Instalki.pl » Testy » Hardware » Test inteligentnego grzejnika AENO Premium Eco Smart
Piątek, 13 Styczeń 2023 12:14, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
AENO Premium Eco Smart 08

Inteligentny sprzęt na trudne czasy.

W ostatnich miesiącach temat wydajnego ogrzewania mieszkań, biur i domów trafia na nagłówki wielu medialnych doniesień. Powód jest oczywisty - kryzys energetyczny i rosnące ceny. Oprócz tradycyjnych systemów grzewczych, jak grzejniki gazowe, centralne ogrzewanie czy ogrzewanie podłogowe możemy korzystać też z bardziej nietypowych rozwiązań, jak klimatyzatory czy grzejniki elektryczne.

Marka AENO wypuściła niedawno na rynek grzejnik Premium Eko Smart, który powinien przypaść do gustu nie tylko miłośnikom dobrego designu, ale i gadżeciarzom. Postanowiliśmy sprawdzić, jak urządzenie sprawdza się w codziennym użytkowaniu.

Pierwsze wrażenia


Przyznam, że urządzenia do ogrzewania pomieszczeń to jedna z ostatnich kategorii produktowych, które kojarzyłbym z dobrym designem. Marka AENO postanowiła odwrócić ten trend.

Grzejnik AENO Premium Eco Smart wyróżnia się nowoczesnym i minimalistycznym designem, który bez problemu wpasuje się w każde pomieszczenie, niezależnie od stylu. Estetykę widać tutaj na każdym kroku, od sposobu wykończenia samego grzejnika, przez nóżki czy uchwyty, aż po śruby mocujące.

AENO Premium Eco Smart 03
AENO Premium Eco Smart podczas montażu

Warto podkreślić, że omawiany model został wyprodukowany w Polsce i dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych (czarnej oraz białej). Szklany panel o grubości 11 mm wygląda naprawdę elegancko i przy pierwszym kontakcie trudno zorientować się, że mamy do czynienia z grzejnikiem.

Główną część urządzenia wykonano z emaliowanego szkła hartowanego, a elementy mocujące to matowe, piaskowane i anodowane aluminium. Jak widać, słowo Premium w nazwie produktu nie zostało użyte na wyrost.

AENO Premium Eco Smart 07

W zestawie sprzedażowym znajdziemy grzejnik, nóżki (2 szt.), wsporniki montażowe (2 szt.), zestaw montażowy, szablon do wiercenia otworów, krótką instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną. Okres gwarancji wynosi 3 lata.

AENO Premium Eco Smart 01

Obudowę charakteryzuje klasa ochrony IP44. Wymiary po zamontowaniu wynoszą 1000×165×417 mm (stojący) lub 1000×62×365 mm (montaż ścienny). Mamy zatem do czynienia z dość smukłym i kompaktowym urządzeniem szczególnie jeżeli porównamy jego wymiary z tradycyjnymi kaloryferami.

AENO Premium Eco Smart 02

Sam montaż jest banalnie prosty, ja zdecydowałem się na tryb stojący więc wykorzystałem dołączone do zestawu nóżki. W przypadku montażu na ścianie możliwa jest pozycja pionowa bądź pozioma.

AENO Premium Eco Smart 04

Specyfikacja AENO Premium Eco Smart

 • Ogrzewanie podczerwienią i konwekcyjne
 • Materiał: szkło hartowane
 • Maksymalny pobór mocy: 700W+
 • Napięcie sieciowe: 220-240V, 50 Hz
 • Regulowana temperatura w zakresie od 60 do 120° C
 • Czujnik przechyłu/ upadku
 • Powierzchnia ogrzewanego pomieszczenia: do 30m2
 • Aplikacja AENO - łączność przez Wi-Fi 2,4 GHz
 • Waga: 8.9 kg
 • Certyfikaty CE, RED, RoHs, REACH, WEEE
 • Wyprodukowano w Polsce


Jak działa AENO Premium Eco Smart?


Producent zastosował ogrzewanie podczerwienią i konwekcyjne więc grzejnik jest bezgłośny i bezzapachowy. Nie spala tlenu, nie wysusza powietrza, a także nie generuje jego zawirowań.

