Instalki.pl » Testy » Hardware » Test kosiarki akumulatorowej STIGA Collector 548e S 2x4Ah. Zawstydza benzyniaki
Wtorek, 28 Czerwiec 2022 16:00, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
STIGA Collector 548e S 2x4Ah kosiarka 4

Dla jednych przyjemność, dla innych obowiązek - sezon na koszenie przydomowych ogródków trwa w Polsce nawet kilka miesięcy. Niezależnie od tego, czy zaliczasz się do miłośników robienia kroków pchając przed sobą kosiarkę, czy jest to dla ciebie cotygodniowa udręka, sam proces koszenia może być mniej lub bardziej przyjemny w zależności od wybranego sprzętu.

Przez lata używałem dość topornej tradycyjnej kosiarki spalinowej i pomimo, że samo koszenie zaliczam do dość przyjemnych prac ogrodowych (w przeciwieństwie do wyrywania chwastów), to hałas generowany przez silnik potrafił skutecznie zniechęcić mnie do tej czynności. Z pomocą przychodziły oczywiście słuchawki z dobrym tłumieniem dźwięków otoczenia.

Elektryfikacja powoli wdziera się nie tylko do branży motoryzacyjnej. Urządzenia zasilane akumulatorowo coraz częściej obecne są w naszych domach i ogrodach. Do tego grona zalicza się również sprzęt ogrodniczy.

E 440 4 Ah
Bateria E 440 4.0 Ah

STIGA, marka ze stuletnią tradycją, obecna w 70 krajach na całym świecie kładzie coraz większy nacisk na swoje portfolio urządzeń akumulatorowych. Aby przekonać się, czy współczesna technologia pozwoli mi zapomnieć o trykocie silnika i zapachu benzyny w ogrodowej szopie, postanowiłem przetestować kosiarkę akumulatorową szwedzkiej marki.

Z uwagi na wielkość trawnika (ok. 400 m2) postawiłem na model, który w teorii zapewnia koszenie nawet większej powierzchni. Wybór padł na kosiarkę Collector 548e S 2x4Ah, której cena wynosi ok. 4000 zł.

STIGA Collector 548e S 2x4Ah kosiarka 8

Rozpakowanie i pierwsze wrażenia


Zamawiając sprzęt ogrodniczy w sklepie STIGA, produkt zostanie dostarczony dobrze zabezpieczony w kartonie, w moim przypadku był on na tyle duży, że dotarł na palecie.

Collector 548e S 2x4Ah kosiarka 1

Po zdjęciu pasów zabezpieczających mogłem przystąpić do składania kosiarki. W pudełku oprócz samej kosiarki znalazłem częściowo materiałowy kosz na trawę o pojemności 60 L, dwa akumulatory 48V 2x 4Ah i dedykowaną ładowarkę na dwa akumulatory.

Collector 548e S 2x4Ah kosiarka 2
STIGA Collector 548e S 2x4Ah przed rozpakowaniem

Przygotowanie nowej kosiarki do pracy zajęło mi kilka minut, wystarczyło zamontować uchwyt kierowniczy i zabezpieczyć kable specjalnymi uchwytami. Co ważne, wysokość oraz kąt nachylenia kierownicy można regulować za pomocą specjalnego pierścienia. Dzięki niemu złożymy też kierownicę, aby przygotować kosiarkę do transportu.

Collector 548e S 2x4Ah kosiarka 9

W miejscu, gdzie w kosiarkach spalinowych znajduje się silnik, znajdziemy pokrywę z miejscem na dwa akumulatory. Poza tym, konstrukcja samej kosiarki nie różni się specjalnie od urządzeń spalinowych. Na kierownicy mamy dwa uchwyty, górny odpowiada za zasilanie, a dolny za napęd. Prosto i bez zbędnych udziwnień.

