Instalki.pl » Testy » Hardware » Asus Zenbook Pro 16X OLED - recenzja laptopa dla twórców
Czwartek, 24 Listopad 2022 21:47, Wpisany przez Anna Borzęcka
Asus Zenbook Pro 16X OLED 17
Ciekawe urządzenie o wysokiej wydajności.

Wszelkiego rodzaju twórcy, czy to zajmujący się obróbką zdjęć, czy to montujący filmy na YouTube, czy to tworzący własne grafiki, mają do dyspozycji coraz więcej laptopów stworzonych z myślą o nich. Do producentów oferujących takie urządzenia należy chociażby Asus. Tak się składa, że w tym roku Asus postanowił udostępnić nowy laptop dedykowany twórcom – Asus Zenbook Pro 16X OLED.

Asus Zenbook Pro 16X OLED 4

Jakiś czas temu Zenbook Pro 16X OLED trafił w moje ręce, dzięki czemu mogłam go przetestować. Oto moja opinia na jego temat.

Specyfikacja


Asus Zenbook Pro 16X OLED to laptop z 16-calowym dotykowym ekranem OLED o rozdzielczości 4K. Wyposażono go w procesor Intel Core i7-12700H, zintegrowaną kartę graficzną Intel Iris Xe Graphics, dedykowaną kartę graficzną Nvidia GeForce RTX 3060 w wydaniu laptopowym, 16 GB RAM LPDDR5 oraz dysk NVMe PCIe 4.0 SSD o pojemności 1 TB.

Urządzenie posiada podświetlaną klawiaturę, czytnik linii papilarnych i wspiera rozpoznawanie twarzy Windows Hello. Asus Zenbook Pro 16X OLED pracuje pod kontrolą systemu Windows 11 Pro. Cena tego laptopa wynosi około 12 tysięcy złotych.

Asus Zenbook Pro 16X OLED – specyfikacja:

 • Ekran: 16” OLED, dotykowy, 3840 x 2400 pikseli, 60 Hz, proporcje 16:10, czas reakcji 0,2 ms, 550 nitów, 100% pokrycia palety DCI-P3, VESA HDR True Black 500, 1,07 mld kolorów, walidacja Pantone, błyszcząca matryca,
 • Pamięć RAM: 16 GB LPDDR5
 • Procesor: Intel Core i7-12700H
 • Karta graficzna: Intel Iris Xe Graphics, Nvidia GeForce RTX 3060 Laptop GPU
 • Przestrzeń dyskowa: 1 TB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD
 • Złącza: 1x USB-A 3.2 Gen 2, 2 x USB-C z Thunderbolt 4, 1x HDMI 2.1, 1x mini-jack 3,5 mm, 1x wejście zasilania DC, 1x czytnik kart SD - SD Express 7.0
 • Podświetlenie klawiatury: Tak, RGBW
 • Komunikacja bezprzewodowa: Wi-Fi 6E (802.11ax) Dual band 2*2, Bluetooth 5
 • Zabezpieczenia: Windows Hello (kamera na podczerwień), czytnik linii papilarnych, Firmware TPM
 • Audio: technologia inteligentnego wzmacniacza, zintegrowane czterodrożne głośniki stereo, zintegrowany zestaw mikrofonów, Harman Kardon, rozpoznawanie głosu
 • Kamera: FHD, z zamknięciem do ochrony prywatności
 • Akumulator: 96 Wh, 3S2P, litowo-jonowy, 6-ogniwowy
 • Zawartość zestawu: ASUS Zenbook Pro 16X OLED, rysik ASUS Pen 2.0, instrukcja obsługi, zasilacz sieciowy
 • Funkcje: Precision Touchpad, klawiatura numeryczna w touchpadzie,
 • Oprogramowanie: Windows 11 Pro
 • Wymiary: 35,5 x 25,1 x 1,69 ~ 1,78 cm
 • Masa: 2,4 kg

Wygląd i jakość wykonania


Asus Zenbook Pro 16X OLED został zamknięty w czarnej, aluminiowej obudowie. Charakteryzuje się ona schludnym designem, który może kojarzyć się delikatnie z laptopami gamingowymi. To między innymi za sprawą umieszczonego na pokrywie laptopa logo, które tak jak klawiatura urządzenia posiada podświetlenie RGBW.

