Instalki.pl » Testy » Hardware » Logitech MX Master 3S – recenzja. Świetna mysz stała się jeszcze lepsza
Piątek, 10 Czerwiec 2022 16:25, Wpisany przez Anna Borzęcka
Logitech MX Master 3S 1
Oto nowy wariant popularnej myszki Logitecha.

MX Master to tworzona przez Logitech seria komputerowych myszy, która na przestrzeni lat zdobyła mnóstwo miłośników. Wielu uważa mysz MX Master 3 za najlepszego biurowego gryzonia, jaki dotąd powstał. Tak się jednak składa, że w ostatnim czasie do sprzedaży trafiła jej ulepszona wersja – MX Master 3S.

Mysz MX Master 3S z okazji swojej premiery trafiła w moje ręce, dzięki czemu miałam okazję ją przetestować. Sprawdź, jak wypada to nowe urządzenie Logitecha.

Logitech MX Master 3S 3

Specyfikacja


Logitech MX Master 3S to mysz bezprzewodowa wyceniona na 569 złotych. Wyposażono ją w łącznie 7 przycisków, a także aż dwie metalowe rolki – główną oraz boczną, obsługiwaną kciukiem. Gryzoń oferuje laserowy sensor z DPI w bardzo szerokim zakresie od 200 do aż 8000. MX Master 3S dostępna jest w kilku wersjach kolorystycznych (jasnoszarej i grafitowej), ale niestety tylko w wariancie dla praworęcznych.

Ważny jest fakt, w jaki sposób MX Master 3S różni się od myszy MX Master 3. Otóż, oferuje znacznie szerszy, wspomniany zakres DPI, a na dodatek klika znacznie ciszej – o 90 procent ciszej.

Logitech MX Master 3S 5

Pełną specyfikację urządzenia umieściłam poniżej.

MX Master 3S – specyfikacja:


 • Typ myszy: bezprzewodowa
 • Wersje kolorystyczne: jasnoszary, grafit
 • Łączność bezprzewodowa: Bluetooth Low Energy, odbiornik USB Logi Bolt
 • Zasięg łączności bezprzewodowej: 10 metrów
 • Czujnik: Darkfield o wysokiej precyzji (rozdzielczość od 200 do 8000 DPI, wartość nominalna 1000 dpi)
 • Liczba przycisków: 7 (lewy/prawy przycisk myszy, przycisk Wstecz/Dalej, przełącznik aplikacji, przełącznik trybu kółka przewijania, środkowy przycisk myszy)
 • Kółko przewijania: Tak, z funkcją Smart-shift
 • Kółko obsługiwane kciukiem: Tak
 • Obszar gestów: Tak
 • Zasilanie: Akumulator Li-Po (500 mAh)
 • Żywotność baterii: 70 dni po naładowaniu do 100% (minuta ładowania starcza na 3 godziny pracy)
 • Wspierane systemy: Windows 10, Windows 11, mac OS 10.15 lub nowszy, iPadOS 14 lub nowszy, Chrome OS, Linux, Android 8 lub nowszy
 • Opcjonalne oprogramowanie: Logi Options+, Logitech Flow
 • Wymiary: 124,9 x 84,3 x 51 mm
 • Masa: 141 g
 • Zawartość zestawu: mysz, odbiornik USB Logi Bolt, kablel do ładowania USB-C (USB-A do USB-C), dokumentacja produktu
 • Gwaracja: 2 lata

Pierwsze wrażenia


MX Master 3S trafiła do mnie w niewielkim, czarnym opakowaniu, na którym umieszczono grafikę przedstawiającą mysz oraz najważniejsze informacje o urządzeniu. W jego wnętrzu oprócz samej myszy znalazłam odbiornik Logi Bolt, przewód USB-C (USB-A do USB-C) oraz dokumentację produktu.

Logitech MX Master 3S 6

Po wyjęciu MX Master 3S z pudełka przekonałam się, że jest to urządzenie dość spore. Niemniej jednak, jednocześnie jest ono urządzeniem stosunkowo lekkim, jak na mysz bezprzewodową. Jej masa to bowiem 141 gramów. Z drugiej strony, mysz nie jest na tyle lekka, by wydawała się tandetna. Reasumując, wyważono ją idealnie.

