Instalki.pl » Testy » Hardware » TP-Link Deco X20 - test domowego systemu Wi-Fi 6 Mesh AX1800
Poniedziałek, 06 Czerwiec 2022 21:23, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
TP-Link Deco X20 01Sieć mesh bez kompromisów.

Aby uzyskać dobry zasięg Wi-Fi w domu lub mieszkaniu o większej powierzchni, nie wystarczy zwykły router. Pokrycie zasięgiem może zapewnić router pracujący w technologii mesh. Tego typu urządzenia współpracują ze sobą zapewniając płynność połączenia. Tak naprawdę, rozstawiamy w domu kilka ruterów, ale przełączanie pomiędzy nimi jest niezauważalne.

Od kilku miesięcy korzystam z systemu TP-Link Deco X20, który rozbudowałem o dodatkowe urządzenia za pomocą Deco P9. Jak router Wi-Fi 6 Mesh AX1800 sprawdza się w codziennym użytku, gdzie do sieci podłączono nawet kilkanaście urządzeń? Sprawdźmy.

Wygląd i zawartość opakowania


Do testów otrzymałem TP-Link Deco X20 (zestaw 2 urządzeń), co oznacza, że w pudełku znalazłem 2 jednostki Deco X20, 1 kabel Ethernet RJ45, 2 zasilacze oraz instrukcję szybkiej instalacji. Otrzymujemy zatem wszystko co niezbędne, aby zacząć proces tworzenia wydajnej sieci Wi-Fi 6.

TP-Link Deco X20 04

Najważniejsze cechy TP-Link Deco X20:

  • Wymiary 110 × 110 × 114 mm
  • Zakresy częstotliwości: 2,4 GHz + 5 GHz
  • IEEE 802.11ax/ac/n/a 5 GHz
  • IEEE 802.11ax/n/b/g 2.4 GHz
  • Porty Ethernet: 2 porty gigabitowe
  • Teoretyczna szybkość: 1201 Mb/s w paśmie 5 GHz i 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz.
  • Czterordzeniowy procesor z taktowaniem 1 GHz
  • Anteny: WLAN wewnętrzne
  • Technologia OFDMA i MU-MIMO
  • Tryb pracy: tryb routera / tryb punktu dostępowego
 
TP-Link Deco X20 06

Łatwa konfiguracja TP-Link Deco X20


Współczesny sprzęt sieciowy coraz częściej przyjazny jest dla zwykłych użytkowników, którzy nie dysponują techniczną wiedzą. Z konfiguracją Deco X20 powinien poradzić sobie każdy, kto potrafi obsługiwać smartfon. Sieć możemy utworzyć za pomocą aplikacji mobilnej TP-Link Deco, która dostępna jest zarówno na Androida, jak i iOS.

Na początek musimy oczywiście podłączyć jeden z routerów do zasilania, a także podłączyć kabel LAN, który dostarczy łączność internetową.

Bezpośrednio w oknie głównym aplikacji możemy przejrzeć urządzenia podłączone do sieci, widać też aktualny poziom transferu danych. Dla każdego z urządzeń możemy przeglądać dane na temat IP, adresu MAC, typ połączenia, itd.

aplikacja DECO

Klikając w szczegóły sieci dowiemy się, czy wszystkie routery mesh są aktywne - dodatkowo można sprawdzić listę urządzeń połączonych z każdym z routerów.

2022-06-06 183401

Interfejs aplikacji TP-Link Deco jest naprawdę przyjazny, znajdziemy tutaj ustawienia związane z wbudowanym antywirusem, kontrolę rodzicielską i QoS. Z poziomu smartfona zmienimy ustawienia sieci bezprzewodowej, aktywujemy WPS, przetestujemy prędkość internetu czy wykonamy optymalizację sieci.

TP-Link Deco X20 07

Zasięg i wydajność TP-Link Deco X20


Według producenta, Deco X20 (2-pak) jest w stanie pokryć zasięgiem powietrznię 370 m2 i obsłużyć nawet 150 urządzeń. W mojej domowej sieci podłączonych jest od 20 do 30 urządzeń i w takich warunkach TP-Link sprawuje się wyśmienicie. Nie odnotowałem problemów z przełączaniem się pomiędzy routerami (działa to płynnie dzięki technologii mesh), a transfer danych jest zadowalający.

Testy wydajności sieci przeprowadziłem z użyciem łącza światłowodowego 1 Gb/s (pobieranie) / 300 Mb/s (wysyłanie). W salonie, gdzie umieściłem główną jednostkę Deco X20, transfery były wyśmienite. W odległości kilku metrów od routera bez problemu uzyskiwałem blisko 700 Mbps.

2022-06-06 182345
Jeden z routerów podłączyłem do komputera stacjonarnego za pomocą złącza LAN. Pomocniczy Deco X20 oddalony jest od głównego o ok. 9.5 metra, a urządzenia oddzielone są ścianą. W takich warunkach pomiar prędkości z użyciem portu LAN wskazał: 272.96 Mb/s (pobieranie) i 308.08 Mb/s (wysyłanie).

2022-06-06 180215
Podobny pomiar z użyciem smartfonu Mi 11 Ultra w odległości 1 metra od pomocniczego routera dał następujący wynik:

2022-06-06 181757
Jak widać, użycie portu LAN daje sporo korzyści więc jeżeli posiadasz PC lub telewizor z takim złączem, np. w sypialni, warto je wykorzystać.

Co ważne, TP-Link pozwala na łączenie w sieci mesh wielu urządzeń więc bez problemu do Deco X20 podpiąłem trzy routery Deco P9, które miałem okazję testować w ubiegłym roku.

TP-Link Deco X20: wydajna i stabilna sieć mesh


TP-Link Deco X20 to sprzęt, o którym łatwo zapomnieć. Po prostu podłączasz i działa. Dzięki sieci mesh można zbudować wydajną sieć bezprzewodową nawet w dużym domu, tak aby zasięg pokrywał każde pomieszczenie.

Deco X20 muszę zdecydowanie pochwalić za stabilność pracy - przez kilka miesięcy testów nie zauważyłem żadnych problemów z siecią, a w dodatku korzystałem również z Deco P9. W sumie, w mojej sieci domowej pracuje aż 5 routerów.

Na słowa uznania zasługuje też aplikacja mobilna w języku polskim. Producent zadbał nawet o powiadomienia push, więc dowiemy się, gdy nowe urządzenie połączy się z naszą domową siecią.

TP-Link Deco X20 05

TP-Link Deco X20 (2-pak) w momencie publikacji testu można kupić za ok. 800 zł i jest to rozsądna cena jak na sprzęt sieciowy o takich możliwościach. Jest nieco taniej niż w przypadku niedawno testowanego HUAWEI WiFi Mesh 3, ale ten oferował nieco lepsze transfery.

Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry ProduktRouter otrzymał wyróżnienie "Dobry Produkt".