Instalki.pl » Testy » Hardware » Goodram IRDM Pro 2 TB M.2 PCIe 4.0 - recenzja dysku o szalenie wysokiej wydajności
Wtorek, 24 Maj 2022 16:41, Wpisany przez Maksym Słomski
Goodram IRDM Pro 2 TB 1Nośnik danych dla wymagających.

Jakiś czas temu na testy do naszej redakcji trafił dysk twardy polskiego producenta GOODRAM SSD IRDM PRO 2 TB. Okazał się on naprawdę bardzo szybkim dyskiem SATA, robiącym użytek z pełni potencjału wykorzystywanego przez siebie standardu. Tym razem w moim redakcyjnym komputerze pojawił się Goodram IRDM Pro 2 TB M.2, czyli superszybki nośnik stworzony dla komputerów osobistych oraz konsol Playstation 5, korzystający z PCIe 4.0. Jak wypadł w testach? Przeczytajcie.

Goodram IRDM Pro 2 TB 4
Goodram IRDM Pro 2 TB 3
Goodram IRDM Pro 2 TB 2

IRDM Pro 2 TB M.2 to dysk w formacie 2280, wykorzystujący interfejs PCIe 4.0 x4 i protokół NVMe 1.4. Ze względu na rozmiar i parametry pracy można włożyć go zarówno do płyty głównej komputera stacjonarnego, laptopa, jak i konsoli PlayStation 5.

Platforma testowa


  • Procesor: Intel Core i5-12600K
  • Karta graficzna: MSI GeForce RTX 3070 Ti Gaming X
  • Pamięć RAM: Corsair Vengeance RGB PRO 4 x 8 GB DDR-4 3200 MHz CL16
  • Płyta główna: MSI MPG Z690 EDGE WIFI DDR4
  • Zasilacz: SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W
  • Dysk systemowy: Samsung 1TB M.2 PCIe NVMe 980
  • Obudowa: NZXT H710 (mod)

Producent postawił w tym przypadku na kontroler Phison PS5018-E18, znany doskonale użytkownikom najwydajniejszych dostępnych na rynku nośników danych. Ponadto na czarnej płytce PCB znalazły się 176-warstwowe kości NAND Flash TLC B47 firmy Micron oraz 2 GB cache DRAM DDR4 SK Hynix H5AN8G6NCJ w dwóch kościach po 1 GB.

Goodram IRDM Pro 2 TB 5
Goodram IRDM Pro 2 TB 13

Dysk dotarł do mnie w eleganckim, kompaktowym pudełeczku, wewnątrz którego oprócz nośnika danych opatrzonego obustronnie naklejkami znalazło się miejsce dla imponujących rozmiarów ładnego radiatora oraz dolnej części obudowy dysku. Jak się okazało w toku testów rozmiar radiatora nie jest dziełem przypadku - IRDM Pro 2 TB M.2 bez niego grzeje się jak szalony i nie są w stanie mu sprostać nawet radiatory montowane na płytach głównych.

Goodram IRDM Pro 2 TB 7

Zanim założyłem na dysk radiator przetestowałem go bez dodatków. Późniejszy montaż był bardzo łatwy. Wystarczy odkleić folie z termopadów, a następnie skręcić ze sobą dolną i górną część obudowy dysku za pomocą dołączonych w zestawie śrubek. Oczywiście chętni mogą zamknąć dysk pod radiatorem z płyty głównej. Można go używać bez dodatkowego chłodzenia, ale nie polecam tego robić, o ile przeprowadzacie procedury zapisu i odczytu większych ilości danych, o czym za chwilę.

IRDM Pro 2 TB M.2 oferuje w teorii prędkości transferu sekwencyjnego danych na poziomie do 7000 MB/s w przypadku odczytu oraz 6850 MB/s dla zapisu. Trudno znaleźć szybsze dyski w sprzedaży. Nieźle wypada współczynnik TBW wynoszący dla wariantu 2 TB aż 1400 TB. Nieco gorzej wypadają parametry prędkości losowego odczytu i zapisu, wynoszące odpowiednio 650 000 i 700 000 IOPS.

Cena dysku wynosi ok. 1699 złotych. Tanio nie jest, ale ze względu na pojemność, parametry pracy oraz dodatkowy radiator, jest to cena nie wybijająca się bardzo mocno ponad średnią stanowioną przez inne podobne konstrukcje.