Collector 548e S 2x4Ah kosiarka 6

Pod wspomnianą już pokrywą jest też pokrętło ON/OFF. Warto o nim pamiętać, wyjmując akumulatory do ładowania.

Collector 548e S 2x4Ah kosiarka 11

Aby uruchomić kosiarkę trzeba przyciągnąć do siebie górną dźwignię do siebie i wcisnąć niewielki przycisk znajdujący się na prawej krawędzi kierownicy. Jeżeli posiadasz kosiarkę spalinową z manualnym rozruchem sznurkowym, będziesz zachwycony.

Zastosowane materiały nie budzą zastrzeżeń - wręcz przeciwnie. Kosiarka jest bardzo dobrze wykonana i spasowana. W sprzęcie za takie pieniądze nie mogło być inaczej.

Collector 548e S 2x4Ah kosiarka 7
Z przodu znajduje się uchwyt ułatwiający transport kosiarki

Parametry Collector 548e S 2x4Ah


Kosiarka akumulatorowa Collector 548e S 2x4Ah jest napędzana dwoma silnymi zsynchronizowanymi akumulatorami 48 V 4Ah i może zapewnić do 550 m2 powierzchni na jednym ładowaniu. Moc znamionowa silnika wynosi 1,50 kW, a korpus wykonano ze stali.

Collector 548e S 2x4Ah kosiarka 12
Stalowy agregat tnący o szerokości 48 cm

Z uwagi na spory ogród, zależało mi na sporej szerokości koszenia i pod tym względem omawiany model nie zawodzi bowiem parametr ten wynosi aż 46 cm. Do dyspozycji otrzymujemy 6 wysokości koszenia (22-80 mm), koła 200/280 mm, rowkowane na łożyskach kulkowych z miękkim bieżnikiem i hybrydowy kosz o pojemności 60 litrów.

Collector 548e S 2x4Ah kosiarka 14

Waga kosiarki to 29 kg, a każdego z akumulatorów 1,36 kg.

Kosiarka akumulatorowa w praktyce


Cena kosiarki STIGA Collector 548e S 2x4Ah wskazuje, że jest to sprzęt z wyższej półki. Wydając 4000 zł na urządzenie do ogrodu należy oczekiwać komfortu i niezawodności, jak jest w praktyce?

STIGA Collector 548e S 2x4Ah kosiarka 1

Moje pierwsze wrażenie - wow, co za lekkość. Cała konstrukcja wydaje się naprawdę lekka i prowadzenie bez napędu może być naprawdę przyjemne. Według producenta, prędkość napędu wynosi maksymalnie 3,7 km/h. W mojej ocenie sam napęd został bardzo dobrze zbalansowany i nie jest nachalny. Odpowiednio wspomaga on prowadzenie urządzenia i nie mamy tutaj wrażenia, że za kosiarką trzeba biec.

Mając wcześniejsze doświadczenia z dość mocną kosiarką spalinową, miałem obawy, czy STIGA wyposażona w dwa akumulatory 4 Ah poradzi sobie z wyższą trawą czy chwastami. Już pierwsze koszenie rozwiało moje obawy - Collector 548e S 2x4Ah nie odstaje pod względem mocy od swoich spalinowych odpowiedników.

Collector 548e S 2x4Ah kosiarka 10

Urządzenie bez zadyszki kosi wysoką i gęstą trawę. Postanowiłem skosić dość zaniedbany trawnik przy chodniku przed domem, gdzie źdźbła sięgają nawet 30 cm. Zadanie to okazało się łatwizną dla Collector 548e S 2x4Ah.

Pozytywnie zaskoczył mnie czas pracy akumulatorów. Oczywiście, producent podaje powierzchnię koszenia do 550 m2 na jednym ładowaniu, ale wydajność tak naprawdę zależy od wielu czynników, jak wysokość trawy, gęstość, korzystanie z napędu, itd.

