Instalki.pl » Testy » Hardware » Test HTC True Wireless Earbuds Plus. Jest dobrze, ale nie idealnie
Środa, 18 Maj 2022 13:54, Wpisany przez Wojtek Onyśków
HTC True Wireless Earbuds Plus 04

Jeśli mielibyśmy wymienić największych producentów słuchawek bezprzewodowych, HTC z pewnością nie będzie naszą pierwszą czy nawet drugą myślą. Mimo to tajwańskie przedsiębiorstwo próbuje swoich sił w tej dziedzinie, udoskonalając kolejne modele. Efektem tego działania jest m.in. HTC True Wireless Earbuds Plus. Czy więcej znaczy lepiej? Sprawdzamy!

Klasyka w nowym wydaniu


True Wireless Earbuds Plus to udoskonalona wersja słuchawek, które na rynku zadebiutowały już jakiś czas temu. Producent zmienił jednak nieco wygląd i dodał kilka przydatnych funkcji - w tym między innymi pożądane przez wielu ANC, czyli aktywną redukcję szumów.

Pod względem designu mamy do czynienia z klasyczną konstrukcją słuchawek bezprzewodowych. Propozycja od HTC jest lekka i minimalistyczna. Niewielki rozmiar sprawia, że nie rzucają się w oczy i dobrze leżą w uszach.

HTC True Wireless Earbuds Plus 01

Całość wykonana jest z dobrego gatunku plastiku. Na każdej słuchawce znajduje się logo HTC, ale obawiam się, że z czasem może się ono zetrzeć, szczególnie jeżeli będziemy uprawiać dużo sportu i farba będzie poddana działaniu potu, na który słuchawki są zresztą odporne (norma IPX5).

Producent zastosował tu oczywiście panele dotykowe. Pracują nieźle, choć nie zawsze odpowiednio wyłapują dotknięcie i potrafią niekiedy działać z wyraźnym opóźnieniem. Z ich pomocą można jednak przełączać utwory, pauzować odtwarzanie czy sterować funkcjami ANC. Szkoda jednak, że zabrakło regulacji głośności (np. poprzez przesunięcie palcem po panelu). Na minus należy również zaliczyć aktywowanie funkcji po jednokrotnym dotknięciu. Jak wiadomo, o takie wcale nie trudno i nie zawsze chcemy, by podczas poprawiania słuchawek w uszach pauzować muzykę.

HTC True Wireless Earbuds Plus 02

Trzeba jednak przyznać, że słuchawki HTC są bardzo wygodne. Lekka konstrukcja i brak jakiegokolwiek uciskania uszu sprawia, że można z nich korzystać przez kilka godzin bez żadnego dyskomfortu. W zestawie znajdują się również trzy różne rozmiary wkładek, więc z dopasowaniem słuchawek nie powinno być problemu.

W komplecie znajdziemy oczywiście etui, które służy nie tylko do przechowywania słuchawek, ale przede wszystkim do ich ładowania. Charakteryzuje się typowym, owalnym kształtem i solidnym wykonaniem. Niewielkie rozmiary sprawiają, że etui z powodzeniem mieści się w kieszeni spodni.

Front case’a zawiera trzy diody. Środkowa wskazuje na stan pracy samego etui, a dwie zewnętrzne świadczą o ładowaniu słuchawek. Baterię obudowy można natomiast naładować za pomocą kabla USB-C, co na szczęście obecnie jest już standardem.

HTC True Wireless Earbuds Plus 03

Dobry czas pracy i bezproblemowa łączność


Słuchawki łączą się ze smartfonem lub innym źródłem dźwięku za pomocą modułu Bluetooth. Podczas intensywnego użytkowania nie zauważyłem żadnych nieprawidłowości z tym związanych. HTC True Wireless Earbuds Plus poprawnie przeszły moje standardowe testy, nie pozostawiając wątpliwości, że można na nich polegać.

