Instalki.pl » Testy » Hardware » 70mai Dash Cam Lite 2 - test wdeorejestratora
Środa, 21 Wrzesień 2022 15:10, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
70mai Dash Cam Lite 2 11

Marka 70mai, działająca od 2016 roku, znana jest głównie z produkcji elektroniki samochodowej. W portfolio chińskiego producenta znajdziemy przede wszystkim przystępne cenowo kamery samochodowe, o których wielokrotnie pisaliśmy na łamach naszego serwisu.

70mai Dash Cam Lite 2 to jeden z nowszych produktów w ofercie marki. Kamerkę wyceniono na 379 zł więc plasuje się ona na średniej półce cenowej wśród produktów z tej kategorii. Urządzenie oferuje 2-calowy wyświetlacz LCD, rozdzielczość 1080p Full HD i kąt widzenia 130 stopni. Sprawdźmy zatem jak rejestrator jazdy sprawdza się w codziennym użytkowaniu.

70mai Dash Cam Lite 2 07

Specyfikacja 70mai Dash Cam Lite 2


Kamera 70mai Dash Cam Lite 2 wyposażona została w sensor obrazu 2G3P rejestrujący wideo o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli do formatu MP4. Przysłona F2.0 i technologia WDR (Wide Dynamic Range) powinny zapewnić wystarczającą szczegółowość obrazu. Warto jednak pamiętać, że na rynku są już kamery zapisujące obraz w 2K, a nawet 4K. Tutaj musimy zadowolić się leciwym Full HD.

70mai Dash Cam Lite 2 01

70mai Dash Cam Lite 2 - specyfikacja:

 • Wyświetlacz: 2”
 • Łączność: WiFi
 • Rozdzielczość nagrań: 1920 x 1080
 • Kąt widzenia: 130°
 • Sensor: Galaxycore GC2053
 • Obiektyw: 2G3P
 • Pojemność baterii: 500 mAh
 • Slot na kartę pamięci: Tak
 • Dodatkowe funkcje: Kontrola z aplikacji, Nagrywanie poklatkowe, Tryb fotograficzny, Funkcja autostart, Nagrywanie w pętli, Zabezpieczenie plików przed nadpisaniem, Czujnik ruchu (G-Sensor), WDR (szeroki zakres dynamiki oświetlenia)
 • Zakres temperatury: -10°C ~ 60°C
 • Wymiary: 87,5 x 53 x 18 mm

Wygląd i jakość wykonania


Urządzenie wykonano z plastiku, ale na jakość zastosowanych materiałów nie można narzekać. Centralnym punktem konstrukcji jest 2-calowy wyświetlacz LCD, który jest wystarczająco czytelny. Niestety panel nie jest dotykowy więc do obsługi musimy użyć fizycznych przycisków pod ekranem. 4 przyciski znajdują się bezpośrednio pod ekranem, a jeden dodatkowy nieco niżej.

70mai Dash Cam Lite 2 02

Kamera posiada menu w języku polskim, nie ma za to komunikatów głosowych, a jedynie dźwięki ostrzegawcze. Samo poruszanie się po menu jest dość toporne, aby dotrzeć do niektórych funkcji trzeba wykonać naprawdę dużo naciśnięć. Problem ten można częściowo rozwiązać, bowiem po połączeniu kamery z aplikacja, jej ustawieniami możemy zarządzać na ekranie smartfonu.

Obiektyw o kącie widzenia 130° jest regulowany więc możemy ustawić jego nachylenie zgodnie z własnymi preferencjami.

70mai Dash Cam Lite 2 04

Na prawek krawędzi (patrząc od strony wyświetlacza) znajdziemy porty - znalazł się tam slot na karty pamięci MicroSD, złącze do podłączenia zewnętrznego modułu GPS oraz port zasilania w standardzie MicroUSB. Jak widać, producenci kamerek samochodowych uparcie tkwią w erze przed USB-C.

70mai Dash Cam Lite 2 03

W zestawie oprócz samej kamery otrzymujemy zasilający kabel USB o długości 3,5 m, ładowarkę samochodową z dwoma portami USB, naklejkę elektrostatyczną oraz uchwyt mocujący.

