Instalki.pl » Testy » Hardware » Logitech MX Mechanical - recenzja mechanicznej klawiatury do biura
Wtorek, 07 Czerwiec 2022 22:55, Wpisany przez Anna Borzęcka
Logitech MX Mechanical 2
Seria Master się powiększyła.

Logitech posiada w swojej ofercie całe mnóstwo urządzeń biurowych. Od dłuższego czasu rozwija on Serię Master, na którą składa się cały szereg myszy i klawiatur opracowanych z myślą o pracy. Ostatnio gamę tych urządzeń poszerzono o kolejne, w tym pierwsze w serii mechaniczne klawiatury – MX Mechanical oraz MX Mechanical Mini.

Logitech MX Mechanical 12

Klawiatura MX Mechanical jakiś czas temu trafiła w moje ręce, dzięki czemu mogłam ją przetestować. Oto moja recenzja tego urządzenia.

Specyfikacja


MX Mechanical to bezprzewodowa biurowa klawiatura z serii MX wyposażona w klawisze z przełącznikami mechanicznymi. W przypadku testowanego egzemplarza mowa o przełącznikach cichych sprężynujących (brązowych), ale dostępna jest także wersja z przełącznikami liniowymi (czerwonymi )oraz z wyraźnym kliknięciem (niebieskimi). Urządzenie to komunikuje się ze sparowanymi urządzeniami za pośrednictwem technologii Bluetooth Low Energy lub odbiornika Logi Bolt.

Logitech MX Mechanical 11

Nowa klawiatura Logitecha dostępna jest w dwóch wersjach – pełnowymiarowej (wycenionej na 789 złotych) oraz Mini (wycenionej na 699 złotych), pomniejszonej między innymi o klawisze numeryczne. Niniejszy tekst poświęcony jest wariantowi pełnowymiarowemu.

Logitech MX Mechanical 4

Pełną specyfikację klawiatury MX Mechanical umieściłam poniżej.

MX Mechanical – specyfikacja:


 • Typ klawiatury: mechaniczna, bezprzewodowa
 • Kolor: grafitowy
 • Rodzaj przełączników: z wyraźnym kliknięciem, ciche sprężynujące, liniowe
 • Łączność: bezprzewodowa, Bluetooth Low Energy/Logi Bolt (10 metrów zasięgu)
 • Klawisze numeryczne: Tak
 • Klawisze multimedialne, funkcyjne: Tak
 • Obsługa makr: Nie
 • Podświetlenie klawiszy: Tak, białe
 • Zasilanie: Akumulator Li-Po (1500 mAh z możliwością ładowania)
 • Czas pracy na baterii: do 15 dni z podświetleniem, nawet 10 miesięcy przy wyłączonym podświetleniu
 • Złącza: USB-C
 • Podpórka pod nadgarstki: brak w zestawie, kompatybilność z podpórką MX Palm Rest
 • Zawartość zestawu: klawiatura, odbiornik Logi Bolt, kabel do ładowania USB-C (USB-A do USB-C), dokumentacja produktu
 • Obsługiwane systemy: Windows 10, Windows 11, Mac OS 10.15 lub nowszy, Linux, Chrome OS, Android, iOS 14 lub nowszy, iPadOS 14 lub nowszy
 • Opcjonalne oprogramowanie: Logi Options+, Logitech Flow
 • Dodatkowe funkcje: Easy-Switch, wskaźnik klawisza Caps Lock i stanu akumulatora, czujnik zmierzchu
 • Wymiary: 26,10 x 433,85 x 131,55 mm
 • Masa: 828 g
 • Gwarancja: 2 lata

Pierwsze wrażenia


Klawiatura MX Mechanical dotarła do mnie wewnątrz czarnego pudełka, na którym umieszczono grafikę urządzenia oraz najważniejsze informacje na jego temat. W środku opakowana oprócz samej klawiatury, owiniętej w papier, znalazłam przewód ładujący USB-C do USB-A, odbiornik Logi Bolt oraz dokumentację produktu.

Logitech MX Mechanical 5

Po wzięciu klawiatury w ręce przekonałam się, że jest ona dość spora, nawet jak klawiaturę pełnowymiarową. Dlatego osobom z mniejszym biurkiem, które raczej z bloku numerycznego nie korzystają, polecałabym raczej zakup MX Mechanical Mini. Na szczęście, jak na swój rozmiar jest to urządzenie dość lekkie, tylko nieco cięższe od dużo cieńszej, membranowej klawiatury MX Keys, bo o zaledwie 18 gramów.

