Instalki.pl » Testy » Hardware » Recenzja Silver Monkey X Rascal RGB Wireless – taniej myszy bezprzewodowej dla graczy
Piątek, 16 Wrzesień 2022 18:51, Wpisany przez Anna Borzęcka
Silver Monkey X Rascal RGB 1

Kilka lat temu na polskim rynku zadebiutowała marka Silver Monkey, której urządzenia dostępne są w sklepach X-kom i al.to. Oferuje ona niedrogi sprzęt komputerowy – biurowy i dla graczy. Nie tak dawno na łamach Instalki.pl przetestowałam dwie jej bezprzewodowe klawiatury – K90 i K90m, a teraz miałam okazję zrobić to samo w przypadku jej bezprzewodowej myszy – Silver Monkey X Rascal RGB Wireless. Przekonaj się, czy jest to gryzoń dla Ciebie.

Silver Monkey X Rascal RGB 4

Specyfikacja


Silver Monkey X Rascal RGB Wireless to wyceniona na 169,99 złotych mysz bezprzewodowa dla graczy, którą wyposażono w optyczny sensor Pixart PMW 3325 z 10 000 DPI. Charakteryzuje ją obudowa typu honeycomb, inspirowana strukturą plastra miodu oraz podświetlenie RGB. Gryzoń ten posiada 6 przycisków, teflonowe ślizgacze i akumulator o pojemności 600 mAh.

Silver Monkey X Rascal RGB 12

Pełną specyfikację urządzenia umieściłam poniżej.

Silver Monkey X Rascal RGB Wireless – specyfikacja:

 • Typ myszy: bezprzewodowa, przewodowa dla graczy
 • Profil: praworęczny
 • Wersje kolorystyczne: czarny
 • Łączność bezprzewodowa: 2,4 GHz
 • Łączność przewodowa: USB-C
 • Czujnik: optyczny Pixart PMW 3325, 10 000 DPI
 • Liczba przycisków: 6
 • Kółko przewijania: Tak
 • Zasilanie: Akumulator 600 mAh
 • Żywotność baterii: 70 dni po naładowaniu do 100% (minuta ładowania starcza na 3 godziny pracy)
 • Wspierane systemy: Windows XP lub nowszy, macOS 10.4 lub nowszy, Linux 2.4 lub nowszy
 • Opcjonalne oprogramowanie: brak
 • Dodatkowe informacje: teflonowe ślizgacze, obudowa typu plaster miodu (HoneyComb), podświetlenie RGB (16,8 mln kolorów), żywotność 20 mln kliknięć, 6 trybów DPI, regulacja rozdzielczości DPI
 • Wymiary: 125 x 64 x 37 mm
 • Masa: 90 g
 • Zawartość zestawu: mysz, odbiornik USB, kabel USB-C 1,5 m
 • Gwarancja: 2 lata

Budowa i jakość wykonania


Silver Monkey X Rascal RGB Wireless trafiła do mnie w niewielkim, czarnym opakowaniu, na którym umieszczono grafikę przedstawiającą urządzenie oraz najważniejsze informacje na jego temat. W środku znalazłam mysz, przewód ładujący (USB-A do USB-C), krótką instrukcję obsługi (napisaną także w języku polskim) oraz transmiter USB.

Silver Monkey X Rascal RGB 5

Bezprzewodowa mysz dla graczy od Silver Monkey jest bardzo lekka, wręcz zbyt lekka. Być może myszy o tak niskiej masie trzeba po prostu lubić, ale ja odczuwam wrażenie, że zbyt niska masa gryzonia wpływa negatywnie na precyzję wykonywanych nim ruchów.

Silver Monkey X Rascal RGB 7

Niska masa urządzenia ma przede wszystkim związek z zastosowanymi w nim materiałami. Obudowa gryzonia została bowiem wykonania z plastiku o co najwyżej przeciętnej jakości. Oczywiście do niskiej masy przyczynia się też wzór honeycomb, którego osobiście miłośniczką nie jestem. Nie chcę sobie wyobrażać, jak wiele brudu na przestrzeni czasu przez szczeliny obudowy dostanie się do środka myszy. Oczywiście to cecha wszystkich "gryzoni" o tej konstrukcji.

W kwestii jakości wykonania myszy SilverMonkey mam jeszcze jedno zastrzeżenie, dotyczące spasowania jej poszczególnych elementów – daleko mu do ideału, co jest typowe na tej półce cenowej. Nie powala taż przewód zasilający urządzenia, ale przynajmniej nie będziemy z niego korzystać codziennie.

