Instalki.pl » Testy » Hardware » Yeelight Screen Light Bar Pro RGB - recenzja. Lampa na monitor, która ma sens
Wtorek, 31 Maj 2022 09:55, Wpisany przez Maksym Słomski
Yeelight 11Nadaj kolorytu swojemu stanowisku do pracy, nauki i zabawy.

Yeelight to firma, którą miłośnicy zakupów gadżetów z AliExpress kojarzą na pewno z ciekawymi produktami oświetleniowymi. Marka jest obecna także na polskim rynku i na bieżąco poszerza swoją ofertę produktową o nowe, interesujące akcesoria.

Yeelight 28

W moje ręce trafiły niedawno aż trzy urządzenia tej marki. Oprócz będącego głównym przedmiotem tej recenzji mocowanego na monitorze lightbara Yeelight Screen Light Bar Pro RGB sprawdziłem możliwości taśmy LED Yeelight LED Lightstrip Pro oraz żarówki Yeelight LED Smart Bulb 1S RGB.

Yeelight 3
Yeelight 5

Przyznam szczerze, że do tej pory zupełnie nie byłem zaciekawiony belkami świetlnymi mocowanymi do górnej krawędzi do monitora. Lubię obecność LED-ów na moim stanowisku do pracy i zabawy, ale ten produkt akurat nigdy nie przykuł mojej uwagi. Widzę, że całkiem wiele straciłem.

Yeelight Screen Light Bar Pro RGB można określić mianem gadżetu typu all-in-one. Poza ambientowym światłem RGB rozsiewanym w górę i do tyłu świetnie oświetla przestrzeń biurkową za pomocą białych LED’ów o regulowanej temperaturze barwowej.

Yeelight 20
Yeelight 23
Yeelight 13

Zestaw zapakowany jest w bardzo estetycznie prezentujące się pudełku. W jego wnętrzu znajduje się przewód USB-C zakończony ładowarką 10 W, pozwalający zasilić sprzęt, lightbar Yeelight Screen Light Bar Pro RGB, magnetyczny uchwyt na monitor, bezprzewodowy pilot oraz instrukcja obsługi. Przez magnetyczny uchwyt rozumiem moduł, do którego magnesem przyczepiany jest lightbar. Sprytne rozwiązanie pozwala regulować kąt jego świecenia w zakresie 25 stopni. Świetna, przydatna funkcja.

Yeelight 7

Yeelight 9

Złącze USB-C umieszczono z tyłu modułu dokującego w taki sposób, że wtyczka przewodu USB-C wychodzi z niego odrobinę do góry, jednakże nie ma najmniejszego problemu z jego ukryciem.

Yeelight 10

Yeelight Screen Light Bar Pro RGB nadaje się do montażu zarówno na monitorach płaskich, jak i zakrzywionych. Na zdjęciach w tekście widzicie go osadzonego na 27-calowym monitorze gamingowym Acer Predator.

Yeelight 12
Yeelight 25

Proces montażu i parowania z aplikacją Yeelight poprzez sieć Wi-Fi 2,4 GHz trwa dosłownie ułamki sekund. Niewiele dłużej zajmuje aktualizacja urządzenia o najnowszy soft. Urządzenie po kilku chwilach jest gotowe do działania.

Dolna listwa LED w Yeelight Screen Light Bar Pro RGB służy do oświetlania powierzchni biurka. Intensywnością i temperaturą barwową światła steruje się z poziomu apki Yeelight. Natężeniem światła da się sterować również za pomocą bezprzewodowego pilota, obracając pokrętło. Światło pomaga w pracy i nauce, ale sprawdza się też w roli oświetlenia nastrojowego.

Yeelight 19
Yeelight 22

Graczom do gustu przypadnie górny rząd LED-ów, wyświetlających 16 milionów różnych kolorów. Zapewnia on światło wyłącznie ambientowe, które synchronizować można z efektami Razer Chroma lub zapewnianymi przez narzędzie Overwolf. Do uzyskania pożądanego efektu z softem Razera niezbędna jest desktopowa aplikacja Yeelight Chroma Connector oraz oprogramowanie Razer Synapse.Kolorami listwy RGB steruje się głównie z poziomu apki Yeelight, bowiem możliwości pilota w tym zakresie są mocno ograniczone. Program chińskiego producenta jest dość intuicyjny w obsłudze, ale mógłby oferować więcej dynamicznych trybów świecenia.