Jakość wykonania klawiatury MX Mechanical stoi na wysokim poziomie. Przede wszystkim, wszystkie jej elementy są ze sobą dobrze spasowane. Nakładki klawiszy oraz spód obudowy urządzenia wykonano z matowego tworzywa sztucznego, ale już górną pokrywę z aluminium. Co najważniejsze, tworzywo sztuczne elementu, który łączy każdy klawisz z jego przełącznikiem sprawia wrażenie wytrzymałego, co oznacza, że nie połamie się przy wielokrotnym zdejmowaniu nakładek – na przykład by je umyć.

Logitech MX Mechanical 6

Kolorystykę urządzenia utrzymano w odcieniach szarości, dzięki czemu zbierający się na nich brud nie będzie szybko widoczny. Same nakładki klawisze łatwo zbierają jednak odciski palców. Jeśli chodzi o wygląd, klawiatura prezentuje się po prostu ładnie i powinna pasować do każdego biurka. Dla niektórych jej minimalistyczny design może się wydawać nudny, ale należy pamiętać, że Logitech ma w ofercie i bardzo kolorowe mechaniczne klawiatury, takie jak POP Keys.

Wyraźnie widać, że klawiaturę MX Mechanical zaprojektowano dla użytkowników wielu różnych systemów, w tym i Windows, i macOS. To dlatego, że klawisze zlokalizowane obok spacji posiadają oznaczenia charakterystyczne zarówno dla Microsoftu, jak i dla Apple.

Logitech MX Mechanical 3

Jako że MX Mechanical posiada podświetlenie, oznaczenia jej klawiszy są w te klawisze wtłoczone. Przyjęły formę przezroczystego, jasnego plastiku, dzięki czemu są dobrze widoczne na szarym tle, a jednocześnie przepuszczają białe światło diod umieszczonych pod spodem. Niestety, o ile podświetlenie jest bardzo dobrze widoczne w ciemności, na przykład w nocy, to w dzień można je dostrzec tylko pod bardzo niskim kątem.

Parowanie i łączność


Parowanie klawiatury MX Mechanical jest bardzo łatwe i szybkie, niezależnie od tego, czy odbywa się za pośrednictwem Bluetooth, czy odbiornika Logi Bolt. Aby parowania dokonać, wystarczy włączyć klawiaturę przełącznikiem umieszczonym z tyłu jej obudowy, po prawej stronie. Jeśli umieścimy odbiornik Logi Bolt w porcie USB komputera, klawiatura od razu będzie działać w parze z nim. Aby dokonać parowania za pośrednictwem Bluetooth wystarczy zaś znaleźć klawiaturę w ustawieniach Bluetooth komputera (czy innego sprzętu).

Warto pamiętać, że klawiaturę MX Mechanical można sparować z aż trzema urządzeniami. Parowania kolejnego urządzenia możemy dokonać, przytrzymując jeden z klawiszy Easy-Switch umieszczonych nad klawiszami ins, home i pg up. Te same klawisze pozwalają potem łatwo się między urządzeniami przełączać. Wystarczy pojedynczy klik, a klawiatura zacznie działać w parze z innym sprzętem.

Zaletą MX Mechanical, tak jak innych klawiatur z serii Master jest to, z jak wieloma różnymi urządzeniami i systemami można ją sparować. Jest to sprzęt, którego użyjesz niezależnie od tego czy masz komputer z macOS czy z Windowsem, smartfon z iOS czy z Androidem, czy korzystasz z Linuxa czy Chromebooka lub iPada.

Aplikacja Logi Options+


Z klawiatury MX Mechanical można korzystać od razu po sparowaniu z jej komputerem, bez konieczności instalowania jakiegokolwiek dodatkowego oprogramowania. Opcjonalna aplikacja Logi Options+ bywa jednak przydatna. Logi Options+ można zainstalować na komputerach z systemami Windows 10, Windows 11 oraz macOS 10.15 lub nowszym.

Aplikacja Logi Options+ jest bardzo prosta w obsłudze i przejrzysta. Po sprawowaniu klawiatury z komputerem przeprowadza ona użytkownika przez przewodnik po funkcjach urządzenia, który w razie potrzeby można pominąć. Sama aplikacja działa już w pełni w języku polskim.

mechanical-options-1

Program Logi Options+ jest dużym krokiem w przód względem aplikacji Logitech Options działającej w parze ze starszymi urządzeniami Logitecha. To przede wszystkim dlatego, że w aplikacji tej stan baterii sparowanych urządzeń wyświetlany jest nie tylko w formie graficznej, ale również w formie procentowej. Mała zmiana, a tak cieszy.

mechanical-options-2

Rzecz jasna, aplikacja Logi Options+ pozwala spersonalizować opcje przypisane klawiszom funkcyjnym klawiatury, włączyć lub wyłączyć podświetlenie klawiszy i wybrać efekt podświetlenia, podejrzeć, z jakimi innymi urządzeniami klawiatura jest sparowana i nie tylko.

