Instalki.pl » Testy » Hardware » Laptop lekki i stylowy. Recenzja Surface Laptop Go 2
Piątek, 05 Sierpień 2022 15:24, Wpisany przez Anna Borzęcka
Surface Laptop Go 2 01
Urządzenie świetne dla studentów i nie tylko.

W tym roku, a dokładniej mówiąc w ubiegłym miesiącu najprzystępniejszy cenowo laptop Microsoftu – Surface Laptop Go – doczekał się swojego następcy w postaci Surface Laptop Go 2. Co nowe urządzenie różni od poprzednika? Czy jest ono tak małe, lekkie i świetnie wykonane jak on? Jaką wydajność oferuje? Tego wszystkiego dowiesz się z niniejszej recenzji, albowiem Surface Laptop Go 2 niedawno trafił w moje ręce.

Specyfikacja


Surface Laptop Go 2 to przenośny komputer sprzedawany przez Microsoft w trzech różnych konfiguracjach wycenionych odpowiednio na 3099, 3599 oraz 4099 złotych. W każdym z wariantów laptop wyposażony jest w procesor Intel Core i5-1135G7 ze zintegrowaną kartą graficzną Intel Iris Xe. Wariant najtańszy charakteryzują 4 GB pamięci RAM, które w wariantach droższych rośną do 8 GB. Wariant najdroższy wyróżnia zaś dysk SSD o pojemności 256 GB przestrzeni dyskowej zamiast bazowych 128 GB.

Surface Laptop Go 2 04

Surface Laptop Go 2 posiada 12,4-calowy wyświetlacz dotykowy PixelSense z częstotliwością odświeżania na poziomie 60 Hz, o rozdzielczości 1536 x 1024 pikseli. Na urządzeniu zainstalowany jest system Windows 11 Home.

Pełną specyfikacją urządzenia podzieliłam się poniżej.

Surface Laptop Go 2 – specyfikacja testowanego modelu:

 • Ekran: dotykowy wyświetlacz PixelSense o przekątnej 12,4”, 1536 x 1024 pikseli (148 PPI), współczynnik proporcji: 3:2, 10 punktów dotykowych
 • Pamięć RAM: 8 GB LPDDR4X
 • Procesor: czterordzeniowy Intel Core i5-1135G7 11. generacji
 • Karta graficzna: Intel Iris Xe Graphics (zintegrowana)
 • Przestrzeń dyskowa: 256 GB
 • Złącza: 1 x port USB-C, 1 x port USB-A, gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, 1 x port Surface Connect
 • Komunikacja bezprzewodowa: Wi-Fi 6 (zgodność z 802.11ax), Bluetooth 5.1
 • Czujniki: czujnik światła otoczenia
 • Zabezpieczenia: Moduł TPM 2.0, Windows Hello, czytnik linii papilarnych
 • Dźwięk: głośniki Omnisonic z obsługą technologii Dolby Audio Premium
 • Mikrofony: dwa mikrofony studyjne dalekiego zasięgu
 • Kamera: HD 720p f/2.0 (z przodu)
 • Pojemność akumulatora: 41 Wh
 • Zawartość zestawu: Surface Laptop Go 2, ładowarka o mocy 39 W, przewodnik Szybki start, dokumenty gwarancyjne i dotyczące bezpieczeństwa
 • Oprogramowanie: Windows 11 Home
 • Wymiary: 287,2 x 206,2 x 15,7 mm
 • Masa: 1127g

Wygląd i jakość wykonania


Jak inne laptopy Microsoftu, z którymi dotychczas miałam do czynienia, Surface Laptop Go 2 charakteryzuje się bardzo ładnym, schludnym i minimalistycznym designem. Urządzenie zamknięto w obudowie o platynowym kolorze, której górna część jest wykonana z aluminium, a podstawa z połączenia aluminium i kompozytowej żywicy poliwęglanowej z włóknem szklanym. Między innymi dzięki temu rozwiązaniu jest ono bardzo lekkie – jego masa wynosi tylko 1127 gramów. Mowa też o urządzeniu bardzo małym, mieszczącym się nawet w niewielkiej torbie lub plecaku.

Surface Laptop Go 2 08

Jakość wykonania Surface Laptop Go 2 stoi na bardzo wysokim poziomie. Wszystkie elementy przenośnego komputera są ze sobą dobrze spasowane i nie trzeszczą, a o ich zarysowanie trzeba by się postarać. Ba, nawet jeśli zarysowalibyśmy dolną, plastikową część obudowy, i tak raczej nie jest to część komputera, na którą non stop patrzymy. Warto też wspomnieć, że ta dolna część obudowy jest bardzo przyjemna w dotyku. Poza tym umieszczono na niej dwie długie gumowe podpórki, które zapobiegają ślizganiu się laptopa po biurku.

