Instalki.pl » Testy » Hardware » Recenzja Logitech POP Keys – wyjątkowo kolorowej mechanicznej klawiatury
Piątek, 21 Styczeń 2022 10:17, Wpisany przez Anna Borzęcka
Logitech POP Keys 1
Urządzenie nietuzinkowe.

Chociaż dawno temu klawiatury mechaniczne królowały przede wszystkim w biurach, dziś tworzy się je z myślą głównie o graczach. Firma Logitech postanowiła jednak pójść nieco pod prąd i dodała do swojej gamy urządzeń swoją pierwszą klawiaturę mechaniczną z serii biurowej. Tak się składa, że ta trafiła w moje ręce, dzięki czemu miałam okazję ją przetestować. Czym ta klawiatura się charakteryzuje? Czym się wyróżnia? Do kogo jest kierowana? Koniecznie musisz się o tym przekonać.

Logitech POP Keys – specyfikacja klawiatury


Logitech POP Keys to kolorowa, pomniejszona o klawisze numeryczne i kilka dodatkowych klawiszy klawiatura mechaniczna wyposażona w brązowe przełączniki (TTC Brown). Mowa o klawiaturze bezprzewodowej, wykorzystującej technologię Bluetooth 5.2 i działającej w parze z odbiornikiem Logi Bolt, która obsługuje urządzenia z całym szeregiem systemów operacyjnych. Posiada ona nietuzinkowy design i jedyne w swoim rodzaju klawisze emoji.

Logitech POP Keys 3

Pełną specyfikacją klawiatury Logitech POP Keys podzieliłam się poniżej.

Specyfikacja Logitech POP Keys


 • Rodzaj przełączników: mechaniczne, brązowe (TTC Brown)
 • Łączność: Bezprzewodowa, Bluetooth 5.1/Logi Bolt (10 metrów zasięgu)
 • Wymiary: 321,2 x 138,47 x 35,4 mm
 • Klawisze numeryczne: Nie
 • Klawisze multimedialne, funkcyjne: Tak
 • Obsługa makr: Nie
 • Podświetlenie klawiszy: Nie
 • Zasilanie: 2 x bateria AAA
 • Złącza: brak
 • Podpórka pod nadgarstki: Nie
 • Czas pracy na baterii: Do 36 miesięcy
 • Masa: 779 g
 • Zawartość zestawu: Klawiatura, 2 baterie AAA (umieszczone w klawiaturze), odbiornik Logi Bolt, 4 dodatkowe klawisze emoji, dokumentacja użytkownika
 • Obsługiwane systemy: Windows 10, Windows 11, Mac OS 10.15 lub nowszy, Chrome OS, Android, iOS 11 lub nowszy, iPadOS 13.4 lub nowszy
 • Dodatkowe funkcje: Klawisze emoji, Easy-Switch

Pierwsze wrażenia


Klawiatura Logitech POP Keys robi dobre pierwsze wrażenie. W końcu, mało kto produkuje klawiatury tak kolorowe, jak właśnie to urządzenie. Do mnie dotarło ono w wersji Heartbreaker, czyli łączącej różne odcienie różu. Dwie pozostałe to Daydream, w pastelowych odcieniach fioletu, błękitu i żółci, a także Blast, kojarząca się przede wszystkim z płomieniami. Tak bogata kolorystyka może nie przypaść do gustu każdemu, ale zdecydowanie wprowadzi ona do biurowej przestrzeni trochę potrzebnego życia.

Logitech POP Keys 2

Logitech POP Keys dotarła do mnie wewnątrz niewielkiego pudełka, które prezentuje jej desing z pomocą grafiki umieszczonej na froncie, a najważniejsze funkcje w opisie umieszczonym po przeciwnej stronie opakowania. Wewnątrz oprócz samej klawiatury odnalazłam tylko 4 dodatkowe klawisze emoji, odbiornik Logi Bolt oraz dokumentację użytkownika. Instrukcja parowania z innymi urządzeniami została nadrukowana na wewnętrzną ściankę pudełka.

