Hikvision G4000E 1TB M.2 NVMe – recenzja. Tani dysk PCIe 4.0

Maksym SłomskiSkomentuj
Hikvision G4000E 1TB M.2 NVMe – recenzja. Tani dysk PCIe 4.0
Ledwo poruszaliśmy temat premiery nowych, szybkich dysków SSD M.2 Hikvision G4000 i G4000E, a już mamy okazję testować pierwszego ich przedstawiciela. W naszej redakcji pojawił się Hikvision G4000E 1 TB, model wyceniany w polskich sklepach na 537 złotych. To pierwszy z dysków w gamie tego stosunkowo nowego producenta nośników danych, wykorzystujący standard PCIe 4.0. Jak wypadł w testach?

Hikvision E4000E 1 TB – specyfikacja

  • Pojemność: 1 TB (dostępny również 512 GB)
  • Pamięć: 3D TLC NAND YMTC
  • Cache: brak DRAM
  • Kontroler: Maxio MAP1602
  • Sekwencyjny odczyt/zapis: 5100/4200 MB/s
  • Losowy odczyt/zapis 4 KB: do 880 000/880 000 IOPS
  • MTBF: ? godzin
  • TBW: 1800 TB
  • Standard: M.2 2280, PCIe 4.0 x4

Zawartość opakowania

Hikvision E4000E 1 TB sprzedawany jest w prostym, schludnym opakowaniu. Wewnątrz poza dyskiem znalazły się oprócz dokumentacji jeszcze śrubka montażowa i niewielki śrubokręt, stanowiący całkiem przyjemny dodatek. Hikvision E4000E 1 TB to nośnik danych w formacie M.2 2280, z pamięciami montowanymi po obu stronach płytki PCB. Konstrukcja jest jednak na tyle płaska, że powinna zmieścić się w laptopach lub konsolach PlayStation 5.

Hikvision G4000E 1TB 3

Hikvision E400E 1 TB w detalu

Rzut oka na powyższą specyfikację zdradza, że Hikvision G4000E 1 TB nie plasuje się w czołówce dysków SSD M.2 PCIe 4.0 jeśli chodzi o osiągi. Można na to przymknąć oko, bo nie jest też z przodu stawki w kwestii ceny. 537 złotych wygląda jak sensowna cena za dysk o tych parametrach, choć doskwiera nieco brak pamięci cache DRAM. Brak bufora pamięci podręcznej ma kompensować funkcja Host Memory Buffer (HMB).

Hikvision G4000E 1TB 4

Testowany przeze mnie w sierpniu Hikvision E3000 1 TB korzystał z bliżej nieznanego kontrolera Maxio MAP1202. W tym przypadku mamy do czynienia z kontrolerem Maxio MAP1602. Producent postawił tu na 128-warstwowe kości pamięci TLC, produkowane przez chińską firmę Yangtze Memory Technologies Corp (YMTC).

Hikvision E4000E 1 TB został oklejony po obu stronach. Z jednej strony widnieją kontroler i kości pamięci, schowane przed minimalistycznym i naprawdę prostym radiatorem. Da się go odkleić, aby umieścić dysk pod radiatorem płyty głównej. Na szczęście nie trzeba tego robić, bo urządzenie nie grzeje się zanadto nawet w trakcie wymagających testów syntetycznych. Pozbycie się naklejki z drugiej strony skutkuje utratą gwarancji.

Hikvision G4000E 1TB 5

Po montażu Hikvision E4000E 1 TB wystarczył rzut oka w CyrstalDiskInfo i inne programy diagnostyczne, aby dowiedzieć się, że dysk wspiera S.M.A.R.T, TRIM, szyfrowanie AES 256/SM4/ TC-Opal, VolatileWriteCache oraz LDPC (Low-Density Parity Check). Throttling włącza się przy 70 stopniach Celsjusza, której to granicy w testach dysk nie przekroczył nawet bez przykładania doń dodatkowego radiatora.

Hikvision G4000E 1TB 6

Testy

Dysk spisuje się tak, jak sugeruje to specyfikacja: gorzej od topowych modeli, ale przyzwoicie jak na swoją cenę i w porównaniu do konkurentów z tej samej półki. Nie rozczaruje miłośników gier komputerowych, a tym bardziej osób szukających szybkiego dysku SSD M.2 PCIe do ożywienia wspierającego ten standard laptopa multimedialnego lub biznesowego. Nieco mniej przydatny będzie dla profesjonalistów bardzo często operujących na dużej liczbie małych plików lub zapisujących często spore ilości danych na raz. Powód jest prozaiczny: z racji braku pamięci DRAM jego wydajność szybko spada przy jednostajnym zapisie.

CristalDiskMark: Odczyt Sekwencyjny – 5072 MB/s
CristalDiskMark: Zapis Sekwencyjny –
4433 MB/s
PCMark 10: Full System Drive Benchmark –
2970 punktów

Wydajność dysku spada dopiero po zapełnieniu ok. 80% jego powierzchni, ale w niezbyt mocno odczuwalny sposób. Różnice są marginalne przy kopiowaniu dużych ilości plików (5-10%) i nieco większe przy przenoszeniu plików o znaczących rozmiarach, liczonych w -nastu gigabajtach (ok. 35%).

Wydajność dysku przy kopiowaniu plików o rozmiarze liczonym w setkach gigabajtów spada dopiero po ok. 32% zapełnienia (ok. 345 GB) – dość mocno, bo z poziomu ok. 4100 MB/s do zaledwie ok. 1200 MB/s. Po przekroczeniu 44% zapełnienia spada jeszcze mocniej, bowiem nawet do ok. 520 MB/s. To już dość słaby, low-endowy wynik, ale w pełni zrozumiały w tej klasie urządzeń.

Realizowaniu wszystkich operacji na plikach towarzyszą niskie temperatury pracy. Hikvision G4000E 1 TB nie przekraczał temperatury 65 stopni Celsjusza, a więc throttling w ogóle się w nim nie załączał. Jeśli szukacie dość szybkiego nośnika danych PCIe 4.0, którego nie trzeba chować pod dużym radiatorem, oto on.

Podsumowanie

Hikvision G4000E 1 TB to dysk, który spisze się w komputerze desktopowym, laptopie i konsoli najnowszej generacji. Nie potrzebuje dodatkowego radiatora, bo temperatury jego pracy są na tyle niskie, aby nie załączał się throttling. To ciekawa propozycja dla graczy, użytkowników desktopów i notebooków multimedialnych, ale też osób nie kopiujących na raz olbrzymich ilości danych. Moją uwagę zwrócił też dość duży bufor SLC.

Hikvision G4000E 1TB 7

Moim zdaniem to solidny debiut na rynku niedrogich nośników SSD M.2 PCIe 4.0 w wykonaniu Hikvision i pozostaje mi napisać: czekamy na ciekawsze propozycje.

Mocne strony:

+ przystępna cena
+ parametry pracy satysfakcjonujące dla większości użytkowników
+ dobry do desktopa, laptopa i konsoli
+ duży bufor SLC
+ dość szybki nawet po sporym zapełnieniu
+ niskie temperatury pracy
+ sprzętowe szyfrowanie

Słabe strony:

brak pamięci DRAM
 duży spadek wydajności po zapełnieniu bufora SLC

Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry ProduktDysk otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.