Lenovo Yoga Slim 9i Gen 7 – recenzja. Ultrabook szczególnie elegancki

Anna BorzęckaSkomentuj
Lenovo Yoga Slim 9i Gen 7 – recenzja. Ultrabook szczególnie elegancki
Lenovo posiada w swojej ofercie mnóstwo smukłych i poręcznych laptopów. Ostatnio w moje ręce trafił jednak Lenovo Yoga Slim 9i Gen 7, który nie dość, że jest kompaktowy i lekki, to po prostu wyjątkowo dobrze się prezentuje. Rzecz jasna postanowiłam go przetestować, a oto moja opinia na jego temat.

Specyfikacja

Lenovo Yoga Slim 9i Gen 7 to laptop wpisujący się w kategorię ultrabooków, czyli laptopów lekkich i kompaktowych. Jego testowany egzemplarz został wyposażony w procesor Intel Core 12. generacji – Intel Core i7-1280P ze zintegrowaną kartą graficzną Intel Iris Xe Graphics, 16 GB pamięci RAM LPDDR5 oraz dysk SSD PCIe Gen 4 o pojemności 1 TB.

Lenovo Yoga Slim 9i 19

Yoga Slim 9i Gen 7 posiada także dotykowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości 2,8K i przekątnej 14”, system głośników Bowers & Wilkins oraz aluminiową obudowę ze szklaną pokrywą, wykonaną częściowo z materiałów pochodzących z recyklingu. Urządzenie pracuje pod kontrolą systemu Windows 11 Home.

Pełną specyfikację laptopa umieściłam poniżej.

Lenovo Yoga Slim 9i Gen 7 – specyfikacja:

  • Ekran: 14” PureSight OLED, dotykowy, 2,8K, 2880 x 1800 pikseli (243 PPI), 90 Hz, 16:10, 100% DCI-P3, VESA DisplayHDR 500 True Black, Dolby Vision, certyfikat TÜV Rheinland
  • Kolor: Oatmeal
  • Procesor: Intel Core i7-1280P
  • Karta graficzna: Intel Iris Xe Graphics
  • Pamięć RAM: 16 GB LPDDR5
  • Przestrzeń dyskowa: 1 TB SSD PCIe Gen 4
  • Złącza: 3 USB-C z Thunderbolt 4, gniazdo mini jack 3,5 mm,
  • Podświetlenie klawiatury: Tak, białe
  • Komunikacja bezprzewodowa: Wi-Fi 6E, WiFi 6, Bluetooth 5.1
  • Zabezpieczenia: Windows Hello (kamera na podczerwień), elektroniczna przesłona kamery internetowej
  • Audio: System głośników Bowers & Wilkins – 2 głośniki o mocy 2 W + 2 głośniki o mocy 3 W, podwójne mikrofony
  • Kamera: FHD (1080p)
  • Akumulator: 75 Wh
  • Zawartość zestawu: Yoga Slim 9i Gen 7 (14, Intel), zasilacz USB-C o mocy 65 W, przewodnik szybkiej instalacji
  • Oprogramowanie: Windows 11 Home
  • Wymiary: 4,9 x 315 x 214,4 mm
  • Masa: 1,37 kg

Budowa i jakość wykonania

Lenovo Yoga Slim 9i Gen 7 jest bezapelacyjnie najładniejszym laptopem, jaki dotychczas testowałam. Urządzenie zamknięto w ładnej obudowie w kolorze owsiankowym (Oatmeal), wykonanej w większości z aluminium i wykończonej błyszczącymi ramkami. W większości, bo jego górna pokrywa jest szklana. Część materiałów użytych do stworzenia dolnej pokrywy i obudowy baterii pochodzi z recyklingu.

Lenovo Yoga Slim 9i 1

Na górnej pokrywie ultrabooka znalazło się jedynie srebrne logo Yoga. Na spodzie umieszczono zaś gumowe nóżki zapobiegające ślizganiu się urządzenia po biurku, otwory wentylacyjne, a także otwory głośników.

Lenovo Yoga Slim 9i 25

Lewa ramka urządzenia to dwa porty USB-C z Thunderbolt 4 oraz gniazdo mini jack 3,5 mm, zaś na prawej umieszczono kolejny port USB-C wraz z przyciskiem zasilania i przełącznikiem elektronicznej przysłony kamery. Lenovo Yoga Slim 9i Gen 7 nie posiada ani jednego portu USB-A. Osoby, które go potrzebują mogą jednak skorzystać z dołączonego do zestawu hubu zawierającego 1 złącze USB-A, 1 złącze HDMI i jedno złącze VGA.

Lenovo Yoga Slim 9i 7

Lenovo Yoga Slim 9i 8

Lenovo Yoga Slim 9i Gen 7 nie jest najlżejszym ultrabookiem na świecie, ale jego masa wciąż jest dość niska i wynosi 1,37 kilograma. Urządzenie charakteryzuje się też kompaktowymi rozmiarami, bo jego wymiary to 4,9 x 315 x 214,4 mm.

