Acer Swift 3 OLED – recenzja laptopa ze świetnym wyświetlaczem

Anna BorzęckaSkomentuj
Acer Swift 3 OLED – recenzja laptopa ze świetnym wyświetlaczem
Acer postanowił odświeżyć niedawno jeden z najpopularniejszych laptopów w swojej ofercie – Acer Swift 3. Ten smukły i lekki laptop został wzbogacony między innymi o ekran OLED i procesor nowej generacji. Niebawem trafi on w nowej wersji do polskich sklepów i tak się składa, że przedpremierowo miałam okazję sprawdzić, czy Acer Swift 3 OLED to urządzenie, które warto kupić. Niedawno trafiło ono bowiem w moje ręce.

Specyfikacja

Acer Swift 3 OLED to kompaktowy laptop wyposażony w wyświetlacz OLED o przekątnej wynoszącej 14”, który będzie sprzedawany w Polsce cenach od około 5100 do 6050 złotych. Do mnie sprzęt ten dotarł w wariancie z procesorem Intel Core i7-12650H, zintegrowaną z nim kartą graficzną Intel UHD Graphics, 16 GB pamięci RAM LPDDR5 i 1 TB przestrzeni dyskowej. Ta konkretna konfiguracja będzie wyceniona na około 5900 złotych.

Na urządzeniu domyślnie zainstalowany jest system Windows 11 Home. Pełną specyfikację laptopa umieściłam poniżej.

Acer Swift 3 OLED – specyfikacja:

  • Ekran: 14” OLED, 2880 x 1800 pikseli, 90 Hz, technologia CineCristal, WQXGA+, podświetlenie LED
  • Pamięć RAM: 16 GB LPDDR5
  • Procesor: Intel Core i7-12650H
  • Karta graficzna: Intel UHD Graphics
  • Przestrzeń dyskowa: 1 TB
  • Złącza: 1x HDMI 2.1, 2x USB-A 3.2 Gen 1, 2x USB-C z Thunderbolt 4, port Kensington Lock, wyjście/wejście słuchawkowe
  • Podświetlenie klawiatury: Tak
  • Komunikacja bezprzewodowa: Bluetooth 5.2, IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax
  • Zabezpieczenia: czytnik linii papilarnych
  • Audio: Mikrofon, 2 głośniki
  • Kamera: Tak
  • Akumulator: 3 komorowy Li-Ion (do 8h pracy na baterii)
  • Zawartość zestawu: Acer Swift 3 OLED, zasilacz sieciowy
  • Funkcje: System Multi-touch Gesture
  • Oprogramowanie: Windows 11 Home
  • Wymiary: 17,9 x 312,9 x 214 mm
  • Masa: 1,4 kg

Wygląd i jakość wykonania

Acer Swift 3 OLED został zamknięty w obudowie wykonanej w całości z aluminium, charakteryzującej się złotawym kolorem. Trzeba by się postarać, aby ją zarysować. Zbiera ona zabrudzenia i odciski palców, ale nie są one zbyt mocno widoczne.

acer-swift3-oled-2

Na pokrywie laptopa umieszczono połyskujące logo Acer, zaś od spodu otwory wentylacyjne, odpowiednie oznaczenia, gumowe stopki zapobiegające ślizganiu się urządzenia po powierzchni biurka oraz śrubki umożliwiające dostanie się do podzespołów sprzętu. Dodatkowe otwory wentylacyjne umieszczono przy ekranie.

acer-swift3-oled-3

acer-swift3-oled-4

Po bokach obudowy znalazły się niezbędne porty. Nie jest ich przesadnie dużo, ale przeciętnemu użytkownikowi w zupełności wystarczą. Z lewej strony mamy 2 porty USB-C z Thunderbolt 4, port HDMI 2.1 oraz port USB-A 3.2 Gen 1, a z prawej strony kolejny port USB-A 3.2 Gen 1, wejście mini Jack oraz port Kensington umożliwiający kłódkowe zabezpieczenie laptopa przed kradzieżą.

acer-swift3-oled-5

acer-swift3-oled-6

Omawiany laptop jest urządzeniem dość kompaktowym, choć w kwestii grubości mogło być nieco lepiej. Jego wymiary to bowiem 17,9 x 312,9 x 214 mm. Acer Swift 3 OLED waży 1,4 kilograma. Nie należy więc do najlżejszych urządzeń w swojej klasie, ale jego masa jest w zupełności akceptowalna.