Wyjmując klawiaturę z opakowania przekonałam się, że jak na klawiaturę, która nie posiada klawiszy numerycznych, Logitech POP Keys jest dość wysoka i ciężka. Masa klawiatury dziwi szczególnie mocno ze względu na fakt, że urządzenie jest zasilane z pomocą dwóch baterii AAA, a nie dużego akumulatora. Sprawia ona, że przenoszenie klawiatury czy korzystanie z niej w powietrzu nie jest szczególnie wygodne. Na szczęście, niewielka jest przynajmniej szerokość klawiatury, dzięki czemu łatwo znaleźć dla niej miejsce na wąskim biurku.

Logitech POP Keys 7

Jakość wykonania Logitech POP Keys oceniam na niezłą, choć pewne jej elementy pozostawiają nieco do życzenia. Klawisze wykonano z wytrzymałego plastiku, który nie łamie się podczas wyciągania klawiszy z przełączników (miałam do czynienia z klawiaturą, w której ten problem występował). Wszystkie części urządzenia wydają się zaś ze sobą dobrze spasowane. Zastrzeżenia mam co do oznaczeń klawiszy. Te nie są wtłoczone w klawisze, a nadrukowane metodą tampondruku. Oznacza to, że prędzej czy później się wytrą.

Okrągły kształt klawiszy Logitech POP Keys sugeruje, że desing klawiatury inspirowany jest maszynami do szycia. Niestety, nie tylko ich kolor, ale także układ może nie spodobać się każdemu. Klawisze strzałek wbito na przykład pod klawisz Enter, skracając prawy Shift, a klawisz PrtScr zastąpiono przyciskiem funkcji wycinku ekranu. Wyraźnie widać, że Logitech POP Keys zaprojektowano dla użytkowników wielu różnych systemów, w tym i Windows, i macOS. To dlatego, że klawisze zlokalizowane obok spacji posiadają oznaczenia charakterystyczne i dla Microsoftu, i dla Apple.

Logitech POP Keys 8

Parowanie i łączność


Parowanie klawiatury Logitech Options z innymi urządzeniami przebiega bardzo sprawnie. Aby sparować z nią pierwsze urządzenie, wystarczy włączyć ją z pomocą przełącznika umieszczonego na jej prawym boku. Wówczas Logitech POP Keys zostanie natychmiast wykryta przez sprzęt z włączoną łącznością Bluetooth, czy to komputer, czy smartfon. Aby sparować ją z drugim i trzecim urządzeniem, wystarczy nacisnąć odpowiednio drugi lub trzeci klawisz Easy Switch (klawisze te umieszczone są obok Esc) i zaakceptować parowanie w parowanym urządzeniu. Klawisze Easy Switch umożliwiają również szybkie przełączanie się między sparowanymi urządzeniami.

Twój komputer nie obsługuje Bluetooth? Żaden problem. To dlatego, że Logitech POP Keys zawiera w zestawie odbiornik USB Logi Bolt. Należy umieścić ten odbiornik w porcie USB komputera, pobrać i zainstalować aplikację Logi Bolt, skorzystać z opcji „Dodaj nowe urządzenie”, wybrać typ połączenia, czyli połączenie za pośrednictwem Logi Bolt reciever, a następnie przytrzymać na klawiaturze jeden z klawiszy Easy Switch. Potem trzeba jeszcze wpisać na klawiaturze kod wyświetlany przez aplikację, a proces parowania zostanie ukończony. Co istotne, z pomocą tego samego odbiornika z komputerem można sparować wiele innych urządzeń Logitech jednocześnie. W sumie odbiornik może obsługiwać 6 urządzeń.

