Recenzja Redmi Pad. Tablet z ekranem 90 Hz

Anna BorzęckaSkomentuj
Recenzja Redmi Pad. Tablet z ekranem 90 Hz

Tablety to urządzenia, które cieszą się znacznie mniejszą popularnością niż smartfony. Mimo to producenci elektroniki, a przynajmniej niektórzy, dbają o to, aby posiadać tego typu sprzęt w ofercie. Jednym z nich jest należący do Xiaomi Redmi. W ostatnim czasie trafił do mnie tablet Redmi Pad, który ta firma posiada w swojej ofercie od jesieni. Oto moja opinia na jego temat.

Urządzenie Redmi Pad zostało wypożyczone redakcji na czas trwania testów przez firmę Xiaomi.

Specyfikacja

Redmi Pad to tablet sprzedawany w cenie od około 1300 złotych. Urządzenie wyposażono procesor MediaTek Gelio G99 z układem graficznym Mali-G57 MC2, 4 GB pamięci RAM rozszerzanej do 6 GB wirtualnie oraz 128 GB pamięci wewnętrznej, którą można powiększyć przy użyciu karty micro SD.

redmi-pad-2

Redmi Pad wyposażono w ekran IPS LCD o rozdzielczości 1200 x 2000 pikseli i odświeżaniu do 90 Hz i baterię o pojemności 8000 mAh. Tablet pracuje pod kontrolą systemu Android 12 z nakładką MIUI 13 dla tabletów.

Pełną specyfikację urządzenia umieściłam poniżej.

Redmi Pad – specyfikacja:

  • Procesor i grafika: MediaTek Gelio G99, Mali-G57 MC2
  • Pamięć RAM: 4 GB (+2 GB pamięci wirtualnej)
  • Pamięć masowa: 128 GB
  • Możliwość rozbudowy pamięci: Tak
  • Wyświetlacz: 10.61” IPS LCD, rozdzielczość: 1200 x 2000 pikseli, jasność 400 nitów, odświeżanie do 90 Hz, ponad 1 miliard kolorów
  • Bezpieczeństwo: AI Face Unlock
  • Akumulator: 8000 mAh, ładowanie 22,5 W
  • Aparat fotograficzny:
    • Z przodu: 8 MP, f/2.3 105°
    • Z tyłu: 8 MP, f/2.0, AF
  • System operacyjny: Android 12 z MIUI 13
  • Łączność i lokalizacja: WiFi 5 2.4/5 GHz, Bluetooth 5.3
  • Złącza: USB-C z OTG
  • Audio: 4 głośniki Dolby Atomos
  • Wymiary: 250,38 x 157,98 x 7,05 mm
  • Masa: 445 g

Budowa i design

Redmi Pad to tablet zamknięty w obudowie wykonanej w całości z aluminium. Urządzenie sprzedawane jest tylko w jednej, szarej wersji kolorystycznej (Graphite Grey). Obudowa łatwo zbiera dość dobrze widoczne odciski palców, natomiast charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Poza tym, wszystkie jej elementy są ze sobą bardzo dobrze spasowane. Pod względem designu szału nie ma – jest on prosty i nie przedstawia niczego, czego miłośnicy tabletów jeszcze nie widzieli.

redmi-pad-3

Na jednej z szerszych krawędzi tabletu umieszczono otwory mikrofonów, tackę na kartę micro SD, a także przycisk służący do zmiany głośności. Na obydwu węższych krawędziach znalazły się zaś otwory mikrofonów, przy czym jedna z nich gości dodatkowo przycisk zasilania i napis Dolby Atmos, a druga port USB-C. Zabrakło portu mini Jack, ale w 2023 roku trudno na to narzekać.

redmi-pad-4
redmi-pad-5

Z tyłu urządzenia oprócz logo Redmi znajdziemy dość mocno wystającą ponad plecki wyspę aparatu, zawierającą pojedynczy obiektyw. Szkoda, że wyspa ta nie jest schowana głębiej.

redmi-pad-6

Redmi Pad to tablet dość lekki, ważący 445 g. Cechuje się też niewielką grubością. Znacznie wygodniej trzymałoby się go jednak w rękach, gdyby jego krawędzie były bardziej zaokrąglone. Na dłuższą metę nie wyobrażam sobie użytkować go bez etui.