Jakość wykonania urządzenia stoi na bardzo wysokim poziomie. Wszystkie jego elementy są ze sobą bardzo dobrze spasowane. Trudno zarzucić też cokolwiek w kwestii zastosowanych materiałów oraz pracy zawiasów ekranu.

Wyświetlacz

ACER Swift 3 OLED jest przedstawicielem wciąż nielicznej grupy laptopów z ekranami OLED. W tym przypadku zastosowano 14-calowy wyświetlacz o proporcjach 16:10 i rozdzielczości 2880 x 1800 pikseli, co daje zagęszczenie pikseli na poziomie 243 PPI. Deklarowana maksymalna jasność tego panelu wynosi 500 nitów, natomiast częstotliwość odświeżania wynosi 90 Hz. Co istotne, spełnia on kryteria standardu VESA DisplayHDR True Black 500.

acer-swift3-oled-7

Cały ekran zajmuje 92% powierzchni przedniego panelu. Otaczają go zatem smukłe ramki. Szkoda jednak, że cały wyświetlacz nie jest pokryty szkłem, wraz z ramkami. Ramki te są bowiem wykonane z chropowatego plastiku.

Jak wyświetlacz Acer Swift 3 OLED sprawdza się w praktyce? Przede wszystkim charakteryzuje się on świetnym odwzorowaniem barw. Te są żywe, a przy tym nie przesycone. Mamy tu też do czynienia z bardzo szerokimi kątami widzenia, który kojarzy mi się z urządzeniami z niższej półki.

acer-swift3-oled-8

Ze względu na wysokie zagęszczenie pikseli obraz wyświetlany przez ekran laptopa jest bardzo ostry. Częstotliwość odświeżania na poziomie 90 Hz gwarantuje zaś płynną pracę ekranu. Warto mieć jednak na uwadze to, że Windows 11 wciąż nie pozwala na wybór adaptacyjnej częstotliwości odświeżania (do dyspozycji mamy tylko opcje 60 i 90 Hz).

Ekran w Swifcie 3 OLED nie zawodzi także pod względem jasności, kontrastu oraz prezentowanych czerni. Dzięki swoim parametrom urządzenie szczególnie świetnie nadaje się do pochłaniania treści wideo. Oglądanie na nim filmów i seriali to prawdziwa przyjemność.  

Wyświetlacz laptopa nieco gorzej sprawdza się w dzień, a to dlatego, że zastosowano w nim błyszczącą matrycę. Z tego powodu w ekranie pojawia się nasze odbicie, zwłaszcza jeśli przeglądamy strony internetowe z ciemnym motywem lub wyświetlamy cokolwiek innego z ciemnym tłem.

acer-swift3-oled-9

Nad ekranem urządzenia umieszczono kamerkę oferującą obraz w rozdzielczości 1080p. Wykorzystuje ona technologię Acer TNR, która poprawia jakość tego obrazu w nocy.

Klawiatura i touchpad

ACER Swift 3 OLED posiada klawiaturę pozbawioną bloku numerycznego, składającą się na ciemne, płaskie klawisze. Klawisze te pracują bardzo miękko, charakteryzują się niskim skokiem i posiadają wyraźny punkt aktywacji. Pisze się na nich bardzo przyjemnie, między innymi też dlatego, że ich układ nie został w żaden sposób udziwniony, a dzielące je odstępy są w sam raz – w moim odczuciu nie za małe, nie za duże. Na plus jest też obecność podświetlenia.

acer-swift3-oled-10

Nie mogę pominąć faktu, że z przyciskiem zasilania na klawiaturze omawianego sprzętu zintegrowano czytnik linii papilarnych. Ten działa zupełnie bez zarzutu.

Touchpad testowanego laptopa jest wyjątkowo mały, ale dzięki temu wręcz nie sposób przypadkowo go aktywować. Co ciekawe, płytkę dotykową pokryto tworzywem OceanGlass, które choć przypomina szkło, to w rzeczywistości jest plastikiem pochodzącym w znacznej części z odpadów wydobytych z mórz i oceanów. Tworzywo to oferuje satysfakcjonujący poziom poślizgu. Przyciski zostały zintegrowane z touchpadem. Klikają one miękko i niezbyt głośno.

acer-swift3-oled-11

Podzespoły i wydajność

Najnowszy laptop ACER pracuje pod kontrolą procesora Intel Core 12. Generacji – Intel Core i7-12650H. Jest to procesor dziesięciordzeniowy i szesnastowątkowy, ze zintegrowaną kartą graficzną Intel UHD Graphics. Inne podzespoły zastosowane w tym urządzeniu to 16 GB RAM LPDDR5, oraz dysk SSD o pojemności 1TB.

