Huawei Watch GT3 Elegant – recenzja. Smartwatch dla kobiet eleganckich i aktywnych

Maksym SłomskiSkomentuj
Huawei Watch GT3 Elegant – recenzja. Smartwatch dla kobiet eleganckich i aktywnych
Huawei to firma, która w swojej ofercie od dawna ma nie tylko smartfony czy laptopy, ale także takie urządzenia jak słuchawki czy smartwatche. Ba, pod koniec ubiegłego roku ta poszerzyła swój wachlarz inteligentnych zegarków – o Huawei Watch GT 3. Urządzenie to zadebiutowało w kilku różnych wariantach, a do mnie trafił ten opracowany głównie myślą o kobietach – Huawei Watch GT 3 Elegant. Rzecz jasna postanowiłam go zrecenzować. Poznaj zatem moją opinię na jego temat.

Huawei Watch GT3 Elegant – pierwsze wrażenia

Huawei Watch GT3 Elegant zamknięto w niewielkim, schludnym pudełku, na którym umieszczono grafikę przedstawiającą zegarek. Nie zabrakło również na nim logo firmy oraz nazwy modelu urządzenia. Wewnątrz opakowania znalazłam pięknie prezentujący się smartwatch, uchwyt ładujący, krótką instrukcję obsługi (niestety nie obejmującą języka polskiego) oraz kartę gwarancyjną.

Huawei Watch GT3 Elegant 4

Jak wspomniałam, w moje ręce trafił właśnie Huawei Watch GT3 Elegant. Co to oznacza? Mowa o wersji smartwatcha charakteryzującej się tarczą o średnicy 42 mm, złotym kolorem koperty oraz bransoletą Milanese ze stali nierdzewnej, kosztującej 1399 złotych. W swoim sklepie Huawei ma jeszcze do wyboru wariant 42-milimetrowy z białym skórzanym paskiem oraz warianty 46-milimetrowe – czarny z paskiem fluoroelastomerowym i stalowy ze stalową segmentową bransoletą.

Huawei Watch GT 3 Elegant, jak nazwa wskazuje, prezentuje się elegancko. Złota bransoleta idealnie pasuje do jego połyskującej koperty, wyposażonej w niewielki przycisk oraz śliczną koronkę, która również pełni funkcję przycisku. Jedyną wadą koperty jest to, że łatwo zbiera doskonale widoczne odciski palców. Całość natomiast świetnie prezentuje się w towarzystwie przeróżnych kreacji – i tych biznesowych, i tych wieczorowych, i tych sportowych.

Huawei Watch GT3 Elegant 2

Gdy włożyłam Huawei Watch GT 3 Elegant na nadgarstek przekonałam się, że smartwatch ten można dopasować nawet do najdrobniejszej ręki. Spodobało mi się dodatkowo magnetyczne zapięcie jego bransolety. Nie trzeba bawić się tu w trafianie zapięciem do dziurek, ani przesuwanie żadnych szlufek. Ubieranie zegarka przebiega dzięki temu naprawdę błyskawicznie. Ale czy meshowa konstrukcja bransolety z czasem nie zaczyna szczypać i drażnić? Ja czułam się w niej komfortowo dłużej niż w silikonowych opaskach, które zwykle towarzyszą inteligentnym zegarkom.

Specyfikacja techniczna Huawei Watch GT3 Elegant

Huawei Watch GT3 Elegant to smartwatch, który posiada wyświetlacz AMOLED o przekątnej 1,32”, charakteryzujący się bardzo wysoką rozdzielczością, która wynosi aż 466 x 466 pikseli. Jest to oczywiście ekran dotykowy. Wewnątrz urządzenia umieszczono baterię, której naładowanie do pełna może wystarczyć do 7 dni przy umiarkowanym użytkowaniu. Ładowanie odbywa się bezprzewodowo.

Omawiany smartwatch zawiera liczne czujniki, takie jak żyroskop, akcelerometr, pulsometr optyczny, i nie tylko, a także moduł Bluetooth oraz GPS. Oznaczono go klasą wodoszczelnością 5ATM, która oznacza, że zegarek może być użytkowany do pływania, ale nie powinien być zanurzany pod wodą na dłuższy czas, a więc nie nadaje się do nurkowania.

Huawei Watch GT3 Elegant 1

Huawei Watch GT3 Elegant może współpracować ze smartfonami, na których zainstalowano co najmniej system HarmonyOS2, Android 6.0 lub iOS 9.0. Niemniej, niektóre funkcje, współpracują tylko z HarmonyOS. Parametry rejestrowane przez zegarek można monitorować za pośrednictwem aplikacji Huawei Zdrowie. Pozwala ona również na aktualizowanie oprogramowania urządzenia czy zmienianie niektórych jego ustawień i pobieranie dla niego nowych tarcz.