Wyświetlacz

W Redmi Pad zastosowano ekran IPS LCD o przekątnej 10.61 cala i rozdzielczości 1200 x 2000 pikseli. Parametry te przekładają się na zagęszczenie pikseli na poziomie około 220 PPI. W przypadku tej półki cenowej nie można na to wszystko narzekać. Na ekranie przyjemnie ogląda się treści w platformach VOD, zwłaszcza że mamy tu do czynienia z jasnością na poziomie 400 nitów.

redmi-pad-7

Tablet Redmi można docenić za częstotliwość odświeżania wyświetlacza na poziomie 90 Hz. Dzięki niemu przeglądanie treści jest płynniejsze niż na większości innych tabletów. To powiedziawszy, czasem za możliwościami ekranu nie nadążają podzespoły urządzenia, ale o tym więcej później.

Ramki otaczające ekran tabletu są dość grube, ale mają one swoje zastosowanie. Dzięki nim, gdy trzymamy tablet rękoma, nie aktywujemy przypadkiem nic na wyświetlaczu.

Audio

Producent wyposażył Redmi Pad w 4 głośniki Dolby Atmos. Te grają bardzo dobrze i oferują wysoką głośność. Otwory, które pozwalają na wydostawanie się ich dźwięków z wnętrza obudowy, mogłyby być jednak rozmieszczone nieco inaczej – nie tylko na krótszych krawędziach, ale też na przynajmniej jednej dłuższej. Oglądając treści na tablecie w poziomie, łatwo jest bowiem zasłonić przynajmniej jeden komplet otworów ręką, wpływając negatywnie na wrażenia słuchowe. Oczywiście odpowiedzią na ten problem jest zakup etui z podstawką, która wykluczy konieczność trzymania urządzenia, ale nie wszędzie z takiej podstawki korzysta się wygodnie. Na myśl przychodzi mi chociażby podróż pociągiem, w którym nie zawsze możemy skorzystać ze stolika.

redmi-pad-8

Oprogramowanie i łączność

Redmi Pad pracuje pod kontrolą systemu Android 12 z nakładką MIUI 13 w wersji dedykowanej tabletom. Dobra wiadomość jest taka, że jak na MIUI mamy na tym urządzeniu niewiele niekoniecznie potrzebnych preinstalowanych aplikacji. Nie ujrzymy tu też reklam, z którymi w MIUI mamy do czynienia na smartfonach. Co więcej, MIUI 13 pozwala pracować na podzielonym ekranie, o ile aplikacje, z których korzystamy, tę funkcję obsługują.

redmi-pad-9

Nakładka wymaga jednak dopracowania. Po pierwsze dlatego, że zdarzają się w niej błędy, na przykład w postaci czasem niewczytującego się bocznego panelu w Ustawieniach. Po drugie, że oferuje nieproporcjonalnie małe do pozostałych elementów na ekranie głównym widżety, których nie można powiększać.

W kwestii łączności w Redmi Pad dostajemy obsługę WiFi 5 2.4/5 GHz oraz Bluetooth 5.3. Niestety, w urządzeniu nie możemy umieścić karty SIM, na przykład by korzystać z danych pakietowych. Nie posiada też ono GPS ani żyroskopu.

redmi-pad-10

Warto wspomnieć, że Redmi Pad nie posiada również czytnika linii papilarnych. Zamiast niego możemy korzystać z funkcji rozpoznawania twarzy, ale przy jej konfiguracji oprogramowanie ostrzega o tym, iż funkcję tę można oszukać zdjęciem.

Wydajność

Za wydajność Redmi Pad odpowiada procesor MediaTek Gelio G99 z układem graficznym Mali-G57 MC2. Konfigurację dopełniają 4 GB pamięci RAM rozszerzane systemowo o kolejne 2 GB oraz 128 GB pamięci wewnętrznej.