Jakość wykonania gryzonia stoi na wysokim poziomie. Wszystkie elementy jego konstrukcji są ze sobą dobrze spasowane. Wiele tych elementów wykonano z tworzywa sztucznego, które od spodu i w przypadku przycisków przyjęło formę twardego plastiku, a w części, na której spoczywa podstawa dłoni i część palców, formę miękkiej pianki. W czasie, w którym użytkowałam urządzenie, materiał ten nie zdążył się powycierać ani poniszczyć. Obydwie rolki myszy są metalowe, co doskonale czuć pod palcami, między innymi dlatego, że są zimne.

Logitech MX Master 3S 4

Rzecz jasna, abym mogła zacząć korzystać z MX Master 3S, wpierw musiałam sparować ją z pierwszym urządzeniem. Było to bajecznie proste. Najpierw trzeba było włączyć mysz przełącznikiem umieszczonym na jej spodzie. Po włączeniu można było od razu sparować ją z dowolnym urządzeniem za pośrednictwem Bluetooth lub za pośrednictwem odbiornika USB Logi Bolt. Co istotne, Lift może być sparowana z trzema urządzeniami jednocześnie. Przełączanie się między nimi umożliwia kolejny przełącznik, również umieszczony na spodzie.

Oprogramowanie


Myszy Logitech Mx Master 3S można używać od razu po sparowaniu z jej komputerem, bez konieczności instalowania jakiegokolwiek dodatkowego oprogramowania. Aplikacja Logi Options+, pozwala jednak wykorzystać pełnię jej możliwości i spersonalizować funkcje jej wszystkich przycisków. Logi Options+ można zainstalować na komputerach z systemami Windows 10, Windows 11 oraz macOS 10.15 lub nowszym.

options-3s-1

Aplikacja Logi Options+ jest niezmiennie bardzo przejrzysta i prosta w obsłudze. Po sprawowaniu myszy z komputerem przeprowadza ona użytkownika przez przewodnik po funkcjach gryzonia (można go pominąć). Sama aplikacja działa już w pełni w języku polskim.

Zarówno na etapie przewodnika, jak i później Logi Options+ umożliwia zmianę opcji myszy poprzez dostosowanie szybkości wskaźnika i funkcji przypisanych poszczególnym przyciskom (i globlanie, i w poszczególnych programach). Można też w niej zaktualizować oprogramowanie układowe sprzętu, podejrzeć listę sparowanych urządzeń czy skonfigurować funkcję Logitech Flow. Po zalogowaniu się możemy dodatkowo zapisać ustawienia sparowanych urządzeń w chmurze.

options-3s-2

Mocną stroną programu Logi Options+ jest to, że wyświetla stan baterii sparowanego sprzętu w formie procentowej i graficznej, podczas gdy starsza aplikacja Logitecha – Logitech Options – wyświetlała go tylko graficznie. Nie podoba mi się natomiast to, że prędkość wskaźnika jest domyślnie wyświetlana w nim w skali procentowej. Wartość DPI ustawienia pojawia się dopiero wtedy, gdy skorzystamy z opcji rozszerzenia zakresu DPI do 8K. Cóż, dobre i to.

Wrażenia z użytkowania


MX Master 3S to myszka naprawdę, naprawdę wygodna. Mimo że wydaje się ona dość spora, nawet niewielka dłoń taka jak moja nie ma problemu z jej użytkowaniem. Palce ręki swobodnie dosięgają do wszystkich jej przycisków, które nota bene pracują bardzo przyjemnie i bardzo cicho. Niestety, mysz wyprofilowano tak, że mogą korzystać z niej tylko osoby praworęczne, a przynajmniej na razie Logitech nie ma w ofercie wariantu dla leworęcznych.

