Instalki.pl » Testy » Hardware » Huawei FreeBuds Pro 2 – recenzja słuchawek o nienagannym brzmieniu
Sobota, 30 Lipiec 2022 15:08, Wpisany przez Anna Borzęcka
Huawei FreeBuds Pro 2 2
Takie słuchawki TWS to rozumiem.

Huawei z roku na rok poszerza swoją ofertę bezprzewodowych słuchawek TWS. Nie powinno to nikogo dziwić, albowiem takie urządzenia stają się coraz to popularniejsze wśród użytkowników. Coraz więcej osób preferuje je względem tradycyjnych słuchawek przewodowych. Niedawno ta oferta poszerzyła się o Huawei FreeBuds Pro 2, czyli kolejną próbę podbicia przez giganta segment słuchawek TWS z wyższej półki.

Tak się składa, że Huawei FreeBuds Pro 2 trafiły w moje ręce, dzięki czemu miałam okazję sprawdzić, jak brzmią, jak tłumią dźwięki z otoczenia, czy są wygodne w użytkowaniu i nie tylko. Moimi wrażeniami postanowiłam podzielić się w niniejszej recenzji.

Huawei FreeBuds Pro 2 a 1

Specyfikacja


Huawei FreeBuds Pro 2 to dokanałowe słuchawki TWS sprzedawane w cenie 899 złotych. Urządzenie obsługuje aktywną redukcję szumów (ANC) do 47 dB, technologię Bluetooth 5.2 i charakteryzuje się klasą szczelności IP54. Co jednak najważniejsze, Huawei FreeBuds Pro 2 są pierwszymi słuchawkami TWS na świecie z Hi-Res Dual Sound System – zastosowano w nich po dwa przetworniki na słuchawkę, osobny dla tonów wysokich i osobny dla tonów niskich.

Huawei FreeBuds Pro 2 są dostępne w trzech kolorach – metalicznym błękicie, srebrnym oraz białym. Pełną specyfikację słuchawek umieściłam poniżej.

Specyfikacja słuchawek Huawei FreeBuds Pro 2:

 • Budowa: dokanałowe
 • Wersje kolorystyczne: metaliczny błękit, srebrny, biały
 • Aktywna redukcja szumów (ANC): Tak (47 dB)
 • Łączność: Bluetooth 5.2 (obsługa połączenia z dwoma urządzeniami jednocześnie)
 • Przetwornik: podwójny przetwornik dynamiczny 11 mm
 • Pasmo przenoszenia: 14 Hz – 48 kHz
 • Obsługiwane kodeki: LDAC, AAC, SBC
 • Bateria: słuchawka 55 mAh, etui ładujące 580 mAh
 • Czas pracy na baterii: 6,5 g bez etui (wyłączone ANC), 4g bez etui (włączone ANC), 30h z etui (wyłączone ANC), 18 g z etui (wyłączone ANC)
 • Ładowanie: przewodowe USB-C (5 V /1,2 A, 6 W), bezprzewodowe (2 W)
 • Czas ładowania: słuchawki – ok. 40 min w etui ładującym, etui ładujące – 1h przewodowo, 2h bezprzewodowo
 • Funkcje: obsługa dotykowa, Hi-Res Dual Sound System, potrójny adaptacyjny korektor, redukcja szumów podczas połączeń głosowych, tryb świadomości
 • Czujniki: czujnik przewodzenia kostnego, akcelerometr, żyroskop, czujnik podczerwieni
 • Klasa szczelności: IP54
 • Zawartość zestawu: słuchawki, etui ładujące, 3 pary wkładek dousznych (3 rozmiary), kabel USB-C, skrócona instrukcja obsługi, karta gwarancyjna
 • Wymiary pojedynczej słuchawki: 29,1 x 21,8 x 23,7 mm
 • Wymiary etui ładującego: 67,9 x 24,5 x 47,5 mm
 • Masa pojedynczej słuchawki: 6,1 g ± 0,2 g
 • Masa etui ładującego: 52 g ± 1 g

Pierwsze wrażenia


Słuchawki Huawei FreeBuds Pro 2 dotarły do mnie w niewielkim białym pudełku, na którym umieszczono grafikę przedstawiającą urządzenie oraz najważniejsze informacje na jego temat. W środku oprócz słuchawek i ich ładującego etui znalazłam 2 dodatkowe pary wkładek dousznych w różnych rozmiarach oraz kabel USB-C, instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną.

