Hyperbook NV5 – recenzja. Udany laptop dla gracza i nie tylko

Maksym SłomskiSkomentuj
Hyperbook NV5 – recenzja. Udany laptop dla gracza i nie tylko
Laptopy polskiej marki Hyperbook cieszą się niemałym zainteresowaniem zwłaszcza wśród osób nieco bardziej obeznanych ze światem nowych technologii. Ich niewątpliwym atutem są atrakcyjne ceny i możliwość daleko idącej personalizacji urządzeń na etapie zakupu. Chcesz wybrać dysk? Nie ma problemu. Określić ilość pamięci RAM? Proszę bardzo. Możesz nawet poprosić o skalibrowanie ekranu, dorzucenie lepszej karty Wi-Fi lub podmianę pasty termoprzewodzącej na wydajniejszą. Jako że dawno nie miałem styczności z notebookami tej marki, postanowiłem sprawdzić, co oferuje gamingowy laptop Hyberbook NV5. Na papierze wydaje się doskonałą propozycją dla graczy. A w praktyce?

Hyperbook NV5 2022 11

Hyperbook NV5 – specyfikacja

  • Ekran: 15.6″ matowy Full HD IPS 144Hz 90% sRGB
  • Procesor: Intel Core i7-12700H
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti 4 GB TGP 60 W (Max 75 W)
  • RAM: 16 GB DDR-3200
  • Dysk: 1 NVMe 1 TB, miejsce na 2.5″ dysk SATA III
  • Bateria: 53 Wh
  • Masa: 2,2 kg z baterią
  • System: Windows 11

Hyperbook NV5 sprzedawany jest w wersjach z procesorem Intel Core i5-12500H oraz grafiką NVIDIA GeForce RTX 3050 oraz nieco mocniejszej z Intel Core i7-12700H i układem graficznym NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti. W moje ręce trafił ten drugi, wyceniony w promocji na 5549 złotych model. Z tego co zauważyłem, egzemplarz testowy miał nośnik wydajniejszy (Samsung SSD 980 PRO 500 GB) od standardowego, ale nie znaczy to przecież, że każdy musi decydować się na taką opcję. „Ekstra” względem ceny bazowej dopłacić należy również za system Windows w pełnej wersji, o ile oczywiście chce się go kupić akurat od Hyperbooka.

Hyperbook NV5 2022 8

Gracze dzielą się na tych, którzy chcą ultrasmukłego notebooka do gier ze skłonnościami do throttlingu oraz tych, pragnących sprzętu z możliwie wydajnym układem chłodzenia. Hyperbook NV5 to sprzęt ewidentnie z drugiej grupy urządzeń. Sprzęt wykorzystuje kadłubek Clevo V158PNJQ o bardzo klasycznym wyglądzie, ale już na pierwszy rzut oka przemyślnej konstrukcji.

Hyperbook NV5 2022 14

Większa część obudowy wykonana jest z przyzwoitej jakości tworzywa sztucznego, natomiast pokrywa laptopa z logo Hyperbook stworzona została z aluminium. Grubość laptopa to 25 mm, a masa – 2,2 kg. W oczy z miejsca rzucają się otwory wentylacyjne po bokach i z tyłu laptopa, przez które widać radiatory. Te są widoczne również od spodniej strony.

Hyperbook NV5 2022 4

Rzut oka na obudowę zdradza, że producent część portów przesunął na tył. To rewelacyjne rozwiązanie – uwielbiam, gdy złącze ładowania usytuowane jest w tylnej części obudowy.

Hyperbook NV5 2022 10

Ekran odchyla się maksymalnie o 130 stopni. Zawiasy pracują należycie, stawiając mocny opór – nie występuje tu efekt „telepania”, na przykład podczas trzymania urządzenia na kolanach w trakcie podróży samochodem. Otwarcie pokrywy jedną ręką jest utrudnione przez specyfikę pracy zawiasu.

