Recenzja Surface Pro 8 – urządzenia 2w1, które przyciąga wzrok

Anna BorzęckaSkomentuj
Recenzja Surface Pro 8 – urządzenia 2w1, które przyciąga wzrok
Pod koniec ubiegłego roku Microsoft wypuścił do sprzedaży cały szereg różnych urządzeń. Jednym z nich był Surface Laptop Studio, którego miałam okazję testować niedawno. Innym był komputer 2w1 Surface Pro 8 i tak się składa, że jakiś czas temu i on wpadł w moje ręce. Przekonaj się, czym ten sprzęt się charakteryzuje i czy jest wart swojej ceny. Kto wie, być może to komputer dla Ciebie.

Specyfikacja

Surface Pro 8 to sprzedawane w cenie od 4150 złotych urządzenie 2w1 łączące w sobie cechy laptopa i tabletu. Posiada ono 13-calowy wyświetlacz dotykowy PixelSense Flow z częstotliwością odświeżania do 120 Hz oraz system Windows 11 Home. Wewnątrz producent pozwala umieścić od 8 do 32 GB pamięci RAM, od 128 GB do 1 TB przestrzeni dyskowej, a także czterordzeniowy procesor i5-1135G7 lub i7-1185G7 ze zintegrowaną kartą graficzną Intel Iris Xe Graphics.

Surface Pro 8 1

Surface Pro 8 współpracuje z klawiaturami Surface Pro Signature Keyboard i Surface Pro X Keyboard oraz piórem Surface Slim Pen 2. Niestety, te urządzenia trzeba zakupić oddzielnie. Nowa klawiatura Signature do Surface Pro wraz z rysikiem Slim Pen 2 może kosztować nas co najmniej 1349 złotych.

Pełną specyfikację testowanego modelu Surface Pro 8 umieściłam poniżej. Jego cena (bez klawiatury i rysika) to 6749 złotych.

Surface Pro 8 – specyfikacja testowanego modelu:

  • Ekran: PixelSense Flow o przekątnej 13”, do 120 Hz, 2800 x 1290 pikseli (267 PPI), współczynnik proporcji 3:2, kolor adaptacyjny, 10 punktów dotykowych, akceleracja pisma odręcznego z pomocą procesora graficznego, obsługa Dolby Vision
  • Pamięć RAM: 16 GB LPDDR4x
  • Procesor: czterordzeniowy Intel Core i7-1185G7
  • Karta graficzna: Intel Iris Xe Graphics
  • Przestrzeń dyskowa: 256 GB
  • Złącza: 2 x USB-C z USB 4.0/Thunderbolt 4, gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, 1 x port Surface Connect, port klawiatury Surface Type Cover, zgodność z pokrętłem Surface Dial
  • Komunikacja bezprzewodowa: WiFi 6 (zgodność z 802.11ax), Bluetooth 5.1
  • Czujniki: akcelerometr, żyroskop, magnetometr, czujnik światła otoczenia
  • Zabezpieczenia: Windows Hello, moduł TPM, obsługa funkcji BitLocker
  • Dźwięk: głośniki stereofoniczne o mocy 2 W w technologii Dolby Atmos,
  • Mikrofony: dwa mikrofony studyjne dalekiego zasięgu
  • Kamery: kamera przednia do uwierzytelniania za pomocą rozpoznawania twarzy przez funkcję Windows Hello, kamera przednia 5 MP z możliwością rejestrowania wideo w Full HD 1080p, Kamera tylna 10 MP z autofokusem i możliwością nagrywania wideo w HD 1080p i 4K
  • Pojemność akumulatora: 51,5 Wh
  • Zawartość zestawu: Surface Pro 8, zasilacz, przewodnik Szybki start, dokumenty gwarancyjne i dotyczące bezpieczeństwa
  • Obsługa akcesoriów: klawiatura Surface Pro Signature Keyboard, klawiatura Surface Pro X Keyboard, pióro Surface Slim Pen 2
  • Oprogramowanie: Windows 11 Home
  • Wymiary: 287 x 208 x 9,3 mm
  • Masa: 891 g
 
Surface Pro 8 4

Wygląd i jakość wykonania

Surface Pro 8 to urządzenie o pięknym, ale bardzo schludnym i minimalistycznym designie. Jego obudowę wykonano z aluminium, jego rogi zaokrąglono, a z tyłu umieszczono połyskujące logo Windows. Testowany sprzęt dotarł do mnie w grafitowej wersji kolorystycznej. Niestety, w jej przypadku doskonale widoczne są odciski palców, które obudowa z łatwością zbiera.