Pełną specyfikację Huawei Watch GT3 Elegant umieściłam poniżej.

Huawei Watch GT3 Elegant – specyfikacja

  • Wyświetlacz: AMOLED, 1,32″, 466 x 466 pikseli
  • Średnica koperty: 42,3 mm
  • Grubość koperty: 10,2 mm
  • Kolor: Srebrny/Złoty
  • Zastosowane materiały: stal nierdzewna, tworzywo sztuczne
  • Pasek: złota bransoleta Milanese ze stali, na nadgarstek o obwodzie 130 – 190 mm
  • Czujniki: Żyroskop, akcelerometr, czujnik geomagnetyczny, pulsometr optyczny, czujnik oświetlenia, barometr, czujnik temperatury
  • Przyciski: Przycisk zasilania/funkcyjny, koronka z opcją przycisku
  • Komunikacja: GPS, Bluetooth
  • Mikrofon: Tak
  • Głośnik: Tak
  • Praca na baterii: 7 dni pracy przy umiarkowanym użytkowaniu, 4 dni pracy przy intensywnym użytkowaniu
  • Ładowanie: bezprzewodowe
  • Wodoodporność: 5 ATM
  • Funkcje: Rozmowy głosowe, Odczytywanie wiadomości, Znajdź mój telefon, Alarm, Budzik, Prognoza Pogody, Stoper, Monitorowanie tętna, Monitorowanie snu, Monitorowanie stresu, Plany treningowe, Automatyczne wykrywanie czasu odpoczynku, Pomiar czasu aktywności, Pomiar wydajności i obciążenia organizmu, Monitorowanie temperatury skóry, Monitorowanie cyklu menstruacyjnego, Monitorowanie natlenienia krwi, Latarka
  • Masa: ok. 35 g (bez paska)
  • Kompatybilne systemy smartfonu: HarmonyOS2 lub nowszy, Android 6.0 lub nowszy, iOS 9.0 lub nowszy
  • Zawartość zestawu: Smartwatch, uchwyt ładujący z kablem, skrócona instrukcja obsługi, karta gwarancyjna

Huawei Watch GT3 Elegant w użyciu

Wycieczka po menu

Po kilku tygodniach użytkowania Huawei Watch GT3 Elegant mogę śmiało powiedzieć, że jego obsługa jest bardzo intuicyjna, a interfejs czytelny. Moje jedyne zastrzeżenie polega na tym, że domyślnie menu zegarka wyświetla się w formie siatki ikon, którym nie towarzyszą żadne opisy. Osoby niezaznajomione z tymi ikonami, które po raz pierwszy korzystają z urządzenia Huawei, mogą się wśród nich nie odnaleźć. Na szczęście, ustawienia pozwalają zmienić widok menu na listę. Cieszy mnie z kolei to, że do niemal każdej funkcji można dojść, korzystając wyłącznie z ekranu dotykowego lub wyłącznie z fizycznych przycisków. To powinno spodobać się tym osobom, które z jakiegoś powodu preferują jedną formę nawigacji po urządzeniu nad drugą.

Przechodząc do menu Huawei Watch GT3 Elegant, możemy nie tylko rozpocząć rejestrowanie aktywności, ale również przejrzeć aktywności już zarejestrowane czy skorzystać z wielu jego dodatkowych funkcji, takich jak pomiar natlenienia krwi, kompas, znajdź mój telefon czy ćwiczenia oddechowe. Przejdziemy też za jego pośrednictwem do ekranów przedstawiających zapis tętna, rejestr snu czy pogodę, które alternatywnie możemy zobaczyć, przesuwając palcem po głównym ekranie zegarka w lewo i prawo. Zegarek oferuje też takie funkcje, które sprawiają, że jest on urządzeniem świetnym dla osób zabieganych i zapracowanym. Za jego pośrednictwem możemy na przykład odbierać i prowadzić połączenia telefoniczne, bez sięgania po sam telefon, czy odpowiadać na sms-y z pomocą predefiniowanych odpowiedzi i odczytywać powiadomienia. Nota bene, jakość połączeń prowadzonych przez smartwatch jest zaskakująco wysoka. Huawei Watch GT3 Elegant posiada nawet swojego własnego głosowego asystenta. Szkoda, że ten jest obsługiwany wyłącznie w parze ze smartfonami Huawei.

