Lenovo IdeaPad 5 Pro – recenzja laptopa wszechstronnego

Anna BorzęckaSkomentuj
Lenovo IdeaPad 5 Pro – recenzja laptopa wszechstronnego
Użytkownicy komputerów osobistych mają różne potrzeby. Niektórzy potrzebują maszyny do grania, inni do pracy, a jeszcze inni i do tego, i do tego. Nie brakuje osób, które chciałyby maszyny nadającej się do pracy i rozrywki, ale jednocześnie takiej, która nie jest laptopem stricte gamingowym. Odpowiedzią na te potrzeby wydaje się laptop Lenovo IdeaPad 5 Pro. W niniejszej recenzji sprawdzam, czy faktycznie nią jest.

Specyfikacja

Lenovo IdeaPad 5 Pro to laptop sprzedawany w wersji 16- i 14-calowej, z procesorami AMD (do MAD Ryzen 9-5900H) oraz Intel (do Intel Core 11. generacji). W moje ręce trafił wariant 16-calowy, z ekranem 120 Hz, procesorem AMD Ryzen 5 5600H oraz kartami graficznymi AMD Radeon Graphics i NVIDIA GeForce GTX 1650, wyceniony w granicach 4200 do 4700 złotych. Jego pełną specyfikację umieściłam poniżej.

Lenovo IdeaPad 5 Pro 13

Lenovo IdeaPad 5 Pro – specyfikacja testowanego modelu:

  • Ekran: matowy, LED, IPS, 16″ 2,5K (2560 x 1600) 120 Hz, 350 nitów, 100% sRGB, 72% NTSC
  • Pamięć RAM: 16 GB DDR4
  • Procesor: AMD Ryzen 5 5600H (6 rdzeni, 12 wątków, 3.30–4.20 GHz, 19 MB cache)
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1650, AMD Radeon Graphics
  • Przestrzeń dyskowa: 1 TB SSD M.2 PCIe
  • Kolor: Szary (Storm Grey)
  • Złącza: 2x USB-A 3.2, 1x USB-C, 1x HDMI 1.4, 1x czytnik kart SD, 1x wyjście słuchawkowe/wejście mikrofonowe, 1x DC-in (wejście zasilania)
  • Podświetlenie klawiatury: Tak
  • Komunikacja bezprzewodowa: Wi-Fi 6 2×2 ax/ac/a/b/g/n, Bluetooth 5.1
  • Zabezpieczenia: Szyfrowanie TPM, Windows Hello
  • Audio: 2 głośniki o mocy 2W, Dolby Atmos, czujnik Time-of-Flight (2 mikrofony dalekiego zasięgu)
  • Kamera: Kamera internetowa 1 Mpix, kamera na podczerwień
  • Pojemność akumulatora: 75 Wh
  • Zawartość zestawu: Laptop Lenovo Ideapad 5 Pro, zasilacz wraz z przewodem zasilającym
  • Oprogramowanie: Windows 11 Home
  • Wymiary: 18,4 x 456 x 251 mm
  • Masa: 1,9 kg

Wygląd i jakość wykonania

Lenovo IdeaPad 5 Pro został zamknięty w schludnej, ciemnoszarej obudowie wykonanej niemal w całości z aluminium. Niemal, albowiem tworzywem sztucznym otoczono wyświetlacz urządzenia, jednak nie umniejsza to wysokiej jakości wykonania sprzętu. Elementy obudowy nie trzeszczą i nie zbierają bowiem zarysowań. Ciemne aluminium zbiera odciski palców, ale są one widoczne tylko przy mocnym oświetleniu.

Lenovo IdeaPad 5 Pro 9

Mimo, że obudowa została wykonana z aluminium, IdeaPad 5 Pro jest laptopem dość ciężkim. Jego masa wynosi 1,9 kilograma. Ma to zapewne związek z podzespołami, które znajdują się w jego wnętrzu, ale masa sprawia, że noszenie tego urządzenia do szkoły, na uczelnię czy do biura nie należy do najwygodniejszych.