70mai Dash Cam Lite 2 06

Wraz z 70mai Dash Cam Lite 2 otrzymaliśmy sprzedawane oddzielnie akcesoria: modułu GPS 70mai External GPS Module oraz adapter do trybu parkingowego (70mai Hardwire Kit Type-C UP02).

70mai Dash Cam Lite 2 05
70mai Hardwire Kit Type-C UP02

Obsługa 70mai Dash Cam Lite 2


Jak już wspomniałem, kamerę obsługujemy za pomocą fizycznych przycisków pod ekranem. Pierwszy od lewej pozwala na szybkie włączenie nagrywania dźwięku. Dobrze, że funkcja ta dostępna jest z poziomu ekranu głównego, wiele osób nie chce rejestrować audio podczas przejazdów. Drugi przycisk aktywuje nagrywanie awaryjne, kolejny przenosi nas do galerii (skutkuje wstrzymaniem nagrywania), a ostatni pozwala dostać się do ustawień urządzenia. Duży przycisk poniżej odpowiada za włączanie kamery.

70mai Dash Cam Lite 2 08
70mai Dash Cam Lite 2 09
70mai Dash Cam Lite 2 10

Bezpośrednio w ustawieniach możemy dostosować jakość wideo, ilość klatek na sekundę (domyślnie kamera nagrywa w 60 fps) czy długość nagrań (dzielone są one na 1, 2, 3-minutowe urywki).

Aby połączyć kamerę z aplikacją mobilną 70mai należy w ustawieniach urządzenia aktywować hotspot. Kamera łączy się za pomocą sieci Wi-Fi, nazwę oraz hasło znajdziemy w ustawieniach wideorejestratora.

Nie miałem problemu, aby już przy pierwszej konfiguracji połączyć urządzenie ze smartfonem. 

2022-09-21 142024
Ustawienia kamery w aplikacji 70mai


Co ważne, z poziomu aplikacji możemy przeglądać nagrania, które zostały pogrupowane w folderach. Nie ma też problemu, aby wybrane nagranie zapisać w pamięci smartfonu. Nagranie w jakości Full HD (60 fps) o długości 2 minut zajmuje ok. 250 mb.

Jakość nagrań z 70mai Dash Cam Lite 2


Kamerę sprawdziłem podczas codziennej jazdy za dnia, po zmroku, a także w nocy. Jakość nagrań jest zadowalająca patrząc przez pryzmat ceny kamery. Nagrania dzienne są czytelne, ale im mniej światła, tym mniej detali. Po zmroku zdarza się, że będą problemy z odczytaniem tablic rejestracyjnych mijanych pojazdów.Na powyższych nagraniach widać dane dotyczące prędkości i GPS, ale dostępne są one wyłącznie po podpięciu modułu 70mai External GPS Module, który sprzedawany jest osobno i kosztuje ok. 89 zł.

Podsumowanie


Kamera samochodowa 70mai Dash Cam Lite 2 to udany produktów dla osób szukających rejestratora jazdy o podstawowych parametrach. Jakość nagrań wypada naprawdę nieźle, czasem jednak filmy charakteryzują się mocnym zaszumieniem. Nie miałem problemów z konfiguracją kamery oraz działaniem kompatybilnej aplikacji.

Szkoda, że moduł GPS do 70mai Dash Cam Lite 2 nie jest mocowany bezpośrednio do kamery, wówczas nie byłoby potrzeby chowania kolejnego kabla. Brakuje też komunikatów w języku polskim, są za to komunikaty dźwiękowe i to dość agresywne dlatego warto nieco ściszyć ich głośność.

70mai Dash Cam Lite 2 12

Urządzenie posiada wiele dodatkowych funkcji, jak tryb parkingowy czy całodobowe monitorowanie na postoju, możliwe dzięki trybowi filmu poklatkowego. Tutaj niestety również musimy zaopatrzyć się w dodatkowy moduł do zasilania. Zatem, aby wykorzystać pełne możliwości urządzenia trzeba wydać nie 379 zł, a ponad 550 zł. W tej cenie znajdziemy już kamery z wbudowanym GPS czy funkcją SOS.

Więcej informacji o produkcie znajdziecie na stronie producenta.