MX Mechanical w praktyce


Pewnie zastanawiasz się, jak na klawiaturze MX Mechanical się pisze. Zanim ten temat poruszę, ponownie wspomnę, że urządzenie to testowałam w wersji z przełącznikami brązowymi, czyli cichymi sprężynującymi. Przełączniki te są dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą cieszyć się działaniem przełączników mechanicznych, nie denerwując jednocześnie wszystkich wokoło generowanym przez nie hałasem. Niemniej, MX Mechanical z przełącznikami brązowymi nie należy bynajmniej do klawiatur najcichszych. Jest ona zdecydowanie głośniejsza niż membranowa MX Keys. Istotny jest jednak fakt, że podczas używania tej klawiatury słyszymy przede wszystkim odgłosy przełączników, a nie plastiku uderzającego o plastik. Po prostu bardzo dobrze ją wytłumiono.

Logitech MX Mechanical 7

Układ klawiatury MX Keys początkowo może wydać się wielu użytkownikom dziwny. Mamy tu bowiem krótki lewy Shift czy duży, pionowy Enter i klawisz fn po prawej zamiast po lewej stronie spacji. Na dodatek, klawisze w górnym rzędzie są ułożone bardzo blisko siebie i tuż nad kolejnym rzędem. Początkowo trudno było mi nie popełniać na tej klawiaturze literówek, ale było to kwestią przyzwyczajenia. Wystarczył dzień pracy z urządzeniem, aby moje palce bez pomocy wzroku były w stanie klikać w zamierzone klawisze.

Komfort z użytkowania MX Mechanical poprawia możliwość zmiany kąta nachylenia klawiatury, z pomocą rozkładanych podpórek. Stopki nie pozwalają jednak na dwustopniową zmianę kąta nachylenia, a tylko jednostopniową. W razie potrzeby do klawiatury można dokupić podpórkę pod nadgarstki MX Palm Rest, ale jako że wysokość nakładek na klawisze nie jest zbyt duża, jej brak nie powoduje dyskomfortu podczas pracy.

Logitech MX Mechanical 10
Logitech MX Mechanical 9

Bateria


Jak informuje producent, akumulator umieszczony w klawiaturze MX Mechanical powinien pozwalać na 15 dni pracy z włączonym podświetleniem klawiszy i nawet do 10 miesięcy przy wyłączonym podświetleniu. Nie miałam okazji korzystać z tego urządzenia wystarczająco długo, aby przekonać się czy to prawda, ale mogę śmiało powiedzieć, że jest to sprzęt, który trzeba będzie ładować bardzo rzadko. To dlatego, że klawiatura domyślnie dopasowuje jasność podświetlenia do warunków oświetleniowych. Na dodatek, klawisze zaczynają świecić dopiero wtedy, gdy zbliżamy do nich dłonie i wyłączają się, gdy je oddalamy, skutecznie oszczędzając zawartość baterii.

Ładowanie klawiatury MX Mechanical odbywa się za pośrednictwem przewodu USB-C do USB-A. Jednorazowe, 15-minutowe ładowanie z użyciem tego przewodu powinno pozwolić na cały dzień użytkowania urządzenia bez przerwy. Podczas ładowania dioda LED urządzenia miga na zielono, a po naładowaniu do 100% zaczyna świecić nieprzerwanie i gaśnie po odłączeniu od przewodu. Ważne jest to, że podczas samego ładowania z klawiatury także można korzystać.

Logitech MX Mechanical 8

Podsumowanie


MX Mechanical to naprawdę świetna biurowa mechaniczna klawiatura. Aż dziwi fakt, że do tej pory czegoś takiego w ofercie produktów z serii Master brakowało. Jej układ początkowo budzi zdziwienie, ale wystarczy chwila, by się do niego przyzwyczaić i pisać na klawiaturze w zawrotnym tempie. Na dodatek mamy tu podświetlenie klawiszy (choć ono mogłoby być trochę jaśniejsze), długi czas pracy na baterii i możliwość sparowania z trzema urządzeniami jednocześnie. Jasne, MX Mechanical jest dość szeroka, ale do dyspozycji mamy też wariant Mini, o około 30 procent mniejszy.

Największą wadą MX Mechanical jest niestety jej cena. 789 złotych to moim zdaniem mnóstwo pieniędzy nawet jak na klawiaturę mechaniczną i bezprzewodową.

Mocne strony:

+ wysoka jakość wykonania
+ długi czas pracy na baterii
+ kompatybilność z wieloma urządzeniami i systemami
+ odbiornik Logi Bolt w zestawie
+ możliwość sparowania z trzema urządzeniami
+ wszechstronne oprogramowanie Logi Options+
+ wiele konfiguracji do wyboru
+ niska masa
+ podświetlenie klawiszy, które…

Słabe strony:

- nie jest zbyt jasne
- wysoka cena