Huawei Watch GT3 Elegant 6

Warto w tym miejscu w wspomnieć, że Huawei Watch GT3 Elegant oferuje do wyboru cały szereg różnych cyfrowych tarcz. Jedne są bardziej czytelne, a inne mniej, ale każdy z pewnością znajdzie wśród nich coś dla siebie. Z resztą, za pośrednictwem aplikacji Huawei Zdrowie można pobrać dodatkowe tarcze. To jednak nie wszystko. Pozwala też ona wgrywać utwory do pamięci urządzenia, by potem odtwarzać je za pośrednictwem jego głośnika czy bezprzewodowych słuchawek. Więcej o samej aplikacji później. Wracając do muzyki, niestety Huawei Watch GT3 Elegant nie odtwarza muzyki z platform pokroju Spotify.

huawei-zdrowie-1

Rejestracja aktywności

Jakie aktywności Huawei Watch GT3 Elegant pozwala zarejestrować? Mamy tu całkiem spory wybór – od tych wykorzystujących GPS po takie, w przypadku których nie ma takiej konieczności. Aktywności te to na przykład Bieganie na dworze, Bieganie na bieżni, Marsz na dworze, Marsz na bieżni, Kolarstwo, Rower stacjonarny, Pływanie w basenie, Pływanie – wody otwarte, Wędrówka górska, Wędrówka piesza, Bieg przełajowy, Skakanka, Jazda na Nartach, Thriathlon, Orbitrek czy Ergometr. Jeżeli uprawiany przez Ciebie sport nie pasuje od żadnej z kategorii, do dyspozycji w zegarku jest jeszcze aktywność o nazwie Inne.

Co najlepsze, osobom, które nie mają pomysłu na trening, GT3 Elegant ma do zaoferowania kilkanaście różnych kursów biegowych, przeznaczonych zarówno dla osób, które dopiero zaczynają przygodę ze sportem lub do niej wracają, jak tych bardzo aktywnych. Podczas takiego kursu zegarek głosowo instruuje użytkownika, co dokładnie ma robić, a nawet, jakie tempo ma utrzymywać.

W trakcie uprawiania sportu Huawei Watch GT3 Elegant rejestruje przeróżne parametry. Niezależnie od tego, jaką aktywność wybierzemy, ten zawsze będzie monitorował nasze tętno, informował o czasie treningu, obciążeniu treningowym oraz spalonych kaloriach. W przypadku niektórych aktywności dodatkowo zarejestruje on przebytą przez nas trasę, pokaże w jakim tempie się przemieszczamy, jaką mamy kadencję, jaki pokonaliśmy dystans i z jakimi przewyższeniami mieliśmy do czynienia. Spodobał mi się fakt, że podczas treningu zegarek raz na jakiś czas głosowo informuje o tym, ile czasu ćwiczymy, jakie mamy tętno i tak dalej – dzięki temu nie trzeba sprawdzać tych informacji poprzez zerkanie na ekran urządzenia, wybijając się z rytmu. A jak szybko po wyjściu na zewnątrz Huawei Watch GT3 Elegant łapie zasięg GPS? Dosłownie w kilka sekund. Podczas aktywności zaś tego zasięgu nie gubi i tworzy mapy przebytych tras z dość dużą dokładnością.

Aplikacja Huawei Zdrowie i parowanie smartfonu z zegarkiem

Zarejestrowaną aktywność Huawei Watch GT3 Elegant przesyła do aplikacji Huawei Zdrowie na smartfonie. Tam także zobaczymy wszystkie parametry odczytane przez zegarek, ale nie tylko w formie liczbowej, a też kolorowych wykresów. Tak jak było dotychczas, użytkowanie tej aplikacji jest bardzo przyjemne. Posiada ona nawet specjalną kartę Zdrowe Życie, która pozwala na wysyłanie do zegarka powiadomień wyrabiających pewne dobre nawyki. Powiadomienia te nakłaniają na przykład do regularnego picia wody, uśmiechania się, czy wstawania z łóżka o konkretnej porze dnia.

huawei-zdrowie-3

huawei-zdrowie-4

Niestety, aplikacja Huawei Zdrowie ma pewne bolączki, obok których trudno przejść obojętnie. W przypadku smartfonów z Androidem największym problemem aplikacji Huawei Zdrowie jest konieczność jej instalacji za pośrednictwem sklepu HuaweiApp Gallery, który także trzeba na telefon pobrać (w formie pliku .apk). W sklepie Google Play również ją znajdziesz, jednakże w wersji niezaktualizowanej i przestarzałej, która nie pozwala sparować smartfonu z Huawei Watch GT3 Elegant.

