Kobo Clara 2E – recenzja czytnika e-booków, na którym poczytasz nawet w wannie

Anna BorzęckaSkomentuj
Kobo Clara 2E – recenzja czytnika e-booków, na którym poczytasz nawet w wannie
Na polskim rynku dostępne są czytniki e-booków wielu marek. Niedawno ich gama się jednak poszerzyła, albowiem na rynek ten w końcu postanowiła wejść należąca do japońskiego koncernu Rakuten marka Kobo. W związku z tym jeden z jej czytników – Clara 2E – ostatnio trafił w moje ręce, dzięki czemu miałam okazję go przetestować.

Co takiego Kobo Klara 2E oferuje? Czy warto po ten czytnik sięgnąć? Tego wszystkiego dowiedz się z niniejszej recenzji.

Specyfikacja

Kobo Clara 2E to czytnik e-booków wyceniony na 699 złotych. Wyposażono go w dotykowy ekran E Ink Carta 1200 o przekątnej 6 cali i rozdzielczości wynoszącej 1448 x 1072 pikseli. Posiada też 16 GB przestrzeni na dane, obsługuje łączność Wi-Fi i Bluetooth i jest wodoszczelny – producent informuje o możliwości zanurzenia go na 2 głębokościach wody do 60 minut.

Clara 2E umożliwia zarówno czytanie e-booków, jak i słuchanie audiobooków (po sparowaniu go z głośnikiem lub słuchawkami). Obsługuje on natywnie 15 formatów plików, w tym EPUB, MOBI, PDF, HTML czy RTF.

Kobo Clara 2E – specyfikacja:

  • Wyświetlacz: E Ink Carta 1200 o przekątnej 6 cali, dotykowy, 300 PPI, rozdzielczość 1448 x 1072, z trybem nocnym
  • Pamięć: 16 GB
  • CPU: 1 GHz
  • Łączność: Wi-Fi 802.11 ac/b/g/n (dwuzakresowe), Bluetooth, USB-C
  • Czas pracy na baterii: do kilku tygodni na jednym ładowaniu
  • Wodoszczelność: IPX8
  • Podświetlenie: ComfortLight PRO – regulacja jasności i temperatury barwowej
  • Możliwość dostosowania: TypeGenius – 12 różnych czcionek i ponad 50 stylów czcionek
  • Obsługiwane formaty: EPUB, EPUB3, FlePub, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, CBR
  • Obsługiwane języki: angielski, francuski, francuski (Kanada), niemiecki, hiszpański, hiszpański (Meksyk), włoski, kataloński, portugalski, portugalski (Brazylia), holenderski, duński, szwedzki, fiński, norweski, turecki, japoński, chiński tradycyjny, polski, rumuński i czeski
  • Wymiary: 112,05 x 159,02 x 8,66 mm
  • Masa: 171 g

Pierwsze wrażenia

Czytnik Kobo Clara 2E dotarł do mnie w tekturowym opakowaniu, w parze z turkusowym etui. Urządzenie zostało zamknięte w obudowie z tworzywa sztucznego pochodzącego w 85% z recyklingu, w tym w 10% z recyklingu plastiku odłowionego z oceanów. Użycie takiego tworzywa to z pewnością krok w dobrą stronę, lecz należy pamiętać, że plastik z recyklingu to wciąż plastik. Obudowa posiada przyjemną w dotyku fakturę, jednakże może łatwo się rysować, dlatego etui może być dla urządzenia niemal niezbędnym dodatkiem. Kosztuje ono 129 złotych.

kobo-clara-2e-2

Etui czytnika także wykonano z plastiku pochodzącego częściowo z recyklingu. Jego powierzchnia stanowi przyjemną w dotyku imitację skóry. Co istotne, etui może również pełnić rolę podstawki, co przydaje się na przykład podczas podróży pociągiem.

kobo-clara-2e-3

kobo-clara-2e-4

Kobo Clara 2E posiada tylko jeden fizyczny przycisk – znajdujący się z tyłu urządzenia i służący do jego uruchamiania oraz wyłączania go. Na dolnej krawędzi czytnika umieszczono port USB-C, służący zarówno do ładowania jego baterii, jak i przesyłania na niego plików.

kobo-clara-2e-5

Clara 2E jest czytnikiem bardzo kompaktowym i bardzo lekkim, bo o wymiarach 112,05 x 159,02 x 8,66 mm i masie wynoszącej 171 gramów. Jego rogi są przyjemnie zaokrąglone, a grubość niewielka. Niemniej, spokojnie można by wyposażyć go w ekran większy niż 6-calowy. Ten jest bowiem otoczony bardzo szerokimi ramkami.

Czytnik e-booków w użyciu

Kobo Clara 2E to czytnik bardzo prosty w obsłudze. Przy pierwszym uruchomieniu musimy go rzecz jasna skonfigurować, wybierając język, w którym chcemy urządzenia używać i strefę czasową, w której się znajdujemy, a także łącząc się z dostępną siecią Wi-Fi. Co istotne, oprogramowanie czytnika obsługuje język polski. Niemniej, zdarzają się błędy w tłumaczeniu.