Logitech POP Keys 5

A jak z zasięgiem klawiatury? Cóż, raczej nikt nie będzie korzystać z niej, oddalając się z nią aż o 10 metrów od sparowanego urządzenia. Nie zmienia to faktu, że Logitech POP Keys nie utraciła połączenia z moim komputerem, gdy zabrałam ją do innego pokoju w mieszkaniu, który izoluje gruba ściana.

Aplikacja Logitech Options


Na desktopach (Windows i Mac) Logitech MX Keys współpracuje z aplikacją Logitech Options. Pozwala ona na poznanie funkcji klawiatury, zmianę domyślnych akcji przypisanych do większości jej klawiszy funkcyjnych, wyłączenie niektórych klawiszy, aktualizowanie jej oprogramowania czy sprawdzanie, jakie urządzenia są z nią sparowane. Program jest prosty w obsłudze, a jego interfejs czytelny. Co jednak najważniejsze, można korzystać z niego w języku polskim.

logi-options-1
logi-options-2
logi-options-3

Szkoda, że Logitech Options wciąż pokazuje stan naładowania baterii tylko graficznie, a nie liczbowo. Przynajmniej w Windows 11 procent naładowania baterii można podejrzeć jednak w Ustawieniach Bluetooth.

Praca z Logitech POP Keys


Niestety, klawisze w Logitech POP Keys nie są podświetlone, co utrudnia pracę na klawiaturze po zmroku. Choć właśnie dzięki temu Logitech POP Keys posiada niesamowicie długi czas pracy na baterii, może być zasilana z pomocą baterii AAA i nie musi być co tydzień czy dwa przewodowo ładowana, bez chwili zastanowienia poświęciłabym to wszystko dla podświetlenia klawiszy. Dobrze, że klawisz Caps Lock posiada diodę LED informującą o jej stanie, tak jak klawisze Easy Switch.

Muszę przyznać, że nie jestem fanką zastosowania w Logitech POP Keys klawiszy okrągłych. Jako że na co dzień korzystam z klawiatury z klawiszami kwadratowymi, bardzo trudno było mi się do nich przyzwyczaić, a gdy już się do nich przyzwyczaiłam, i tak popełniałam pisząc na klawiaturze mnóstwo literówek. Ma to też związek z tym, że klawisze Logitech POP Keys są umieszczone bardzo blisko siebie, przez co nietrudno nacisnąć przez przypadek dwa na raz. Ułatwia to dodatkowo wysoka śliskość klawiszy, za sprawą której palce zsuwają się na sąsiednie klawisze.

Logitech POP Keys 6

Skoro mowa o klawiaturze mechanicznej, pewnie zastanawiasz się, jak głośno klawisze Logitech POP Keys klikają. W skrócie, dosyć głośno. Wielu osobom może to przeszkadzać, zwłaszcza że wydawane przez tę konkretną klawiaturę dźwięki nie należą do najprzyjemniejszych. Brzmią pusto i plastikowo. Kojarzą mi się wręcz z zabawkowymi klawiaturami dla dzieci.

Jak wspomniałam, klawisze Logitech POP Keys to klawisze wyposażone w przełączniki brązowe, które oferują niewielki opór i tylko nieco wyczuwalny pod palcem klik. Z pewnością posiadają one swoich miłośników, tak jak przełączniki niebieskie i czerwone, ale szkoda, że producent nie daje możliwości wyboru klawiatury z innymi przełącznikami.

Logitech POP Keys 4

Klawisze emoji są do Logitech POP Keys ciekawym dodatkiem, ale czy ktokolwiek faktycznie będzie z nich korzystał? Mam w tej kwestii wątpliwości. Moja prawa ręka zmierzała w ich stronę bardzo rzadko, gdyż jestem przyzwyczajona do tworzenia emoji z pomocą znaków specjalnych lub wyszukiwania ich w katalogach emoji takich platform jak Messenger.