Powyższe podzespoły oferują co najwyżej przeciętną moc obliczeniową. W benchmarku AnTuTu tablet uzyskał bowiem wynik wynoszący 314 253 punkty, zaś w benchmarku Geekbench 5 wynoszący 536 punktów dla pojedynczego rdzenia i 1860 punktów dla wielu rdzeni.

redmi-pad-11

Jasne, Redmi Pad pozwala zagrać w mniej i bardziej wymagające gry, ale w przypadku tych bardziej wymagający jesteśmy zmuszeni włączyć niskie ustawienia graficzne. W towarzystwie takich ustawień i tak mamy do czynienia z klatkowaniem i spadkami wydajności. Innymi słowy, Redmi Pad najlepiej sprawdza się prostych tytułach z kategorii gier logicznych czy platformowych, a nie dynamicznych FPSach.

W kwestii przełączania się między aplikacjami i poruszania się w obrębie systemu operacyjnego Redmi Pad pozostawia wiele do życzenia. Tablet potrafi dość długo myśleć, zanim wczyta to, co ma wczytać. To zapewne jest wynikiem niewielkiej ilości pamięci RAM, ale podejrzewam, że optymalizacja nakładki też odgrywa tu pewną rolę.

Fotografia

Jasne, mało kto kupuje tablet po to, aby robić nim zdjęcia. W tym celu sięgamy raczej po smartfon. Mimo to warto powiedzieć, co w kwestii możliwości fotograficznych Redmi Pad oferuje. Cóż, jeśli nie spodziewacie się fajerwerków, to się nie zawiedziecie.

Urządzenie posiada wyłącznie pojedynczy sensor 8 MP z tyłu i 8 MP z przodu. Główny aparat nie posiada nawet diody doświetlającej. W rezultacie jakość wykonywanych zdjęć jest dość niska. Nie ma co się oszukiwać.

redmi-pad-12
redmi-pad-13
redmi-pad-14

Zarówno przedni, jak i tylny aparat Redmi Pad pozwala nagrać wideo w rozdzielczości 720p lub 1080p przy 30 klatkach na sekundę. Urządzenie nie posiada funkcji stabilizacji obrazu.

Bateria

Wewnątrz Redmi Pad umieszczono baterię o pojemności 8000 mAh. Jest ona dość spora, a więc pozwala na użytkowanie urządzenia z umiarkowaną intensywnością bez podłączania go do sieci nawet przez dwa dni – lub dłużej przy odpowiednio niskiej jasności ekranu.

redmi-pad-15

Tablet sprzedawany jest w zestawie z ładowarką obsługującą ładowanie 22,5 W. Potrzeba około 2,5 godziny, by naładować z jej pomocą Redmi Pad od 0 do 100%.

Podsumowanie

Redmi Pad to urządzenie, które jest kierowane do bardzo specyficznej grupy odbiorców, którym zależy na zakupie tabletu. Wielu osobom w zupełności wystarczy smartfon i laptop. Tablet z jednej strony powiela część ich funkcjonalności, a z drugiej strony wielu ich możliwości nie oferuje.

Redmi Pad przypadnie do gustu tym osobom, które szukają tabletu o wysokiej jakości wykonania, z dobrym audio, dobrym ekranem i długim czasie pracy na baterii, a także tym, które potrzebują dużej ilości przestrzeni na dane. Kupując go trzeba się jednak nastawić na jego powolne działanie wynikające z obecności tylko 4 GB RAMu, a także brak możliwości skorzystania z karty SIM.

Mocne strony:

+ wysoka jakość wykonania
+ głośniki Dolby Atmos
+ przystępna cena
+ długi czas pracy na baterii
+ ekran o odświeżaniu 90 Hz
+ możliwość rozszerzenia pamięci na dane kartą micro SD
+ możliwość pracy na dzielonym ekranie
+ zadowalający wyświetlacz

Słabe strony:

4 GB RAM
brak czytnika linii papilarnych
brak obsługi kart SIM
MIUI 13 wymaga dopracowania

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.