Test Redmi Watch 2 Lite. Smartwatch na każdą kieszeń

Pawel GajkowskiSkomentuj
Test Redmi Watch 2 Lite. Smartwatch na każdą kieszeń
Redmi Watch 2 Lite to tani smartwatch, który na pierwszy rzut oka zdaje się przekraczać funkcjonalnością budżet. Firma należąca do Xiaomi wprowadziła na rynek pierwszą generację Redmi Watch w pierwszej połowie 2021 roku, a jej firma macierzysta wypuściła bardzo podobnie wyglądający zegarek Xiaomi Mi Watch Lite.

Redmi Watch 2 Lite oferuje kwadratowy wygląd smartwatcha, który działa z iPhone’ami i telefonami z systemem Android, oferując takie funkcje, jak kolorowy wyświetlacz, ciągłe monitorowanie tętna i SpO2, wbudowany GPS, całodobowe śledzenie aktywności i ponad tydzień pracy na jednym ładowaniu.

Jest wyceniony na 339 złotych, a zatem warto sprawdzić, czy cena jest faktycznie adekwatna do oferowanych możliwości.

Wygląd | Ten zegarek zdecydowanie może się podobać

Redmi Watch 2 Lite wygląda bardzo podobnie do Xiaomi Mi Watch Lite, z podobną niemal kwadratową kopertą zegarka i ekranem dotykowym, który na pierwszy rzut oka wydaje się identyczny.

Kiedy jednak spędzisz z nim trochę więcej czasu, możesz docenić, że istnieją pewne różnice między smartwatchami Xiaomi i Redmi, które w rzeczywistości sprawiają, że Watch 2 Lite jest przyjemniejszy i to nie tylko dla oka, ale również podczas użytkowania.

Redmi Watch Lite

Producent do produkcji korpusu, a także pozostałych elementów konstrukcji zegarka zdecydował się wykorzystać tworzywo sztuczne. I choć z pewnością nie dorównuje ono pod żadnym względem metalowym kopertom, to jednak bardzo przyjemne w dotyku i do tego jeszcze naprawdę dobrze się prezentuje. Niezmiernie cieszy fakt, że wykończenie jest matowe. Redmi Watch 2 Lite występuje w kilku wariantach kolorystycznych: kość słoniowa, czarny, niebieski, różowy (pasek), oliwkowy (pasek), brązowy (pasek). Do nas na testy trafił model najbardziej uniwersalny, a zatem czarny.

Redmi Watch Lite

Zegarek ma kopertę o wymiarach 41,2 x 35,3 x 10,7 mm, a całkowita waga wraz z paskiem wykonanym z TPU, wynosi raptem 35 gramów, co czyni go niezwykle lekkim i komfortowym w noszeniu. Rzeczony pasek ma ładne, gładkie wykończenie i jest wygodny w noszeniu w dzień i w nocy oraz podczas ćwiczeń. Podczas okresu testowego nie stwierdziłem u siebie żadnej wysypki, a zatem uczulenia na termoplastyczny poliuretan.

Jest to zegarek z oceną wodoodporności 5ATM, co oznacza, że ​​można z nim pływać (zanurzenie do 50 m) i brać prysznic, choć według Xiaomi lepiej nie moczyć go w gorącej wodzie.

Redmi Watch Lite

Z boku obudowy (po prawej stronie) znajduje się samotny fizyczny przycisk, który umożliwia wybudzenie ekranu, aktywowanie menu, gdy ekran jest włączony, a także służy jako wstecz (wraca do ekranu głównego), gdy włączona jest jedna z funkcji. Przytrzymanie go przez około 4 sekundy, aktywuje natomiast podmenu, w którym można zegarek uruchomić ponownie, wyłączyć, a także przywrócić do ustawień fabrycznych.

Niestety przycisk fizyczny nie jest programowalny, a zatem nie ma możliwości przypisania do niego żadnej funkcji. To spore ograniczenie, aczkolwiek i tak doceniam fakt, że takowy przycisk się pojawił.

Redmi Watch Lite

Po wewnętrznej stronie koperty znajdują się dwa magnetyczne piny do ładowania, jak również czujniki odpowiedzialne za pomiary. Te ostatnie są lekko wybrzuszone, aczkolwiek w żadnym stopniu nie przeszkadza to w użytkowaniu.