Lenovo Yoga Slim 9i 4

Jakość wykonania Lenovo Yoga Slim 9i Gen 7 stoi na bardzo wysokim poziomie. Wszystkie jego elementy są ze sobą idealnie spasowane. Nie mam zastrzeżeń w kwestii zastosowanych materiałów, przy czym pokrywa urządzenia bardzo szybko się brudzi, a zabrudzenia są na niej dobrze widoczne.

Wyświetlacz

W testowanym modelu Lenovo Yoga Slim 9i Gen 7 zastosowano 14-calowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości 2,8 K (2880 x 1800 pikseli) i zagęszczeniu pikseli na poziomie 243 PPI. Oferuje on częstotliwość odświeżania wynoszącą 90 Hz, a także obsługuje standard Dolby Vision i posiada certyfikację VESA DisplayHDR 500 True Black. Aha, jest to wyświetlacz dotykowy.

Lenovo Yoga Slim 9i 13

Jak można spodziewać się po rozdzielczości 2,8 K, ekran urządzenia wyświetla bardzo szczegółowy obraz. Zastosowanie matrycy OLED sprawia zaś, że cechują go świetne odwzorowanie kolorów, szerokie kąty widzenia, obecność głębokich czerni oraz bardzo wysoka jasność. Niemniej, w przypadku Lenovo Yoga Slim 9i Gen 7 warto unikać bezpośredniego światła słonecznego, ponieważ w jego towarzystwie wyświetlacz zachowuje się niczym lustro. To dlatego, że mamy tu do czynienia z matrycą błyszczącą.

Lenovo Yoga Slim 9i 16

Oczywiście obecność matrycy błyszczącej ma swoje zalety. Pozytywnie wpływa ona na doświadczenia płynące z obsługi dotykowego ekranu palcami. Wyświetlacz cechuje się świetną reakcją na dotyk, a palce przesuwają się po nim z łatwością. Lenovo nie informuje jednak, czy ekran oferuje wsparcie dla jakichkolwiek rysików.

Lenovo Yoga Slim 9i 17

Zdecydowanie zadowala fakt, że Lenovo Yoga Slim 9i Gen 7 obsługuje częstotliwość odświeżania do 90 Hz. Domyślnie na urządzeniu ustawiona jest częstotliwość 60 Hz, ale warto od razu przełączyć się na tę wyższą, albowiem różnicę można zauważyć, przemieszczając się nawet w obrębie systemu Windows.

Trzeba powiedzieć, że ekran Lenovo Yoga Slim 9i Gen 7 otaczają bardzo cienkie ramki. W górnej ramce umieszczono kamerę na podczerwień obsługującą funkcję rozpoznawania twarzy Windows Hello oraz kamerkę internetową oferującą obraz w jakości 1080p.

Lenovo Yoga Slim 9i 9

Klawiatura i touchpad

Lenovo Yoga Slim 9i Gen 7 posiada klawiaturę pomniejszoną o blok numeryczny oraz kilka dodatkowych przycisków. Jej klawisze charakteryzują się bardzo niskim skokiem i typowym dla laptopów Lenovo kształtem – z zaokrąglonym spodem. Dzielą je spore odstępy, ale mimo to przynajmniej początkowo nie trudno nacisnąć nie ten klawisz, w którego celowaliśmy. Powierzchnia klawiszy jest ponadto śliska, przez co palce potrafią się z nich ześlizgiwać. Po krótkim czasie do cech tej klawiatury można jednak przywyknąć i bez problemu pisać na niej bardzo szybko bez popełniania literówek.

Lenovo Yoga Slim 9i 5

Klawiatura urządzenia zawiera mnóstwo klawiszy funkcyjnych. Szkoda jednak, że akurat ten służący do zmiany jasności jej białego podświetlenia znalazł się na spacji, zamiast tam gdzie klawisze F1-F12. Szkoda też, że Yoga Slim 9i Gen 7 nie posiada klawisza umożliwiającego natychmiastowe wyłączenie/włączenie touchpada.

Lenovo Yoga Slim 9i 11

Touchpad w omawianym laptopie jest bardzo duży – wręcz nieco za duży. Podczas pisania nie trudno przez przypadek go aktywować i dlatego dobrze byłoby, gdyby dedykowany klawisz funkcyjny na klawiaturze pozwalał go błyskawicznie wyłączyć.

Lenovo Yoga Slim 9i 14

Na szczęście płytkę dotykową pokryto szkłem, przez co palce przesuwają się po niej z dużą łatwością. Touchpad z dużą precyzją przekazuje też ruchy palców na ruch wskaźnika na ekranie. Poza tym, zintegrowane z nim klawisze klikają przyjemnie, a jednocześnie niezbyt głośno.

Oprogramowanie

System, który na testowanym Lenovo Yoga Slim 9i Gen 7 jest domyślnie zainstalowany, to Windows 11 Home. Z tego faktu jestem zadowolona. Od dłuższego czasu z Windows 11 korzystam na co dzień i doceniam jego nowoczesność.