Urządzenie otrzymałam w szarej wersji kolorystycznej. W tym wydaniu zarówno słuchawki, jak i etui prezentują się bardzo ładnie, ale gdybym miała kupić sobie ten model słuchawek Huawei, sięgnęłabym po wersję w kolorze błękitnym. Ta wygląda jeszcze piękniej i jest po prostu bardziej nietuzinkowa.

Huawei FreeBuds Pro 2 4

Obudowę zarówno etui, jak i samych słuchawek wykonano z tworzywa sztucznego. W przypadku etui jego powłoka jest jednak matowa, a w przypadku słuchawek błyszcząca. W związku z tym o ile na większości etui pozostawiane przez nas odciski palców nie są widoczne, to na słuchawkach są widoczne doskonale. Na większości etui, bo w okolicy jego zawiasu na połyskującym tle umieszczono logo Huawei i Devialet – francuskiej firmy, w parze z którą opracowano słuchawki FreeBuds Pro 2. Na szczęście, jakość wykonania słuchawek i etui stoi na bardzo wysokim poziomie. Wszystkie ich elementy są bowiem ze sobą bardzo dobrze spasowane.

Huawei FreeBuds Pro 2 a 2

Jak na słuchawki TWS przystało, etui FreeBuds Pro 2 posiada magnetyczne zamknięcie, a także magnetyczne doki słuchawek. Zawias etui pracuje bardzo płynnie, a zamykanie i otwieranie go stanowi prawdziwą przyjemność. Przydałoby się jednak niewielkie zagłębienie, które ułatwiłoby otwieranie etui jedną ręką. Równie przyjemne, a także proste i intuicyjne, jest wyjmowanie słuchawek z ich doków i wkładanie ich z powrotem na swoje miejsce. Na etui nie zabrakło też portu USB-C służącego do przewodowego ładowania, diody stanu, a także przycisku, który w razie czego pozwala aktywować tryb parowania słuchawek. Ten jest umieszczony z boku obudowy i nie rzuca się od razu w oczy.

Słuchawki FreeBuds Pro 2 bardzo dobrze leżą w uszach i nie powodują dyskomfortu. Podobne odczucia miał z resztą Maksym, gdy z nich korzystał. 

Huawei FreeBuds Pro 2 6

Dobre dopasowanie słuchawek do swoich uszu ułatwiają dołączone do zestawu silikonowe wkładki w różnych rozmiarach. W FreeBuds Pro 2 można spokojnie spacerować czy biegać, nie obawiając się o to, że je zgubimy.

Parowanie i łączność


Parowanie słuchawek FreeBuds Pro 2 z innymi urządzeniami jest równie proste jak w przypadku innych nowoczesnych słuchawek TWS. Wystarczy otworzyć etui słuchawek, a te od razu przejdą w tryb parowania. Wówczas będziemy w stanie znaleźć je na liście urządzeń dostępnych do parowania na smartfonie czy komputerze. Ba jeśli korzystamy z laptopa, smartfona lub tabletu Huawei, na ekranie automatycznie pojawi się okienko parowania ułatwiające szybkie połączenie. Huawei pozwala połączyć słuchawki FreeBuds Pro 2 z dwoma różnymi urządzeniami. W razie potrzeby tryb parowania słuchawek można aktywować, przytrzymując przycisk na etui.