Asus Zenbook Pro 16X OLED 18

Na lewej krawędzi laptopa znalazły się port ładujący, dwa porty USB-C z Thunderbolt 4, ale już tylko jeden port USB-A 3.2 Gen 2. To po prostu mało zwłaszcza dla twórcy, który mógłby chcieć podłączyć do laptopa mysz, a jednocześnie ładować z użyciem jego portu jakieś urządzenie, na przykład smartwatch. Osobiście nie wyobrażam sobie dłuższego obcowania z tym Zenbookiem bez wyposażenia się w hub USB.

Asus Zenbook Pro 16X OLED 1

Na prawej krawędzi urządzenia umieszczono zaś port HDMI 2.1, port mini Jack, a także czytnik kart SD. Czytnik ten jest bardzo mile widziany. Aby zgrywać zdjęcia z aparatu, nie trzeba będzie sięgać po żadną przejściówkę.

Asus Zenbook Pro 16X OLED 3

Otwory wentylacyjne Asus Zenbook Pro 16X OLED posiada z tyłu, pod zawiasem ekranu, a także na spodzie. Otwory głośników umieszczono zaś po bokach klawiatury i na przedniej krawędzi dolnej połowy laptopa.

Asus Zenbook Pro 16X OLED 20

Klawiatura nota bene po otwarciu pokrywy laptopa z pomocą autorskiego mechanizmu AAS Ultra (Active Aerodynamic System Ultra) podnosi się o około 30 stopni, w celu ułatwienia odprowadzania ciepła z podzespołów oraz zwiększenia ergonomii pracy. Przed klawiaturą, po lewej stronie płytki dotykowej, znajduje się kolejna ciekawa część laptopa, czyli ASUS Dial – fizyczne pokrętło umożliwiające szybkie i intuicyjne sterowanie w aplikacjach do pracy kreatywnej.

Asus Zenbook Pro 16X OLED 2

Asus Zenbook Pro 16X OLED nie należy do laptopów najlżejszych i najbardziej kompaktowych. Waży bowiem 2,4 kilograma i mierzy 35,5 x 25,1 x 1,69 ~ 1,78 cm. Przenoszony w plecaku czy torbie może więc ciążyć. Na szczęście charakteryzuje się jednocześnie wysoką jakością wykonania, o czym świadczą zastosowane materiały i spasowanie poszczególnych elementów urządzenia.

Wyświetlacz


Ekran OLED zastosowany w Zenbooku Pro 16X OLED posiada 16-calową przekątną, rozdzielczość 3840 x 2400 pikseli (4K) i charakteryzuje się przy tym częstotliwością odświeżania wynoszącą 60 Hz oraz proporcjami 16:10. Zajmuje on około 90% powierzchni przedniego panelu. Producent deklaruje, że matrycę cechuje 550 nitów jasności, czas reakcji na poziomie 0,2 ms oraz 100-procentowym pokryciem palety DCI-P3. Jest to matryca błyszcząca i dotykowa, obsługująca dołączony do zestawu rysik.

Asus Zenbook Pro 16X OLED 21

Warto wspomnieć, że wyświetlacz omawianego urządzenia dysponuje certyfikacjami Dolby Vision i Pantone, a także VESA DisplayHDR True Black 500, które mają poświadczać o dokładnym odwzorowaniu kolorów i wyświetlaniu głębokich czerni. Nie zabrakło też certyfikacji TÜV Rheinland dotyczącej niskiej emisji światła niebieskiego.

Asus Zenbook Pro 16X OLED 16

Jak na OLED o rozdzielczości 4K przystało, ekran testowanego urządzenia oferuje obraz niesamowicie szczegółowy. Jego parametry, na czele z bardzo wysoką jasnością, świetnym odwzorowaniem barw i głębokością czerni sprawiają, że oglądanie na nim filmów to prawdziwa przyjemność. Artyści z pewnością docenią cechy tego wyświetlacza. Osobiście zamiast rozdzielczości 4K preferowałabym częstotliwość odświeżania 120 Hz, ale to dlatego, że lubię grać w gry wideo. Dla wielu twórców wysoka szczegółowość obrazu i odwzorowanie barw na najwyższym poziomie będzie zapewne znacznie ważniejsze.

Asus Zenbook Pro 16X OLED 14

Niestety zawias laptopa pracuje w zakresie około 130 stopni. Z urządzenia tego nie możemy więc korzystać w trybie tabletu, w którym używanie rysika w parze z ekranem byłoby wygodniejsze. Niemniej, ekran cechuje się wysoką responsywnością na dotyk. Poza tym, choć mamy tu do czynienia z matrycą błyszczącą, pozostawiane na niej odciski palców nie są przy włączonym wyświetlaczu dobrze widoczne. Jak to jednak bywa w przypadku matryc błyszczących, przy ostrym nasłonecznieniu jesteśmy w stanie dostrzec w niej swoje odbicie.