Na pokrywie laptopa znalazło się klasyczne dla sprzętu Microsoftu połyskujące logo Windows, na prawej krawędzi dolnej części obudowy port ładujący Surface Connect, a na jej lewej krawędzi port mini Jack, port USB-C oraz port USB-A. Dwóch ostatnich typów portów mogło by być dwa razy więcej, ale dobrze, że w przeciwieństwie do tego, co oferuje Surface Laptop Studio i Surface Pro 8, w ogóle znalazł się tu port USB-A. Z drugiej strony szkoda, że port USB-C tego urządzenia nie jest portem Thunderbolt 4.

Surface Laptop Go 2 02

W bardzo ciekawym miejscu w przypadku Surface Laptop Go 2 umieszczono otwory wentylacyjne, poprzez które na zewnątrz odprowadzane jest nie tylko gorące powietrze z urządzenia, ale też dźwięk generowany przez jego głośniki. Znalazły się one dosłownie w zawiasie laptopa. Dzięki temu nie rzucają się w oczy, a mimo to spełniają swoją funkcję należycie.

Niestety, Surface Laptop Go 2 został skonstruowany tak, że przeciętny użytkownik nie ma możliwości otwarcia pokrywy laptopa w celu wyczyszczenia jego wentylatorów czy wymiany dysku. Microsoft zaznacza na swojej stronie, że dysk może wyjąć tylko autoryzowany technik.

Surface Laptop Go 2 09

Wyświetlacz


Surface Laptop Go 2 posiada wyświetlacz PixelSense o przekątnej 12,4 cala, który pracuje z częstotliwością odświeżania 60 Hz. Jest to ekran dotykowy (o 10 punktach dotykowych). Jego rozdzielczość wynosi 1536 x 1024 pikseli, co daje zagęszczenie na poziomie 148 PPI. Współczynnik proporcji wyświetlacza to 3:2.

Surface Laptop Go 2 06

Rozdzielczość ekranu Surface Laptop Go 2 w głowie może wydawać się niska, ale podczas użytkowania urządzenia naprawdę nie sprawia takiego wrażenia. Ma to związek z faktem, że mamy do czynienia z laptopem o stosunkowo niskiej przekątnej wyświetlacza. Dlatego rezygnacja z wyższej rozdzielczości na rzecz obniżenia ceny laptopa naprawdę miała sens. Również częstotliwość odświeżania na poziomie 60 Hz może początkowo rzucać się w oczy osobom przyzwyczajonym do wyższych częstotliwości, ale 60 Hz w zupełności wystarcza do realizacji prostych zadań biurowych i grania w niektóre gry.

Surface Laptop Go 2 12

Warto wspomnieć też, że ekran urządzenia charakteryzuje się zaokrąglonymi rogami i dość grubymi ramkami. Niemniej, w parze z nimi wyświetlacz Surface Laptop Go 2 wygląda po prostu… uroczo. Kątom widzenia, płynności działania, nasyceniu kolorów oraz reakcji na dotyk ekranu w Surface Laptop Go 2 nie mam nic do zarzucenia.

Klawiatura i gładzik


Dotychczas niejednokrotnie miałam okazję się przekonać, że Microsoft doskonale wie, jak zaprojektować klawiaturę i gładzik przyjemne w użytkowaniu. Surface Laptop Go 2 nie jest wyjątkiem od tej reguły. To bowiem kolejny laptop, na klawiaturze której pisze się niesamowicie wygodnie. Klawiatura ta składa się na klawisze charakteryzujące się wyraźnym skokiem, ale pracujące bardzo miękko i stosunkowo cicho. Niemniej, w Surface Laptop Go 2 zabrakło podświetlenia klawiatury, co nieco utrudnia pracę na niej przy małym natężeniu światła otoczenia.

Surface Laptop Go 2 13

Jeśli chodzi o gładzik, Surface Laptop Go 2 nie posiada gładzika szklanego jak chociażby Surface Laptop Studio. To powiedziawszy, zastosowano tu powłokę, która nadal jest śliska i po której przesuwa się palce równie przyjemnie. Nie czuję tu też różnicy w precyzji przekładania ruchów palców po gładziku na ruch wskaźnika po ekranie. Na plus jest z resztą fakt, że mowa o touchpadzie dość dużym. Jego przyciski zintegrowano z resztą płytki i pracują one bardzo miękko i cicho.

Surface Laptop Go 2 03

Kamera i biometria


W górnej ramce ekranu Surface Laptop Go 2 umieszczono kamerkę internetową o rozdzielczości 720p, która kompletnie nie rzuca się w oczy. Niestety, rejestrowany przez nią obraz pozostawia co nieco do życzenia pod względem jakości. Poza tym, nie obsługuje ona rozpoznawania twarzy, co uniemożliwia logowanie się do systemu Windows 11 z pomocą funkcji Windows Hello.

W Surface Laptop Go 2 zamiast technologii rozpoznawania twarzy zastosowano czytnik linii papilarnych wbudowany we włącznik urządzenia. Pozwala on na szybsze logowanie się do systemu niż z pomocą PINu, czy hasła, ale logowanie byłoby jeszcze szybsze, gdyby czytnik za każdym razem od razu rozpoznawał palec użytkownika. Niestety, regularnie zdarzało mi się, że musiałam przyłożyć palec do czytnika trzy czy cztery razy, zanim system się odblokował.

