Test realme Pad – budżetowy tablet, spore możliwości

Tomasz BielskiSkomentuj
Test realme Pad – budżetowy tablet, spore możliwości
realme pad to pierwszy tablet chińskiego producenta, jaki możemy kupić na polskim rynku. Jest to reprezentant budżetowej półki cenowej z bardzo dobrymi parametrami. Oferuje niską cenę i wysoką jakość wykonania. Czy będzie hitem sprzedaży? Sprawdźmy.

Wygląd i jakość wykonania

W zestawie z urządzeniem dostajemy 18-watową ładowarkę z przewodem USB-C. Od razu zaznaczę, że mój egzemplarz testowy to wersja LTE 6/128 GB z opcją umieszczenia dwóch kart nano SIM. W sprzedaży w Polsce dostępna jest wersja Wi-Fi w wariancie 4/64 GB w cenie standardowej 999 zł.

Realme pad

Jak już podkreślałem jest to urządzenie budżetowe. Jednak jakość wykonania pozytywnie zaskakuje. Aluminiowa obudowa ma płaskie boki podobne stylem do iPada, czy też niedawno zaprezentowanego Xiaomi Pad 5. Mój złoty egzemplarz prezentuje się bardzo ładnie, dostępna jest jeszcze wersja srebrna.

Całość waży 440 gramów, a grubość urządzenia wynosi 6,9 milimetra. Jest to dobrze wyważony sprzęt z którego korzystanie jest komfortowe. realme Pad niestety nie ma skanera linii papilarnych, więc możemy go odblokowywać za pomocą kodu PIN, hasła, wzoru lub odblokowania twarzą.

Realme pad

Tył urządzenia jest matowy dzięki czemu nie zbiera nadmiernie odcisków palców. W lewym dolnym rogu widzimy tylko logo realme, a w prawej górnej części jest delikatnie wystający aparat. Po odłożeniu urządzenia na płasko powoduje delikatne chybotanie. W górnej części widoczny jest pas z tworzywa sztucznego prawdopodobnie maskujący anteny.

Niemalże cały front zajmuje wyświetlacz o przekątnej 10,4”. Ramki jak na tablet nie są przesadnie grube. Nad ekranem znajduje się oczko z kamerą do selfie.

Realme pad
Realme pad

Trzymając tablet pionowo, na jego bokach, z lewej strony mamy dwa głośniki i przycisk blokady, a na prawej znajdują się kolejne dwa głośniki, złącze USB-C do ładowania. Na rogu tabletu znalazło się jeszcze miejsce na złącze słuchawkowe Jack 3.5 mm.

Na górnej krawędzi umieszczono przyciski głośności, dwa mikrofony z redukcją szumów oraz hybrydowy slot na dwie karty nano sim lub na kartę sim i kartę pamięci. Wersja WiFi oczywiście ma tylko slot na kartę pamięci.

Wyświetlacz

Ekran o przekątnej 10.4” wykonany jest technologii IPS LCD. Wyświetla obraz o rozdzielczości 2000×1200 pikseli (WUXGA+) w proporcjach 15:9 i 224 ppi. Odświeżanie ekranu wynosi 60 Hz i niestety nie mamy wsparcia dla HDR. Widać że jest to budżetowy sprzęt, kolory nie są tak żywe jak np. na Xiaomi Pad 5. Mimo braku HDR warto zaznaczyć że obsługuje on Widevine L1 DRM, czyli wspiera materiały Full HD z popularnych serwisów streamingowych.

Realme pad

Maksymalna jasność to niecałe 400 nitów, więc na zewnątrz w słoneczny dzień możemy mieć problem z odczytaniem treści. Wyświetlacz chroni hartowane szkło. Chciałoby się tutaj AMOLED-a, ale jak na niską półkę jest naprawdę nieźle. Oglądanie YouTube, czy Netflix jest komfortowe.

Szkoda, że nie mamy opcji dostosowania kolorów pod swoje preferencje tak jak na smartfonach tego producenta.

Realme pad

Oprogramowanie realme for Pad

Tablet od realme działa na systemie Android 11 z nakładką realme for Pad, która niestety nie jest tak rozbudowana jak realme UI znane ze smartfonów. W zasadzie poza zmianą ikon i kilku ustawień jest to czysty Android.

Realme pad

Do wyboru mamy możliwość zmiany, czy chcemy korzystać z szuflady z aplikacjami, czy wolimy, aby wszystkie znalazły się na pulpicie. Przez to, że jest tu czysty Android, nie znajdziemy wielu przydatnych dodatków. Zabrakło trybu always on display, nie ma motywów, czy też możliwości zmiany czcionek.

Realme pad

Dostępna jest na szczęście możliwość działania w trybie podzielonego ekranu, przełączanie się pomiędzy motywem jasnym i ciemnym, oraz ustawienie trybu nocnego, który ograniczy ilość światła niebieskiego.

Wydajność

Wydaje mi się, że to ze względu na budżetowy procesor zdecydowano się na pozbycie wszystkich zasobożernych dodatków.