Menu główne urządzenia składa się z czterech głównych sekcji – Strona główna, Moje książki, Discover i Więcej. Na stronie głównej znajdziemy nasze ostatnie książki i audiobooki, w sekcji Moje książki, jak wskazuje nazwa, wszystkie nasze książki, w sekcji Discover propozycje treści do kupienia ze sklepu Kobo, a w sekcji Więcej takie elementy jak lista życzeń, statystyki aktywności czy Ustawienia. W każdej z tych sekcji u góry ekranu widać też kilka ikonek, z których każda pełni oddzielną funkcję. Dotknięcie ikony słońca powoduje na przykład otwarcie okienka pozwalającego na zmianę jasności ekranu, wyłączenie funkcji automatycznego dostosowywania jasności ekranu do otoczenia i zmianę barwy światła. Pozostałe ikony związane są z siecią Wi-Fi, stanem baterii, synchronizacją i wyszukiwarką systemową.

kobo-clara-2e-6

Nota bene, funkcja automatycznego dostosowywania jasności ekranu działa bardzo dobrze. Gdy ta jest włączona, w moim odczuciu tekst jest idealnie widoczny na wyświetlaczu zarówno w dzień, jak i po zmroku, a ekran podświetlony jest równomiernie. Całokształt nie wygląda przy tym nienaturalnie, a wciąż przypomina kartkę papieru z fizycznej książki, zwłaszcza że w kwestii rozdzielczości i jakości wyświetlanego obrazu trudno wyświetlaczowi tego urządzenia cokolwiek zarzucić.

kobo-clara-2e-7

Niestety, Kobo Clara 2E nie pozwala na instalowanie aplikacji i nie umożliwia pobierania bezpośrednio na czytnik książek z takich platform jak Legimi czy Empik Go. Urządzenie zmusza nas zatem do korzystania z platformy producenta lub wgrywania plików z komputera za pośrednictwem przewodu USB-A do USB-C. Poza e-bookami na czytniku możemy czytać też artykuły internetowe przesłane z innego urządzenia za pośrednictwem usługi Pocket. Wystarczy zalogować się na Clarze 2E na swoje konto Pocket.

kobo-clara-2e-8

Kobo Clara 2E nie posiada fizycznych przycisków (poza włącznikiem), a więc jego obsługa odbywa się w 99 procentach dotykowo. Ekran jest matowy i nie pokryto go szkłem, w związku z czym jego obsługa jest bardzo przyjemna. Cechuje go też wysoka responsywność na dotyk.

Chyba największą wadą tego czytnika jest jego powolny procesor. Wszystkie książki wczytują się na urządzeniu bardzo wolno. Spory lag pojawia się też przy zmianie ustawień tekstu czytanej pozycji, choć oczywiście możliwość zmiany czcionki, jej rozmiaru, interlinii i marginesów oraz justowania jest bardzo mile widziana. Na szczęście, lag nie daje się we znaki przy przechodzeniu w książkach na kolejne strony.

kobo-clara-2e-9

Producent deklaruje, że Kobo Clara 2E powinna działać po naładowaniu baterii do 100 procent nawet kilka tygodni. Nie mogłaby testować urządzenia na tyle długo, żeby to sprawdzić, ale wydaje mi się, że na przestrzeni dwóch tygodni musiałabym korzystać z czytnika bardzo mało, aby się w końcu nie rozładował. Po niecałych 2 godzinach czytania na czytniku w dzień, przy automatycznym ustawieniu jasności ekranu, zużyłam bowiem 16 procent baterii. Dobra wiadomość jest jednak taka, że ładowanie urządzenia nie trwa przesadnie długo, bo niecałą godzinkę.

Podsumowanie

Kobo Clara 2E to czytnik z pewnością godny uwagi, głównie ze względu na jego wodoszczelność, możliwość zarówno czytania na nim e-booków, jak i słuchania audiobooków, wsparcie dla wielu formatów oraz ekran gwarantujący wygodne podświetlenie i wysoką jakość wyświetlanego obrazu. Nie jestem jednak pewna, czy to, co oferuje, uzasadnia jego cenę. Wspomniany już wyświetlacz jest bowiem nieco zbyt mały. Poza tym, procesor urządzenia nie zawsze działa wystarczająco wydajnie, a na czytniku mamy dostęp tylko do ekosystemu Kobo. Innymi słowy, przed zakupem Kobo Clara 2E trzeba będzie rozważyć kilka za i przeciw.

Mocne strony:

+ wodoszczelność
+ niezła jakość wykonania
+ wsparcie dla wielu formatów
+ możliwość słuchania audiobooków
+ ekran o wysokiej rozdzielczości, ale…

Słabe strony:

nieco zbyt mały
brak dostępu do zewnętrznych platform z e-bookami
niedostatecznie wydajny procesor
wysoka cena

 

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.