Instalki.pl » Testy » Hardware » Annke NightChroma NC400 - test kamery do monitoringu z imponującym trybem nocnym
Poniedziałek, 17 Styczeń 2022 09:47, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
2022-01-17 093454

Wybór niedrogich urządzeń do monitorowania domów zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz dynamicznie rośnie. Chcąc zabezpieczyć swoje mienie nie musimy wydawać już dużych pieniędzy, a nawet tańsze kamery oferują wystarczającą jakość i łączność. Do naszej redakcji trafiła niedawno kamera NightChroma NC400 firmy Annke, której wyróżnikiem jest imponujący tryb nocny w kolorze.

ANNKE NC400 to kamera IP typu CCTV wspierająca ONVIF & RTSP. Można korzystać z niej z użyciem centralki, gdzie podłączymy wiele kamer, ale jest też opcja podpięcia jej do aplikacji mobilnej - to właśnie z tej funkcji skorzystałem. Na początku warto jednak zaznaczyć, że NightChroma NC400 nie obsługuje łączności bezprzewodowej, a transfer obrazu odbywa się za pomocą przewodu RJ45.

2022-01-17 093504

Wygląd i specyfikacja


Urządzenie nie różni się specjalnie od innych kamer do monitoringu, ale uwagę przykuwa jakość wykonania. Otrzymujemy bowiem solidną, metalową obudowę, która bez problemu powinna przetrwać warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Producent informuje, że urządzenie posiada certyfikat IP67, może pracować w zakresie temperatur od -30 °C do 60 °C, a całość waży 430 gramów. Kamerę wyposażono w uchwyt ścienny z przegubem kulowym na jednym końcu, dzięki czemu można łatwo dopasować ją do obszaru, który będzie monitorowany.

Głównym elementem jest oczywiście obiektyw 4MP (2560 X [email protected] fps) z czujnikiem CMOS 1/2.7", poniżej umieszczono dodatkowo oświetlenie LED, które może dodatkowo doświetlać obiekty w nocy.

2022-01-17 093515
2022-01-17 093524

Jeżeli chodzi o zasilanie, mamy dwie opcje. Można skorzystać z dołączonego do zestawu zasilacza 12 V lub wykorzystać połączenie Power over Ethernet (PoE). Warto też zauważyć, że w modelu tym nie znajdziemy gniazda na karty SD, a zapisy nagrań muszą być przechowywane na osobnym serwerze.

Jak już wcześniej wspomniałem, Annke NC400 można skonfigurować za pomocą aplikacji mobilnej lub bardziej zaawansowanego narzędzia SADPTool jeżeli chcemy, aby kamera miała łączność z serwerem i zapisywała dane przez FTP, np. na domowym NAS.

Skorzystałem z mniej zaawansowanego setupu i postawiłem na aplikację mobilną Annke Vision. Pozwala ona przeglądać obraz na żywo, a także wysyła powiadomienia w razie wykrycia ruchu. Dostęp do appki możemy chronić biometrycznie i logować się do niej odciskiem palca.

2022-01-16 202906

Jakość wideo


Kamera jest w stanie rejestrować obraz w maksymalnej jakości 2560 X 1440 pikseli przy 20 klatkach na sekundę. Jakość nagrań w dzień jest bardzo dobra, kamera radzi sobie zarówno, gdy mamy do czynienia z mocnymi promieniami słonecznymi, jak w pochmurny dzień.

Kluczowe znaczenie ma tu jednak jakość w nocy, na rynku znajdziemy bowiem niewiele kamer, które oferują tryb nocny w kolorze. Annke NightChroma NC400 radzi sobie zaskakująco dobrze nawet gdy światła jest bardzo mało. Obraz jest dość szczegółowy, oczywiście widać działanie algorytmów i kodowania, aby wydobyć szczegóły w scenach nocnych.

Podsumowanie


Annke NightChroma NC400 to udany produkt dla osób szukających kamery do monitorowania szczególnie w nocy. Oczywiście trzeba pamiętać o ograniczeniach i specyfice tego produktu. Kamera będzie współpracowała z innymi urządzeniami marki, ale połącznie odbywa się za pomocą LAN, co w wielu miejscach może być sporym ograniczeniem. Nie narywa obrazu na kartę pamięci, ani do chmury, ale przy zaawansowanej konfiguracji możemy zapisywać dane na lokalny serwer NAS.

Największym atutem jest oczywiście wizja nocna w kolorze. Jakość obrazu przebija wiele konkurencyjnych produktów, nawet tych droższych. Standardowo kamera kosztuje ok. 625 zł, ale trafiając na promocję, można ją kupić za ok. 375 zł. W tej cenie to naprawdę rozsądna propozycja.