Lenovo IdeaPad 5 Pro 1

Jaki wachlarz portów IdeaPad 5 Pro oferuje? Mamy tu dwa porty USB-A 3.2, jeden port USB-C, jeden port HDMI 1.4, jeden port mini Jack 3,5 mm oraz czytnik kart SD i wejście zasilania DC-in. Z jednej strony twórcy, którzy chcieliby używać laptopa, byliby zadowoleni z czytnika kart pamięci, ale z drugiej strony zabrakło tu interfejsu Thunderbolt (zapewne dlatego, że urządzenie bazuje na platformie AMD). Przydałby się też drugi port USB-C. Ba porty USB-C mogłyby śmiało pełnić funkcję portów ładujących. Szkoda, że tak nie jest.

Lenovo IdeaPad 5 Pro 7

Lenovo IdeaPad 5 Pro 8

Lenovo zdecydowało się umieścić otwory wentylacyjne omawianego laptopa na jego spodzie, nad klawiaturą oraz wewnątrz zawiasu, który nota bene pracuje bardzo płynnie i w zakresie około 160 stopni. Od spodu doskonale widać też śrubki, które po odkręceniu pozwalają dostać się do wnętrza urządzenia, na przykład w celu przeczyszczenia jego wentylatorów.

Wyświetlacz

Wyświetlacz w IdeaPadzie 5 Pro charakteryzuje się rozdzielczością 2,5K (2560 x 1600), częstotliwością odświeżania do 120 Hz, jasnością na poziomie 350 nitów i 100-procentowym pokryciem palety sRGB. Zastosowano tu matrycę LED IPS o matowej powierzchni, na której trudno dostrzec swoje odbicie. Ekran otaczają wąskie ramki – na tyle wąskie, że ten zajmuje 90 procent powierzchni przedniego panelu.

Lenovo IdeaPad 5 Pro 12

Wyświetlaczowi testowanego urządzenia naprawdę trudno cokolwiek zarzucić, czy to w kwestii jasności, czy to wyświetlanych barw, czy kątów widzenia. Na dodatek, za sprawą odświeżania na poziomie 120 Hz oferuje wysoką płynność działania, a rozdzielczość 2,5K gwarantuje bardzo ostry obraz.

Nad ekranem laptopa umieszczono kamerę na podczerwień, dzięki której laptop obsługuje funkcję rozpoznawania twarzy Windows Hello. Pozwala ona na błyskawiczne logowanie się do urządzenia. W tym samym miejscu znalazła się też kamerka internetowa. Oferowany przez nią obraz 720p nie spełnia moich oczekiwań, ale nadaje się do uczestniczenia w wideokonferencjach.

Lenovo IdeaPad 5 Pro 6

Klawiatura i gładzik

W Lenovo IdeaPadzie 5 Pro zastosowano klawiaturę z blokiem numerycznym, o klawiszach z bardzo niskich, z krótkim skokiem, ale jednocześnie z wyraźnym punktem aktywacji. Klawisze są też stosunkowo niewielkie i z jednej strony zaokrąglone oraz dzielą je dość duże odstępy. Mimo to mi na klawiaturze w tym urządzeniu pisało mi się zaskakująco wygodnie. Odpowiadały mi też jej układ oraz obecność dwustopniowego podświetlenia.

Lenovo IdeaPad 5 Pro 3

Touchpad został w IdeaPadzie 5 Pro przesunięty w stronę lewej krawędzi laptopa. Mimo to podczas pisania nie zdarzało mi się przypadkowo go aktywować. Płytka dotykowa jest dość spora, ale w kwestii poślizgu pozostawia nieco do życzenia. To dlatego, że wykonano ją z tworzywa sztucznego, a nie szkła. Przyciski gładzika zintegrowano z nim. Klikają one płasko i niestety dość głośno.

Wydajność

We wnętrzu testowanego egzemplarza IdeaPada 5 Pro znalazł się sześciordzeniowy i dwunastowątkowy procesor AMD Ryzen 5 5600H ze zintegrowaną kartą graficzną AMD Radeon Graphics. Konfigurację dopełnia dedykowana karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 1650, 16 GB RAM DDR4 (kości niestety wlutowano w płytę główną) oraz dysk SSD M.2 PCIe o pojemności 1 TB.