Podzespoły i wydajność


Surface Laptop Go 2 to laptop w każdej konfiguracji wyposażony w czterordzeniowy (ośmiowątkowy) procesor Intel Core i5-1135G7 ze zintegrowaną kartą graficzną Intel Iris Xe. Testowany przeze mnie model posiadał 8GB pamięci RAM LPDDR4x oraz 256 GB przestrzeni dyskowej.

Powyższe zestawienie oferuje wydajność w zupełności wystarczającą do realizowania zadań związanych z produktywnością i wielozadaniowością. Student czy pracownik biurowy edytujący pliki w Wordzie, Excelu i PowerPoincie, regularnie przeglądający sieć, a nawet dokonujący prostej edycji zdjęć i raz na jakiś czas renderujący filmy, będzie z niej więcej niż zadowolony. Ba, nic nie stoi na przeszkodzie, aby na Surface Laptop Go 2 pograć w niektóre mniej wymagające gry, a zwłaszcza gry indie. Mnie zdarzało się grać na tym urządzeniu w Hearthstone.

surface-laptop-cristal
Wyniki testu dysku urządzenia Surface Laptop Go 2 w programie CrystalDiskMark 8. | Źródło: mat. własne

Surface Laptop Studio – wyniki benchmarków:


 • Cinebench R23 Multi Core – 2818 punktów
 • Cinebench R23 Single Core – 1230 punktów
 • PCMark 10 – 4481 punktów
 • 3DMark TimeSpy – 1138 punktów

Jak wspomniałam wcześniej, Microsoft oferuje w sprzedaży także Surface Laptop Go 2 z 4 GB RAMu i 126 GB pamięci oraz wersję z 8 GB RAMu i 128 GB przestrzeni dyskowej. Uważam, że naprawdę, naprawdę warto dopłacić przynajmniej te 500 złotych do wariantu z 8 GB RAMu i 128 GB. W 2022 roku nie wyobrażam sobie korzystania z laptopa z 4GB RAMu, zwłaszcza że wiele smartfonów oferuje go więcej.

Bateria


Microsoft informuje na swojej stronie, że przy typowym użytkowaniu bateria o pojemności 41 Wh powinna wystarczyć nawet na 13,5 godziny pracy urządzenia. Mnie nie udało się takiego wyniku osiągnąć. Po naładowaniu akumulatora do 100% udało mu się wycisnąć z niego 9-10 godzin pracy, ale i tak był to wynik całkiem niezły. Z pewnością był on po części wynikiem zastosowania ekranu o częstotliwości odświeżania 60 Hz. Częstotliwość na poziomie 120 Hz, taka jak na przykład w Surface Laptop Studio, mocno baterię drenuje. Podczas testów na laptopie przede wszystkim pisałam, dokonywałam prostej edycji zdjęć i przeglądałam Internet.

Surface Laptop Go 2 14

Ładowanie Surface Laptop Go 2 odbywa się z pomocą sieciowego zasilacza podłączanego Portu Surface Connect. Pozwala on w około godzinę naładować urządzenie do około 80% baterii. Nie mogę na takie rezultaty narzekać. Warto też wspomnieć, że w razie potrzeby laptop można ładować także poprzez port USB-C.

Audio


W Surface Laptop Go 2 zastosowano głośniki Omnisonic z obsługą technologii Dolby Audio Premium. Sprawiają one, że jak na laptopa, a zwłaszcza jak na laptopa tak małego urządzenie to odtwarza dźwięki bardzo czysto i bardzo głośno. Z przyjemnością słuchałam na Surface Laptop Go 2 muzyki oraz oglądałam filmy i seriale.

Surface Laptop Go 2 05

Podsumowanie


Jeżeli jesteś osobą, która potrzebuje niewielkiego i lekkiego laptopa z systemem Windows 11, ale jednocześnie takiego, którego wydajność wystarczy do wykonywania prostych prac biurowych, z pewnością powinieneś rozważyć zakup Surface Laptop Go 2. Jest to bowiem urządzenie świetnie wykonane i wyposażone w niezły ekran, wygodny gładzik i klawiaturę, a także bardzo dobre głośniki. Poza tym, w przeciwieństwie do innych urządzeń Surface, jego cena nie jest absolutnie powalająca.

Surface Laptop Go 2 10

Największą bolączką sprzętu jest zdecydowanie brak podświetlenia klawiatury. Rozczarowują też 4GB pamięci RAM w bazowym modelu. Inne cechy tego urządzenia sprawiają jednak, że korzysta się z niego niesamowicie przyjemnie.

Mocne strony:

+ bardzo dobry wyświetlacz
+ schludny design
+ wysoka jakość wykonania
+ niezła wydajność
+ świetny gładzik i klawiatura
+ bardzo dobre głośniki
+ obecność czytnika linii papilarnych
+ niska masa
+ możliwość ładowania przez USB-C
+ niezły czas pracy na baterii

Słabe strony:

- brak podświetlenia klawiatury
- model bazowy ma tylko 4 GB RAM'u
- brak rozpoznawania twarzy
- kamerka tylko z rozdzielczością 720p