W moim przypadku, gdzie powierzchnia trawy wynosi ok. 400 m2, w pełni naładowana kosiarka za każdym razem potrafiła sprostać zadaniu. Po 40-50 minutach koszenia z przerwami na opróżnienie kosza zawsze miałem jeszcze jedną kreskę pojemności baterii.

Collector 548e S 2x4Ah kosiarka 16

Oczywiście, po koszeniu najlepiej od razu umieścić akumulatory w ładowarce, aby były gotowe na kolejne zadanie. Zdarzyło się, że o tym zapomniałem i sobotnie poranne koszenie musiałem przełożyć o kilka godzin czekając, aż baterie będą pełne.

Hałas emitowany przez Collector 548e S jest na akceptowalnym poziomie i wynosi ok. 82 dB przy koszeniu suchej trawy.

STIGA Collector 548e S 2x4Ah kosiarka 4

Akumulatory i ładowanie


W zestawie otrzymujemy dwa akumulatory E 440 4.0 Ah - pasują one do wszystkich urządzeń oraz kosiarek STIGA z serii 3, 5, 7 i 9. Pojemność każdego akumulatora wynosi 4Ah, moc 48V.

STIGA dołącza do zestawu podwójną ładowarkę EC 415 D, która jest kompatybilna ze wszystkimi akumulatorami ePower 48V. Prąd ładowania wynosi 1,5 Ah, a akumulator 4Ah naładujemy w około 180 minut.

Collector 548e S 2x4Ah kosiarka 3

Sporym ułatwieniem są specjalne wskaźniki znajdujące się na każdym z akumulatorów. Wystarczy jedno kliknięcie, aby sprawdzić poziom naładowania wyrażony w 4 paskach LED.

Collector 548e S 2x4Ah kosiarka 13

Spalinowa czy akumulatorowa?


Po dwóch miesiącach koszenia z Collector 548e S nie mam wątpliwości, że akumulatorowy sprzęt ogrodowy to słuszny kierunek. Omawiana kosiarka praktycznie pod żadnym względem nie odstaje od swoich spalinowych odpowiedników… może poza znacznie wyższą ceną :) Ma za to sporo zalet, które mogą przesądzić o wyborze sprzętu akumulatorowego.

Stawiając na sprzęt akumulatory możemy zapomnieć o przeglądach oraz problematycznej konserwacji. O tym, że nie trzeba wymieniać filtrów czy oleju chyba nie muszę wspominać.

Doceniam to, jak lekko prowadzi się Collector 548e S, kosiarką operuje się naprawdę wygodnie, a napęd jest komfortowy. Duża moc oraz długi czas koszenia na jednym ładowaniu to kolejne atuty.

STIGA Collector 548e S 2x4Ah kosiarka 5

Dzięki kosiarce akumulatorowej nie muszę martwić się o zapas benzyny w kanistrze, której szczerze mówiąc wolałbym nie przechowywać w domku ogrodowym. Świetnie wypada też wszechstronność - mamy do dyspozycji duży kosz na trawę wykonany z lekkiego materiału tekstylnego, regulowany kąt nachylenia kierownicy oraz aż 6 regulacji wysokości. Mechanizm mechanizmu Fulcrum pozwala na koszenie przy żywopłotach, drzewkach, ścianach budynku itp. oraz łatwe składanie kierownicy do przechowywania.

STIGA Collector 548e S 2x4Ah kosiarka 10

Warto też pamiętać, że dołączone do zestawu akumulatory ePower E 440, pasują też do wszystkich urządzeń oraz kosiarek STIGA z serii 3, 5, 7 i 9. Możemy zatem rozbudować swoje portfolio akumulatorowych urządzeń ogrodowych oszczędzając na zakupie kolejnych baterii.

Jeżeli masz duży ogród, lubisz pielęgnować trawnik i chcesz postawić na wszechstronny sprzęt w nowoczesnym wydaniu, Collector 548e S będzie słusznym wyborem.