Za sprawą zastosowanych podzespołów IdeaPad 5 Pro świetnie sprawdza się w wykonywaniu zadań związanych z wielozadaniowością i produktywnością. Nie jest dla niego żadnym problemem korzystanie jednocześnie z przeglądarki z otwartymi kilkunastoma kartami, edytora tekstowego i programu do obróbki zdjęć.

Lenovo IdeaPad 5 Pro 2

IdeaPad 5 Pro dobrze radzi sobie też z renderowaniem, chociaż o ile amatorom wystarczy jako jedyny komputer, profesjonaliści raczej sięgnęliby po niego jako komputer dodatkowy. W większości gier AAA podzespoły tego komputera nie pozwalają na komfortowe granie przy ustawieniach ultra, ale przy ustawieniach wysokich jest zupełnie inaczej. Przy rozdzielczości 1080p i wysokich ustawieniach graficznych w Wiedźminie 3 możemy liczyć na IdeaPadzie 5 na blisko 60 FPS, w GTA V około 90 FPS, a w Dota 2 Reborn około 110 FPS.

Lenovo IdeaPad 5 Pro – wyniki benchmarków:

  • Cinebench R23 Multi Core – 8516 punktów
  • Cinebench R23 Single Core – 1355 punktów
  • PCMark 10 – 5821 punktów
  • 3DMark TimeSpy – 3090 punktów

A jak ma się kultura pracy tego urządzenia? O ile pod niskim obciążeniem pracuje ono w zasadzie bezgłośnie, tak przy średnim i wysokim obciążeniu dźwięk generowany przez jego wentylatory może być nieco irytujący. Podczas wysokiego średniego i wysokiego obciążenia urządzenie mocno się też rozgrzewa. Podczas testów z użyciem programu Cinebench R23 temperatura procesora wzrastała nawet do 100 stopni Celsjusza.

lenovo-dysk

Wyniki testu dysku urządzenia Lenovo IdeaPad 5 Pro w programie CrystalDiskMark 8. | Źródło: mat. własne

Bateria

Lenovo zdecydowało się umieścić w IdeaPadzie 5 Pro sporą baterię, bo o pojemności 75 watogodzin. Dzięki temu przy typowym użytkowaniu urządzenie może pracować nawet 9 godzin z dala od gniazdka, a to niezły wynik jak na laptopa z dedykowaną kartą graficzną. Za sprawą technologii szybkiego ładowania Charge Express wystarczy 15 minut ładowania, aby móc pracować na urządzeniu bezprzewodowo przez 3 godziny. Ładowanie od 0 do 100 procent trwa już jednak około 2,5 godziny.

Lenovo IdeaPad 5 Pro 1

Audio

W IdeaPadzie 5 Pro zastosowano głośniki stereo, których maskownice umieszczono blisko przodu laptopa, na jego prawej i lewej krawędzi. Wspierają one technologię Dolby Atmos, ale mimo to daleko im do najlepszych laptopowych głośników, z jakimi miałam do czynienia. O ile grają dość głośno, to bardzo płasko i brakuje im basu. Im wyższa głośność, tym bardziej da się to odczuć.

Lenovo IdeaPad 5 Pro 10

Podsumowanie

Lenovo IdeaPad 5 Pro to naprawdę przyzwoita opcja dla osób poszukujących maszyny, która posłuży im zarówno jako narzędzie pracy, jak i sposób na dostarczenie sobie rozrywki. Oferuje on bowiem całkiem wysoką wydajność w swoim przedziale cenowym, ładny design, wygodną klawiaturę, długi czas pracy na baterii i świetny wyświetlacz. Warto też wspomnieć, że Lenovo oferuje całe mnóstwo wersji tego urządzenia do wyboru. Trudno przejść jednak obojętnie obok wysokiej masy IdeaPada 5 Pro i pozostałych jego niedociągnięć.

Mocne strony:

+ ładny design
+ wysoka jakość wykonania
+ bardzo dobry wyświetlacz
+ wiele konfiguracji do wyboru
+ długi czas pracy na baterii
+ wygodna klawiatura
+ obecność czytnika kart SD

Słabe strony:

wysoka masa
touchpad pozostawiający nieco do życzenia
niezbyt dobrze grające głośniki
głośna praca pod obciążeniem
brak portów Thunderbolt

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.