Asus Zenbook Pro 16X OLED 5

Co ważne, Asus Zenbook Pro 16X OLED posiada nad ekranem kamerkę internetową FHD z technologią podczerwieni do obsługi funkcji Windows Hello i zasłoną do ochrony prywatności. Oferuje ona bardzo wysoką jakość obrazu.

Asus Zenbook Pro 16X OLED 6

Klawiatura, touchpad i Asus Dial


ASUS Zenbook Pro 16X OLED posiada charakterystyczną klawiaturę i charakterystyczny touchpad. Klawiaturę wyróżnia to, że jak wspomniałam, po otwarciu laptopa podnosi się ona do góry pod kątem około 30 stopni. W ten sposób nie dość że sprzyja lepszemu odprowadzaniu ciepła, to powinna poprawiać ergonomię pracy.

Faktycznie, na klawiaturze tego urządzenia pisze się bardzo wygodnie, nie tylko przez jej poniesienie, ale także przez to, że jej układ nie został w żaden sposób udziwniony, a jej klawisze charakteryzują się niewielkim skokiem i wyraźnym punktem aktywacji. Przy tym pracują z bardzo niewielkim oporem i dość cicho.

Asus Zenbook Pro 16X OLED 15

Klawiaturze laptopa towarzyszy podświetlenie RGBW o trzech stopniach jasności. Jego barwy i efekty możemy zmieniać w preinstalowanej na urządzeniu aplikacji MyASUS. Aha, trzeba jeszcze powiedzieć, że klawiatura została pozbawiona bloku numerycznego, a w jej przycisku zasilania umieszczono czytnik linii papilarnych. Ten działa bez zarzutu.

Płytka dotykowa Zenbooka Pro 16X OLED jest bardzo duża – na tyle duża, że pisząc na klawiaturze zdarzało mi się ją przypadkiem aktywować. Na szczęście touchpad można w razie potrzeby szybko wyłączyć z pomocą dedykowanego klawisza funkcyjnego na klawiaturze.

Asus Zenbook Pro 16X OLED 9

Touchpad został pokryty szkłem, dzięki czemu palce przesuwają się po nim z łatwością. Cechuje się on wysoką precyzją przekazywania jego odczytów na wskaźnik na ekranie. Co istotne, touchpad nie posiada fizycznych przycisków. Ich obecność jest symulowana haptycznie, która tutaj oferuje lepsze odczucia niż wiele fizycznych przycisków.

To, co w płytce dotykowej tego urządzenia mi się nie podoba, to możliwość włączenia na niej dotykowego panelu numerycznego – poprzez dotknięcie ikony kalkulatora w jej prawym górnym rogu. Dla takich osób jak ja, jest to funkcja nieprzydatna, a ten panel numeryczny nietrudno włączyć przez przypadek.

Asus Zenbook Pro 16X OLED 13

Zdecydowanie lepszym dodatkiem do tego laptopa niż wirtualny panel numeryczny jest pokrętło ASUS Dial. To rozwiązanie dedykowane twórcom. Ułatwia ono szybki dostęp do przydatnych narzędzi w aplikacjach kreatywnych, a zwłaszcza aplikacjach Adobe. Co ciekawe, właściwie nie posiada ono żadnych elementów, które by się poruszały. Odczucie kręcenia pokrętłem tu także gwarantują efekty haptyczne.

Asus Zenbook Pro 16X OLED 8

Poza aplikacjami kreatywnymi pokrętła Asus Dial możemy używać do zmiany głośności czy jasności ekranu. Niemniej jednak, te same funkcje oferują klawisze funkcyjne na klawiaturze.

Oprogramowanie


ASUS Zenbook Pro 16X OLED pracuje pod kontrolą systemu Windows 11 Pro. Znajdziemy w nim trochę preinstalowanych aplikacji – niektóre, o ile są przydatne, tak nie robią zbyt pozytywnego wrażenia. Zacznijmy od wspomnianej aplikacji MyASUS. Ta pozwala na zmianę wielu ustawień laptopa, personalizację podświetlenia klawiatury i nie tylko. Niestety, jej interfejs to jeden wielki bałagan, w którym trudno się odnaleźć. Na przykład, kto by pomyślał, że opcje zmiany podświetlenia klawiatury znajdują się akurat w zakładce o nazwie „Oferty wyłączne”, a nie „Podświetlenie klawiatury. Poza tym aplikacja MyASUS regularnie wyświetla pop-upy zawierające reklamy innych usług Asusa, które po prostu denerwują.