A czy praca z Logitech POP Keys jest ergonomiczna? W zestawie z klawiaturą zabrakło podpórka pod nadgarstki. Poza tym, regulacja jej kąta nachylenia nie jest możliwa. Na szczęście jest to klawiatura na tyle niska, że większość osób nie będzie podpórka pod nadgarstki potrzebować. To powiedziawszy, pod względem ergonomii Logitech mógł postarać się bardziej.

Stwierdzam to z przykrością, ale dla mnie Logitech POP Keys nie oferuje satysfakcjonującego doświadczenia z pisania. Szkoda, zwłaszcza że w teorii mowa o klawiaturze przeznaczonej do zastosowań biurowych. W teorii, albowiem Logitech opracował ją przede wszystkim głównie z myślą o Pokoleniu Z i należących do niego influencerów. Klawiatura o takim wyglądzie może faktycznie być spełnieniem marzeń influencera, ale jak wiadomo wygląd to nie wszystko.

Bateria, a raczej baterie


Klawiatura Logitech POP Keys jak wspomniałam jest zasilana z pomocą dwóch baterii AAA. Dzięki braku podświetlenia klawiszy te powinny wystarczyć aż na 36 miesięcy pracy urządzenia. Rzecz jasna, nie jest możliwe by sprawdzić, czy producent mówi prawdę. Co stanie się, gdy baterie się rozładują? Będzie trzeba je wymienić, w bardzo prosty sposób. Wystarczy zdjąć umieszczoną od spodu klapkę, a te ukażą się naszym oczom. Nie jest to rozwiązanie zbyt nowoczesne, ale Logitech tłumaczy je chęcią całkowitej eliminacji konieczności podłączania do klawiatury przewodu. Szkoda, że jego implementacja musiała się też wiązać z rezygnacją z podświetlenia klawiszy.

Podsumowanie


Logitech POP Keys to klawiatura niewątpliwie przyciągająca wzrok – przede wszystkim za sprawą swojego ubarwienia. Spodoba się ona z pewnością tym wszystkim osobom, które od dawna mają dość czarnych klawiatur. Poza ciekawym designem urządzenie to oferuje niezłą jakość wykonania, bardzo długi czas pracy ba baterii, kompatybilność z wieloma platformami, a także klawisze emoji. Na plus jest także obecność odbiornika Logi Bolt w zestawie.

Logitech POP Keys 9

Z drugiej strony Logitech POP Keys rozczarowuje doborem okrągłych klawiszy zamiast kwadratowych, pustym brzmieniem klikania, brakiem podświetlenia klawiszy, nadrukowanymi oznaczeniami i nie tylko. Jeżeli te elementy Ci nie wadzą, może to być klawiatura dla Ciebie. Jeśli jednak szukasz klawiatury oferującej wysoką satysfakcje z klikania, od tej trzymaj się z daleka.

Cena Logitech POP Keys wynosi w Polsce 449 złotych. Czy to dużo? Moim zdaniem tak, biorąc pod uwagę możliwości klawiatury oraz jej wszystkie wady i zalety.

Mocne strony:

+ niezła jakość wykonania
+ schludny wygląd
+ wesołe barwy
+ bardzo długi czas pracy na baterii
+ kompatybilność z wieloma typami urządzeń
+ obecność odbiornika Logi Bolt w zestawie
+ możliwość sparowania z trzema urządzeniami
+ zasilanie za pośrednictwem baterii AAA, które łatwo wymienić
+ obecność klawiszy funkcyjnych i emoji

Słabe strony:

- wysoka cena
- okrągły kształt klawiszy, które są zbyt śliskie
- duża masa urządzenia
- układ klawiszy może nie spodobać się każdemu
- oznaczenia klawiszy nadrukowane tampondrukiem mogą nie wytrzymać próby czasu
- brak podświetlenia klawiszy
- brak możliwość regulacji kąta nachylenia
- brak możliwości wyboru wersji z innymi przełącznikami
- brak podpórki pod nadgarstki