Huawei FreeBuds Pro 2 3

Słuchawki komunikują się z innymi urządzeniami z pomocą technologii Bluetooth 5.2. Producent nie obsługuje, jaki zasięg oferują, ale wynosi on co najmniej 10 metrów. Nie miałam żadnych problemów z odtwarzaniem muzyki, gdy zostawiłam telefon w jednym pomieszczeniu i udałam się ze słuchawkami na drugi koniec mieszkania, do pokoju schowanego za grubą ścianą.

Aplikacja AI Life


Na smartfonach słuchawki Huawei FreeBuds Pro 2 współpracują z aplikacją AI Life. Niestety, na urządzeniach z Androidem niezbędne jest pobranie jej ze sklepu Huawei AppGallery lub z pliku .apk. W sklepie Google Play aplikacja nie była aktualizowana od 2020 roku.

ai-life-1

Na szczęście, aplikacja AI Life jest bardzo prosta w obsłudze, a jej interfejs jest czytelny i przejrzysty. Z jej pomocą możemy włączyć lub wyłączyć ANC w słuchawkach, wybrać ustawienia korektora lub stworzyć własne, przeprowadzić test dopasowania wkładek, sprawdzić stan naładowania etui i słuchawek, a także poznać obsługiwane przez nie gesty. Początkowo proponuje też ona przejście przez przewodnik objaśniający poszczególne gesty. W aplikacji możemy również zaktualizować oprogramowanie urządzenia czy włączyć niektóre dodatkowe funkcje.

ai-life-2

Brzmienie i działanie słuchawek


Cóż, pod względem oferowanego brzmienia słuchawki FreeBuds Pro 2 nie rozczarowują. W tym miejscu przypomnę, że zastosowano w nich po dwa przetworniki na słuchawkę – po jednym dla tonów niskich i tonów wysokich. Poza tym, Huawei chwali się, że inteligentny korektor słuchawek dostosowuje charakterystykę sygnału do aktualnego poziomu głośności, indywidualnej struktury przewodu słuchowego i sposobu noszenia słuchawek.

Konstrukcja i oprogramowanie słuchawek sprawiają, że te grają naprawdę świetnie. Oferowany przez nich bas jest głęboki, ale nie karykaturalny – nie przytłacza tonów średnich i wysokich. Tony średnie są bardzo klarowne i nigdzie nie giną, a tony wysokie są wyraziste. Domyślne brzmienie z pewnością zadowoli wielu słuchaczy. Ani przez chwilę nie przeszło mi przez myśl modyfikować ustawienia korektora. Te domyślne odpowiadały mi zarówno przy słuchaniu popu, rocka, metalu, jak i muzyki filmowej.

Huawei FreeBuds Pro 2 7

Momentami aż zaskakiwało mnie, jak szeroką sceną FreeBuds Pro 2 się charakteryzują i jak wysoką separacją. Słuchając w nich muzyki jesteśmy w stanie bez problemu odróżnić od siebie poszczególne dźwięki i ocenić ich wirtualną odległość od ucha. Ogólnie rzecz biorąc, w moim odczuciu FreeBuds Pro 2 grają ciepło i dynamicznie. Przeskok jakości dźwięku względem słuchawek za 400-500 złotych jest tu moim zdaniem kolosalny.

W kwestii działania słuchawek ich największą wadą jest obsługa gestów. Huawei zdecydował się zastosować panel dotykowy umieszczony z przodu słuchawek. Większość gestów wymaga uszczypnięcia krótkiego pałąka dowolnej słuchawki – pojedynczego, podwójnego, potrójnego lub z przytrzymaniem. Głośność zmieniamy zaś, przesuwają palec z przodu pałąka w górę lub w dół. Same gesty są bardzo intuicyjne, jednakże wolałabym, aby panel dotykowy był umieszczony z boku i gesty polegały na jego wielokrotnych dotknięciach a nie uszczypnięciach. Chwytając słuchawkę lub dotykając pałąk od przodu miałam wrażenie, że zaraz wyciągnę lub wypchnę ją z ucha.