myasus

Podzespoły i wydajność


Jak prezentują się podzespoły Asus Zenbook Pro 16X OLED? Mamy tu 14-rdzeniowy procesor Intel Core i7-12700H wraz ze zintegrowaną kartą graficzną Intel Iris Xe, a także dodatkową dedykowaną kartę graficzną Nvidia Geforce RTX 3060 w wersji laptopowej. Konfigurację dopełnia 16 GB RAM LPDDR 5 oraz 1 TB przestrzeni dyskowej.

Powyższe podzespoły sprawiają, że laptop dysponuje bardzo wysoką wydajnością. Problemem nie są dla niego nie tylko zadania związane z produktywnością i wielozadaniowością, ale też obróbka zdjęć oraz montaż i renderowanie filmów, nawet w 4K. Wszystko to potwierdzają benchmarki.

Oczywiście, Zenbook Pro 16X OLED bardzo dobrze nadaje się do grania w gry wideo, także te nieco bardziej wymagające, takie jak Red Dead Redemption 2 czy Wiedźmin 3: Dziki Gon. Uzyskanie w nich 60 FPS nie będzie problemem.

Asus Zenbook Pro 16X OLED – wyniki benchmarków:

 • Cinebench R23 Multi Core – 14 008 punktów
 • Cinebench R23 Single Core – 1739 punktów
 • PCMark 10 – 7 016 punktów
 • 3DMark TimeSpy – 7003 punkty
 
cristal-zenbook
Asus Zenbook Pro 16X OLED – wynik testu dysku w programie CristalDiskMark.

Na pochwałę w przypadku tego laptopa zasługuje kultura pracy. Podczas wydajniejszej pracy urządzenie nie rozgrzewa się do czerwoności, a jednocześnie jego wentylatory nie pracują zbyt głośno. Z kolei podczas realizacji mniej wymagających zadań jest chłodzony pasywnie.

Bateria i ładowanie


Wewnątrz Zenbooka Pro 16X OLED znalazła się duża bateria, bo o pojemności 96 Wh. Jak szybko ta się rozładowuje? W przypadku przeciętnego użytkowania, to znaczy przeglądania sieci, edytowania tekstu i okazjonalnego oglądania filmików na YouTube, już w około 5 godzin. Nie jest to wynik powalający na kolana. Oczywiście, czas pracy urządzenia jest tym krótszy, im wyższa jasność ekranu i z im wyższą wydajnością pracuje. Ładowanie laptopa z pomocą dołączonej do zestawu ładowarki 200W trwa blisko dwie godziny.

Asus Zenbook Pro 16X OLED 10

Audio


Asus Zenbook Pro 16X OLED dysponuje sześcioma czterodrożnymi głośnikami Harman Kardon, w tym dwoma głośnikami wysokotonowymi i czterema głośnikami niskotonowymi. Są to głośniki, które grają głośno i oferują wysoką jakość audio. Doskonale nadają się więc do słuchania muzyki i oglądania filmów czy seriali.

Podsumowanie


Asus Zenbook Pro 16X OLED to niewątpliwie ciekawa propozycja dla osób, które lubią zarówno zajmować się obróbką zdjęć, montażem filmów, tworzeniem grafik, jak i czasami grać w gry, a także robić wszystko po trochu. Jest to bowiem laptop cechujący się wysoką jakością wykonania, nienaganną wydajnością i posiadający świetny wyświetlacz oraz ciekawostkę w postaci pokrętła Asus Dial. Aczkolwiek, towarzyszą mu pewne niewielkie wady, na przykład w postaci pojedynczego portu USB-A.

Asus Zenbook Pro 16X OLED 19

Oczywiście należy też zwrócić uwagę na to, że cena tego urządzenia jest dość wysoka. Jest to zatem sprzęt dla konkretnej grupy odbiorców, które wykorzystają pokrętło ASUS Dial i wykorzystają możliwości tak dobrego ekranu. 

Mocne strony:

+ świetny wyświetlacz
+ ładny design
+ wysoka jakość wykonania
+ wysoka wydajność
+ wysoka kultura pracy
+ nieprzeciętne audio
+ wygodna klawiatura
+ podświetlenie klawiatury

Słabe strony:

- tylko jeden port USB-A
- wysoka cena


Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry ProduktLaptop otrzymał wyróżnienie "Dobry Produkt".