Niestety na tym komputerze znajdziemy mnóstwo dodatkowych, preinstalowanych aplikacji. Aplikacje Lenovo w większości nie rzucają się w oczy i faktycznie potrafią być przydatne. Preinstalowany antywirus McAfee LiveSafe chroni oprogramowanie laptopa przed atakami – kto chce, może zastąpić go jakąś alternatywą. Z resztą, system Windows 11 posiada własny, niezły antywirus – Microsoft Defender.

Podzespoły i wydajność

Wewnątrz testowanego egzemplarza ultrabooka Yoga Slim 9i Gen 7 Lenovo umieściło procesor Intel 12. generacji – 14-rdzeniowy i 20-wątkowy Intel Core i7-1280P. W parze z nim współpracuje zintegrowana karta graficzna Intel Iris Xe Graphics, a konfigurację dopełnia 16 GB pamięci RAM LPDDR5 i 1 TB pamięci masowej (w postaci dysku SSD PCIe Gen 4).

Lenovo Yoga Slim 9i 6

Za sprawą powyższych podzespołów Lenovo Yoga Slim 9i Gen 7 to maszyna, dla której realizowanie zadań związanych z wielozadaniowością i produktywnością to pestka. Bez zająknięcia pozwala ona jednocześnie przeglądać wiele kart w przeglądarce, pracować w dokumencie tekstowym, odtwarzać materiały wideo na YouTube przełączać się między wieloma aplikacjami. Można na niej śmiało obrabiać zdjęcia i nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by raz na jakiś czas wyrenderować na niej film. Potwierdzają to wyniki benchmarków.

Lenovo Yoga Slim 9i Gen 7 – wyniki benchmarków:

Cinebench R23 Multi Core – 9878 punktów
Cinebench R23 Single Core – 1807 punktów
PCMark 10 – 5753 punkty
3DMark TimeSpy – 2065 punktów

yoga-cristal

Lenovo Yoga Slim 9i Gen 7 – wyniki testu dysku w programie CristalDiskMark.

Na pochwałę zasługuje również kultura pracy laptopa. Przy pracy z niską wydajnością jest on chłodzony pasywnie, a przy pracy z wysoką wentylatory przesadnie nie hałasują. Przy tym urządzenie nagrzewa się tylko trochę.

Bateria i ładowanie

Lenovo Yoga Slim 9i Gen 7 został wyposażony w baterię o pojemności 75 Wh. Przy umiarkowanej intensywności użytkowania pozwala ona urządzeniu na pracę bez dostępu do zasilania z gniazdka przez około 6 godzin. Wynik ok, ale nie porywający. Czas pracy można jednak wydłużyć poprzez zmianę częstotliwości ekranu na 60 Hz i mocne obniżenie jego jasności.

Lenovo Yoga Slim 9i 12

Ładowanie urządzenia odbywa się za pomocą dołączonego do zestawu zasilacza o mocy 65 W obsługującego technologię Rapid Charge Boost. Mowa o tradycyjnym zasilaczu laptopowym. Szkoda – wolałabym aby tak elegancki i kompaktowy ultrabook otrzymał równie elegancką ładowarkę, przypominającą te smartfonowe.

Lenovo Yoga Slim 9i 26

Ładowanie Lenovo Yoga Slim 9i Gen 7 od zera do pełna trwa blisko dwie godziny.

Audio

Pod względem jakości odtwarzanego dźwięku Lenovo Yoga Slim 9i Gen 7 spisuje się bardzo dobrze. Zastosowane w nim głośniki Bowers & Wilkins generują odgłosy głośne i czyste, a przy tym takie, którym nie brakuje basu. W sumie mamy tu cztery głośniki – dwa o mocy 2 W i dwa o mocy 3 W.

Lenovo Yoga Slim 9i 22

Oczywiście, do Lenovo Yoga Slim 9i Gen 7 można podłączyć zewnętrzne źródło dźwięku lub dodatkowy mikrofon. Umożliwia to port mini jack 3,5 mm.

Podsumowanie

Lenovo Yoga Slim 9i Gen 7 to kompaktowy laptop, który nienagannie się prezentuje, a przy tym oferuje wysoką wydajność oraz świetny dotykowy wyświetlacz OLED o wysokiej jasności, częstotliwości odświeżania 90 Gz i z obsługą Dolby Vision oraz certyfikacją VESA DisplayHDR 500 True Black. Oczywiście, urządzenie to posiada pewne wady, z którymi Lenovo mogłoby rozprawić się w jego następcy, ale są to wady naprawdę niewielkie.

Lenovo Yoga Slim 9i 2

Mocne strony:

+ piękny design
+ świetny wyświetlacz OLED z Dolby Vision
+ bardzo dobre audio
+ wysoka wydajność
+ kamerka FHD
+ kompaktowy rozmiar
+ 3 porty USB-C z Thunderbolt 4
+ hub USB i etui w zestawie

Słabe strony:

nadmiar preinstalowanych aplikacji
błyszcząca matryca

Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry ProduktLaptop otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.