Huawei FreeBuds Pro 2 5

Aktywna redukcja szumów


Słuchawki Huawei FreeBuds Pro 2 oferują aktywną redukcję szumów do 47 decybeli. W rezultacie w ogromnym stopniu wyciszają one hałasy pochodzące z miejskiej dżungli, silników samolotu, a także generowane przez odkurzacz. Zdecydowanie mało które słuchawki mogą się pochwalić tak świetnym ANC.

Huawei FreeBuds Pro 2 pozwalają też w razie potrzeby włączyć tryb odwrotny do ANC, czyli tryb świadomości. W takim trybie słuchawki przepuszczają do naszych uszu dźwięki z otoczenia, których w trybie wyłączonego ANC nie bylibyśmy w stanie usłyszeć.

Mikrofony i rozmowy telefoniczne


Jakości rozmów telefonicznych prowadzonym w słuchawkach FreeBuds Pro 2 trudno cokolwiek zarzucić. Rejestrowany przez ich mikrofony głos użytkownika jest bardzo klarowny i tylko nieco zniekształcony. Rozmówca nie słyszy za ich sprawą żadnych niepożądanych efektów dźwiękowych. Podobnie jest w drugą stronę. W Huawei FreeBuds Pro 2 doskonale słychać osobę stojącą po drugiej stronie połączenia.

Huawei FreeBuds Pro 2 a 3

Bateria


Zgodnie z informacjami zamieszczonymi przez producenta w specyfikacji, Huawei FreeBuds Pro 2 powinny działać po wyjęciu słuchawek nawet do 6,5 godziny przy wyłączonym ANC lub 4 godziny z wyłączonym ANC. W pierwszym przypadku doładowywanie z etui ma zapewniać łącznie 30 godzin pracy, a w drugim 18 godzin pracy. Rzeczywistość nie jest od tych stwierdzeń odległa. Korzystając ze słuchawek bez ANC, rozładowywałam je w nieco mniej niż cztery godziny, a z ANC, w około 6 godzin. Wynik ten mnie zadowala.

Doładowywanie słuchawek w etui jest naprawdę błyskawiczne. Ładowanie od 0 do 100% trwa około 40 minut. Etui słuchawek możemy ładować albo z pomocą dołączonego do zestawu przewodu USB-C, albo bezprzewodowo. Ładowanie przewodowe trwa mniej więcej godzinę, a ładowanie bezprzewodowe w przybliżeniu dwukrotność tego czasu.

Huawei FreeBuds Pro 2 a 4

Podsumowanie


Słuchawki Huawei FreeBuds Pro 2 na pierwszy rzut oka mogą wydawać się drogie. Moim zdaniem jednak cena wynoszących 899 złotych jest uzasadniona. W końcu, mowa o słuchawkach TWS oferujących więcej niż ponadprzeciętną jakość dźwięku, wygodnych, najzwyczajniej w świecie ładnych oraz oferujących niezły czas pracy na baterii. Poza tym, FreeBuds Pro 2 są słuchawkami z mocno wyciszającym dźwięki z otoczenia ANC i podwójnymi przetwornikami.

Jakiekolwiek wady najnowszych słuchawek Huawei naprawdę są niewielkie. Zatem, zakup Huawei FreeBuds Pro 2 z całego serca polecam.

Mocne strony:

+ świetna jakość brzmienia
+ ładny design
+ wygodna konstrukcja
+ skuteczne ANC
+ zadowalający czas pracy na baterii
+ krótki czas ładowania
+ aplikacja AI Life przydatna i prosta w obsłudze
+ certyfikat IP54
+ wysoka jakość rozmów telefonicznych

Słabe strony:

- obsługa gestów
- słuchawki zbierają odciski palcówtop produkt 2022 Słuchawki otrzymały wyróżnienie "Wybór redakcji - opłacalny produkt".