Hyperbook NV5 2022 5

Hyperbook NV5 najlepiej określić mianem solidnego. Nie chcę sięgać tu po słowa takie jak „toporny”, choć niektórzy tak właśnie mogliby nazwać ten design. Dla mnie to wzornictwo jest po prostu… utylitarne. Ten laptop nie ma wygrywać konkursów piękności, tylko działać jak najlepiej.

Hyperbook NV5 2022 13

W kontekście jakości wykonania wytknąć muszę chybotliwą płytkę dotykową, obsługującą wielodotyk. Wydaje ona niepożądane odgłosy w trakcie operowania touchpadem, co budziło we mnie sporą irytację. Mimo to działa ona dość precyzyjnie, sprawnie i po prostu tak, jak powinna. Klawiatura to przeciwny biegun doznań. Grało i pracowało mi się na niej zupełnie komfortowo, co jest ogromnym komplementem z moich ust. Klawisze są wygodnel, wyraźnie klikające i miłe w dotyku, blok numeryczny użyteczny w czasie biurowej (ileż można grać?!), a wielokolorowe, jednostrefowe podświetlenie ładne i skuteczne.

Hyperbook NV5 2022 6

Nie ma czytnika kart pamięci, podobnie jak czytnika linii papilarnych. Skupmy się na tym co jest. Są dość przeciętnej jakości głośniki – grają donośnie, ale płasko i brakuje im tonów niskich. Są też złącza USB 3.1 Gen 2, USB 3.1 Gen 1, USB 2.0 oraz USB-C 3.1. Nie zabrakło wyjść HDMI i Mini Display, podobnie jak złącza Ethernetowego i combo jack. W kwestii łączności mamy tu nowoczesne Wi-Fi 802.11ax oraz Bluetooth 5.1. Wszystko wydaje się być tak, jak należy.

Hyperbook NV5 2022 7

Dobrze wypada 15,6-calowy matowy ekran IPS o rozdzielczości 1920×1080 pikseli oraz częstotliwości odświeżania obrazu na poziomie 144 Hz. Maksymalna jasność na poziomie 300 cd/m2 nie rzuca na kolana, ale nie odbiera też od tego, co oferuje konkurencja z tej samej półki cenowej. Korzystanie z urządzenia w pełnym słońcu jest w pewnym stopniu utrudnione, ale sytuację mocno poprawia matowa matryca. Ta jest naprawdę równomiernie podświetlona, a pokrycie palety kolorów sRGB jest na poziomie zbliżonym do deklarowanego, czyli 90% sRGB. Czas reakcji jest nieco niższy od 10 ms gtg. To typowy wyświetlacz dla gracza, nie zaś osób chcących zajmować się obróbką grafiki.

Hyperbook NV5 2022 3

Laptopy do gier nie powstały po to, aby korzystać z nich inaczej niż na zasilaniu sieciowym. Sugeruje to z resztą obecność niezbyt imponującej baterii o pojemności 53 Wh, która w połączeniu z całkiem wydajnymi podzespołami nie pozwoli bić rekordów w kategorii długości czasu działania bez konieczności sięgania po dość kompaktowy zasilacz o mocy 150 W. W trybie maksymalnej wydajności, podczas ogrywania wymagających tytułów nie osiągnięcie raczej wyników znacząco przekraczających godzinę pracy na zasilaniu bateryjnym. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy z laptopa skorzystasz w pracy lub do nauki zdalnej. Tutaj liczyć możesz na nawet 5,5 godziny działania, w trybie ograniczonej wydajności.