Surface Pro 8 6

Z prawej strony obudowy tabletu umieszczono fizyczny przycisk służący do włączania urządzenia, 2 porty USB-C z Thunderbolt 4 oraz magnetyczny port służący do ładowania – Surface Connect. Po przeciwnej, lewej stronie, znalazł się fizyczny przycisk do regulacji głośności. Dolna krawędź to z kolei lokalizacja podwójnego portu dla klawiatury Surface Type Cover. Wzdłuż górnej krawędzi pociągnięto cienki otwór wentylacyjny, który ciągnie się do połowy lewej i prawej krawędzi. Zabrakło tu portów USB-A, za pośrednictwem których do urządzenia można by podłączyć na przykład przewodową mysz. Miejsca na nie z pewnością nie brakuje, albowiem grubość ramek Surface Pro 8 wynosi 9,3 milimetra.

Surface Pro 8 5

Z tyłu komputera umieszczono rozkładaną podstawkę, która pozwala położyć go na wybranej powierzchni nie tylko na płasko, ale również pod kątem. Jej zakres ruchu jest dość spory, a zatem pozwala na dopasowanie ustawienia urządzenia do wykonywanych czynności, niezależnie od tego, czy mowa o rysowaniu, pisaniu odręcznym czy oglądaniu filmów i seriali. Dzięki niej (wraz z dokupioną klawiaturą) z Surface Pro 8 możemy korzystać niczym z klasycznego laptopa. To powiedziawszy, w parze tą klawiaturą urządzenie nie stoi na biurku tak stabilnie jak klasyczny laptop.

Surface Pro 8 11

Co najlepsze, pod podstawką Surface Pro 8 umieszczono klapkę, którą można otworzyć z pomocą pinu do tacek dla kart SIM w smartfonach. Dzięki niej przeciętny użytkownik może samodzielnie wymienić dysk SSD urządzenia. Niestety, nie ma możliwości otworzenia całości obudowy, na przykład w celu przeczyszczenia wentylatorów. Z drugiej strony obudowie urządzenia trudno cokolwiek zarzucić w kwestii jakości wykonania. Ta nie trzeszczy, poszczególne jej elementy są dobrze spasowane, a całość nie łapie zarysowań.

Surface Pro 8 18

Masa Surface Pro 8 to 891 gramów. Jest zatem niewielka, ale o 100 gramów większa niż w przypadku Surface Pro 7. Różnica wynika zapewne z faktu, że Surface Pro 7 posiadał obudowę magnezową. Tak czy siak, korzystanie z tabletu w powietrzu jest dość wygodne, także ze względu na jego niewielki rozmiar.

Wyświetlacz

Surface Pro 8 posiada wyświetlacz PixelSense Flow o przekątnej 13 cali, który pracuje z częstotliwością odświeżania do 120 Hz. Jego domyślna częstotliwość to jednak 60 Hz – odświeżanie na poziomie 120 Hz musimy włączyć w ustawieniach systemu. Mowa rzecz jasna o ekranie dotykowym (o 10 punktach dotykowych). Jego inne istotne parametry to rozdzielczość wynosząca 2880 x 1920 pikseli (267 PPI), współczynnik proporcji 3:2 oraz obsługa Dolby Vision.

Surface Pro 8 14

Ekran w Surface Pro 8 posiada wyraźnie zaznaczone czarne ramki. Znacznie odchudzono je jednak względem Surface Pro 7. Ich obecność pozwala unikać przypadkowego aktywowania na wyświetlaczu dotyku w miejscach, w których go aktywować nie chcemy. Sam wyświetlacz charakteryzuje się zaś świetnymi kątami widzenia, nasyceniem kolorów oraz płynnością działania.

Surface Pro 8 20

Po raz kolejny Microsoft nie zawiódł mnie w kwestii responsywności ekranu na dotyk. Szczególnie przyjemnie z urządzenia korzysta się w parze z rysikiem Slim Pen 2, który pozwala nie tylko rozwijać się artystycznie, ale korzystać z funkcji pisania odręcznego. Podczas rysowania czy pisania możemy nawet położyć na ekranie naszą rękę, a ten i tak będzie rejestrował tylko dotyk rysika.