Nieźle wypada też czas pracy na baterii, zważając na niewielki rozmiar pchełek i ich bardzo niską wagę. Około 6 godzin słuchania muzyki to dobry wynik. Z etui można je ponadto podładować około 3 razy do pełna, więc finalnie otrzymujemy ponad 20 godzin działania. W tym segmencie to zadowalający wynik.

HTC True Wireless Earbuds Plus 07

Równy dźwięk z drobnymi potknięciami


Negatywnych słów nie można też napisać odnośnie dźwięku. Słuchawki od HTC grają czysto i przyjemnie, stojąc raczej po ciepłej stronie brzmienia. Odniosłem jednak wrażenie, że niekiedy czegoś im brakowało, choć ciężko sprecyzować, co było tego powodem.

Bardzo przyjemna barwa dźwięku była odczuwalna przede wszystkim przy niższej głośności. Wtedy też poszczególne pasma dobrze ze sobą współgrają i komplementują się nawzajem. Bas jest zauważalny, choć nieco wycofany i wstydliwy. Średnica i góra dominują bardziej, co przekłada się na mniej agresywny, a mocniej otulający dźwięk.

Sytuacja nieco zmienia się, gdy podkręcimy głośność. W takim scenariuszu góra robi się nieco bardziej agresywna, a momentami nawet irytująca. Zdecydowanie dominuje nad basami, które wydają się wypłowiałe.

Ogólny wydźwięk słuchawek jest jednak w porządku. Scena być może nie jest zbyt szeroka, ale do wąskich też jej nie zaliczymy. Wszystko to sprawia, że HTC True Wireless Earbuds Plus grają przyjemnie i nadają się do większości gatunków muzycznych. Niekiedy trąci od nich nijakością, ale niektórym neutralna barwa dźwięku będzie przecież pasować.

HTC True Wireless Earbuds Plus 06

Gdzie podziała się aplikacja?


Większość producentów słuchawek bezprzewodowych przyzwyczaiła nas do dedykowanych aplikacji. Niektóre są bardziej udane, inne wręcz bezużyteczne, ale są. Tymczasem HTC stwierdziło, że to zupełnie zbędny dodatek i aplikacji w ogóle nie ma.

A szkoda, bo mając do dyspozycji funkcję ANC, chciałoby się ją dostosować za pomocą smartfona. O equalizerze czy choćby predefiniowanych trybach dźwiękowych nawet nie wspominając.

Tymczasem ANC możemy aktywować tylko za pomocą paneli dotykowych. Funkcja ta działa poprawnie, eliminując część odgłosów otoczenia, choć te nieco głośniejsze wciąż są słyszalne. Od słuchawek w takim rozmiarze nie oczekuję jednak, że skutecznością ANC będą dorównywać rozbudowanym, nausznym konstrukcjom, więc w zasadzie nie ma się do czego przyczepić. Na plus należy też zaliczyć tryb ambient, który wpuszcza do środka dźwięki otoczenia, dzięki czemu nie musimy wyciągać słuchawek z uszu, by np. zamienić z kimś kilka słów.

HTC True Wireless Earbuds Plus 05

Niezłe słuchawki, ale nie obyło się bez potknięć


HTC True Wireless Earbuds Plus to poza lekko przydługą nazwą bardzo udany produkt, choć producent nie ustrzegł się drobnych błędów. Słuchawki charakteryzują się przyjemną barwą dźwięku, choć momentami brakuje im pazura. Nieźle wypada też funkcja ANC.

Szkoda jednak, że HTC zrezygnowało z aplikacji, w której moglibyśmy dostosować ustawienia słuchawek do własnych preferencji. Zabrakło też różnych trybów dźwiękowych, takich jak chociażby podbicie niskich czy wysokich tonów. Nic nie zabierze jednak HTC miana po prostu dobrych i bezproblemowych w obsłudze słuchawek.

Plusy:


+ przyjemna barwa dźwięku
+ niezły czas pracy na baterii
+ dobra jakość wykonania
+ ANC

Minusy:


- brak aplikacji
- brak dedykowanych trybów dźwiękowych