Silver Monkey X Rascal RGB 8

Silver Monkey X Rascal RGB Wireless to mysz symetryczna pod względem kształtu, ale rozmieszczenie bocznych przycisków z jej lewej strony sprawia, że jest to mysz dla praworęcznych. Potencjale grono osób, które mogłyby interesować się tym urządzeniem ogranicza też fakt, że heksagonalne szczeliny obudowy umieszczono nawet na tylnych częściach jego lewego i prawego przycisku. W związku z tym dla użytkowników preferujących claw grip lub fingertip grip Silver Monkey X Rascal RGB Wireless może nie być myszą zbyt wygodną.

Silver Monkey X Rascal RGB 10

Wrażenia z użytkowania


Aby zacząć korzystać z bezprzewodowej myszy, trzeba ją włączyć i sparować z komputerem. Aby Silver Monkey X Rascal RGB Wireless włączyć i uruchomić jej tryb parowania, wystarczy przesunąć znajdujący się na jej spodzie przełącznik do pozycji środkowej lub dolnej. Po włączeniu gryzoń natychmiast sparuje się z urządzeniem, do którego włożyliśmy transmiter USB. Niestety, nie obsługuje on łączności Bluetooth.

Silver Monkey X Rascal RGB 11

Dolny przełącznik nie tylko uruchamia myszkę, ale zmienia tryby jej podświetlenia. Pasek otaczający tylną część urządzenia zawsze świeci we wszystkich kolorach tęczy, ale gry przełącznik jest w pozycji środkowej, rolka i logo gryzonia świecą na pojedynczy kolor przypisany do aktualnego ustawienia DPI, a gdy jest w pozycji dolnej – świecą także na tęczowo. Podświetlenia myszy nie można w pełni spersonalizować, ponieważ nie opracowano z myślą o niej dedykowanego oprogramowania. Szkoda, bo w związku z tym nie można też chociażby dostosować DPI do konkretnej wartości, co dla gracza może być bardzo istotne. Urządzenie oferuje sześć predefiniowanych trybów DPI, miedzy którymi można przełączać się z pomocą środkowego przycisku. Zatem, jeżeli podczas grania przez przypadek przełączysz tryb DPI, będziesz musiał się doklikać do tego, z którego korzystałeś.

Silver Monkey X Rascal RGB 13

Przyciski Silver Monkey X Rascal RGB Wireless klikają głośno, ale przynajmniej nie mają żadnych luzów. Według zapewnień producenta powinny one przetrwać 20 milionów kliknięć. Wydaje mi się jednak, że klikają one stosunkowo wolno, utrudniając spamowanie klików, co w niektórych grach może mieć znaczenie. Scroll pracuje płynnie, przy jego przewijaniu czuć opór, a jego poszczególne stopnie są wyraźnie wyczuwalne. Mysz dobrze ślizga się po każdej powierzchni, jednakże zastosowane w niej ślizgacze są zbyt małe w stosunku do „ich doków”. Różnica w rozmiarze powoduje obecność szczelin, które momentalnie zbierają kurz.

Silver Monkey X Rascal RGB 15

Sensor Pixart PMW 3325 to oczywiście budżetowe rozwiązanie, ale w zastosowaniach domowych sprawdzi się on nie najgorzej. Cechuje go bowiem dość niski LOD (ok. 2 mm), brak interpolacji do 5000 DPI, średnia prędkość maksymalna do około 2,54 m/s i wysoka tolerancja powierzchni, na jakiej pracuje. Jeżeli jednak pragniesz kariery e-sportowca, zapewne powinieneś poszukać gryzonia oferującego coś lepszego.

Bateria


Jak informuje producent, wbudowany akumulator o pojemności 600 mAh powinien po naładowaniu do 100 % pozwalać myszce na 70 dni pracy. Minuta ładowania, odbywająca się z pomocą dołączonego do zestawu przewodu, ma starczać na 3 godziny działania. Co jednak istotne, gdy gryzoń się ładuje, można z niego korzystać.

Silver Monkey X Rascal RGB 2

Podsumowanie


Silver Monkey X Rascal RGB Wireless to przede wszystkim mysz dla osób, które szukają gryzonia bardzo lekkiego i bezprzewodowego, ale jednocześnie stosunkowo niedrogiego, i to właśnie o konstrukcji honeycomb. Warto jednak pamiętać, że niska cena tego urządzenia wiąże się z pewnymi kompromisami, przede wszystkim w kwestii jego jakości wykonania oraz braku dedykowanego oprogramowania.

W tej cenie trudno znaleźć jednak ideał, dlatego Silver Monkey X Rascal RGB Wireless będzie dobrym wyborem dla osób o ograniczonym budżecie.

Mocne strony:

+ niska cena
+ przyzwoity sensor
+ podświetlenie RGB
+ długi czas pracy na baterii

Słabe strony:

- przeciętna jakość wykonania
- brak dedykowanego oprogramowania 
- szczeliny honeycomb także na przyciskach