Klawiatura i gładzik

Jasne, Surface Pro 8 nie jest sprzedawany w zestawie z klawiaturą. Nie mogę jednak nie napisać kilku słów o klawiaturze Surface Pro Signature Keyboard, która z nią współpracuje. Aby korzystać z urządzenia jak z laptopa, a nie tylko tabletu, tę klawiaturę wręcz trzeba bowiem zakupić.

Surface Pro 8 3

Na szczęście, Surface Pro Signature Keyboard świetnie spełnia swoją rolę. Pisze się na niej bardzo przyjemnie, a na dodatek jest bardzo przyjemna w dotyku. To dlatego, że z każdej strony otoczono ją Alcantarą. Jej klawisze charakteryzują się wyczuwalnym skokiem, pracują bardzo miękko i dość cicho. Co istotne, posiadają podświetlenie.

Surface Pro 8 16

Częścią klawiatury jest też spory gładzik pokryty szkłem. Tak jak gładzik w Surface Laptop Studio charakteryzuje się on wysoką precyzją i responsywnością. Palce z łatwością się po nim przesuwają, a świetne wrażenia z klikania zapewniają czujniki, które gwarantują konfigurowalne haptyczne sprzężenie zwrotne.

Surface Pro 8 12

Ważne jest też to, że z tyłu klawiatura posiada schowek na rysik Slim Pen 2, który po sparowaniu jej z tabletem chowa się pod ekranem. Dodatkową jej zaletą jest też to, że pełni rolę etui na wyświetlacz urządzenia.

Fotografia i biometria

Mimo że tablety nie są urządzeniami, którymi zdjęcia wykonuje się najwygodniej na świecie, Microsoft umieścił w Surface Pro 8 nie tylko kamerę służącą do obsługi funkcji Windows Hello, ale również kamerę przednią o rozdzielczości 5 megapikseli z możliwością nagrywania wideo w Full HD 1080o oraz kamerę tylną o rozdzielczości 10 megapikseli z autofokusem i możliwością nagrywania wideo w HD 1080p i 4K. Kamera przednia pozwala wykonać selfie całkiem niezłej jakości, ale szczególnie mocno przydaje się podczas wideokonferencji, gdzie zapewnia ostry obraz i dobrze oddaje rzeczywiste kolory.

Surface Pro 8 7

Jeśli chodzi o kamerę tylną, umówmy się, wiele osób zapewne nigdy jej nie użyje. Wykonuje ona niezłe zdjęcia, ale daleko tym zdjęciom do zdjęć z aparatów smartfonów nawet ze średniej półki.

Surface Pro 8 10

Funkcja Windows Hello działa w Surface Pro 8 bez zarzutu, Po włączeniu urządzenia nasza twarz jest błyskawicznie rozpoznawana. W urządzeniu nie zastosowano jednak żadnej alternatywy dla tego rozwiązania, na przykład w postaci czytnika linii papilarnych. A przecież można go było wbudować w przycisk włączający tablet, a nawet w ekran.

Podzespoły i wydajność

W testowanym wariancie Surface Pro 8 Microsoft umieścił czterordzeniowy (ośmiowątkowy) procesor Intel Core i7-1185G7, który w trybie bazowym charakteryzuje się częstotliwością taktowania na poziomie 3 GHz, ale w razie potrzeby zwiększa ją do 4,8 GHz. Jest to procesor stworzony z myślą o umiarkowanych obciążeniach, wiążących się na przykład z produktywnością i wielozadaniowością. I w takich zadaniach jak pisanie tekstów, przeglądanie stron internetowych, obróbka zdjęć czy oglądanie materiałów wideo Surface Pro 8 faktycznie sprawdza się świetnie. Można też renderować z jego użyciem filmy w 4K czy przeprowadzać symulacje fizyki, ale profesjonaliści niekoniecznie będą z jego wydajności zadowoleni. Ci potrzebują bowiem urządzenia, które pozwalałoby na znacznie szybsze renderowanie, znacznie bardziej szczegółowych scen. Do takich zadań Surface Pro 8 nie jest stworzony też dlatego, że stosunkowo mocno się grzeje, i to nawet podczas mniej wymagających działań. Nie zmienia to jednak faktu, że jak na urządzenie o swoich gabarytach, jest ono bardzo wydajne.