Całościowo rzecz ujmując jakość światła oceniam bardzo dobrze. Jest żywe, intensywne, a Yeelight Screen Light Bar Pro RGB z powodzeniem zastąpi lampkę biurkową, rozświetlając przy okazji stanowisko gracza. Oświetlenie można w sekundę wyłączyć z poziomu pilota lub nieco wolniej, apką. Aplikacja Yeelight daje możliwość ustawiania harmonogramów i planowania włączania lub wyłączania świateł o określonej porze.

yeelight apka

Co ważne, alternatywnie użytkownik może sięgnąć po aplikację Xiaomi Home. Sprawia wrażenie przyjaźniejszej w obsłudze.

Yeelight Screen Light Bar Pro RGB współpracuje z Google Home i Alexa. Można mu zarzucić, że nie współdziała z innymi niż Razer Chroma systemami oświetlenia.

Żarówka i taśma LED od Yeelight


Dookoła mojego stanowiska komputerowego znajdują się już dwie taśmy LED-owe. Prawdę mówiąc brakowało mi trzeciej, więc inteligentna taśma LED Yeelight Lightstrip Pro wpasowała się jak ulał. Długa na dwa metry pozwala wybierać spośród 16 milionów barw i ok. 100 konfigurowalnych efektów. Podobnie jak lightbar jest kompatybilna z Razer Chroma i Overwolf, dopasowując oświetlenie do tego, co dzieje się na ekranie monitora. Montaż odbywa się na podklejonej z tyłu taśmie 3M, a sprzęt zasilany jest z gniazdka sieciowego.

Yeelight 32 2

Sterowanie listwą odbywa się z poziomu apki Mi Home, a gadżet współpracuje z Asystentem Google, Apple HomeKit, Amazon Alexa i Samsung SmartThings. Żywotność taśmy producent określa na 25 000 godzin. Jej cena to ok. 249 złotych.

Yeelight 35

Wyceniona na ok. 79 złotych żarówka Yeelight LED Smart Bulb 1S RGB to mniej oczywista propozycja w przypadku biurka komputerowego, ale i tam można wykorzystać jej potencjał. Minimalistyczna lampka z Ikei i cyk - żarówka świeci za monitorem, dając światło ambientowe. Inny pomysł? Dwie żarówki w dwóch lampkach biurkowy z regulowanym kierunkiem świecenia, ustawione na krańcach biurka, by świecić na ścianę. Pobór mocy żarówki to tylko 8,5 W, przy strumieniu świetlnym do 80 lm.

Yeelight 1
Yeelight 5

Żarówka za pośrednictwem Wi-Fi działa z Asystentem Google, Siri, Alexą, Samsung SmartThings, a nawet da się ją zintegrować z systemem Razer Chroma RGB. Może ona nie tylko świecić na dowolny spośród 16 milionów kolorów, ale też prezentować różne efekty świetlne, a nawet synchronizować swoje działanie z muzyką. Ustalanie harmonogramów świecenia nie jest problemem.

Yeelight 34

Podsumowanie


Yeelight Screen Light Bar Pro RGB to ciekawy, ale dość drogi (ok. 449 złotych) sposób na rozświetlenie stanowiska gracza oraz zapewnienie mu komfortowych warunków do pracy lub nauki. Wiele osób doceni tu integrację z Razer Chroma i Asystentem Google, a wszyscy bez wyjątku powinni ocenić pozytywnie jakość wykonania urządzenia, wygodną regulację, efektowny wygląd oraz bardzo duże możliwości personalizacji sposobu świecenia obu zamontowanych na lightbarze listw LED-owych.

Yeelight 28

Jeżeli sama lampka to za mało lub chcesz sięgnąć po inne, kreatywne metody na poprawę wyglądu swojego stanowiska komputerowego, taśma LED Yeelight LED Lightstrip Pro oraz żarówka Yeelight LED Smart Bulb 1S RGB sprawdzą się do tego znakomicie. Nie są najtańszymi produktami na rynku, ale ich obsługa jest szalenie intuicyjna, a jakość wykonania - najwyższych lotów.

Produkty Yeelight bez wątpienia zasługują na uwagę. Poniższe zalety i wady dotyczą głównego przedmiotu niniejszej recenzji - Yeelight Screen Light Bar Pro RGB.

Mocne strony:

+ świetna jakość wykonania
+ niezależne sterowanie diodami na górze i na dole
+ doskonale sprawdza się jako lampka biurkowa
+ możliwość regulacji temperatury barwowej bieli
+ naprawdę spory obszar podświetlenia
+ praktyczny bezprzewodowy pilot
+ użyteczna apka Yeelight
+ współpraca z Asystentem Google, Alexa, Razer Chroma i Overwolf
+ regulacja kąta świecenia
+ złącze USB-C

Słabe strony:

- ergonomia aplikacji
- wybór trybów świecenia mógłby być lepszy i większy
- pilot ma ograniczone możliwości sterowania ARGB