Ekran | Matryca TFT daje radę

Redmi Watch 2 Lite wyposażony został w niemal kwadratowy wyświetlacz o przekątnej 1.55”, który wykonany został w technologii TFT LCD. Niemal kwadratowy, gdyż w rzeczywistości jest on prostokątny, co zresztą potwierdza sama rozdzielczość wynosząca 320 x 360 pikseli. Nie ma co ukrywać, technologia wykonania jest dość przestarzała i coraz rzadziej wykorzystywana i to nawet przez tegoż producenta, aczkolwiek ekran daje radę.

Redmi Watch Lite

TFT wprowadza pewne ograniczenia, a jednym z głównych jest oczywiście brak aktywnych powiadomień na wygaszonym ekranie. Wynika to z faktu, że panel ten nie jest w stanie uaktywnić pojedynczych pikseli, jak robi to AMOLED, dlatego też AoD spowodowałoby znaczące zużycie energii i zarazem szybsze wypalenie matrycy.

I choć teoretycznie wyświetlacz zastosowany w Redmi Watch 2 Lite nie jest w stanie generować głębokiej czerni, to jednak jestem bardzo zadowolony z prezentowanych kolorow – są one odpowiednio nasycone, a rzeczona czerń tylko delikatnie wpada odcień szarości. Niemniej na ekran patrzy się z przyjemnością i podczas okresu testowego nie odczuwałem żadnego dyskomfortu – treści są odpowiednio czytelne.

Redmi Watch Lite

Gdy stukasz i przesuwasz palcem po tym ekranie, responsywność jest w porządku, ale podczas przewijania ekranów i kanału powiadomień występuje pewne opóźnienie. Nie jest to najgorsze, jakie widziałem w tym przedziale cenowym, ale z pewnością nie jest to gładkie doświadczenie, jak w droższych urządzeniach konkurencji. Pewne opóźnienia dostrzec można także w momencie wybudzania ekranu – na ukazanie się ekranu głównego potrzeba do dwóch sekund, po wykonaniu ruchu nadgarstkiem, czy też przyciśnięciu bocznego przycisku.

Doceniam także maksymalną jasność wyświetlacza, która jest 5-stopniowa i sprawdza się w każdych warunkach oświetleniowych. Nawet w słoneczne dni tej zimy nie miałem problemu z odczytaniem treści. Niestety podświetlenie nie jest regulowane za pomocą czujnika światła zastanego, gdyż takowego komponentu na wyposażeniu zabrakło. Jesteśmy zatem skazani na przebijanie się przez menu w celu samodzielnej regulacji.

Funkcje zegarka | Nie ma ich wiele, ale działają solidnie

Redmi Watch 2 Lite współpracuje z urządzeniami z systemem iOS (od wersji 10) i Android (od 6.0 Marshmallow). Do tego jeszcze trzeba pobrać aplikację Xiaomi Wear lub aplikację Wear Lite dla użytkowników iOS, która nadal wydaje się nieco amatorska w niektórych miejscach pod względem prezentacji, ale można, chociaż szybko rzucić okiem na statystyki kondycji i zdrowia, śledzić treningi na świeżym powietrzu, i majstrować przy ustawieniach zegarka.

Redmi Watch Lite

Po skonfigurowaniu, co akurat jest bardzo proste i trwa raptem kilka sekund, warto przejść do tej aplikacji, szczególnie jeśli chcesz się upewnić, że funkcje, takie jak powiadomienia i alerty o połączeniach przychodzących, są włączone, a także niektóre z bardziej zaawansowanych funkcji monitorowania.

Bezpośrednio z poziomu aplikacji można również wybrać nowe tarcze zegarka. Na zegarku są wstępnie załadowane tylko cztery, ale istnieje duża kolekcja, którą można pobrać za pośrednictwem aplikacji.

Aby przejść do powiadomień w Redmi Watch 2 Lite, wystarczy przesunąć placem na ekranie głównym od góry do dołu i tym samym zobaczyć, skąd pochodzą powiadomienia. Nie są one jednak aktywne, ale są zoptymalizowane pod kątem ekranu i są obsługiwane znacznie lepiej niż w innych tanich zegarkach. Muście jednak wiedzieć, że w tej sekcji dostrzec można spowalniania pracy urządzenia, objawiające się brakiem płynność, o czym już zresztą wspominałem wcześniej.

Redmi Watch Lite

Fizyczny przycisk po naciśnięciu na ekranie głównym, przenosi do menu aplikacji, w którym można odnaleźć dodatkowe funkcje, takie jak pogoda, sterowanie odtwarzaniem muzyki, timer (minutnik, stoper, alarm), zdalne sterowanie migawką aparatu smartfona i możliwość włączenia latarki, czy też dostosowanie ustawień.