Surface Pro 8 9

Surface Pro 8 to także zintegrowana z procesorem karta graficzna Intel Iris Xe Graphics, 16 GB RAMu i dysk SSD o pojemności 256 GB. Takie podzespoły pozwalają zagrać na urządzeniu przede wszystkim w mniej wymagające starsze tytuły. Poradzi ono sobie głównie z grami indie, a także takimi tytułami jak Counter-Strike: Global Offensive. Ba, można odpalić na nim Wiedźmina 3 w średnich ustawieniach i grać przy średnio 60 klatkach na sekundę.

surfacepro8-dysk

Wyniki testu dysku urządzenia Surface Pro 8 w programie CrystalDiskMark 8. | Źródło: mat. własne

Surface Pro 8 – wyniki Benchmarków:

  • Cinebench R23 Multi Core – 3531 punktów
  • Cinebench R23 Single Core – 1503 punkty
  • PCMark 10 – 4926 punktów
  • 3DMark TimeSpy – 1784 punkty

Bateria

Jak można wyczytać na stronie Microsoftu, przy normalnym użytkowaniu bateria o pojemności 51,5 Wh powinna pozwalać na 16 godzin pracy. Wygląda jednak na to, że gigant z Redmond podczas procedury testowej potraktował to urządzenie nazbyt łagodnie, bowiem gdy ja korzystałam z urządzenia, do takiego wyniku było mi bardzo, bardzo daleko. Gdy pracowałam na Surface Pro 8, korzystając z programu Microsoft Word, przeglądając strony internetowe, okazjonalnie oglądając filmiki na YouTube i obrabiając obrazy w programie IrfanView, wystarczyło około 6,5 godziny, by rozładować baterię. Używałam go przy automatycznym ustawieniu jasności i częstotliwości odświeżania ekranu na poziomie 120 Hz. Nota bene, Microsoft nie umożliwia włączenia w laptopie dynamicznego odświeżania ekranu.

Surface Pro 8 21

Proces ładowania baterii w Surface Pro 8 także nie należy do najkrótszych. Ładowanie od 0 do 100% trwa bowiem nieco ponad dwie godziny. Dla porównania, Surface Laptop Studio ładuje się do pełna w blisko 95 minut.

Audio

Surface Pro 8 to kolejne urządzenie Microsoftu z którym mam do czynienia, które oferuje bardzo wysoką jakość audio. Jego stereofoniczne głośniki o mocy 2W, które obsługują technologię Dolby Atmos, grają głośno, czysto i wyraźnie. Naprawdę, nie jeden laptop jest w tej kwestii daleko w tyle. Dzięki nim oglądanie filmów i słuchanie muzyki na tym sprzęcie prawdziwa przyjemność.

Surface Pro 8 13

Również w kwestii mikrofonów Microsoft nie zawiódł. Dwa mikrofony studyjne Surface Pro 8 rejestrują głos użytkownika, nie zniekształcając go i nie wyłapując przy tym zbyt wielu odgłosów z otoczenia. To dobra wiadomość dla osób, które spędzają dużą część dnia, uczestnicząc w wideokonferencjach.

Podsumowanie

Surface Pro 8 to dość specyficzny sprzęt i z pewnością nie dla każdego. W przypadku wielu osób sprawdzi się dopiero jako drugi komputer, zakupiony głównie z myślą o użytkowaniu go podczas podróży. Niemniej nie zmienia to faktu, że mowa o sprzęcie starannie dopracowanym, przemyślanym i zwyczajnie ciekawym.

Surface Pro 8 17

Osobiście nie wyobrażam sobie zakupu tego urządzenia bez klawiatury, ale nawet jako po prostu tablet Surface Pro 8 sprawdza się bardzo dobrze, co zawdzięcza responsywności swojego dotykowego ekranu. Wysoka rozdzielczość wyświetlacza i obsługa Dolby Vision, a także obsługa Dolby Atmos przez głośniki sprawiają zaś, że sprzęt ten doskonale nadaje się do oglądania filmów i seriali, a stosunkowo duża wydajność, że do realizowania zadań związanych z produktywnością.

Zdecydowanie największą wadą Surface Pro 8 jest jego cena. Mocno zawęża ona potencjalne grono odbiorców tego komputera.

Mocne strony:

+ świetny wyświetlacz
+ ładny design
+ wysoka jakość wykonania
+ wsparcie dla klawiatur Microsoftu i rysika Slim Pen 2
+ wysoka jakość audio
+ wsparcie dla Windows Hello
+ niska masa
+ bardzo dobra jakość obrazu z kamerki internetowej
+ bardzo dobra wydajność jak na urządzenie o tych gabarytach
+ możliwość samodzielnej wymiany dysku

Słabe strony:

zbyt mało portów
słaby czas pracy na baterii
wysoka cena
brak klawiatury i rysika w zestawie

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.