Instalki.pl » Testy » Hardware » TP-Link Tapo C210 - recenzja. Monitoring domu za małe pieniądze
Wtorek, 25 Styczeń 2022 14:00, Wpisany przez Maksym Słomski
TP-Link Tapo C210 4
Tania kamerka do monitorowania mieszkania.

Od dłuższego czasu rozważałem zakup 360-stopniowej kamerki do monitoringu mieszkania. Zależało mi na urządzeniu, które nie tylko poinformuje mnie o niepożądanej aktywności, ale też w trakcie mojej nieobecności pozwoli rzucić okiem na działalność moich kotów. Gdy nadarzyła się szansa przetestowania obrotowej kamery TP-Link Tapo C210, nie zastanawiałem się długo. Po miesiącu użytkowania mogę Wam powiedzieć co nieco na jego temat.

TP-Link Tapo C210 1

TP-Link Tapo C210 - specyfikacja


 • Rodzaj: wewnętrzna
 • Rozdzielczość nagrań: 2304x1296 pikseli, 15 kl./s., H.264
 • Łączność: Wi-Fi 802.11g
 • Tryb nocny: Tak (IR - podczerwień 850 nm)
 • Wykrywanie ruchu: Tak, do 30 metrów
 • Detekcja dźwięku: Tak
 • Dwukierunkowe audio: Tak
 • Micro SD: Tak, do 256 GB
 • Aplikacja: Android, iOS
 • Gwarancja: 36 miesięcy

TP-Link Tapo C210 vs Tapo C200


Zanim przejdziemy do właściwej części recenzji warto pokrótce wyjaśnić różnicę pomiędzy wycenianą na ok. 169 złotych TP-Link Tapo C210 oraz kosztującą ok. 119 złotych TP-Link Tapo C200. Główna i w zasadzie jedyna poważna dotyczy rozdzielczości nagrań, która w modelu C210 wynosi 2304x1296 pikseli, a w przypadku C200 - 1920x1080 pikseli. To wszystko.

TP-Link Tapo C210 2

TP-Link Tapo C210 - czy warto?


Kamerka TP-Link Tapo C210 dotarła do mnie w ładnym pudełku, wewnątrz którego oprócz urządzenia znalazł się jeszcze zasilacz, śruby montażowe do instalacji na ścianie, płytka montażowa oraz skrócona instrukcja obsługi. Niby niewiele, ale czego wymagać więcej? Wiertarkowkrętarki? ;)

TP-Link Tapo C210 6

TP-Link Tapo C210 można z powodzeniem postawić na dowolnej powierzchni płaskiej. Boisz się, że zrzuci ją kot? Odrobina zmysłu majsterkowicza pozwala zamocować ją na podłożu na rzepie z taśmą 3M, dostępnym w dowolnym sklepie budowlanym. Alternatywnie, za pomocą zestawu montażowego oraz elektronarzędzi da się przytwierdzić ją na przykład do sufitu.

TP-Link Tapo C210 3

Jakość wykonania wewnętrznej kamerki TP-Link Tapo C210 stoi na wysokim poziomie. Sprzęt jak żyw przypomina łudząco podobną propozycję ze stajni Xiaomi. Obudowa wykonana z lekko połyskującego plastiku jest solidna i dobrze wykończona. Sama kamera jest malutka i cechują ją wymiary 117,7 x 86,6 x 85 mm.

TP-Link Tapo C210 5

Po zamontowaniu kamerki i wpięciu jej do źródła zasilania pozostaje sparować ją z aplikacją Tapo. Ta dostępna jest na urządzenia mobilne z systemami Android 4.4 lub nowszym oraz iOS 9 i nowszymi. Jak widać za działa nawet na leciwym sprzęcie. Proces parowania urządzeń jest intuicyjny i pomaga w nim krótki przewodnik w aplikacji. Narzędzie daje możliwość wygodnego zarządzania maksymalnie 32 urządzeniami monitorującymi i płynnego przełączania się pomiędzy widokiem z kamer.

a

Nagrania rejestrowane są w maksymalnej rozdzielczości 2304x1296 pikseli, ale do wyboru są również tryby 1080p oraz 720p, ułatwiające zapisanie większej ilości materiału na nośniku pamięci. Niższa rozdzielczość może z jakiegoś powodu przypadnąć do gustu osobom korzystającym z opcjonalnego (płatnego) zapisu nagrań w chmurze. Ja optuję za każdorazowym nagrywaniem w jak najwyższej rozdzielczości, celem zachowania jak największej ilości szczegółów nagrania.

TP-Link Tapo C210 spisuje się bardzo dobrze w dzień, ale nie zawodzi też w nocy. Za dnia i w dobrym świetle nagrania są szczegółowe i obraz wygląda przyzwoicie nawet po przybliżeniu (cyfrowym). W nocy aktywuje się tryb nocny i nagrywanie w podczerwieni. Zwierzęta domowe da się wtedy łatwo zlokalizować, gdyż ich oczy "świecą się" w ciemnościach.

b

Ruchem kamery steruje się z poziomu apki. Użytkownik może zapisać kilka różnych widoków kamery, do których da się powracać jednym tapnięciem. Fajne to i wygodne.

TP-Link należą się spore słowa uznania za stopień dopracowania aplikacji, jej płynne i bezproblemowe działanie oraz multum opcji automatyzacji i innych ustawień. Sprzęt jest w stanie zapisywać nagrania na kamerkę micro SD o maksymalnej pojemności 256 GB. Wśród najważniejszych funkcji są m.in. wykrywanie ruchu w obrębie całego pola widzenia szerokokątnego obiektywu lub tylko wyznaczonej strefy, zapisywanie obrazu o ustalonej godzinie lub w ustalone dni tygodnia oraz tryb dwukierunkowego przesyłania dźwięku (de facto połączeń). Nie zabrakło alarmu, opcji "naciśnij i mów", a także trybu prywatności. Po aktywacji tego ostatniego fizyczna zasłonka zasłania obiektyw kamery.

TP-Link Tapo C210 7
TP-Link Tapo C210 8

Podsumowanie


TP-Link Tapo C210 doskonale trafiła w moje potrzeby i wydaje mi się, że trafi również w potrzeby większości osób poszukujących kamerki do monitoringu domu, nadzorowania dzieci lub podglądania aktywności zwierzaków. Obsługa i konfiguracja są bajecznie proste, aplikacja intuicyjna i bogata w opcje, a jakość nagrań i rejestrowanych dźwięków stoi na odpowiednio wysokim poziomie. Jedynym mankamentem, jaki udało mi się znaleźć jest cena. Ta nie jest wysoka, ale wyższa o kilkadziesiąt złotych od ceny niemal bliźniaczego modelu Tapo C200. Niektórzy mogą uznać tańszą kamerkę za opłacalniejszą w zakupie.

Mocne strony:

+ niezmiernie prosta konfiguracja
+ przyjazna w obsłudze, dopracowana aplikacja
+ bardzo dobra jakość wideo w dzień
+ dobra jakość wideo w nocy
+ dedykowany tryb nocny działa świetnie
+ dwukierunkowe audio
+ dużo opcji konfiguracji alertów
+ współpraca z Asystentem Google i Amazon Alexa
+ obsługa kart micro SD do 256 GB
+ cała masa użytecznych ustawień

Słabe strony:

- odczuwalnie wyższa cena od modelu Tapo C200


Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Kamera otrzymała wyróżnienie "Dobry Produkt".