Dzięki powyższej konfiguracji Acer Swift 3 OLED bez problemu radzi sobie w realizowaniu zadań związanych z produktywnością i wielozadaniowością. Można śmiało korzystać na nim jednocześnie z kilkudziesięciu kart w przeglądarce, edytora tekstowego i programu do obróbki zdjęć. W razie potrzeby pozwoli on też wyrenderować film, ale oczywiście nie jest to narzędzie opracowane z myślą o profesjonalistach, zwłaszcza że nie posiada ono dedykowanej karty graficznej.

Oczywiście, brak dedykowanej karty graficznej nie przeszkadza, by na laptopie można było śmiało grać w mniej wymagające gry, zwłaszcza że prezentują się na ekranie OLED świetnie. Niemniej jednak, trzeba pogodzić się z tym, że gdy tylko laptop ma do czynienia z jakimikolwiek bardziej wymagającymi procesami, jego układ chłodzenia zaczyna dość głośno pracować, by zapobiec throttlingowi. Co jednak istotne, aby throttling jeszcze mniej dawał się we znaki, Acer pozwala podkręcić wentylatory urządzenia z pomocą klawiszy Fn + F. Tym samym skrótem klawiaturowym możemy też włączyć tryb cichszej pracy, ale zdecydowanie nie warto włączać go podczas grania.

Acer Swift 3 OLED – wyniki benchmarków:

  • Cinebench R23 Multi Core – 9338 punktów
  • Cinebench R23 Single Core – 1584 punkty
  • PCMark 10 – 5506 punktów
  • 3DMark TimeSpy – 1536 punktów
 
acer-cristal 1

Wyniki testu dysku urządzenia Acer Swift 3 OLED w programie CrystalDiskMark 8. | Źródło: mat. własne

Bateria i ładowanie

ACER Swift 3 OLED został wyposażony w baterię o pojemności 57 Wh. Niestety, nie pozwala ona laptopowi na pełny dzień pracy bez dostępu do gniazdka. Maksymalnie byłam w stanie korzystać z tego urządzenia przez osiem godzin. Oczywiście jeżeli oglądałam wideo na YouTube i grałam, o takim wyniku mogłam pomarzyć. Wówczas ilość dostępnej energii dosłownie malała w oczach. Niemniej, testowałam przedpremierowy model urządzenia. Producent informuje, że na premierę laptop ma charakteryzować się dłuższym czasem pracy na baterii. O ile dłuższym? Na ten moment możemy tylko zgadywać.

acer-swift3-oled-12

Na szczęście, do zestawu dołączono ładowarkę o mocy 100 W. Dzięki niej ładowanie urządzenia od 0 do 100 procent trwa nie więcej niż godzinę.

Audio

Ekran Swifta 3 OLED świetnie nadaje się do oglądania filmów i seriali. Czy tak samo jest w przypadku głośników tego urządzenia? Otóż nie. Acer zdecydował się umieścić w laptopie tylko dwa głośniki, które grają po prostu cicho. Dlatego w parze z tym sprzętem najlepiej korzystać z zewnętrznego głośnika lub słuchawek.

Podsumowanie

Acer Swift 3 OLED to urządzenie zdecydowanie godne uwagi, głównie ze względu na jego świetny wyświetlacz, wygodną klawiaturę i touchpad, schludny design oraz wysoką wydajność procesora. Nie jest to sprzęt idealny, albowiem trudno przejść obojętnie obok przeciętnego czasu pracy na baterii oraz błyszczącej matrycy. Jeśli jednak dla Ciebie te dwie wady nie mają większego znaczenia, a szukasz narzędzia przede wszystkim do przenośnej pracy i/lub pochłaniania treści wideo, Acer 3 OLED może być laptopem dla Ciebie.

Mocne strony:

+ wysoka jakość wykonania
+ ładny design
+ wygodna klawiatura i touchpad
+ świetny wyświetlacz OLED
+ kamerka internetowa 1080p
+ wysoka wydajność w zastosowaniach biurowych
+ duża przestrzeń dyskowa

Słabe strony:

krótki czas pracy na baterii
błyszcząca matryca

Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry ProduktLaptop otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.