Nie ukrywam, że najbardziej przydatnymi funkcjami Redmi Watch 2 Lite są: elementy sterujące odtwarzaniem muzyki (jest możliwość regulowania poziomu głośności) i informacje dotyczące pogody, poza powiadomieniami oczywiście. Reszta to bowiem rozwiązania, które spokojnie znajdziemy w opaskach fitness. Na całe szczęście to, co dostajemy, działa bardzo dobrze.

Oparty na gestach interfejs użytkownika w autorskim oprogramowaniu jest łatwy do opanowania, więc życie z nim nie jest trudne i można go nawet polubić. Trzeba po prostu nauczyć się żyć z tymi opóźnionymi, nieco powolnymi momentami przewijania ekranów, ale to tani smartwatch, który ogólnie sprawuje się dobrze.

Redmi Watch Lite

Niewątpliwie mocnym akcentem w specyfikacji Redmi Watch 2 Lite jest wbudowany system lokalizacji, który obsługuje cztery główne globalne systemy pozycjonowania – GPS, GLONASS, Galileo, BDS. Dokładność określania lokalizacji nie jest taka zła, ale jeśli chcesz znacznie lepszego określenia położenia nie dostaniesz tego tutaj.

Na wyposażeniu zegarka jest optyczny czujnik tętna, który stale monitoruje nasze tętno w dzień i w nocy, mierzy je podczas ćwiczeń, a także umożliwia śledzenie stresu. Jest nawet monitorowanie tlenu we krwi. Nasycenie krwi tlenem (SpO₂) można wykonać w dowolnym miejscu i czasie, a do tego obsługuje ciągłe śledzenie podczas snu.

Redmi Watch Lite

Jeśli chodzi natomiast o typowe rozwiązania związane z treningiem, to Redmi mocno się postarało, oferując ponad 100 trybów, w tym podstawowych sportów, takich jak bieganie, jazda na rowerze i pływanie w basenie, wiosłowanie, skakanie i wiele więcej.

Do śledzenia aktywności dostępnych jest wiele tarcz zegarka, które pokazują codzienne postępy w zakresie liczby kroków i spalonych kalorii dzięki dedykowanemu widżetowi, który wygląda jak pocięte na pół pierścienie.

Akumulator | Ładowanie średnio raz na tydzień

Redmi Watch 2 Lite wyposażono w akumulator o pojemności 262 mAh, który według Redmi może zapewnić do 10 dni pracy na pojedynczym ładowaniu w typowym trybie użytkowania i definiuje typowe użycie jako próbkowanie danych tętna w odstępach 30-minutowych, wyłączając zaawansowane monitorowanie snu i zaledwie 35 minut korzystania z GPS w ciągu tygodnia.

Przy bardziej intensywnym użytkowaniu Watch 2 Lite będzie działać do 5 dni.

Redmi Watch Lite

Dzięki włączonym powiadomieniom, ciągłemu monitorowaniu tętna, monitorowaniu tlenu we krwi i korzystaniu z GPS do śledzenia treningów trwających od 30 minut do godziny, zaobserwowałem dzienne zużycie energii na poziomie około 20%.

Jest to smartwatch, który z pewnością zapewni tygodniowy czas między ładowaniami, co jest minimum, jakiego można oczekiwać w tym przedziale cenowym. Jeśli nie przejmujesz się funkcjami ciągłego monitorowania zdrowia lub najbardziej rozbudowanym śledzeniem snu, ten zegarek spokojnie spełni Twoje wymagania.

Podsumowanie

Redmi Watch 2 Lite to niedrogi smartwatch, który zaprzecza swojej cenie. Wygląda dobrze, ma ładny, kolorowy wyświetlacz, a większość funkcji na pokładzie działa dobrze.

Redmi Watch Lite

Funkcje smartwatcha są podstawowe, ale działają prawidłowo i to się liczy najbardziej w jego przypadku. Zaskakujący wachlarz funkcji monitorowania aktywności fizycznej i kondycji również działa dobrze, co czyni go silną alternatywą dla innych zegarków w tym przedziale cenowym.

Czas pracy na pojedynczym ładowaniu, bardzo dobra jakość wykonania, czy też cztery główne globalne systemy pozycjonowania, to kolejne mocne atuty, obok których obojętnie przejść nie można.

 

Udostępnij

Paweł GajkowskiDziennikarz z bogatym doświadczeniem zajmujący się branżą mobilną. Jego żywioł to testowanie smartfonów, tabletów, smart gadżetów i laptopów.