery 65 W (odpowiada za ładowanie samego powerbanku), port USB-C Power Delivery 27 W i porty USB-A Ultra Charge 18W.

Dwukierunkowy port USB-C Power Delivery 65 W doskonale nada się do ładowania wymagających urządzeń, jak laptopy MacBook ze złączem USB-C. Zresztą, mam wrażenie, że producent mocno celuje w użytkowników sprzętu Apple bowiem w materiałach promocyjnych to właśnie sprzęt tej marki pojawia się najczęściej.

GC PowerPlay Ultra 111

Port USB-C Power Delivery 27 W sprawdzi się do podłączenia urządzeń takich jak m.in. tablety czy przenośne konsole. Możemy zasiać, np. iPada Pro czy Nintendo Switch nawet podczas korzystania z urządzeń.

Co z ładowaniem smartfonów? Oczywiście, każdy z portów je wspiera. Na pokładzie mamy dwa porty USB-A Ultra Charge 18W, które służą przede wszystkim do względnie szybkiego ładowania smartfonów dzięki szerokiej kompatybilności z innymi technologiami m.in. Quick Charge 3.0, Samsung AFC, Huawei FCP czy Apple 2.4A.

Parametry wejście:

  • USB-C1 PD 60W 5V/3A; 9V/3A; 12V/3A; 15V/3A; 20V/3A

Parametry wyjście:

  • USB-C1 PD 65W 5V/3A; 9V/3A; 12V/3A; 15V/3A; 20V/3,25A
  • USB-C2 PD 27W 5V/3A; 9V/3A; 12V/2.25A; PPS 3,3-11V/3A
  • USB-A1/A2 Ultra charge 18W 5V/2,4A; 9V/2A; 12V;1.5A

Ładowanie GC PowerPlay Ultra trwa niespełna 2 godziny, pod warunkiem zasilania odpowiednią ładowarką Power Delivery 60W. Ładowarkę o odpowiednich parametrach należy zakupić osobno.

GC PowerPlay Ultra 11

Niezwykle użyteczna może okazać się funkcja Pass-Through. Umożliwia ona jednoczesne ładowanie power banku, jak również wszystkich urządzeń do niego podłączonych. W ten sposób otrzymujemy wieloportową ładowarkę, która oczywiście można zabrać ze sobą.

Warto też zauważyć, że GC PowerPlay Ultra to jeden z największych powerbanków, jakie można zabrać na pokład samolotu. Przykładowo, linie lotnicze LOT pozwalają posiadać w jednym bagażu dwa powerbanki spakowane osobno o maksymalnej pojemności do 40000 mAH (160 Wh). Podobnie jest w przypadku popularnego Ryanaira, gdzie na pokład do bagażu podręcznego możemy zabrać urządzenie, którego moc akumulatora nie przekracza 160 watogodzin. Więcej na ten temat znajdziecie w tym artykule: Jaki powerbank do samolotu?

GC PowerPlay Ultra w praktyce


Przenośna bateria polskiej marki to sprzęt dla naprawdę wymagających użytkowników, którzy planują zasilać nie tylko smartfon czy tablet, ale przede wszystkim laptopa oraz inne akcesoria. W innym przypadku zakup tak drogiego urządzenia może nie mieć sensu.

GC PowerPlay Ultra 08
GC PowerPlay Ultra i iPhone 14

Do GC PowerPlay Ultra można bez problemu podłączyć nawet 4 urządzenia na raz i ładować je jednocześnie. To spora zaleta. Podczas wytężonej pracy oraz ładowania samego powerbanku obudowa robi się ciepła i osiąga temperaturę ok. 40 stopni Celsjusza.

Powerbank docenią też użytkownicy nowoczesnych laptopów zasilanych przez USB-C, a przecież niemal każdy ultrabook w 2023 roku posiada takie złącze. Zapas mocy wystarczy, aby 1.4 x naładować MacBooka Pro 13 czy 5 x Nintendo Switch.

Podsumowanie


Bez wątpienia, GC PowerPlay Ultra bije na głowę swoją funkcjonalnością większość popularnych powerbanków. Przegrywa za to ceną, która wynosi aż 749 zł, co skutecznie może odstraszyć wielu konsumentów, ale z drugiej strony baterie o podobnych parametrach potrafią być nawet droższe.

Niektórych może irytować wskaźnik naładowania akumulatora bazujący na żyroskopie. Zdecydowanie wolałbym wskaźnik procentowy.

GC PowerPlay Ultra 09

Urządzenie nie rozczarowuje jakością wykonania i możliwościami, ale mam wrażenie, że jest to produkt skierowany głównie do profesjonalistów. Osoby z branży foto/wideo, które podczas pracy w terenie potrzebują sporo portów do zasilania aparatów, kamer, tabletów, laptopów, dronów czy baterii, zdecydowanie mogą rozważyć zakup GC PowerPlay Ultra.

Na rynku wciąż brakuje produktów o podobnych parametrach. Alternatywą dla GC PowerPlay Ultra może być znacznie droższy mophie powerstation pro XL (1229 zł) o pojemności 25 000 mAh oferujący w sumie 120 W mocy, a osoby z ograniczonym budżetem może zainteresować Baseus Blade Power 20000mAh 100W (ok. 500 zł) wspierający Power Delivery do 100W.