Sercem urządzenia jest ośmiordzeniowy Mediatek Helio G80 z układem graficznym Mali-G52 MC2. Ze wsparciem 4 GB RAM i 64 GB pamięci dla użytkownika, z możliwością rozbudowy kartą pamięci.

Realme pad

realme Pad zdecydowanie został stworzony do konsumowania treści oraz multimediów. Daje radę z odtwarzaniem Youtube, serialami na Netflix. Podczas przełączania się pomiędzy aplikacjami czasami musimy chwilę poczekać na wczytanie danych. Jednak nie miałem większych spowolnień. Po prostu jak na swoją cenę działa wystarczająco dobrze.

Na pewno nie jest to sprzęt do gier wysokiej jakości. Podczas grania w Call Of Duty, Asphalt, League Of Legends zdarzają się klatkowania systemu. Teoretycznie da się grać, ale nie jest to zbytnio komfortowe. Raczej sprawdzą się tu gry dla dzieci, czyli malowanki, gry logiczne, a także gry planszowe takie jak Ludo, Monopoly.

Realme pad

Aparaty

Tablet wyposażony jest w dwa aparaty po 8 Mpx. Oba oferują wystarczające, moim zdaniem, zdjęcia jak na tego typu sprzęt.

Zdjęcia z głównego aparatu mają dobre kolory, jednak zdarza się, że nie są zbyt ostre. W ciągu dnia wychodzą nieźle, a przy słabszych warunkach widać niestety, że to tylko 8 Mpx. Mimo wszystko, to chyba nie jest najważniejsza cecha tabletu. Zatem okazyjnie, jak będziecie musieli zrobić jakieś zdjęcie to aparat powinien być wystarczający.

Realme pad

Frontowa kamera do selfie wypada bardzo dobrze jeżeli chodzi o wideorozmowy. Raczej nie zrobimy nią pięknego zdjęcia na portale społecznościowe, ale do rozmów jest ok. Dodatkowo warto zaznaczyć, że mikrofony dobrze zbierają nasz głos.

W obu przypadkach wideo możemy nagrywać maksymalnie w Full HD i 30 klatkach na sekundę. Nie mamy niestety stabilizacji.

Bateria

Pojemność baterii wynosi 7100 mAh i oferuje 18 watowe ładowanie. Od zera do pełna, ładowanie trwa prawie 3 godziny.

Warto zaznaczyć, że urządzenie obsługuje ładowanie wsteczne, a zatem może służyć jako powerbank do ładowania innych urządzeń.

Na pełnej baterii udało mi się uzyskać ponad 12 godzin przy przeglądaniu internetu i prawie 10 godzin razem z wideo i grami, co uważam za bardzo dobry wynik.

Audio

Jak na budżetowy sprzęt dostajemy, aż 4 solidne głośniki ze wsparciem Dolby Atmos. Muszę powiedzieć, że sprawdzają się one świetnie. Dźwięk jak na tę półkę cenową jest zaskakująco dobry. Może brakować trochę głębi i basu, ale co najważniejsze głośniki, są głośne i wyraźne.

Plusem jest również umieszczenie złącza słuchawkowego.

Realme pad

Łączność

Pod względem łączności dostajemy Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, a także tablet wyposażono w moduł GPS.

Podsumowanie

Wejście realme w świat tabletów uważam za udany. Producent zaoferował budżetową propozycję, która powinna spełnić swoje zadania. Jest to dobry tablet dla większości osób, które chcą konsumować treści na większym ekranie niż ekran smartfonu.

Na tablecie możemy komfortowo przeglądać strony internetowe, media społecznościowe oglądać wideo na portalach streamingowych, czy rozegrać niedzielna grę w chińczyka. Bez problemów działają tu programy biurowe, więc sprawdzi się nawet na studiach.

Na plus zdecydowanie wygląd i jakość wykonania. W niskiej cenie otrzymujemy niezły kawałek sprzętu. Wydajnościowo urządzenie daje rade z podstawowymi zadaniami. Kolejnym plusem, są tu aż 4 głośniki. Spora bateria pozwoli na długi czas pracy.

Realme pad

Z minusów ponarzekać można na ekran IPS, który nie jest zły jak na swoją cenę, ale chciałoby się coś więcej. Mógłby być trochę jaśniejszy. Brakować może też dedykowanych akcesoriów jak, np. rysik czy klawiatura.

Jeżeli szukacie urządzenia do przeglądania internetu to spokojnie możecie zdecydować się na sprzęt od realme. Jednak jeżeli zależy wam na graniu i wyższej wydajności to moim zdaniem warto dołożyć chociażby do wymienionego już wcześniej Xiaomi Pad 5.

Plusy:

+ bateria 7100 mAh
+ 4 dobre głośniki
+ świetna jakość wykonania
+ niezła kamera selfie i mikrofony

Minusy:

ekran mógłby być jaśniejszy
zdarzają się spowolnienia po uruchomieniu gier
brak akcesoriów dodatkowych (rysik, klawiatura)

Udostępnij

Tomasz BielskiTomek związany jest z serwisem instalki.pl od ponad dekady. Zajmuje się redagowaniem treści, okazjonalną publicystyką oraz dba o aktualizacje w dziale download.