Producent zapewnia, że panel grzewczy wyłącza się automatycznie po upadku. Grzejnik wydaje wtedy sygnał dźwiękowy, a w aplikacji pojawia się wiadomość. Sprawdziłem to i faktycznie, przechylenie konstrukcji aktywuje sygnał ostrzegawczy. Dla bezpiecznego użytkowania w przypadku gdy w domu są zwierzęta lub dzieci, można ustawić temperaturę panelu grzewczego na minimalnym poziomie 60°C. Regulowana temperatura panelu grzewczego dostępna jest w zakresie od 60 do 120°C.Ile prądu zużywa grzejnik? Jeśli ustawisz temperaturę panelu grzewczego na 60°C, to zużycie energii elektrycznej wynosi ok. 160 Wh (watogodzin). Warto też wspomnieć, że maksymalna moc grzejnika osiągana jest średnio w 3 minuty od włączenia, dzięki czemu można znacznie szybciej uzyskać wymaganą temperaturę w pomieszczeniu.

AENO Premium Eco Smart 06

W pomieszczeniu o powierzchni 7,4 m2 po godzinie pracy w trybie SMART temperatura wzrosła z 19°C do 21°C. Po kolejnej godzinie temperatura wzrosła do 21°C. W tym czasie zużycie energii wynosiło ok. 550 Wh. To naprawdę dobry wynik.

Aplikacja AENO i funkcje smart


Powoli przyzwyczajamy się, że wszelkie otaczające nas urządzenia posiadają funkcje smart i możliwość zdalnej kontroli. Nie inaczej jest w przypadku produktu AENO.

Do obsługi grzejnika potrzebujemy aplikacji mobilnej AENO, która dostępna jest na Androida i iOS oraz wspiera również inne urządzenia producenta.

Podczas pierwszej konfiguracji nie odnotowałem żadnych problemów z łącznością - aplikacja od razu znalazła grzejnik i pozwoliła mi go sparować. Tutaj ważna uwaga - urządzenie wspiera wyłącznie sieci Wi-Fi w standardzie 2,4 GHz.

2022-12-16 131300

Interfejs aplikacji jest czytelny, a na ekranie głównym dostajemy dostęp do najważniejszych funkcji, jak temperatura, typ ogrzewania, harmonogram, timer, statystyki i ustawienia.

Z poziomu aplikacji możemy zdalnie włączyć lub wyłączyć grzejnik, ustalić żądaną temperaturę w trybie smart lub aktywować ogrzewanie na stałe. Pomocny może okazać się również harmonogram, dla osób, które chcą, aby urządzenie pracowało w określonych godzinach.

2022-12-16 133643

Przechodząc do zakładki statystyki, możemy monitorować zużytą energię oraz moc. Jest też oś czasu więc otrzymujemy dostęp do historii zdarzeń (włączenie, wyłączenie, przewrócenie, itd.).

AENO Premium Eco Smart, czy warto?


Grzejnik AENO Premium Eco Smart zrobił na mnie spore wrażenie ze względu na jakość wykonania i dbałość o szczegóły. Widać też, że producent dużo uwagi poświęcił nie tylko kwestiom związanym z wyglądem, ale i smart rozwiązaniom.

AENO Premium Eco Smart 05

Warto też zauważyć, że grzejnik AENO sprawdzi się przede wszystkim tam, gdzie chcemy mieć możliwość zdalnego zarządzania ogrzewaniem, są to zatem domki letniskowe, pokoje na tarasach czy werandach, lokalne na wynajem, itd. Dzięki trybowi SMART możemy wskazać żądaną temperaturę w pomieszczeniu i utrzymywać ją przez dłuższy czas.

Dobrze sprawdza się też dedykowana aplikacja mobilna. Pozwala ona nie tylko sterować temperaturą w wybranych pomieszczeniach, ale i kontrolować koszty zużycia prądu. Z pewnością ten aspekt będzie kluczowy dla wielu potencjalnych klientów, szczególnie w czasach szalejących cen energii.

W momencie publikacji recenzji, AENO Premium Eco Smart kosztuje w polskich sklepach około 1199 zł.