Hyperbook NV5 2022 12

Dysk w stawianych przed nim przeze mnie wyzwaniach spisywał się znakomicie. Wprawdzie NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti z 4 GB pamięci VRAM nie jest demonem wydajności, ale w połączeniu z wydajnym procesorem Intel Core i7-12700H w zupełności wystarcza do zabawy w najnowsze gry AAA, czasem po zmniejszeniu liczby detali. W mniej wymagających grach e-sportowych, takich jak Valorant i CS:GO skorzystać można z atutów płynących z faktu obecności matrycy 144 Hz. Zrobią z niej użytek także miłośnicy Fortnite i całej masy innych tytułów, choćby pokroju tych z serii Battlefield i Call of Duty, po obniżeniu poziomu detali. Jeśli chodzi o świat laptopów, GPU GeForce RTX 3050 Ti to obecnie doskonała propozycja dla graczy ze względu na korzystny stosunek wydajności do ceny laptopów weń wyposażonych. Mam wrażenie, że wystarczyłby tu procesor Intel Core i5, ale… Core i7 sprawdza się lepiej w zastosowaniach takich jak choćby streamowanie i renderowanie filmów.

W najbardziej wymagających grach temperatura GPU oscylowała w granicach 70 stopni, procesora zaś – ok. 80 stopni.

hyperbook nv5

Gigantyczne wrażenie zrobiła na mnie szybkość zastosowanego dysku SSD, korzystającego z niemal maksimum potencjału PCIe 4.0 przy odczycie plików. Taki widok to rzadkość w laptopach, a już na pewno z tej półki cenowej. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że to nośnik opcjonalny, a standardowy jest nieco wolniejszy.

cristsaldiskmark
3dmark mini
cinesingle mini

cinemulti mini

Moją uwagę zwrócił skuteczny układ chłodzenia, wykorzystujący wentylatory umieszczone po lewej i prawej stronie obudowy. Nie jest to rozwiązanie ciche, ale pozwalające utrzymać w ryzach temperatury podzespołów we wnętrzu Hyperbooka NV5. Jasne, w procesorze Intel Core i7-12700H w większości wymagających gier aktywuje się throttling. Temperatury dochodzące do 100 stopni Celsjusza to norma w przypadku tego procesora. Na szczęście throttling nie tłamsi jego mocy obliczeniowej w drastyczny sposób. Taktowanie CPU wynosiło nieco powyżej 3 GHz, co podczas upałów oceniam pozytywnie. Karta graficzna nie rozgrzewała się do temperatury wyższej niż 72 stopnie Celsjusza i to przy naprawdę mocnym obciążeniu.

Hyperbook NV5 2022 16

Co najważniejsze: użytkownik temperatur tych nie odczuwa… chyba, że trzyma laptopa na kolanach, czego robić nie powinien. Wierzchnia część klawiatury nie osiąga wysokich temperatur i wygoda korzystania z urządzenia jest po prostu wysoka.

Podsumowanie

Hyperbook NV5 jest laptopem o dobrej wydajności, przemyślanej konstrukcji i atrakcyjnej cenie, zwłaszcza w trwającej obecnie promocji. Oferuje względnie szybką matrycę 144 Hz, nadającą się idealnie do gier, przede wszystkim tych e-sportowych. Nie jest to może najlżejszy i najpiękniejszy laptop w swojej klasie, ale przez to całkiem skutecznie chłodzony. W wersji z Windows 11 na pokładzie warto zapłacić zań 5599 złotych… o ile nie skusisz się skonfigurować go po swojemu. Z Hyperbook to możliwe.

Hyperbook NV5 2022 1

Hyperbook NV5 (2022) w testowanej konfiguracji to dobry pomysł na sprzęt dla graczy pragnących zrobić użytek z procesora Intel Core i7. Ten spisze się świetnie przy streamowaniu, montowaniu filmów lub obróbce zdjęć. Czy chcę przez to powiedzieć, że Hyperbook NV5 to fajny komputer dla początkującego YouTubera? Tak, o ile wystarczy mu RTX 3050 Ti.

Mocne strony:

+ niezły ekran IPS 144 Hz
+ wydajny procesor
+ naprawdę SZYBKI dysk SSD
+ wygodna, podświetlana klawiatura
+ dobra jakość wykonania
+ skuteczny układ chłodzenia
+ sensowna cena
+ szerokie możliwości personalizacji konfiguracji

Słabe strony:

lekki throttling na procesorze
dość głośny układ chłodzenia
chybotliwy touchpad

Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry ProduktLaptop otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.