Logitech MX Master 3S 2

Mocną stroną gryzonia jest duża podpórka pod kciuk, której lewa strona pełni jednocześnie rolę wielofunkcyjnego przycisku. Zwykłe kliknięcie w ten przycisk powoduje włączenie widoku zadań, a przytrzymanie i przesunięcie w lewo, prawo, gór lub dół pełni inne funkcje. Funkcje te możemy spersonalizować w programie Logi Options+.

Główna rolka nowej myszy Logitecha może pracować w dwóch trybach – trybie przewijania pojedynczych wierszy i trybie błyskawicznego przewijania. Ten drugi przydaje się na przykład w pracy z dużą ilością tekstu. Co ciekawe, gdy przewijamy coś na ekranie odpowiednio szybko, tryb przewijania błyskawicznego włącza się automatycznie. Bywa to przydatne ale w razie potrzeby można omawianą funkcję wyłączyć.

Logitech MX Master 3S 10

Świetny elementem MX Master 3S jest pozioma rolka boczna. Ja przypisałam do niej funkcję zmniejszania i zwiększania głośności, ale oferuje ona ogromne pole do popisu. Można używać jej na przykład od przewijania ścieżek edytowanych na przykład przy montażu filmów.

Co do laserowego sensora myszy MX Master 3S nie mam absolutnie żadnych zastrzeżeń. Ten radzi sobie bardzo dobrze niezależnie od powierzchni, po której urządzenie jeździ, czy to podkładka, czy to blat biurka. Jest to też przynajmniej częściowo zasługa ślizgaczy. LoD jest dość niski, więc po lekkim podniesieniu kursor myszy przestaje się przemieszczać na ekranie. Sensor w MX Master 3S zadowoli w szczególności wymagających użytkowników, którzy potrzebują myszy z bardzo wysokim DPI. Nowa mysz Logitecha obsługuje bowiem nawet 8000 DPI.

Bateria


MX master 3S wyposażona jest w akumulator Li-Po o pojemności 500 mAh, który, jak twierdzi producent, powinien pozwalać na 70 dni pracy po naładowaniu jej do 100%. Niestety, nie miałam możliwości sprawdzić, czy faktycznie tak jest. Mogę powiedzieć jednak, że mysz rozładowuje się dość powoli. Aby stan jej baterii spadł z 45% do 25% musiało minąć 10 dni, a każdego dnia używałam myszy po co najmniej 6 godzin.

Logitech MX Master 3S 7

Ładowanie myszy MX Master 3S odbywa się z pomocą dołączonego do zestawu kabelka USB-C do USB-A. 1 minuta ładowania pozwala na 3 godziny bezprzewodowej pracy. Podczas ładowania dioda LED urządzenia miga na zielono, a po naładowaniu do 100% zaczyna świecić nieprzerwanie i gaśnie po odłączeniu od przewodu. Co istotne, podczas ładowania z myszy wciąż można korzystać.

Podsumowanie


Szkoda, że MX Master 3S wyceniono aż na 569 złotych. Mowa o naprawdę niemałej kwocie, która wiele osób może odstraszyć od zakupu. Tymczasem, MX Master 3S to mysz o wiele zaletach. Jest bardzo wygodna, wygląda po prostu ładnie, charakteryzuje się wysoką jakością wykonania, posiada wiele przydatnych i cichych przycisków oraz dodatkową poziomą rolkę, a jej sensor pracuje bez zarzutu. Na dodatek, bateria urządzenia pracuje bardzo długo.

Jak widać, MX Master 3S to naprawdę porządny sprzęt. Jego cenę jednak naprawdę trudno przeboleć.

Mocne strony: 

+ ładny design
+ wysoka jakość wykonania
+ wygodna konstrukcja
+ długi czas pracy na baterii
+ wsparcie dla wielu urządzeń i systemów
+ wszechstronna aplikacja Logi Options+
+ odbiornik Logi Bolt w zestawie
+ możliwość sparowania do 3 urządzeń jednocześnie
+ łatwe przełączanie się między sparowanymi urządzeniami
+ obsługa funkcji Logitech Flow
+ cichy klik
+ świetny sensor

Słabe strony:

- tylko dla praworęcznych
- wysoka cena

Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry ProduktMysz otrzymała wyróżnienie "Dobry Produkt".