Na szczęście, gdy na smartfonie zainstalowana jest najnowsza wersja Huawei Zdrowie, parowanie go z Huawei Watch GT3 Elegant przebiega bardzo sprawnie. Wystarczy aktywować Bluetooth w telefonie, włączyć aplikację, skorzystać w niej z funkcji Skanuj lub Dodaj i podążyć za przedstawionymi na ekranie instrukcjami, a połączenie między urządzeniami zostanie nawiązane. Przynajmniej w moim wypadku aplikacja nie była jednak w stanie dostrzec zegarka, dopóki ten nie został naładowany powyżej 50%. Miej to na uwadze, jeśli Ty podczas parowania napotkasz na jakiekolwiek przeszkody.

huawei-zdrowie-4

Kolejną wadą Huawei Zdrowie jest to, jak bardzo trzeba się namęczyć, aby z pomocą aplikacji aktywować w zegarku funkcję śledzenia cyklu menstruacyjnego, czego nie można zrobić z poziomu samego zegarka. Trzeba bowiem skorzystać z opcji Edytuj widocznej na dole ekranu głównego aplikacji, a potem zaakceptować cały szereg komunikatów oraz zgód i jeszcze przejść przez pobieranie dodatkowych komponentów, że przeciętny użytkownik może się w tym wszystkim pogubić. Dopiero potem funkcja ta w końcu stanie się dostępna.

huawei-zdrowie-5

Muszę też jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że nie ma możliwości wyeksportowania z zegarka i aplikacji Huawei Zdrowie danych zarejestrowanych aktywności do innych aplikacji sportowych – ani Stravy, ani żadnej innej. Nie każdemu będzie to przeszkadzać, ale z pewnością większość osób preferowałaby posiadać taką możliwość.

Bateria

Jak twierdzi producent, po naładowaniu baterii do 100%, przy typowym użytkowaniu Huawei Watch GT 3 Elegant powinien działać do 7 dni, a przy intensywnym użytkowaniu do 4 dni. Zegarka używałam na tyle długo, że mogę śmiało powiedzieć, iż producent tych wyników nie zaniżył. Po prostu sięgałam po jego ładowarkę bardzo rzadko.

A co z ładowaniem? Przede wszystkim podoba mi się to, że Huawei zdecydować się dołączyć do urządzenia ładowarkę z bezprzewodowym uchwytem. Wystarczy podłączyć ładowarkę do portu USB w komputerze i zbliżyć zegarek do uchwytu, a jego magnes umieści go w odpowiednim miejscu i rozpocznie ładowanie. Zawsze to o jeden port mniej, do którego trzeba celować. Poza tym, zwykle porty ładujące w zegarkach to elementy, do których łatwo dostaje się woda i sól wydzielane w formie potu.

Huawei Watch GT3 Elegant – czy warto?

Choć ma on pewne wady, kupując Huawei Watch GT3 Elegant w cenie 1399 złotych otrzymujemy naprawdę świetny smartwatch – wyglądający pięknie na nadgarstku i posiadający cały szereg użytecznych funkcji, zarówno w pracy, podczas aktywności fizycznej, jak i innych sytuacjach. W szczególności doceniłam jego śliczną kopertę, bransoletę i ekran AMOLED oferujący niezwykle wyraźny obraz, a także możliwość rejestrowania z pomocą urządzenia wielu przeróżnych aktywności.

To, czego w Huawei Watch GT3 Elegant zdecydowanie zabrakło, to możliwość dokonywania płatności NFC. Żeby nie było – zegarek moduł NFC posiada, jednak usługa Portfel Huawei, która go wykorzystuje, nie jest obsługiwana w Polsce. Oczywiście boli też brak możliwości eksportowania danych.

Huawei Watch GT3 42 mm 9

Huawei Watch GT3 Elegant w szczególności polecam kobietom, którym zależy na elegancji, a które jednocześnie pragną dbać o swoje zdrowie i śledzić swoje postępy dokonywane w tej kwestii. Jeśli do nich należysz, podejrzewam, że nie będziesz żałować zakupu tego właśnie zegarka.

Mocne strony:

+ elegancki wygląd
+ wiele aktywności do wyboru
+ czytelny i responsywny interfejs
+ ekran AMOLED o bardzo wysokiej rozdzielczości
+ wysoka jakość rozmów telefonicznych
+ możliwość odpowiadania na SMSy
+ obecność kursów biegowych
+ długi czas na baterii
+ monitorowanie wielu parametrów
+ możliwość wgrywania na zegarek i odtwarzania własnej muzyki
+ ładowanie bezprzewodowe
+ dość dokładny GPS, który nie gubi zasięgu

Słabe strony:

brak możliwości dokonywania płatności z użyciem NFC
brak możliwości eksportowania zarejestrowanych aktywności
niezaktualizowana aplikacja Huawei Zdrowie w sklepie Google Play
utrudniony dostęp do funkcji monitorowania cyklu menstruacyjnego
głosowy asystent obsługiwany wyłącznie w parze ze smartfonami Huawei

Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Zegarek otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.