Goodram IRDM Pro 2 TB 14

Po zamontowaniu w płycie głównej system Windows 11 wykrył 1,81 TB wolnej przestrzeni na dane. W pewnym stopniu pozostałe miejsce przeznaczono na bufor. Podobnie jak wspomniany wcześniej dysk SATA polskiej marki GOODRAM, tak i nośnik M.2 korzysta z darmowego oprogramowania Optimum SSD Tool. Za jego pomocą da się aktualizować firmware dysku, monitorować jego pracę, przeprowadzić migrację danych lub uzyskać dostęp do pomocy technicznej. Jak przystało na dysk tej klasy, Goodram IRDM Pro 2 TB M.2 wspiera korekcję kodów błędów ECC, S.M.A.R.T., komendy TRIM, bufor cache SLC, Wear Leveling oraz thermal throttling, stojący na straży bezawaryjnej pracy dysku. Ten włącza się przy temperaturze 70 stopni Celsjusza, którą dysk bez radiatora przekracza przy kopiowaniu większych paczek danych.

Goodram IRDM Pro 2 TB 15

Pomiary bez radiatora uwidaczniają bardzo wysokie temperatury pracy nośnika w standardzie PCIe 4.0. Thermal throttling aktywuje się błyskawicznie po przekroczeniu temperatury 70 stopni Celsjusza, co w przypadku benchmarków znajduje odzwierciedlenie zwłaszcza w testach zapisów danych. Na szczęście wystarczy założyć radiator dołączony w zestawie, aby problem ten wyeliminować, zbijając przy okazji temperatury o ok. 10 stopni Celsjusza. Należy dodać, że nawet dobrej klasy radiatory na płycie głównej nie są w stanie zbić temperatury tak mocno, jak dołączone w zestawie akcesorium. Kolejna uwaga: dopiero długotrwałe obciążenie osiągalne głównie w testach syntetycznych jest w stanie naprawdę mocno rozgrzać urządzenie i wywołać throttling. Trzeba też zwrócić uwagę, że pod normalnym obciążeniem temperatury dysku raczej nie przekraczają ok. 50 stopni Celsjusza.

Testy bez radiatora


1
2
3

Testy z radiatorem


a

W praktycznych testach widać, że dysk radzi sobie świetnie z kopiowaniem plików o dużych rozmiarach, rzędu kilkuset megabajtów i większych, natomiast wypada nieco gorzej podczas kopiowania bardzo dużych paczek mniejszych plików. Są to różnice niemal nieodczuwalne i uwidaczniające się dopiero wtedy, gdy zestawić dysk z innymi nośnikami sprzedawanymi w podobnej cenie. 

Spadek wydajności zapisu - i to niewielki - widać dopiero po zapełnieniu dysku w 85-90 procent. Jest to rewelacyjny wynik, o którym właściciele tańszych dysków mogą zaledwie pomarzyć.

Test przeprowadzony w programie AIDA64 dowiódł, że Goodram IRDM Pro 2 TB M.2 cechuje się imponującym buforem pseudo SLC. Jego rozmiar przekracza nieznacznie 35% pojemności dysku. Dopiero po jego zapełnieniu prędkość zapisu spada kilkukrotnie. To dobra wiadomość dla osób pragnących wykorzystywać nośnik do zastosowań profesjonalnych, na przykład związanych z obróbką filmów.

Podsumowanie


Goodram IRDM Pro 2 TB M.2 to drogi dysk o szalenie wysokiej wydajności, którą ujarzmi bez problemu dołączony w zestawie pokaźnych rozmiarów radiator. Wszechstronność nośnika to niemała zaleta, podobnie jak przyzwoity współczynnik TBW, rozmiar bufora SLC oraz świetne prędkości odczytu i zapisu plików nawet po znaczącym zapełnieniu dysku. Nie jestem tylko przekonany, czy powyższe zalety usprawiedliwiają wysoką cenę urządzenia.

W momencie publikacji testu cena IRDM 2TB PRO M.2 PCIe 4.0 spadła do ok. 1699 zł i miejmy nadzieję, że nie jest to ostatnie słowo ze strony polskiego producenta. Wciąż taniej można kupić rozwiązania konkurencji, jak WD 2TB M.2 PCIe Gen4 NVMe Black SN850 Heatsink czy MSI 2TB M.2 PCIe Gen4 NVMe Spatium M480.

Mocne strony:

+ świetna wydajność
+ doskonały do PC i PlayStation 5
+ wysoka wydajność nawet po dużym zapełnieniu
+ rozmiar bufora SLC
+ niezły współczynnik TBW
+ 5-letnia gwarancja

Słabe strony

- wysoka cenaWybór Redakcji Instalki.pl - Dobry ProduktDysk otrzymał wyróżnienie "Dobry Produkt".